New York Times: "Noua situatie din Romania seamana tot mai mult cu cea din Ungaria, unde un guvern nationalist de dreapta a inasprit controlul asupra libertatii de exprimare si asupra culturii"

de MVA     HotNews.ro
Miercuri, 27 iunie 2012, 1:03 Actualitate | Esenţial


New York Times despre ICR
Foto: Hotnews
"Romania este diferita de Ungaria in cel putin un aspect", scrie in editia sa electronica celebra publicatie americana The New York Times: "Noua coalitie este o alianta intre partide de stanga si centru-dreapta, conduse de Prim-Ministrul Victor Ponta din Partidul Social-Democrat, care este asociat cu Ion Iliescu, un batran apparatchik comunist de 82 de ani."

Articolul aparut pe blogul cultural al New York Times, "ArtsBeat", trateaza problema trecerii Institutului Cultural Roman in subordinea Senatului.

Articolul prezinta cateva opinii pozitive asupra activitatii Institutului Cultural Roman venite din partea a doi oameni de cultura americani. Sunt in acelasi timp prezentate pozitiile lui Horia Roman Patapievici si ale purtatorului de cuvant al guvernului Ponta, Andrei Zaharescu. Este mentionata si opinia lui Cristian Mungiu, castigatorul marelui premiu de la Cannes, care apreciaza masura ca fiind o "brutala intruziune a politicului in viata culturala".

"Noua situatie din Romania seamana tot mai mult cu cea din Ungaria, unde un guvern nationalist de dreapta a inasprit controlul asupra libertatii de exprimare si asupra culturii. Romania este diferita de Ungaria in cel putin un aspect: noua coalitie este o alianta intre partide de stanga si centru-dreapta, conduse de Prim-Ministrul Victor Ponta din Partidul Social-Democrat, care este asociat cu Ion Iliescu, un batran apparatchik comunist de 82 de ani", scrie cotidianul american.

"In ultimii cinci ani, Institutul Cultural Roman a devenit o forta importanta in schimburile culturale internationale, promovand scriitori, artisti si in special mult laudata miscare cinematografica cunoscuta ca Noul Val Romanesc. Dar coalitia de la guvernare, care a preluat recent puterea in Romania, a decis stoparea acestui focus international, intarindu-si in acelasi timp controlul asupra Institutului. Aceste actiuni au declansat proteste in randul gruparilor de artisti din Europa si Statele Unite", mai scrie The New York Times.

Articolul intitulat "Ordonanta de la Institutul Cultural Roman provoaca proteste in Europa si Statele Unite" este semnat de Larry Rohter, jurnalist la The New York Times. Un articol semnat de Rohter in 2004, care facea referire la obiceiul presedintelui brazilian Lula da Silva de a bea, a starnit un scandal in Brazilia, jurnalistul american fiind acuzat de catre membri ai cabinetului da Silva. Cotidianul The New York Times l-a sustinut insa pe Rohter, acesta fiind angajat al cotidianului american in ultimii 13 ani.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13847 vizualizari

  • -29 (45 voturi)    
    mamaliga exhaustiva (Miercuri, 27 iunie 2012, 1:08)

    Navarh [utilizator]

    Indraceste-i drace pe straini ca mamaliga explodeaza tareeee greu!!!
  • +55 (63 voturi)    
    Multumim Ponta (Miercuri, 27 iunie 2012, 1:13)

    ValyGreavu [anonim]

    Ma mai cunosc si pe mine unii altii si acum ce sa le spun? Asta e PM-ul României că nu pot spune al nostru nici să mă pici cu ceară.
    Personal suport cu greu oprobiul internațional... dar el constitntizeaza macar cam cat rau isi face singur? Toata lumea il vorbeste de rau... si ne vorbeste pe noi prin prisma sa... numai antenele i-l iubesc de nu mai pot...
    • +56 (56 voturi)    
      noii comunisti (Miercuri, 27 iunie 2012, 2:04)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui ValyGreavu

      Alianta neo-comunista condusa de ponta si antonescu a reusit sa minimizeze pana la derizoriu articole precum cele publicate in Nature. S-or descurca ei si cu New York Times :)
  • -61 (73 voturi)    
    sugestie (Miercuri, 27 iunie 2012, 1:18)

    Serpico [anonim]

    SIE ar trebui sa afle cat a incasat acest Rohter de la basisti si apoi sa ne anunte, fiindca aia sunt bani publici furati!
    • +52 (54 voturi)    
      Pai du-te si intreaba-l pe "SIE". (Miercuri, 27 iunie 2012, 1:43)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Serpico

      Sunt bani furati, la fel ca banii furati de Nascase?...

