Fotogalerie: GayFest 2012 "Marsul Diversitatii": Peste 200 de participanti si mesaje de sustinere de la 18 ambasade

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 iunie 2012, 21:24 Actualitate | Esenţial


Fotogalerie: Marsul Diversitatii / GayFest 2012
Peste 200 de persoane au participat, sambata dupa-amiaza, la "Marsul Diversitatii", 18 state au transmis un mesaj de sustinere, iar Loredana, ambasadoarea campaniei "Eu sunt! Tu?", a cantat imnul paradei, relateaza Mediafax.

Participantii la Marsul Diversitatii s-au adunat de la ora 17.00 in zona Unirii, de unde au plecat pe traseul Piata Constitutiei - Parcul Izvor. Organizatorii au spus ca acesta este un mars la iubirii si impotriva urii, pentru a recupera dreptul de a fi demni, indiferent de orientarea sexuala sau identitatea de gen.

Tineri care purtau pe spate baloane lungi colorate au deschis parada, acestia fiind urmati de aproximativ 200 de persoane, unele purtand peruci si tinute colorate.

Participanii au afisat bannere pe care scria "Liberi sa fim noi", "Eu sunt! TU?", "Impotriva discriminarii". De asemenea, pe un alt banner era notata "agenda homosexuala: sa petrec timp cu familia mea; sa fiu tratata egal; sa cumpar lapte".

Unul dintre bannere era semnat de Ambasada Statelor Unite ale Americii in Romania, iar mesajul afisat era: "Stop violentei, drepturile LGBT sunt drepturile omului".

Directorul executiv al Asociatiei Accept, Irina Nita, a spus ca este al optulea mars pe care il organizeaza, dar ca prezenta este departe de a ajunge la participarea pe care si-ar dori-o.

"Este al optulea mars pe care il organizam, suntem un pic mai multi decat anul trecut, dar departe de a ajunge la participarea pe care ne-am dori-o", a declarat Irina Nita.

Ea a precizat ca 18 ambasade sunt semnatare ale unei scrisori de sustinere in care se arata ca toti oamenii sunt la fel de valorosi, indiferent de orientarea lor.

"Cu ocazia GayFest Bucuresti 2012 ne exprimam solidaritatea si sprijinul pentru comunitatea minoritatilor sexuale (LGBT - lesbian, gay, bisexual, transfender) din Romania. Sustinem dreptul acestora de a manifesta in mod pasnic si legal; devenit deja o traditie, Marsul Diversitatii este un prilej pentru persoanele LGBT de a atrage atentia asupra problemelor specifice cu care se confrunta", se arata in mesajul de sprijin.

Semnatarele acestui mesaj sunt ambasadele Austriei, Canadei, Danemarcei, Finlandei, Frantei, Germaniei, Irlandei, Norvegiei, Spaniei, Bulgariei, Israelului, Croatiei, Australiei, Elvetiei, Suediei, Olandei, Marii Britanii si SUA, ultimele trei avand reprezentanti ai ambasadelor la marsul de sambata din centrul Capitalei.

Europarlamentarul britanic Michael Cashman a participat si in acest an la parada LGBT din Capitala. El a spus ca a venit impreuna cu sotul si a felicitat romanii pentru organizarea acestei parade.

Printre participanti a fost si Remus Cernea, el spunand ca vine de sase ani la Marsul Diversitatii, dar acum este pentru prima data in calitate de reprezentant al Guvernului, ceea ce inseamna "un mare pas inainte".

In Piata Constitutiei, Loredana, ambasadoarea campaniei "Eu sunt! Tu?" a interpretat imnul paradei. Ea a spus ca este bucuroasa pentru ca "putem trai fara sa ne fie teama de ceea ce suntem".

"Ma aflu aici pentru ca prin vocea mea, alaturi de vocile voastre, sa putem aduce o schimbare. Sunt aici pentru toti care sunt altfel. Zilele urii si ignorantei sunt numarate. Sa facem efortul pentru dragoste cu dragoste", a spus Loredana.

Din Piata Constitutiei, participanii la parada au plecat spre Parcul Izvor, unde organizatorii i-au anuntat ca marsul s-a incheiat si ca urmeaza o mare petrecere intr-un club.

Pe tot traseul marsului, participantii au fost insotiti de echipaje de jandarmi.

Parada s-a incheiat fara incidente, unii dintre participanti plecand cu taxiuri care ii asteptau in zona Parcului Izvor.

