Victor Ponta i-a oferit lui Philip Gordon informatii relevante pentru subiectele ce preocupa partea americana

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 13 august 2012, 21:30 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta i-a oferit lui Philip Gordon, asistent al Secretarului de Stat, "informatii relevante pentru subiectele ce preocupa partea americana" si a "subliniat interesul Guvernului Romaniei pentru ca institutiile in drept sa emita cat mai curand posibil decizii privind rezultatul final al referendumului", potrivit unui comunicat de presa publicat pe site-ul Executivului.

Potrivit sursei citate, in cadrul intalnirii pe care a avut-o luni cu Victor Ponta, Philip Gordon "s-a interesat despre evolutiile politice recente din Romania si a exprimat o serie de preocupari fata de decizia Curtii Constitutionale a Romaniei de finalizare a procedurii referendumului".

"Premierul Victor Ponta a oferit oficialului american informatii relevante pentru subiectele ce preocupa partea americana, apreciind ca aceasta vizita va contribui la o mai buna informare asupra evolutiilor si optiunilor democratice din Romania. A fost subliniat interesul Guvernului Romaniei pentru ca institutiile in drept sa emita cat mai curand posibil decizii privind rezultatul final al referendumului, astfel incat agenda de prioritati a Romaniei in plan economic si social sa poata avansa mai rapid", se arata in comunicatul citat.

In ceea ce priveste stadiul de implementare a obiectivelor Parteneriatului Strategic, ambele parti au reafirmat importanta mentinerii setului de prioritati deja convenite.

Premierul Ponta a reafirmat angajamentul clar al Guvernului pentru acest Parteneriat ca pilon de baza al politicii externe a Romaniei.

La intalnire au participat si Ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlatean, si Ambasadorul Statelor Unite la Bucuresti, Mark Gitenstein.

Vizita lui Philip Gordon a fost incadrata in contextul interesului continuu al Statelor Unite pentru consolidarea Parteneriatului Strategic cu Romania si pentru o evolutie democratica, in spiritul valorilor euro-atlantice, a institutiilor si a societatii romanesti, se mai arata in comunicatul guvernului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2933 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    comunism cu fata inumana (Luni, 13 august 2012, 21:39)

    quetzal [utilizator]

    ce limba de lemn! tovarasul Iliescu o fi scris comunicatul?
  • +5 (5 voturi)    
    PCR (Luni, 13 august 2012, 21:44)

    Rasmus [utilizator]

    luati un comunicat de dinainte de '89 cand mai venea cate unul la Bucuresti si veti constata aceasi limba de lemn
    Pe de alta parte, mitomanul de Ponta poate sa spun orice ca oricum nu il mai crede nimeni.
    Buna alegere a facut Felix cand si-a ales marionetele
  • +4 (4 voturi)    
    Inca o dovada (Luni, 13 august 2012, 21:46)

    Nenad [utilizator]

    ca in Romania se incalca legile si Consitutia intr-un mod atat de grav incat am ajuns in vizorul tuturor statelor occidentale. Democratia si respectarea legilor sunt pentru SUA cele mai importante valori, ce trebuie aparate cu orice chip. Dar se pare ca USL nu intelege sau nu vrea sa tina cont de toate aceste avertismente clare si foarte dure.
  • +3 (3 voturi)    
    Lovitura de stat (Luni, 13 august 2012, 21:47)

    Nenad [utilizator]

    din Romania a uluit toata presa occidentala si pe toti oficialii europeni si americani. Este momentul ca Antonescu si cu Ponta sa realizeze cat de departe au mers si sa renunte la tot acest complot impotriva lui Basescu. Romania este un stat partener atat pentru America cat si pentru Uniunea Europeana si tocmai de aceea sunt atat de interesati de tot ce se intampla pe scena politica de la noi. Trebuie sa fim in continuare o tara credibila si stabila pentru a putea sa beneficiem de increderea si sprijinul lor.
  • +3 (3 voturi)    
    Informatiile relevante... (Luni, 13 august 2012, 21:47)

    Costin1968 [utilizator]

    ale Pontei...Daca ii da Voiculescu doua perechi de palme ...ii sar informatiile "relevante" cat colo...
  • +3 (3 voturi)    
    Sunt curios (Luni, 13 august 2012, 21:47)

    Nenad [utilizator]

    daca acum vom vedea si noi stiri despre cum este decredibilizata si afectata imaginea Romaniei. Presa din Romania, cu cateva exceptii, nu face decat sa vorbeasca de cat de buni si democrati sunt Ponta si Antonescu. Vreau sa vad daca si de data asta vor mai continua sa prezinte lucrurile asa cum convine USL si nu asa cum se intampla in realitate. Venirea in Romania a unui oficial american atat de important este clar un semnal puternic de ingrijorare. Philip Gordon i-a spus clar lui Antonescu ca este ingrijorat de situatia politica din Romania.
  • +3 (3 voturi)    
    Toata lumea vede ca nu conteaza ce face USL (Luni, 13 august 2012, 21:48)

