UPDATE CSAT se reuneste in sedinta la ora 17.00. Ponta: Voi discuta cu presedintele ceea ce avem pe ordinea de zi

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2012, 11:43 Actualitate | Esenţial


Consiliului Suprem de Aparare a Tarii se va reuni in sedinta luni, de la ora 17.00, la Palatul Cotroceni, sub conducerea presedintelui Traian Basescu, informeaza Administratia Prezidentiala. Victor Ponta a declarat ca la sedinta va discuta cu presedintele punctele legate de ordinea de zi cu referire la continuarea implicarii tarii noastre in Afganistan si la celelalte probleme care tin de securitatea noastra nationala.

El a evitat sa se pronunte daca va mai discuta cu seful statului despre reprezentarea Romaniei la reuniunea Consiliului European de la sfarsitul saptamanii, adaugand doar ca pentru el este important ceea ce oamenii doresc, nu scandalurile si certurile politice.

Mai mult, Victor Ponta spune ca liderul PNL, Crin Antonescu, copresedinte al USL, isi exprima pozitiile public referitor la suspendarea sefului statului, in numele functiei pe care acesta o are in cadrul Uniunii.

"Din punctul meu de vedere, Crin Antonescu exprima pozitia politica a USL. Pe mine oamenii m-au pus prim-ministru, imi fac datoria ca prim-ministru", a adaugat Ponta.

"Eu trebuie sa ma ocup de locurile de munca, de situatia noastra economica. Restul - scandaluri, certuri cu presedintele... Nu vreau sa discutam. La CSAT discutam despre ceea ce avem pe ordinea de zi a CSAT-ului.  In mod sigur, vreau sa discut cu presedintele Romaniei ceea ce am discutat si cu Parlamentul: cum facem ca, in perioada urmatoare, Romania sa aiba o pozitie cat mai puternica, sa obtina in perioada 2014-2020 un buget consistent din partea Uniunii Europene pentru fondurile structurale si de coeziune si mai ales cum facem ca in perioada imediat urmatoare sa imbunatatim ceea ce tine de capacitatea noastra administrativa, pentru ca, iata, am avut si in 2007-2013 alocat in bugetul UE destul de multi bani si de-abia am ajuns la nici 10% absorbtie", a argumentat premierul, potrivit Agerpres.

Pe ordinea de zi a sedintei sunt incluse tematici referitoare la:

1. Fortele si mijloacele pe care Ministerul Apararii Nationale si Ministerul Administratiei si Internelor le pot pune la dispozitie pentru participarea la misiuni si operatii in afara teritoriului statului roman, in anul 2013;
2. Implicarea Romaniei in eforturile comunitatii internationale de reconstructie a Afganistanului;
3. Conceptia privind diminuarea graduala a contingentului national din Teatrul de operatii din Afganistan si incheierea participarii la operatia NATO ¬Forta Internationala de Securitate si Asistenta¬/(ISAF);
4. Desfasurarea, in Romania, a Conferintei Comitetului Militar NATO (MCC) Sibiu, 14-16 septembrie 2012;
5. Activitatile desfasurate si rezultatele obtinute in procesul de prevenire si combatere a evaziunii fiscale;
6. Masurile necesare pentru implementarea unor servicii si sisteme informatice de interes national;
7. Activitatea Sistemului National de Prevenire si Combatere a Terorismului, in anul 2011.

Pe timpul sedintei vor fi abordate si alte subiecte de interes pentru securitatea nationala.

Precedenta sedinta CSAT a avut loc pe 29 martie, iar pe agenda de la acea data au fost incluse tematici referitoare la activitatea desfasurata de Ministerul Administratiei si Internelor, in perioada 2007-2011, in domeniul gestionarii resurselor umane, activitatile desfasurate si rezultatele obtinute in procesul de prevenire si combatere a evaziunii fiscale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1894 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Pe mine oamenii m-au pus prim ministru? (Luni, 25 iunie 2012, 11:47)

    Luk [utilizator]

    Care oameni? Alo?
    • +11 (13 voturi)    
      oamenii traseisti si tradatori (Luni, 25 iunie 2012, 11:58)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      oamenii care schimba partidele in functie de interese, oamenii care astazi voteaza cu un partid iar peste 10 zile re razgandesc si voteaza impotriva aceluiasi partid.
  • +20 (20 voturi)    
    presedintele te-a pus prim ministru (Luni, 25 iunie 2012, 11:50)

    liberal adevarat [utilizator]

    nu prostii aia fara creier care voteaza USL
    • +9 (9 voturi)    
      Tot oamenii te vor da jos in toamna (Luni, 25 iunie 2012, 12:10)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui liberal adevarat