In timpul marsului, circulatia rutiera a fost restrictionata pe Bulevardul Libertatii, intre Calea 13 Septembrie si Splaiul Independentei, pe Bulevardul Unirii, intre Bulevardul I.C. Bratianu si Piata Constitutiei, precum si pe Bulevardul Natiunile Unite, intre strada Hasdeu si Piata Natiunile Unite.

















5405 vizualizari

  • -10 (30 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 22:06)

    mem [anonim]

    hai sa declaram heterosexualitatea ilegala si am rezolvat situatia.

    fiecare are dreptul sa si-o traga cu cine vrea (bine zoofilia e inca ilegala da trecem peste asta - desi ar fi fost interesant sa-l vedem pe om la miting cu capra... la necrofilia ar fi putin macabru tre sa recunoastem)
    in fine. fiecare are dreptul sa faca ce vrea. dar sa nu se laude cu asta.
    nu sunt de acord cu toate paradele. in rest sa faca ce vor
    • -7 (13 voturi)    
      *Eu sunt! Tu ce mai astepti?* indemnul la (Duminică, 1 iulie 2012, 8:22)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui mem

      lupta cu Normalitatea!pana in 1975 homosexualitatea era trecuta in cartile de medicina americane la capitolul*boli mintale* alaturi de schizofrenie,paranoia ,etc
      nu ma mir ca un terchea-berchea ca Remus Cerna, traitor pe spinarea parintilor pana la 40 de ani, participa la astfel de parodii ale libertatii ,este deajuns sa va uitati la freza lui si va faceti o idee pe loc!si cainii se mai tund vara ,oile nu mai vorbesc .......
    • +8 (14 voturi)    
      love is never wrong (Duminică, 1 iulie 2012, 10:48)

      tolok [anonim] i-a raspuns lui mem

      Dupa ce ajungi sa cunosti oameni din comunitatea LGBTQ nu ai cum sa nu privesti cu nedumerire manifestarile de ura ale "normalilor" fata de cei cu orientari sexuale "altfel". Ce e rau in faptul ca doi barbati se iubesc? Sau doua femei. Cu ce sunt cuplurile femeie-barbat mai bune? Pentru ca fac copii? Sunt atatia copii batuti si vai de mama lor, cu tati alcoolici si dezinteresati. In comparatie cu astia, cuplurile gay ar creste infinit mai bine copiii daca ar putea adopta.
      • +1 (1 vot)    
        drepturi (Luni, 2 iulie 2012, 10:28)

        TheBiggestReckless [utilizator] i-a raspuns lui tolok

        eu ca hetero-sexual am dreptul (si obligatia, prin lege) sa ACCEPT dar am si dreptul SA NU APROB manifestarile gay.....ma insel cu ceva in afirmatia asta?
  • -1 (19 voturi)    
    Panarame (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 22:06)

    Martens [anonim]

    Oameni buni, perversiunea nu e diversitate si diversitatea nu e perversiune. Bunul simt ne spune asta. Daca nu ni l-am pierdut. De fapt, aceste parade ne arata cu adevarat cine sunt homosexualii: orice, mai putin niste oameni normali. Oamenii normali nu fac asemenea circ stradal.
  • -3 (57 voturi)    
    Asta (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 22:42)

    victordragos [utilizator]

    este marsul pentru ANORMALITATE,bag sama, cum zicea Amza Pellea...
  • +28 (32 voturi)    
    in plus (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 23:23)

    Fapte [utilizator]

    Am fost acolo, nu sint homosexual, am fost sa fac poze si ce pot sa spun:
    1/ a fost o mina de oameni;
    2/ cred ca au luat-o pe Loredana ca nu au gasit pe altcineva mai bun; dinsa a zis niste platitudini si apoi a behait un fel de melodie;
    3/ Remus Cernea a fost huiduit copios, si cind a fost anuntat la microfon, si cind a zis chestia aia cum ca reprezinta guvernul;
    4/ parada asta are un potential turistic imens.
    • +3 (11 voturi)    
      ... (Duminică, 1 iulie 2012, 10:03)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Fapte

      daca o luam numai dupa potentialul turistic ca singura judecata de valoare asupra unui lucru, putem sa legalizam si drogurile de risc, sa vezi ce valuri de turism am avea.
  • +6 (46 voturi)    
    Un veritabil freak show (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 23:35)

    sentenced [utilizator]

