VIDEO Titus Corlatean: Romanii din Ungaria sunt tratati mai rau decat maghiarii din Romania

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2012, 18:27 Actualitate | Esenţial


Titus Corlatean
Foto: AGERPRES
Ministrul de Externe Titus Corlatean a declarat marti seara, invitat in emisiunea Articolul 7 difuzata de TVR International, ca romanii din Ungaria sunt tratati diferit, in sens negativ, fata de felul in care Romania ii trateaza pe cetatenii romani de etnie maghiara, relateaza Adevarul.

"Ungaria ii trateaza pe romanii de-acolo diferit de modul in care Romania a tratat si ii trateaza pe cetatenii romani de etnie maghiara din tara noastra, si diferit intr-un sens negativ", a declarat ministrul Corlatean.

Potrivit ministrului, "sunt lucruri care tin de educatia in limba materna, pasi modesti, care se soldeaza zi de zi cu o continuitate a procesului de asimilare a romanilor din Ungaria, cu un sprijin insuficient, uneori mimat, din partea guvernelor de la Budapesta pentru identitatea culturala, pentru presa de limba romana din Ungaria, pentru respectarea dreptului la libertatea realigioasa cu adevarat si sprijin pentru Biserica Ortodoxa Romana din Ungaria".




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2132 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Oricum (Miercuri, 15 august 2012, 18:43)

    Harold [utilizator]

    Mai bine roman in Ungaria, decat (anti-) roman in Gorj.
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt confuz....deciii... (Miercuri, 15 august 2012, 20:57)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Harold

      Trebe" un tratament.
      Recomand psiholog pt prima faza.
  • +4 (10 voturi)    
    Un nationalism puternic ne mai lipsea! (Miercuri, 15 august 2012, 20:08)

    sosuhno [utilizator]

    Oamenilor astora le sare curwu in obraz. Nu mai au argumente sa prosteasca populatia, siguri pe victoria lui DA, inainte de vot topaiau cu totii fericiti. Nu s-au asteptat la un asa "boicot". Au mizat pe ura populatiei fata de Basescu. Nu s-au gandit dobitowcii ca vor iesi doar 8.5 mil la vot. Nu s-au gandit ca sunt milioane de romani care nu-i plac nici pe ei. Sa ne punem rau cu vecinii, cu UE, cu CE, cu SUA! Liota de indivizi fara demnitate , fara cap, fara vocatie politica.
    • 0 (2 voturi)    
      mda (Miercuri, 15 august 2012, 21:51)

      bogdan. [utilizator] i-a raspuns lui sosuhno

      http://www.hotnews.ro/stiri-international-13026747-parlamentar-maghiar-daca-ungaria-isi-consolideaza-pozitia-fidesz-putea-incerca-revizuirea-granitelor-2020.htm

      despre asta ce zici?
    • +2 (2 voturi)    
      cred (Miercuri, 15 august 2012, 21:53)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui sosuhno

      ca vorbim de grup infractional organizat, unde USL are cei mai multi cercetati penal, parlamentarii PDL cercetati penal au facut posibila suspendarea..inchiderea lui Nastase si demisia lui Voiculescu din palrament denota accente horror in imaginatia lor..daca citim si stenogramele pe declaratiile lui Rus atunci e clar ca sunt in stare de orice
  • +2 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 august 2012, 20:13)

    dragos234 [utilizator]

    Acum va trebui sa invadam Ungaria pt ca Orban nu i-a sprijinit pe El Plagiatore si El Repetente.
    • +1 (3 voturi)    
      The Invaders (Miercuri, 15 august 2012, 20:58)

      Vreau_in_europa [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      ... Corect! Invadam Ungaria, si daca terminam pana la ora 10 , invadam si Rusia.
  • +3 (3 voturi)    
    Tipic comunist... (Miercuri, 15 august 2012, 20:48)

    Vreau_in_europa [utilizator]

    Cel mai usor, ca sa domini masele naive si manipulabile, este sa le "arati" sus si tare cine este dusmanul. Apoi le spui ca din cauza lui traiesc prost si o duc greu. Apoi ii inciti la actiuni (uneori violente).

    Asa fac politica extremistii, iar comunistii sunt extrema stanga prin definitie.

    E o politica proasta sa spui poporului ca trebuie sa munceasca daca trebuie sa prospere, sau ca e greu pentru toti si trebuie sa stranga cureaua.

    Daca deschizi gura si spui asa ceva esti suspendat imediat.

    Deci drag popor ia aminte: "Ungurii sunt de vina" !!!
  • -3 (3 voturi)    
    Acum au aflat??? (Miercuri, 15 august 2012, 22:52)

    andra_272006 [utilizator]

    Este adevarat ca trebuie ajutati toti romanii. Dar ce facem cu romanii din zonele majoritar populate cu etnici unguri din Romania? Ce facem cu maghiarii care fac totul pt asimilarea romanilor din aceste zone?
  • +3 (3 voturi)    
    corlatean este (Miercuri, 15 august 2012, 23:41)

    ws [utilizator]

    dement.

    sa aduci in discutie, in anul de gratie 2012, teme de la inceputul anilor '90, teme dragi lui vadim, iliescu et co, este dovada de dementa.

    corlatean habar nu are despre ce vorbeste. romanii sunt asimilati asa cum sunt asimilati maghiarii din ardeal. nasol pentru noi e ca niciun roman din ungaria nu vrea sa vina in ro, in schimb sute de mii de maghiari din ro s-au mutat in hu.

    dementul asta parca cerea arestarea procurorilor care-l anchetau pe nastase, nu?

    sper doar ca si el sa il insoteasca pe nastase la rahova.

    ws
  • +2 (2 voturi)    
    Vorbe vorbe vorbe (Joi, 16 august 2012, 3:36)

    UnClujean [utilizator]

    dar fara noima. Doar minciuni si manipulare. In Ungaria s-au declarat romani nici 8.000 de persoane. deci nici cat un sat sau o comuna. Si acestia rasfirati prin mai multe localitati. Aveti habar cat de putine sunt aceste persoane?