O noua zi libera: Deputatii aproba ca ziua de Sfantul Andrei sa fie sarbatoare legala

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 iunie 2012, 14:36 Actualitate | Esenţial


Camera Deputatilor a adoptat, marti, proiectul de lege care prevede ca ziua de 30 noiembrie, de Sfantul Andrei, sa fie declarata zi libera, sarbatoare a crestinarii poporului roman, relateaza Mediafax. Proiectul de lege initiat de PDL si agreat de toate grupurile parlamentare a fost adoptat cu 236 de voturi "pentru", doua "impotriva" si 10 abtineri.

"S-a spus ca avem foarte multe zile libere in Romania. E adevarat. Cei din mediul de afaceri pot acorda o zi libera, pe data de 30 noiembrie, iar in cazul in care nu va fi posibil se poate da zi libera si in alta zi, astfel incat sa nu fie perturbate activitatile productive sau comerciale. Prin acest act normativ respectam ceea ce trebuie respectat", a precizat deputatul PDL Petru Calian, la dezbaterile generale asupra proiectului de lege.

Deputatul PSD Marian Neacsu a subliniat, la randul sau, ca acest proiect s-a bucurat de sustinerea tuturor grupurilor parlamentare.

"Miza nu o constituie acea zi libera, ci faptul ca Sfantul Andrei este ocrotitorul Romaniei, iar aceasta zi era normal sa fie celebrata intr-un mod in care sa corespunda simtirii poporului roman si, nu in ultima instanta, faptului ca intr-un fel sau altul fiecare dintre noi simtim raspunderea morala, spirituala a unui atare eveniment", a explicat Neacsu.

Proiectul de lege a fost adoptat de Senat, Camera Deputatilor fiind for decizional.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3478 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 26 iunie 2012, 14:41)

    Erasm [anonim]

  • +4 (8 voturi)    
    ******* (Marţi, 26 iunie 2012, 14:44)

    Cataleya [utilizator]

    Absurd.
    Nu poti sa te folosesti de semnificatia religioasa sau istorica a unei date, dar totodata sa declari ca , acea zi libera poate fi luata si in altta zi de luni , vineri sau joi.
    Ar insemna sa dai liber de Paste, la doua spatamani dupa sau, de Craciun sa dai liber in februarie...atunci cand patronul firmei considera ca se poate.
    Niste legi absurde, fara nicio logica!
    Cum naiba sa sarbatoresti in Decembrie, o sarbatoare religioasa din Noiembrie?
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 26 iunie 2012, 14:46)

    Marcu. [utilizator]

    "Daca nu ai sa le dai bani, da-le zile libere!" Sa fie primita, tovarasi parlamentari! Ce s-a intamplat, a uitat FMIul sa interzica si forma asta de pomana electorala?
    • 0 (0 voturi)    
      hai PCR-ul ! (Marţi, 26 iunie 2012, 16:37)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Marcu.

      esti tras la xerox din vremurile alea ...
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Marţi, 26 iunie 2012, 17:33)

        Marcu. [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Ori nu ai trait in vremurile alea, ori nu ai inteles mesajul meu.
  • +1 (1 vot)    
    mulțumim (Marţi, 26 iunie 2012, 14:46)

    domu [utilizator]

    să trăiască toți Andrei și Andreea! :D
  • +3 (7 voturi)    
    asteptari (Marţi, 26 iunie 2012, 14:54)

    Egres [utilizator]

    Bravo, felicitari deputatilor pentru promovarea activa a zilelor libere, fara numar. asa se iese din criza, cu pauze cat mai lungi si cat mai dese sa fie stimulat turismul ca de produs ii lasam pe altii.

    Asteptam cu interes momentul cand se vor legifera si primele zile lucratoare in Romania!
  • 0 (2 voturi)    
    sarbatoare (Marţi, 26 iunie 2012, 15:02)

    Dedalus [utilizator]

    Astia au inventat Sfantul Flotant, adica sarbatoarea care pica cand vrea muschii mei...
  • +2 (2 voturi)    
    pe cand (Marţi, 26 iunie 2012, 15:03)

    mos ion roata [utilizator]

    se va declara si o zi in care tot romanul sa munceasca?
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 26 iunie 2012, 15:51)

    Lol Lolovici [utilizator]

    "S-a spus ca avem foarte multe zile libere in Romania. E adevarat."

    De fapt nu e adevarat. Sunt multe tari care au mai multe zile libere decat noi.

    In loc sa se adauge diverse sarbatori ar fi mult mai util sa se legifereze (cum exista si la altii) ca in cazul in care sarbatoarea pica in weekend se da ziua de langa libera in schimb. Astfel se obtin un numar constant de zile libere predictibile pe an ceea ce e in beneficiul angajatilor si angjatorilor.