Agenda premierului Victor Ponta: Vizita la Bruxelles, joi si vineri   

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 iunie 2012, 20:05 Actualitate | Esenţial


Primul-ministru Victor Ponta va efectua o vizita la Bruxelles in perioada 28-29 iunie, a anuntat miercuri Biroul de presa al Executivului, citat de Agerpres.

Anuntul vine la putin timp dupa ce Curtea Constitutionala a decis ca presedintele Romaniei participa la reuniunile Consiliului European, in calitate de sef al statului, aceasta atributie putand fi delegata de catre acesta, in mod expres, primului-ministru.

Imediat dupa anuntarea deciziei CCR, premierul Victor Ponta a declarat ca va merge joi la Bruxelles.

"Decizia Curtii Constitutionale nu este o surpriza, stii foarte bine ca in cadrul CCR presedintele Traian Basescu a numit niste oameni care intotdeauna i-au indeplinit dorintele", a comentat acesta.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1338 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    apatie politica (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:08)

    Respect [utilizator]

    Nici acum nu iesim in strada?
    • +1 (1 vot)    
      Hai in strada! (Miercuri, 27 iunie 2012, 21:24)

      ZinKorg [utilizator] i-a raspuns lui Respect

      Teza sa de doctorat va fi subiectul zilei pe agenda neoficiala a intalnirii de la Bruxelles. Habar nu are in ce se baga!

      Da, trebuie sa iesim in strada. Trebuie sa aparam Justitia, trebuie sa aparam statul de drept, trebuie sa aparam Constituitia.

      Hai in strada!

      Hai Justitia!
  • +3 (3 voturi)    
    turism (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:11)

    UnchiuSam [utilizator]

    Dragii mei, daca tot merge in VIZITA la Bruxelles, poate ii recomanda cineva niste muzee sau alte obiective turistice pe care se le vada, doar nu o sa stea 2 zile cu ochii in televizor sa se uite la transmisiunea cu super-Base la Consiliul European :)
  • +3 (3 voturi)    
    Cacialma (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:15)

    Daniels22026 [utilizator]

    "va efectua o vizita la Bruxelles" ??!!

    Ar fi trebuit sa scrie despre participarea la Consiliul European. Nicidecum despre "vizita" !!

    Ce-i asta ? Ponta joaca la cacialma ??!! E penibil.
  • +4 (4 voturi)    
    vin soldurile (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:22)

    Engel [utilizator]

    in week-end vin soldurile la Bruxelles - asa ca va sta la coada sa fie primul la buticul Burberry.
  • +3 (3 voturi)    
    pai tocmai si-a luat sub obladuire M.O. (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:27)

    echos [utilizator]

    7. ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ privind modificarea legii de organizare a Monitorului Oficial al României

    Având în vedere că, la nivelul Regiei Autonome Monitorul Oficial se manifestă disfuncționalități importante, Guvernul a emis o Ordonanță de urgență prin care Regia Autonomă Monitorul Oficial să se reorganizeze ca regie autonomă persoană juridică care desfășoară activitate de interes public național și funcționează pe bază de gestiune economică și autonomie financiară sub autoritatea Guvernului României, exercitată prin Secretariatul General al Guvernului.

    http://www.gov.ro/informatie-de-presa-privind-actele-normative-incluse-pe-agenda-de-lucru-a-sedintei-guvernului-romaniei-din-27-iunie-2012-ora-11-30__l1a117509.html

    Pe scurt: publicam ce vrem cand vrem...
  • +4 (4 voturi)    
    Mutare noua pe tabla de sah (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:41)

    Clop [utilizator]

    Ponta si-a trecut azi, de urgenta, Monitorul Oficial in buzunarul personal, printr-o ordonanta de urgenta.

    So, decizia CCR devine legala dupa publicarea ei in Monitorul Oficial.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:49)

      Scum Hero [anonim] i-a raspuns lui Clop

      Ramane de vazut daca la noapte se insceneaza o sinucidere si pentru directorul actual al Monitorul Oficial, pentru a permite numirea de urgenta a altui director.... total apolitic...
    • 0 (0 voturi)    
      Si uite-asa trece totul (Miercuri, 27 iunie 2012, 23:06)

      Ellias [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      ..in ograda lui, de parca ar fii pe tarla la bunici. Fratilor asta ne duce de rapa cu tot ce a mai ramas, iar noi stam cu mainile in san.Ia sa punem de-o manifestare sa-i aratam noi, daca el a lipsit de la cursurile de legislatie , plagiind, ce inseamna constitutie si legi.
  • +6 (6 voturi)    
    sambata (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:44)

    xuleasca [utilizator]

    sambata te asteptam in Piata, sa vedem ce ai facut .....cand ai incalcat Constitutia Romaniei!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta, gresesti! (Miercuri, 27 iunie 2012, 21:13)

    sisipisi [utilizator]

    Ponta, o faci de mouton, moncher! Pina si securistul de Basescu a mirosit ordonanta cu schimbarea tutelei MOf si acum anunta ca nu participa. O sa trimbiteze ca a renuntat numai sa nu provoace o criza institutionala in Romania. Si...in fapt, are dreptate.
  • +1 (1 vot)    
    Ce-l vor intreba "colegii" sai prim-ministri...?! (Miercuri, 27 iunie 2012, 22:38)

    MaraZ. [utilizator]

    Sper ca se va gasi macar un prim ministru strain sa-l intrebe pe copy-lotul roman daca i-au mai ramas ceva institutii netrecute sub tutela haznalei nationale: Parlamentul (majoritar usl-ist: tradatori, comunisti, somnorosi, furaciosi...) :((