Prima zi de plata. Luni incepem sa dam inapoi banii de la FMI

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 6 august 2012, 7:19 Actualitate | Esenţial


 Luni, Romania plateste 655 de milioane de euro, incepand sa returneze cele 13,4 miliarde de euro acordate de FMI in urma cu trei ani. Banii reprezinta prima transa din imprumut. Rambursarile vor dura pana in 2015, scrie Adevarul in editia online de luni.

A venit si ziua de 6 august 2012, prevazuta ca termen pentru rambursarea primei rate din imprumutul acordat in 2009 de catre Fondul Monetar International (FMI).

Luni trebuie sa platim echivalentul a 546 de milioane DST (drepturi speciale de tragere, "moneda" in care se calculeaza finantarea), adica 655 de milioane de euro. Exprimata in moneda nationala, aceasta rata este de 3,1 miliarde de lei, la cursul de azi - 1 DST = 5,7155 lei.

In noiembrie si in decembrie vom mai avea de platit astfel de rate (plus dobanzi), banii pe care ii vom returna in 2012 totalizand 1,9 miliarde de euro (1,63 miliarde DST).

La anul vom avea un varf de rambursare, urmand sa platim 5,1 miliarde de euro (4,3 miliarde DST), iar in 2014 vom mai da inca 4,7 miliarde de euro (3,9 miliarde DST), dupa care, in 2015, ne vom incheia socotelile cu FMI, rambursand restul de 1,4 miliarde de euro.

In total, pana in 2015, Romania va plati 13,4 miliarde de euro catre FMI.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4081 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Lasa ca face Ponta un copy-paste (Luni, 6 august 2012, 7:32)

    The-One [utilizator]

    si dintr-o suta de euro face 655 milioane...
    • +2 (2 voturi)    
      FMI (Luni, 6 august 2012, 10:49)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui The-One

      Poate vor sa primeasca plata in scandaluri. Are usl din astea, nu pot ei sa duca...
    • +2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 6 august 2012, 10:51)

      GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui The-One

  • +3 (3 voturi)    
    ramane de vazut (Luni, 6 august 2012, 9:02)

    un domn [utilizator]

    cum isi face treaba, cum si a facut treaba nu mai are sens..ca se vor plange ca din februarie pana in prezent au fost ocupati cu tema lor favorita jos Basescu...mai uslamistilor ati dus tzara de rapa si nu dati semne ca va treziti..nu va molipsiti cu boala somnului de la ala din tulcea
  • +2 (4 voturi)    
    si unde-s banii astia? (Luni, 6 august 2012, 9:15)

    amycus [utilizator]

    sa nu ne mai miram de evolutia cursului.
    banii astia au fost luati de BNR pt. creditarea cu dobanda mica a sucursalelor bancilor straine din Romania.
    cand e scadenta de rambursare BNR nu mai poate sprijini cursul?
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Luni, 6 august 2012, 10:17)

      I [utilizator] i-a raspuns lui amycus

      bani is in pensia care a venit luna de luna chiar daca a fost criza. Crezi ca e lucru putin? vorbeste cu oamenii salariati carora li s-au redus salariile imediat cum a lovit criza sau vorbeste cu cei care si-au pierdut locul de munca si nu au un venit de luni/ani de zile.
    • -1 (1 vot)    
      ha, ha, ha (Luni, 6 august 2012, 10:27)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui amycus

      Buna poanta.
      Sucursalele bancilor din Romania isi primesc banii fffff ieftini de la firmele lor mama din strainatate, bani pe care ii acorda apoi cu imprumut catre rezidentii romani, la dobanzi mai mult decat duble (ex 10% la euro).
      Banii au fost inghititi de nevoile ministerului de finante si ale guvernului, care a avut de platit datorii si salarii.
  • +2 (4 voturi)    
    Hai sa vedem de unde scoate bani (Luni, 6 august 2012, 9:23)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    partidul, voiculescu, Romania!
    Le/a placut cat au mancat si au latrat pe latrine, acum... pay day!
    A, stiu, va fi din cauza lui Basescu!
    Sa/i vad pe votaci cum vor inghitii galusca asta!
    Si mai ales pe urmatoarele pregatite de uslarimea luminata si conducatoare!
    Euro urca, dolarul la fel, ...
  • +1 (3 voturi)    
    Petrecerea s-a terminat (Luni, 6 august 2012, 9:46)