      Oricum 75% din sedinta va plangeti intre voi despre ce va face presedintele asta rau care v-a pus ministri iar 25% cum puteti sa-l maziliti. Ma bucur ca presedintele va da de lucru ca probabil v-ati plictisi sau ati lua decizii eronate pentru tara conform pregatirii de furaciuni intelectuale .In nici o luna ati pierdut deja 10% din prostime. Galetusele si kg de ulei s-au terminat
  • +14 (14 voturi)    
    "o sa discut cu presedintele" (Luni, 25 iunie 2012, 11:57)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Nu, ci "presedintele va discuta cu mine". In caz ca-ti scapa, presedintele e cel ce prezideaza CSAT-ul, al doilea este presedintele Senatului.
    • +7 (7 voturi)    
      Bine zis! (Luni, 25 iunie 2012, 12:44)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

      Ponta e doar bugetarul-sef al tarii - nu ales, ci NUMIT; nu de USl, ci de Presedinte. Rolul lui e de a se asigura ca deciziile CSAT sunt puse in practica.
  • -13 (13 voturi)    
    doamne ajuta, un nou inceput (Luni, 25 iunie 2012, 11:58)

    gorjenii [utilizator]

    Felicitari, PSD-ului, in sfarsit si-au amintit ca au promovat un om fruntea Guvernului si au si poarta aceasta raspundere.
    • +5 (5 voturi)    
      Adică PSD este numele lui Ponta? (Luni, 25 iunie 2012, 12:20)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui gorjenii

      Cine tocmai și-a amintit - în afară de Ponta însuși - că mai este și premier, cu obligația de a participa la CSAT?
      • 0 (0 voturi)    
        din pacate uita foarte repede ce spune (Marţi, 26 iunie 2012, 19:38)

        gorjenii [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        Credeam/Speram ca poate intreaba PSD care sunt RESPONSABILITATILE sale. Un prim ministru are MANDAT, nu fisa postului!
    • +6 (6 voturi)    
      Inceputul sfarsitului democratiei (Luni, 25 iunie 2012, 14:22)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui gorjenii

      Daca in toamna castiga USL-ul, vom vedea un nou val de emigrari, consecinta a "dreptatii" promovate de PSD si PNL, pe care eu n-am uitat-o ...
  • +6 (6 voturi)    
    l-au pus "oamenii" , nu romanii , (Luni, 25 iunie 2012, 12:36)

    meddio [utilizator]

    tocmai pentru a ne demonstra capacitatile tale doctore . Oamenii pe care tu ii mentionezi , iti stiu "veleitatile" de mare om politic ( asteptam sa te vedem la Consiliul European ) , si te-au bagat in fata , tocmai ca sa-ti rupi dumneatale gatul ( poate cine stie , iti tragi si tu vreun plumb in gat ... dupa ce iesi pe tusa ) . Nu le vine sa creada psd-istilor , ca in timpul domniei lu' matale , semi-zeul Nastase este condamnat, arestat si bagat la inchisoare , nu mai pun la socoteala ca sunteti si prim ministru in functie . V-a dat injoseala justitia , si nu aveti control asupra ei , oricate tumbe ve-ti face si oricate spume si gargara faceti pe la antene .
  • +5 (5 voturi)    
    cat il duce capul ... (Luni, 25 iunie 2012, 15:25)

    mary_ [utilizator]

    Este subtire Ponta in drept constitutional...\

    Si doar este jurist - este intr-o confuzie maxima de termeni..

    Inteleg ca domnul Rus mai greseste - nu este jurist, desi ar trebui sa aiba logica la pachet - dar "micutul" este in maxim derapaj constitutional.

    Este prea mare pierderea de vreme cu un astfel de personaj.

    :Jos Ponta!"
  • +2 (2 voturi)    
    Nu oamenii (Luni, 25 iunie 2012, 17:17)

    CezarN [utilizator]

    1. Nu oamenii te-au pus primministru, ci Parlamentul ilegitim, nu? Parca asa era, inainte de a te vota pe tine PM. Sunt aceeasi tradatori si vanduti, sau nu?

    2. Aceste intalniri in doi dintre Base si Ponta il otravesc pe Antonescu, de aceea turbeaza asta la Antene. Cu cat sunt mai multe intalniri, cu atat creste posibilitatea unui blat facut de Ponta cu Base, dincolo de aparentul conflict. Daca nu s-a si parafat blatul (sic!).