    Macar asa sa fim si noi ca Occidentalii :))
  • 0 (48 voturi)    
    e ok ... (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 23:57)

    un.Dac [utilizator]

    nu conteaza numarul, conteaza ca a avut loc. nu sunt gay.
  • -1 (59 voturi)    
    Mi se face greata (Duminică, 1 iulie 2012, 0:04)

    Gigi [anonim]

    Nu stiu cum de s-a ajuns in halul asta. Voi chiar nu intelegeti ca asa ceva nu este normal. E total dezgustator sa ai alta orientare. Terminati-o cu prostiile.
    • +8 (54 voturi)    
      normalitate (Duminică, 1 iulie 2012, 0:59)

      puthre [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Atat timp cat nu fac nimic sa te deranjeze, e bine sa accepti oamenii asa cum sunt ei.
      Si "dezgustul" asta tine de o oarecare obisnuinta, de exemplu majoritatea barbatilor n-au o problema cu femeile gay.
      Viata e scurta, si fiecare are dreptul sa si-o traiasca cum vrea. Pe mine ma "scarbesc" de exemplu mult mai tare oamenii puturosi si indolenti, dar si ei sunt ai nostri :)
      • +1 (1 vot)    
        normalitate (Luni, 2 iulie 2012, 10:34)

        TheBiggestReckless [utilizator] i-a raspuns lui puthre

        pai stai sa inteleg, parca aveti dreptul sa va iubiti intre voi... nu mai e demult caz penal. voi ce vreti de fapt ? "acceptarea" sau "aprobarea" fiindca prima o aveti deja...a2a nu o puteti primi fiindca tine de fiecare om in parte si de setul de valori pe care le apreciaza. Eu de exemplu apreciez cuvantul "mama "si "tata", "sot" si "sotie", "iubit" si iubita".... intelegi? tine si de gramatica..."masculin" si "feminim"....sunt termeni care pot fi folositi si altfel decat se obisnuieste, dar asta nu inseaman ca e OK asa... ;-)
    • +5 (51 voturi)    
      Deci? (Duminică, 1 iulie 2012, 1:02)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Deci orice minoritate este dezgustatoare? Sau numai daca e vorba de sex?
      Ochelaristii nu te supara? Si ei sunt o minoritate. Dar biciclistii?
      • -13 (19 voturi)    
        pe mine (Duminică, 1 iulie 2012, 1:28)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        ma supara si ochelaristii si biciclistii. Si ce faci, pui o posetuta pe bicicleta?
    • +4 (50 voturi)    
      hm-hm (Duminică, 1 iulie 2012, 3:04)

      Fapte [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Pina azi credeam ca sint anti-homo convins. Nu sint homosexual (n-o zic ca sa ma disculp, o zic numai asa, ca sa fixam ideile), dar azi am fost sa le fac poze la "poponari" si am fost surprins sa dau peste niste oameni absolut normali si... surprinzator de frumosi (imi asum termenul; ma refer la frumosi, nu sexy, nu cu tite mari, nu buni de sex).
      Tu zici ca e total dezgustator sa ai alta orientare. Dar asa zice si musulmanul despre cel care crede in Cristos; asa zice si budistul despre musulman, asa zice si crestinul despre budist. Aproximativ la fel au zis si colegii mei despre mine cind mi-am pus ochelari, in clasa a 7-a. Asa zicem noi, toti, despre cei care merg in carucior, si asta nu e ok. Azi am fost sa fac poze unor homosexuali si sa mor eu daca m-am simtit ca la gradina zoologica. Hai si tu, data viitoare si -- iti garantez -- sint mari sanse sa-ti schimbi parerea: n-o sa-ti schimbi orientarea, dar o sa devii mult mult mai tolerant.
    • +4 (18 voturi)    
      ti se face greata? (Duminică, 1 iulie 2012, 8:31)

      alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Gigi, homosexualitatea nu este o boala psihica este efectiv vina unui singur cromozom - aceasta fiind de cind lumea si pamintul. Poporul roman mai are multe de invatat, nu numai in democratie, libertate ci si in felul de a gindi si de a nu judeca oamenii dupa aparente, religie, orientare sexuala sau culoarea pielii. Si mie mi se face greata cind vad cit de mica este granita de toleranta a unor oameni.
      • +1 (1 vot)    
        toleranta (Luni, 2 iulie 2012, 10:38)