    XzibitBitxzi [utilizator]

    Urmează mahmureala de după :D
  • 0 (0 voturi)    
    procurorul general (Luni, 6 august 2012, 9:56)

    andryo [utilizator]

    Gura “pacatosului” prezidente Antonescu a scapat un porumbel la o intrebare capcana. Nonsalant sau trezit din somn, a spus ca nu se va opune propunerii lui Corlatean privind un nou Procuror General! Cind?! La jumatatea lui septembrie!!! Pai ori blufeaza si joaca la cacealma ori stie ca Basescu nu se intoarce dupa decizia CCR de la sfirsitul lui august!!! PE CE SE BAZEAZA?! Vin tancurile?! Stie deja decizia CCR?! Pune de-un razboi civil?!
  • +1 (1 vot)    
    iata ce-i asteapta pe romani!!! (Luni, 6 august 2012, 10:18)

    ticbis [utilizator]

    Nota de plata:
    - In august, noiembrie si decembrie trebuiesc achitate peste 2 miliarde de euro pentru imprumuturi catre FMI;
    - La cele 30 de milioane de euro cheltuite pentru referendum, se mai adauga inca vreo 10 milioane pentru prostia cu "mini-recensamantul" lui Ponta;
    - In august trebuie sa apara fluturasii pentru toti bugetarii cu maririle de salarii de 8% si sa inceapa plata retinerilor restante pentru pensionari;
    - In decembrie trebuie sa apara fluturasii cu maririle de salarii de inca 8% pentru bugetari;
    - In noiembrie vor trebui cheltuiti inca vreo 100 milioane de euro pentru campania electorala si alegerile parlamentare;
    - Pana in septembrie vor trebui platite toate sporurile si indemnizatiile promise de catre Ponta "revolutionarilor" si sindicalistilor lui Dogaru;
    - Pana la alegerile parlamentare din noiembrie, USL-ul va trebui sa-si achite obligatiile financiare asumate catre sponsorii din umbra ai sai: baronii locali, trusturile media ale lui Voiculescu, afaceristi cu fondurile publice, toti cei care au bagat adanc mana in buzunar ca sa-i aduca la putere;
    - In tot acest timp, leul se va devaloriza puternic, preturile vor sari in aer, puterea de cumparare va scadea dramatic, rating-ul de tara va fi retrogradat, FMI-ul va avea rezerve mari pentru noi imprumuturi, imprumuturile vor fi facute la dobanzi mult crescute, credibilitatea tarii in UE se va diminua considerabil, investitiile vor ingheta, somajul va creste, inflatia va exploda;
    - Vor creste dramatic taxele si impozitele, pentru ca altfel Ponta nu are de unde lua bani;

    Viata romanilor se va inrautati atat de mult, incat situatia din timpul guvernului Boc va parea un paradis!
  • -1 (1 vot)    
    haraci (Luni, 6 august 2012, 10:20)

    Mazeta [utilizator]

    Oare nu putem returna împrumutul în oameni cu bani? de exemplu, sunt convins că am putea vinde familia Băsescu FMI-ului pentru cel puțin două tranșe de împrumut.
    • 0 (0 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 6 august 2012, 10:52)

      GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Luni, 6 august 2012, 11:39)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dar daca am vinde familia Voiculescu, nu cumva am scapa de vreo 14 transe de imprumut?
      Ce parere ai? Nu-i mult mai convenabil pentru romani?
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Luni, 6 august 2012, 10:46)

    sentenced [utilizator]

    Macar ne-au lasat si pedelistii o mostenire.