    Nenad [utilizator]

    . Nu mai pot continua cu minciuni si furturi. Trebuie sa se opreasca si sa renunte la subordonarea tuturor institutiilor din Romania. Nu Basescu ca persoana conteaza pentru SUA si Uniunea Europeana ci modul abuziv prin care se incearca indepartarea lui. Este un Presedinte ales in mod legitim, dar se incearca inlaturarea lui print-o lovitura de stat. Ceea ce este inacceptabil pentru statele occidentale.
  • +3 (3 voturi)    
    Inainte de venirea lui Gordon in Romania, (Luni, 13 august 2012, 21:49)

    Nenad [utilizator]

    au fost multe alte atentionari din partea SUA, prin ambasadorul de la Bucuresti. Faptul ca puterea actuala a continuat cu abuzurile si ilegalitatile i-a facut pe americani sa transmita un mesaj si mai puternic, prin venirea reprezentantului lui Obama la Bucuresti. Poate ca intalnirile de azi ii va face pe reprezentantii USL sa-si dea seama ca e momentul sa renunte la actiunile inacceptabile de pana acum.
  • +3 (3 voturi)    
    Alba, neagra... (Luni, 13 august 2012, 21:58)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Nu cred nimic din ce spune/promite Copylot Buratino...
  • +2 (2 voturi)    
    Relevante pentru cine?! (Luni, 13 august 2012, 22:02)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Adica, aia, nu stiu nimic!
    El, micul pricolici comunist, il invata pe marele licurici, sa vanda castraveti la gradinar!
    Prostul pana nu/i fudul, parca nu e cacarau destul!
    Numai rindelele de pe latrine sunt in stare sa creada talasul rezultat din frecarea mentei!
  • +3 (3 voturi)    
    ponta (Luni, 13 august 2012, 22:49)

    dan-titus [utilizator]

    sa fim seriosi, astia ne vand cu totul.
    sunt lipsiti de cinste si adevar.
    niste lichele ce ar trebui radiate din viata politica.
    nu se vor da inapoi de la nimic pt ca ar putea intra o
    treime din ei la puscarie.
    usl-elele sunt datoare vandute. vine scadenta.de unde?
    • +3 (3 voturi)    
      sper ca din toamna (Luni, 13 august 2012, 23:08)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui dan-titus

      Romania sa se curete de ei. Ar fi binele platit de romani prin atata suferinta si sudoare. Iar Antenele care seamana ura si discordia trebuie boicotate, inchise chiar.
      • 0 (0 voturi)    
        Daca nu asculta (Marţi, 14 august 2012, 0:33)

        Cel [anonim] i-a raspuns lui V. Val

        Daca astia doi nu asculta de ce spune marele licurici, unul din urmatorii pasi poate fi un musulman cu bombita pe burtica care greseste avionul si il ia pe cel in care merge Ponta si Crizel.
  • +3 (3 voturi)    
    la fel de adevarate (Luni, 13 august 2012, 23:00)

    V. Val [utilizator]

    ca cele pe care le-a oferit Bruxelles-ului ? Ca minciunile pe care le lanseaza in presa romaneasca si pe care tot el le contrazice putin dupa ce le-a lansat ?

    Ce credibilitate are un plagiator ? Cine-l mai crede ?
  • -1 (1 vot)    
    Oare mai are cineva un pic de demnitate? (Marţi, 14 august 2012, 11:06)

    BEDE [utilizator]

    Daca ar avea un pic de demnitate, atunci USL-ul si-aar recunoaste esecul ca nu a putut aduce mai multi romani la vot si ar recunoaste ca nu are credibilitate.
    Iar Basescu, daca ar avea un pic de demnitate, ar demisiona numai pt faptul ca mult mai multi romani au votat impotriva lui decat cei care au votat cand a fost ales. Cu un pic de demnitate, Basescu ar rezolva criza politica, dar el, cu orgoliul lui imens, tine neaparat sa se arate "cel mai tare din parcare" si ca "le-ao trage el la toti ai de se pun cu el"...
    Si toata natiunea sufera din cauza ticalosilor de politicieni din toate partidele...
    Referendumul a aratat clar ca romanii sunt la fel de scarbitzi de Base pe cat sunt si de USL cu Ponta si Antonescu.
    Si credeti ca la alegerile parlamentare din toamna se vor prezenta la vot mai multi decat la referendum? Eu as inclina sa cred ca mai putini...
    Sa voteze cu unii al caror prim punct de pe agenda este: "sa-l dam jos pe Basescu"? Sau sa voteze partidul lui Base, de care s-au saturat?
    In fine, sa vedem...
    Si sa suferim pt ticalosii astia...