        TheBiggestReckless [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

        de ce vi se pare c anu sunteti tolerati?
        legaturile homosexuale nu sunt condamnate (penal)...
        aveti dreptul sa faceti astfel de marsuri....
        ambasadele va sustin...
        apareti in ziare, la TV...sunteti cool.....oricine zice ceva de rau despre homosexuali este catalagoat ca fiind "inapoiat", "redus", "cu vederi inguste"....

        dar DREPTUL populatie hetero-sexuale de a NU FI DE ACORD (dar care totusi va accepta in societate) unde este? noi ceilalti, nu avem nici un drept? nu avem dreptul de a ne exprima parerea ? ...ei bine PAREREA MEA este ca homosexualitatea nu este cool. pot sa am si eu dreptul la aceasta parere? sau trebuie sa fac un mars pentru a va obliga pe voi, homosexualii, sa mi-o acceptati?
    • +4 (12 voturi)    
      Mmmm... (Duminică, 1 iulie 2012, 10:24)

      onofrei [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      E „dezgustător” zici? Păi poate ar trebui să nu fantazezi la ce se presupune că fac ei între ei. Nu de alta da zice-se că la creştini păcatu e şi cu cuvântu, şi cu gându şi cu fapta.
  • 0 (54 voturi)    
    Aberatie! (Duminică, 1 iulie 2012, 0:54)

    Cristi [anonim]

    Mi se pare absolut anormal ceea ce se face.UE ne baga pe gat o groaza de porcarii in ideea ca, daca vrem sa fim maturi,civilizati si avansati trebuie sa adoptam acelasi fel de gandire ca ei.Doar pt multe state vestice au mai multi bani ca noi nu inseamna ca tot ce fac si gandesc este normal si admisibil.II felicit pe polonezi care nu au dat inapoi si si-au pastrat principiile crestine(care la noi de altfel, au disparut de multa vreme) neadoptand stilul vestic si neinghitind astfel de...sodomitati,ca altfel nu le pot spune, din partea UE. Cum voi putea eu sa ii dau un raspuns complet copilului meu cand ma va intreba de ce ion si gheorghe se tin de mana pe strada,si nu tine fiecare de mana o fata, in loc sa se tina unul pe altul?Absolut scarbos
    • +3 (17 voturi)    
      lol (Duminică, 1 iulie 2012, 5:34)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      "Cum voi putea eu sa ii dau un raspuns complet copilului meu cand ma va intreba de ce ion si gheorghe se tin de mana pe strada,si nu tine fiecare de mana o fata, in loc sa se tina unul pe altul?"

      Louis C.K. a spus-o cel mai bine:
      “How am I supposed to explain to my child that two men are getting married?”.....

      I dunno, it’s your shitty kid, you fuckin’ tell 'em.
      Why is that anyone else’s problem?
      Two guys are in LOVE but they can’t get married because YOU don’t want to talk to your ugly child for fuckin’ five minutes?
      • +2 (2 voturi)    
        haha (Duminică, 1 iulie 2012, 14:26)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui alex

        Considera ca ti-am dat un vot.
      • -1 (11 voturi)    
        ... (Duminică, 1 iulie 2012, 15:28)

        ... [anonim] i-a raspuns lui alex

        so...uitati-va cam ce limbaj incarcat de ura "your fuckin' kid", "it's you'r shitty kid" foloseste aparatorul "diversilor" ca raspuna la o intrebare pusa pe un totn civilizat "How am I supposed to explain to my child that two men are getting married?". Asta e de fapt problema cu "diversii": ura si dispretul lor fata de societate, pe care le revarsa ori de cate ori au posibilitatea. De aceea si societatea reactioneaza cu precautie fata de ei. Ca mai sunt si idioti/ultrasi care si-ar face un crez din orice doar ca sa aibe motiv sa se manifeste violent asta e alta problema (ca de aia avem violente si la meciuri si la concerte, samd). Dar per total fondul problemei e si atitudinea "diversilor" fata de societate nu doar a societatii fata de ei. Ca tot va place engleza...think about it...
        • +2 (4 voturi)    
          of of... era un citat (Luni, 2 iulie 2012, 0:28)

          selim [utilizator] i-a raspuns lui ...