      Doare realitatea, doare... Vreti dictatura lui Ponta si va sta Basescu in gat. Sa stea acolo, ca de-aia l-am pus: pentru unii ca voi si ca hotul de Ponta.
    • +53 (55 voturi)    
      Observatie (Miercuri, 27 iunie 2012, 1:51)

      Pacino [anonim] i-a raspuns lui Serpico

      New York Times, FAZ si Nature nu sunt Ziua lui SRS sau Cotidianul lui Nistorescu. Mai destupati-va...
      • +33 (35 voturi)    
        Prea tare (Miercuri, 27 iunie 2012, 2:19)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Pacino

        Se pare ca Basescu il invinge pe Chuck Norris.
        Basescu se pare ca e in tot si in toate.
        Oare 'Al de Sus nu incepe sa fie invidios pe Base? In locul Lui eu as cam fi...

        USL e de trimis la sanatoriu.
      • +8 (20 voturi)    
        Ba neuron stingher (Miercuri, 27 iunie 2012, 9:40)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Pacino

        Nature si FAZ sunt revinste stiintifice generaliste. Da' tu daca citesti doar pozele, de unde sa stii din astea...
        • +6 (6 voturi)    
          Sa mori tu? (Miercuri, 27 iunie 2012, 11:13)

          ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          FAZ de fapt inseamna Frankfurter Allgemeine Zeitung si e cel mai mare cotidian din Europa.
          Auzi la el citez:
          "revinste stiintifice generaliste"
        • +3 (5 voturi)    
          rspuns (Miercuri, 27 iunie 2012, 12:03)

          vasile [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          mai bogdan,
          esti tare i diot. FAZ inseamna Frankfurter Allgemeine Zeitung si este, probabil, cel mai mare cotidian al Europei. Cum tu dai dovada de oligofrenism atunci nu trebuie sa ne suparam ca nu stii asta. Dar iti explic eu, care am nu un neuron stingher ci doi
    • +5 (5 voturi)    
      ...... (Miercuri, 27 iunie 2012, 11:59)

      meddio [utilizator] i-a raspuns lui Serpico

      da, exact cu asta se ocupa acum SIE ... amice , esti idiot !
  • +61 (63 voturi)    
    USL vs. NYT (Miercuri, 27 iunie 2012, 1:29)

    W. [utilizator]

    Desigur - New York Times ziar platit de "propagandistii lui Basescu". Sa voteze Parlamentul o "declaratie politica" impotriva NYT, Nature, FAZ - astia prea se cred liberi...
    Victor Ponta nu se poate disocia sub nici o forma de conducatorul sau de "dottorat" care acum se afla la "studii aprofundate", dar mai ales de fosila ideologica Ion Iliescu. Noi care ne mai dam cu parerea pe aici pe HN, ar trebui sa ne bucuram ca inca avem voie, pe vremea lui Nastase, daca ziceai ceva nasol te ridcau si in 3-4 ore...

    Salutari !
  • +49 (51 voturi)    
    Acest (Miercuri, 27 iunie 2012, 1:37)

    harapalb [utilizator]

    Ctrl-V. Ponta ar fi in stare sa spuna ca Basescu i-a platit si pe extraterestri!
    • +27 (27 voturi)    
      ok (Miercuri, 27 iunie 2012, 2:16)

      adinet67@yahoo.com [anonim] i-a raspuns lui harapalb

      ctrl v....abs genial!
    • +1 (1 vot)    
      mai bine (Joi, 28 iunie 2012, 16:54)

      valabill [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

      producatorii de tastaturi ar inlocui prescurtarea ctrl. cu cea crl. Pentru unii ar veni de la control, pentru altii de la cârlan.
  • +20 (20 voturi)    
    Problema de siguranta nationala (Miercuri, 27 iunie 2012, 6:53)

    bilbofil [utilizator]

