Evaluarea Nationala 2012 Ministrul Liviu Pop: Azi vom anunta daca se prelungeste perioada de corectare. / Este primul an in care nu a existat niciun incident in timpul evaluarii nationale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 28 iunie 2012, 9:38 Actualitate | Esenţial


Ministrul interimar al Educatiei, Liviu Pop, a anuntat joi dimineata, la Realitatea Tv, ca astazi urmeaza sa se decida daca perioada de corectare a lucrarilor la Evaluarea nationala va fi sau nu prelungit, in urma modificarii baremului la examenul de Limba romana. "Nu sunt de vina elevii ca a venit cineva cu un subiect care a creat confuzie. Schimbarea baremului mi-am asumat-o in baza rapunsurilor pe care le-am primit", a precizat ministrul, adaugand ca "Nu am sa las 40-50 de mii de elevi intr-o ceata".

Ministrul a anuntat si ca o ancheta va stabili cine sunt vinovatii pentru confuzia creata cu unul dintre subiectele de la examenul de Limba romana si baremul de corectare: "Ce vreti sa facem acum, sa facem ancheta in timpul evaluarii? Numai in Romania se poate asa ceva, in timpul examenului sa venim cu chestiuni de bulversare", el acuzand presa de faptul ca vrea "revolutie" in timpul desfasurarii examenului: "Nu pot in timpul examenului sa fac ancheta. Blocam repartitia, blocam corectarea."

"Ambele raspunsuri, si B si C, sunt corecte, pentru ca nu s-a definitivat la nivelul Academiei care este corect", a mai spus ministrul.

Liviu Pop sustine si ca "Este primul an in care nu a existat niciun incident in timpul evaluarii nationale".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2061 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    ???? (Joi, 28 iunie 2012, 9:41)

    mis [utilizator]

    Faptul ca au fost date subiecte pe care nici voi (cadrele didactice) nu stiti sa le incadrati fara dubiu nu reprezinta un incident???
    • 0 (0 voturi)    
      ??!??!!??!!? (Joi, 28 iunie 2012, 13:39)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui mis

      "nici un incident in timpul evaluarii nationale" . adica cum nici un incident, cand ati revenit de 3 ori asupra corectarilor la romana????? asta are amnezie de partid? ca sa nu mai zic nimic de faptul ca este incapabil sa ia o pozitie profesionala in legatura cu plagiatul ponta. demisia!
  • +9 (11 voturi)    
    Incident (Joi, 28 iunie 2012, 9:49)

    Sani [utilizator]

    Ce inseamna "primul an"?
    Dar "fara incidente"?

    Adica ai folosit "template-ul" creat de Dl Funeriu dupa ce anul trecut USL facea scandal dupa scandal.

    Din cauza legislatiei stupide si invechite de echivalare a diplomelor, ati scos pe piata tot felul de acuze idioate la adresa unui om care chiar a facut ceva.

    Apropo, chiar crezi ca o diploma in Franta nu echivaleaza una din Romania?
    Eventual la d-na Andronescu.
  • +9 (9 voturi)    
    hahahaha (Joi, 28 iunie 2012, 9:50)

    apoliticus [utilizator]

    ce sa mai comentezi la asa ceva? Atat il duce capul, saracul de el.
  • +8 (10 voturi)    
    de vina (Joi, 28 iunie 2012, 9:53)

    mos ion roata [utilizator]

    este Basescu fiindca controleaza toate serviciile,ministerele,deconcentratele si concentratele si mai ales fiindca la Bruxelles se discuta chestiuni de competenta incompetentilor.Cam asa gandim noi.
  • +13 (15 voturi)    
    penibil ministru (Joi, 28 iunie 2012, 9:54)

    sobolanulmik [utilizator]

    propun sa primeasca toti nota 10 la romana pana se hotaraste academia ce varianta este corecta si ce e cu lucrarea lui Ponta :-)
  • -5 (5 voturi)    
    e bine! (Joi, 28 iunie 2012, 10:28)

    kitto [utilizator]

    lasa ca e bine..
    asta spre deosebire de funeriu este capabil sa tina o conferinta de presa
    • +4 (4 voturi)    
      hopa ce comparatie (Joi, 28 iunie 2012, 11:18)

      DavidM [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      ...tu nu vezi balbaiala continua si incompetenta dovedita... spui "este capabil" :)). Omul nu a stiu sa rezolve o problema de clasa a V-a la matematica, in conditiile in care este profesor de matematica...despre ce vorbim aici .... Esti un lingau !!!
  • +2 (2 voturi)    
    "primul an fara niciun incident" (Joi, 28 iunie 2012, 11:09)

    DrInOrice [utilizator]

    Asta e din categoria "sa fie liniste in tara". Sau ca inainte sa scoata Funeriu mizeria in fata tuturor, o ascundem iar sub pres si zicem "vai ce bine e". Profesorii au fost lasati iar sa permita copiatul, mesele de "protocol" ca sa ii imbuneze la note, etc
  • +1 (1 vot)    
    Legalitatea deciziei de a schimba baremul in timpu (Joi, 28 iunie 2012, 11:37)

    virgilt [utilizator]

    Subiectul ambigu de la limba romana ar trebui anulat sau scos din grila si cineva trebuie sa-si asume greseala, si nu sa pice in spatele elevilor, pentru ca altfel vor exista unii dezavantajati si unii avantajati.
    Decizia ministrului nu e legala.
  • +2 (2 voturi)    
    propunere de solutie (Joi, 28 iunie 2012, 12:23)

    amara [utilizator]

    Decizia ministrului este ilegala,discriminatorie. Sunt furati copii care au raspuns corect la intrebare si sunt faviorizati cei carora li se trece cu vederea raspunsul gresit. Eu crea ca problema trebuia rezolvata in alta modalitate.
    Corect ar fi fost sa se mentina baremul stabilit initial iar daca dupa rezultatele finale ar fi existat situatii in care copii nu ar fi obtinut medii de admitere la liceul dorit, doar din cauza acestui subiect, sa se fi suplimentat numarul de locuri la acel liceu. In acest fel nu ar fi fost nedreptatit nici un copil
  • 0 (0 voturi)    
    "Nu am sa las 40-50 de mii de elevi intr-o ceata". (Joi, 28 iunie 2012, 16:41)

    orm [utilizator]

    Nu i-ai lasat in ceata, tovarase! I-AI FURAT PE CEI 50-60 DE MII DE ELEVI CARE AU RASPUNS CORECT (ca propozitia este subiectiva).
    Esti un hot ordinar care incerca sa-si ascunda hotia su incompetenta altora!... Si ai ajuns sa furi niste elevi de clasa a 8-a! RUSINE!!!!
    Ce au inteles acesti copii din HOTIA ta? Iti spun eu: faptul ca, in Romania, daca gresesti, este suficient sa utilizezi 10 descreierati (a se citi "fara creier") care sa picheteze un minister, si greseala se transforma imediat in adevar suprem.
    HOTIE ORDINARA A USL!