          Inteleg ca violenta limbajului te ofenseaza, dar daca treci de acest aspect vei constata absuridatatea situatiei, din cauza ca unii indivizi refuza sa vorbeasca cu copilul lor despre o chestie absolut banala, un intreg segment(10%) din populatie ar trebui lipsit de drepturi(dreptul la libera exprimare, asociere... ) Inteleg ca pare o conversatie infricosatoare, dar raspunsul pe care il poti da copilului este simplu ... pt ca se iubesc :)
    • +3 (13 voturi)    
      aberatie? (Duminică, 1 iulie 2012, 9:27)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Să înţelegem că Ion şi Gheorghe trebuie să-şi nege dreptul la fericire doar pentru că tu nu ai chef sau nu ştii cum să vorbeşti cu progenitura ta? Cât tupeu! Cristi... şi ce te faci dacă te întreabă de sex cu soţia ta, de războaie, de copii care cerşesc, de femei bătute pe stradă? Hm? Copiii pun întrebări despre orice, mai lasă-mă cu "vai, ce-i explic copilului?!". Copiii sunt mult mai toleranţi, mai deschişi şi mai înţelegători (şi uneori mai înţelepţi) decât adulţii, iar homosexualitatea nu "se ia" prin contact vizual.
      • -2 (6 voturi)    
        progenituri? (Duminică, 1 iulie 2012, 21:07)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        ba da se transmite prin contact vizual,klingonianule care esti! daca asta vede pe strada i se va parea absolut normal sa adopte si el o mentalitate dasta idioata si sodomita,asa ca nu imi vb mie de ce e bine si ce-i rau ca habar nu ai de viata.si nu implica aici razboaie si foamete femei batute.daca atat te duce mintea esti penibil
      • 0 (2 voturi)    
        domnule "divers" (Luni, 2 iulie 2012, 10:43)

        TheBiggestReckless [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        iti doresc sa te casatoresti cu un alt "divers" si sa va inmultiti (daca puteti)...

        poate ca acceptarea casatoriilor homosexuale nu e asa rea, pe termen lung...hai sa-i lasam sa fie fericiti, in decurs de1-2 generatii poate scade numarul lor, neputand sa se "inmulteasca" ...

        dar vai ?!?!
        de ce nu se pot oare inmulti?!?!?! doar ei au o relatie normala (?!?), civilizata, "open minded", "elevata", plina de iubire si tandrete...
    • +5 (11 voturi)    
      scarba v. egalitate (Duminică, 1 iulie 2012, 11:06)

      Respect [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Daca ar creste intr-o societate unde Ion is Gheorghe, ca si Ioana si Gheorghita se tin de mana pe strada nu ar mai intreba copilul nimic si nu s-ar mai mira de nimic. Absolut scarboasa e usurinta cu care refuzam unei minoritati sexuale drepturi cetatenesti. La fel de scarboasa este dorinta de a tine copiii ignoranti si de a-i educa homofobi. Din fericire, scarba nu este un principiu sau o valoare pe care se mai pot intemeia legi in lume in secolul 21! Nici eu, nici dvs. nu putem invoca scarba pentru a legisla unul impotriva celuilalt. Egalitatea intre fiinte umane este insa o valoare in fata careia homofobia pierde.
      • +1 (3 voturi)    
        copii (Luni, 2 iulie 2012, 10:51)

        TheBiggestReckless [utilizator] i-a raspuns lui Respect

        daca ii explic copilului meu ca o familie inseamna iubirea dintre un barbat si o femeie inseamna ca sunt homofob ?

        cum as putea sa-i explic unui copil , fara sa-l zapacesc de cap, ca el a aparut pe lumea asta ca "fruct al iubirii" dintre doi tati de exemplu...cand in manualul de Botanica clasa a5a si Zoologie clasa a6a se specifica foarte clar si fara drept de echivoc ca inmultirea se face prin "uniunea" unei parti barbatesti cu o parte femeiasca. Asa a hotarat natura...plantele si animalele se inmultesc pe aceasta cale...polenizare/fecundare/....iti spun ceva termenii astia?

        Cum as putea sa fiu homofob explicandu-i acest lucru, mai ales la varsta la care hormonii vor incepe sa-i zburde?

        tu, la fel ca si mine, ai dreptul sa-ti educi copilul asa cum doresti sau cum esti in stare. Daca eu doresc sa-mi invat copilul ca cel mai frumos lucru este iubirea dintre o femeie si un barbat, si ca doar asa animalele astea numite "oameni" pot sa mai existe pe acest Pamant, atunci te rog frumos sa-mi respecti acest drept... la fel cum si eu iti voi respecta dreptul de a-i explica copilului tau (daca vei putea sa faci unul impreuna cu "iubitul" tau) cum "copii din flori" sunt rezultatul iubirii dintre o fata si o floare :-)))...
  • +10 (44 voturi)    
    a (Duminică, 1 iulie 2012, 2:20)

    james [anonim]

