Presiunile asupra Curtii Constitutionale: Comisarul european Viviane Reding se alatura criticilor formulate de Comisia de la Venetia

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 august 2012, 16:13 Actualitate | Esenţial


Vicepresedintele Comisiei Europene insarcinat cu Justitia, Viviane Reding, s-a alaturat marti Consiliului Europei pentru a denunta continuarea presiunilor politice asupra Curtii Constitutionale din Romania, scrie AFP.

Viviane Reding a postat pe contul sau de Twitter declaratia extrem de critica a lui Gianni Buquicchio, presedintele Comisiei de la Venetia, un organ consultativ al Consiliului Europei, in care acesta considera "inadmisibile presiunile exercitate asupra unei Curti Constitutionale pentru a-i influenta decizia". Reding a precizat: "Sunt de acord".

"Cer tuturor autoritatilor publice si tuturor partidelor politice din Romania sa respecte deplin independenta Curtii Constitutionale si sa se abtina de la exercitarea oricarei presiuni", declarase Gianni Buquicchio.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














5966 vizualizari

  • -29 (29 voturi)    
    sa ii ceara si lui zegrean ! (Marţi, 7 august 2012, 16:17)

    adrian8 [utilizator]

    sa respecte regulamentul CCR si sa nu emita decizii cand jumatate din judecatori sunt in concediu .
    • +14 (14 voturi)    
      Despre ce decizie e vorba ? (Marţi, 7 august 2012, 16:54)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      E adevarat ca scolile Romanesti scot tampiti (vezi articolul cu asa ceva) gent sova/ponta dar nici macar diferenta intre decizie si un punct de vedere exprimat de conducatorul CC nu stii sa faci. E la fel de adevarat ca opt clase (de aici adi 8 ca doar nu o fi o urare de ani la Rahova pentru bombonel) sunt putine dar chiar numai cu ele si tot se vede diferenta intre decizie si informare organisme menite sa vegheze tocmai la respectarea legalitatii si statului de drept.
      • +2 (2 voturi)    
        Decizie și adresa (Marţi, 7 august 2012, 17:39)

        Locke [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_1

        Dacă nu mă înșel CCR întâi adoptă decizii în ședințele statutare, apoi pe baza acestora se întocmesc adrese care se trimit diverselor instituții implicate. De exemplu adresa "greșită" trimisă Guvernului nu este decizia propriu-zisă, ci o adresă bazată pe decizia respectivă. Tot la fel a doua adresă, de corectare, trimisă luni, este bazată pe decizie. Pentru aceste adrese administrative nu e nevoie de o ședință propriu-zisă a CCR.
    • 0 (0 voturi)    
      Zegrean, acest (Marţi, 7 august 2012, 21:05)

      simi.do [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Costachel Gudurau : "Panica domneste cetateni"
      Doamne, ce clasa politica avem!
  • -30 (30 voturi)    
    schimbare de atitudine? (Marţi, 7 august 2012, 16:22)

    Gustav666 [utilizator]

    Si eu sunt de acord cu dumneavostra, doamna Reding. Dar sesizez o mica schimbare de attudine. Daca pana mai zilele trecute tunati si fulgerati numai impotriva lui Ponta si a usl-ului, alaturandu-va domnului Buquiccio va adresati tuturor autoritailor si fortelor politice pentru incetarea presiunilor asupra CC. V-or fi ajuns la ureche somatiile din ultima vreme ale lui Basescu la adresa CC?
    • +11 (11 voturi)    
      Citeste scrisoarea apoi comenteaza (Marţi, 7 august 2012, 16:57)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Sunt explicitate clar presiunile facute si sursa lor, mai ult enumerat sirul de ilegalitati al "guvernului" ponta.
    • +2 (2 voturi)    
      Pentru 'Gustav139'... (Marţi, 7 august 2012, 17:52)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Daca tu CREZI ceea ce ai scris mai sus..........

      Daca tu esti CONVINS de parerile de mai sus.......

      Atunci..............esti de compatimit.

      Se pare ca 'tratamentul' cu Antena3 are 'efect'........

      Pacat.
    • +2 (2 voturi)    
      presiunile lui Basescu (Marţi, 7 august 2012, 17:52)

      bunicul [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Fii sigur Gustave ca nu la declaratiile lui Traian Basescu s-a referit sesizarea la Venetia. De altfel, Presedintele suspendat nu are nici un instrument la dispozitie prin care sa exercite presiuni. Simplele declaratii nu reprezinta nici presiuni, nici amenintari
  • +18 (20 voturi)    
    Gianni Buquicchio sa dicteze la el in tara (Marţi, 7 august 2012, 16:34)

    kebab [utilizator]

    Spuse Ctrl+V. Ponta. Apoi mai lua o gura de miere traznet si tipa "Aici dictez eu V.Ponta aka Nastase&Co". Apropo am auzit ca Nastase are noul iPad cu el la Spital are si 3G face surf pe www, fisu i-a adus o plasma, mancare de regim. O fi rau la "puscarie" lui Nastase?
    • +12 (12 voturi)    
      Conditii in inchisoare (Marţi, 7 august 2012, 16:54)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui kebab

      Da, s-ar parea ca si aici exista discriminare... Acum ar trebui ca toti cei inchisi cu pedepse similare sa dea in judecata Romania la CEDO pentru discriminare. Oare s-a gandit cineva ce s-ar putea intampla in acest caz?
      • +3 (3 voturi)    
        pai nu pot (Marţi, 7 august 2012, 17:57)

        efz [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        ca nu sunt,, bombonel,, si nici bani si pilele lui nu le au.