    România este un aliat pe ale cărui angajamente SUA și-a construit o parte mică-mare din politicile sale de apărare.
    Actuala guvernare USL este imprevizibilă în inițiativele sale. Singurul lucru previzibil este că politicile economico-sociale asumate de USL nu sînt viabile, putînd duce pe termen scurt sau mediu la destabilizarea economică a țării și la mișcări de stradă cu efecte greu de evaluat.
  • +26 (26 voturi)    
    Sunt surprins (Miercuri, 27 iunie 2012, 7:14)

    IndieThinker [anonim]

    De NYT astia, se pare ca dau dovada de o stranie independenta editoriala.
    Ne cerem scuze Partidului, ne-au scapat de sub control. Vom face ordine!
  • +15 (15 voturi)    
    in fine! (Miercuri, 27 iunie 2012, 7:41)

    omoni [utilizator]

    . Suntem din nou la mana bunicilor care voteaza pentru un pui si care viseaza sa vina americanii; poate vor veni sa ne salveze democratia.
  • -12 (14 voturi)    
    romania ca o prada (Miercuri, 27 iunie 2012, 8:59)

    romanul [anonim]

    Nu exista prieteni exista numai interese -spunea odata un mare politician .
    Romania e vanata, urmarita, de hapcaii lumii, pentru
    a mai smulge o bucata din bogatiile ei. Clasa politica
    e jalnica , face orice pentru puterea lor si mai nimic pentru romania. Vom asista pana in iarna la cele mai
    josnice atacuri in mediul politic iar victima sigura va fi romania . Suntem amenintati cu comunismul si ideia
    prinde la fraeri. Citim un articol de undeva si ne umezim de emotie ca tot fraerul. Strigam nu ne vindem tara si am ramas cu aproape nimic din ea...
    Cand citim ceva bun despre romania sa stiti ca de fapt e de rau iar cand romania va fi criticata sa stiti ca s-a facut in tara ceva care nu le convine lor, celor cu interese aici.
    Cat a pierdut romania in ultimii zece ani ?
    Cine a aparat romania ?
    ASTA E REALITATEA !
  • +16 (16 voturi)    
    care partid de centru dreapta? (Miercuri, 27 iunie 2012, 9:29)

    gigi [anonim]

    toate sunt corecte mai putin afirmatia ca avem de a face cu o coalitie intre un aprtid de stanga si unul de centru dreapta....se pare ca strianii s-au lasat inca apcalitii de demagogia lui Crin, dar in curand isi vor da seama ca e vorba de fapt de o coalitie intre doua partide de stabga, unul care mosteneste fostul PCT, si altul infestat de fosti comunisti, securisti si informatori, care urmaresc doar sa se imbogateasca prostind oamenii cu asa zisa lor orientare de drepata, cand de fapt adevarata lor orientarea este spre instaurarea unei dictaturi a imbogatitlor din bani publici...aberatia cu Parlamentul suveran nu poate fi valabila atata timp cat ajungi in APrlament prin mita electorala, cumparare directa de voturi si presiuni impotriva celor care nu sunt cu tine-atitutidne tipic comunista, cine nu e cu noi e impotriva noastra....
  • +8 (10 voturi)    
    si eu la fel (Miercuri, 27 iunie 2012, 10:16)

    chrisTian [anonim]

    sa se ridice mai repede gardul!!! astia care gandesc cu capul lor sa stea in afara si sa contemple ce se intampla intr-o DEMOCRATIE autentic comunista, unde adevarul absolut se scurge lent de la canalizarile useliste catre masele doritoare de indoctrinare, intre 2 mici si un pahar de bere -moca evident.
    trecand peste ironia de mai sus, problematic este ca numarul ganditorilor este cu mult depasit de cei cu mana-ntinsa, care o sa dea cu stampila iar in promisiunile useliste, ca o sa le mareasca pensia.
  • +3 (5 voturi)    
    in atentia hotnews (Miercuri, 27 iunie 2012, 12:50)

    andimi [utilizator]

    domnilor, nu stiu daca aveti cunostinta de acest articol din Huff Post, o magarie fara margini, un articol parca scris la comanda. Merita sa il cercetati si sa vedeti dedesupturile:
    http://www.huffingtonpost.com/matt-browne/ponta-romania_b_1621033.html
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Joi, 28 iunie 2012, 12:10)

    sentenced [utilizator]

    Bine era daca aveam politicieni ca ungurii.