    Eu nu am nimic cu ei, dar de ce trebuie sa faca parada pentru asa ceva.
    • +6 (12 voturi)    
      ca sa... (Duminică, 1 iulie 2012, 11:15)

      Respect [utilizator] i-a raspuns lui james

      .... nu va amagiti cu ideea ca ei nu exista in Romania. Ca sa va obisnuiti cu ideea ca ei exista. Ca sa vedeti ca sunt oameni obisnuiti ca si noi.
      • +1 (1 vot)    
        si pentru asta (Luni, 2 iulie 2012, 9:42)

        eleonor [utilizator] i-a raspuns lui Respect

        ies in strada imbracati ca niste paparude? cum demonstreaza ca sunt oameni obisnuiti ca si noi cand ei ies in strada si se maimutaresc in fel si chip? Eu am fost in anii trecuti din greseala in zona si i-am vazut. Nu-s o mana de oameni ca si noi care marsaluiesc pasnic, sunt niste circari care incearca in fel si chip sa atraga atentia. In felul asta nu reusesc sa atraga decat atentie negativa, cel putin din partea mea. Eu daca m-as duce sa scandez ceva prin piata conform credintelor mele nu m-as duce imbracata in clovn si machiata pana-n dinti pentru ca astfel s-ar vedea orice mai putin mesajul meu!
  • -10 (32 voturi)    
    marsul anormalilor! (Duminică, 1 iulie 2012, 4:17)

    anonim [anonim]

    Acum zece ani, nimeni din Romania nu se gandea ca vom vedea defiland pe strazi vampe mustacioase cu picioare paroase - barbati degenerati, purtand pe fata machiaje grotesti si pe trup haine femeiesti, maimutarindu-se cu niste gesturi degradante atat pentru ei insisi, cat si pentru ideea de feminitate.
    Pe sistemul "Scientists have discovered that people will believe anything when you tell them that scientists have discovered that" cercetatorii americani si britanici cerceteaza pe acelasi model pe care cercetau cercetatorii sovietici si ne dau lectii de viata si sanatate. Asa am aflat cum e normal sa fi homosexual si cum ca dragostea e o boala.
    De cand se chinuie occidentul, prin ONG-uri care urla pe bani de-afara, sa ne bage pitici pe creier toate televiziunile si presa behăie la aparitia lor. Ca de - sunt intr-o tabara.
    Scarbos, grotesc!
    Sa ne fereasca Dumnezeu!
    Vai de copiii nostrii, sa dea Dumnezeu romanii sa nu se spele cu detergent pe creier, ca televiziunile impart pachete gratuite.
    Toate astea cumulat cu postacii platiti sa manipuleze scepticii si ziarele care cenzureaza comentariile dau peisajul "perfect".
    Mi-e sila si mi-e scarba.

    Doamne ajuta si ne iarta!
  • -4 (16 voturi)    
    Un comentariu incorect politic! (Duminică, 1 iulie 2012, 4:19)

    anonim [anonim]

    ....şi cu siguranţă nu în consonanţă cu mesajele de susţinere ale celor 18 ambasade...

    Bine aţi venit în secolul XXI unde normalitatea devine ceva anormal, şi unde imoralitatea se preaface în drepturi şi modernitate. Oamenii de ştiinţă, politicienii, mass media încearcă să ne convingă că homosexualitatea e ceva normal şi e doar o orientaţie. Mai nou, în Canada, pedofilia a fost recunoscută ca orientaţie sexuală, cea ce mi se pare absurd. Deci pedofilia şi homosexualitatea în viziunea lor e o orientaţie sexuală.

    Iar Organizaţia Mondială a Sănătăţii a declarat că dragostea e boală psihică. Dacă eşti îndrăgostit reiese că eşti bolnav mintal, iar dacă eşti homosexual eşti doar un individ discriminat din cauza orientării şi eşti perfect sănătos din punct de vedere mental.

    Oare doar mie mi se pare absurd la ce s-a ajuns? Iar noi cei normali, ce facem? Înghiţim toate aceste prostii doar ca să nu fim catalogaţi extremişti şi intoleranţi? Oare cum putem accepta ca cel mai frumos sentiment să fie considerat o boală psihică, iar cea mai îngrozitoare crimă (pedofilia) să fie doar considerată orientaţie? Oare nu ne dăm seama de haosul în care se avântă cu aşa o mare viteză societatea noastră modernă?

    Peste câţiva ani copiii noştri se vor teme să iasă din casă, iar homosexualii vor fi vazuţi pe fiecare scaun din parc şi pe la parade afişându-şi comportamentul lor anormal. Chiar vrem ca ei să crească în aşa o societate? Ce vor învăţa? Că un comportament imoral e ceva normal şi acceptabil?

    Am ajuns să schimbăm natura firească a lucrurilor în numele toleranţei. Dragostea a fost cântată, scrisă, pictată de cele mai mari genii ale omenirii, cum poţi numi cea mai pură sursă de inspiraţie o boală? Dragostea e adevărata fericire şi împlinire. Iubirea ne poate salva de la degradare, iubirea faţă de Dumnezeu.
  • +9 (15 voturi)    
    valori crestine (Duminică, 1 iulie 2012, 6:27)

    alex [anonim]

    Pentru parinti (sau viitori parinti) care citesc articolul asta si care considera acest GayFest drept o anormalitate, si isi sustin homofobia prin apel la "valori crestine":
    Exista posibilitatea ca copilul dvs sa fie gay, bisexual, lesbiana sau transexual. Si exista posibilitatea ca acesta sa fie heterosexual.Indiferent de cat de credincios esti, de cum arati, cate diplome ai, samd.

    In ce mediu ai vrea sa creasca copilul tau daca acesta nu este heterosexual ?
    Credeti ca veti avea parte de deschidere din partea lui cand acesta este constient de parerile/opiniile homofobe ale parintilor ?

    Un alt comentator vorbea de valori crestine.
    Care valori ?. Alea care duc un copil nevinovat in groapa ?

    "I was physically, mentally, emotionally and verbally assaulted on a day-to-day basis for my perceived sexual orientation. I was stalked, spit on, ostracized and physically assaulted."

    He also described a traumatic coming out experience in an "extremist Christian household."
    His parents did not accept his sexuality and he said he was kicked out of his home around the end of September.
    "My mother knew I was gay and performed an exorcism on me in an attempt to cure me," Borges said. "My anxiety, depression, self-loathing and suicidal thoughts spiked. I had nowhere safe to go, either at home or school."

    http://abcnews.go.com/US/gay-teen-filmmaker-eric-james-borges-commits-suicide/story?id=15355142

    Acei parinti au ales credinta / valorile crestine si nu pe copilul lor.
    • -2 (6 voturi)    
      Adevaratii crestini (Duminică, 1 iulie 2012, 14:07)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui alex

      nu apeleaza la metode de genul acesta,exorcizari si bateie pt a scoate raul din copil.eu cred ca mediul in care creste va influenta substantial alegerile copilului in anii premergatori adolescentei. Daca nu este in interesul tau ca parinte sa petreci timp de calitate cu fiul/fica ta si il pui in fata calculatorului de dimineata pana seara ,sa nu fii surprins(a) daca vei afla ca nu tu ai fost cel/cea care ti-ai crescut copilul ci TV,Internetul(care e plin de mentalitate bolnava MTV,pornografia la care are acces orice copil,nowadays). asa ca nu te mai mira de ce are inclinatii bolnave si are numai sodomitati in minte copilul tau de la varsta de 7 ani. atunci cand esti ahtiat numai de lucruri de genul acesta realitatea iti este contorsionata si e absolut normal ca in viziunea ta homosexualitatea sa fie ceva normal. I-as lua de o maneca pe toti gay-ii si pe toate lesbienele si i-as arunca pe o insula pustie. hai sa ii mai vad cum se mai reproduc atunci. am scapa de gandirea asta bolnava in maxim 50 de ani ...odata cu ei:P
      • +1 (3 voturi)    
        :))) (Luni, 2 iulie 2012, 0:34)

        selim [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        si cu surprindere ai vedea ca daca ai face un stiudiu ai constata ca in continuare acelasi procent din populatia aparent normala este gay :)) si dupa 50 de ani si dupa 100, pt ca toti homosexualii(sau mare parte) sau nascut din parinti straight...

        Si am o intrebare daca copilul tau pe la varsta de 18 ani vine si te informeaza ca este homosexual, l-ai arunca pe aceasi insula??
      • 0 (0 voturi)    
        :-))) (Luni, 2 iulie 2012, 14:35)

        Skygirl2009 [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        Homosexuali sunt de cand lumea, domnul Cristi si o sa fie mereu. Deal with it (ceea ce, cu putina intelegere si toleranta, nici n-ar trebuie sa fie greu macar). Sa spui ca ai scapa de ei daca i-ai arunca pe o insula e in primul rand o dovada de rautate fata de niste oameni care nu ti-au facut tie nimic , si in al doilea rand, o dovada de lipsa de cunoastere a unor notiuni elementare de genetica.
        Homosexuali s-au nascut mereu din mame si tati perfect hetero, in timpuri cand nu au avut acces la pornografie si nu le-a bagat nimeni nimic in cap. Nici macar nu stiau ce e aia gay. Copilul oricarui cuplu, indiferent ce fac sau cat de conservativi/liberali sunt parintii, poate sa fie de o alta orientare sexuala (cu o probabilitate relativ mica, dar se poate intampla).
  • -3 (9 voturi)    
    "Gay-Love, Fest, Parada, Rainbow" (Duminică, 1 iulie 2012, 13:05)

    Anton [anonim]

    Trebuie sa-mi spun parerea (!):
    Natura ne-a creat heterosexuali, homosexualitatea e o "disfuncie mentala". Putem coexista cu multe ciudatenii in zilele noastre - din fericire "majoritatea" nu mai simte nevoia sa elimine toate "minoritatile", daca cineva se simte mai fericit si nu-i deranjeaza pe ceilalti, pe mine ma lasa rece.
    DAR nu accept sa-si sarbatoreasca in public, agresiv "anormalitatea" ademenindu-si prin aceste "parade si festuri" viitoare victime dintre semenii mei normali! Nici nu incerc sa aduc argumente, sper ca bunul simt va tine in frau dementa lor.
    Iar pentru cine nu stie, acesta nu e decat inceputul nebuniei gay in Romania - urmeaza pentru ei protectie si drepturi speciale impuse prin legislatie "recomandata" din occident! Respectiv:
    - protectia impotriva discriminarii la locul de munca (rezonabil, dar ce se intampla daca respectivul lucreaza cu copii, cu tineri...?),
    - dreptul de a intemeia oficial o familie gay (cu drepturile sociale aferente, co-asigurare sociala, pensie de urmas etc),
    - dreptul de a adopta si "creste" copii (cu ghici ce rezultat?)
    Familia e formal o conventie sociala prin care societatea o protejeaza si subventioneaza in interesul comun al societatii (familia asigura procrearea, sanatatea si educatia elementara a prezentilor si viitorilor membrii ai comunitatii si prin aceasta continuitatea si evolutia ei).
    Ati vazut in Romania doar inceputul...acesti "ciudati" au sprijin extern f f puternic, iar protectia si raspandirea lor se va face discret, dar ferm.
    Sa nu fie ca nu v-am spus!
  • +3 (9 voturi)    
    Cata ipocrizie! (Duminică, 1 iulie 2012, 13:17)

    gazania [utilizator]

    Atata timp cat nu ma deranjeaza,n-o fac in public si isi vad de treaba , nu ma intereseaza orientarea lor. Nu sunt criminali,hoti, pedofili e o chestie de intimitate.Daca ies in strada ,ies pt a fi acceptati asa cum sunt . Dar sunt curioasa, Ponta stie de R.Cernea, ca s-a dus din partea guv.? Gandindu-ma la votantii lor ,imi inchipui ce gandeste.
  • 0 (4 voturi)    
    ancamar_b@yahoo.com (Luni, 2 iulie 2012, 2:18)

    marcosman [utilizator]

    Ca existati stie toata lumea , sunteti tolerati de societate atunci cand nu depasiti bunul simt si nu exista legi care sa va condamne . Sunt atatea familii care asteapta sa infieze un copil . De ce ar trebui sa fiti voi parinti si exemplu pt acei copii ? De ce trebuie totusi promovata homosexualitatea ?
    Diferenta intre normalitate si exceptie o face raportul dintre ele . Daca faptul ca Ion si Gheorghe se tin de mana , va deveni un fapt normal , atunci va fi o problema pentru societate .
    Apropo ... ,,progenitura,, ai fost tu restul se numesc copii . Situatia ca Ion si Gheorghe si-o trag nu trebuie predata in clasa I -a , astfel ca Ion si Gheorghe sa se tina linistiti de mana pe strada .
    La cat tupeu aveti cred ca o sa cereti in curand si parcari rezervate in fata la magazine