Comisia Europeana: In ultimele luni, am vazut o serie de verdicte care indica un nou nivel de profesionalism, eficienta si independenta a Inaltei Curti in judecarea proceselor privind fapte de coruptie

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2012, 20:55 Actualitate | Esenţial


In ultimele 12 luni Inalta Curte a facut o serie de pasi pentru imbunatatirea celeritatii privind procesele de coruptie la nivel inalt si substanta, proportionalitatea si caracterul de descurajare a pedepselor pentru fapte de coruptie, a declarat pentru Hotnews.ro Mark Gray, purtator de cuvant al Comisiei Europene. Totusi, reprezentantul Comisiei a subliniat ca nu comenteaza cazul particular al fostului premier Adrian Nastase.

In ciuda acestui fapt insa, Gray a reamintit ca actiunea in ceea ce priveste combaterea coruptiei la nivel inalt este unul dintre aspectele-cheie ale mecanismului de cooperare si verificare pe justitie. "Prin urmare, urmarim cu multa atentie toate aceste cazuri ca parte a analizei noastre conform MCV", a completat Gray.

Reprezentantul Comisiei reaminteste ca, in raportul din februarie, CE a recunoscut performantele Inaltei Curti si ca se vor uita in detaliu, in raportul din iulie, la eficienta masurilor care au rezultat din imbunatatirea judecarii proceselor de coruptie si a faptelor care se vor descurajante pentru potentiale acte de coruptie.

"Am vazut o serie de verdicte in ultimele luni care indica in mod cert un nou nivel de profesionalism, eficienta si independenta a Inaltei Curti din Romania in judecarea acestor cazuri", a conchis Comisia Europeana.

Declaratia originala a lui Mark Gray:

As you know we do not comment specifically on individual cases.

However, action on high-level corruption is one of the core aspects of the CVM benchmarks (benchmark 3). As a result we follow very closely the totality of these cases as part of our assessment under the CVM.

In the last 12 months the High Court has taken a series of steps to improve the celerity of high level corruption trials and the consistency, proportionality and dissuasiveness of penalties for corruption offences. The Commission  recognised this in its February report, and will look in detail at the effectiveness of these measures in the forthcoming CVM report. We have seen a number of verdicts in recent months which certainly point in the direction of a new level of professionalism, efficiency and independence of the Romanian High Court in handling these trials






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7810 vizualizari

  • +46 (52 voturi)    
    Sigur ca da (Joi, 21 iunie 2012, 21:00)

    abcde [utilizator]

    Antena 3 zice altceva -> Grey e mare mincinos :)
    • +9 (21 voturi)    
      o sa ne amuzam (Joi, 21 iunie 2012, 22:39)

      Catch 22 [utilizator] i-a raspuns lui abcde

      guvernul pesedist se va putea lauda cu ridicarea clauzei pe justitie :) .
      • +19 (21 voturi)    
        Lasitatea lui Adrian Nastase (Vineri, 22 iunie 2012, 8:06)

        CalinM [utilizator] i-a raspuns lui Catch 22

        Sunt curios cati avocati a avut? Cat primesc fiecare ? Ce cazuri au mai castigat? Cati oameni 'de rand' pot sa si-i permita? Cate amanari ale procesului s-au cerut de catre partea acuzata? Cate motive s-au invocat?

        Si mai ales cate din astea si-ar putea sa le faca un cetatean obisnuit care nu este Presedintele Consiliului PSD? Daca e proces politic, atunci este pentru ca Adrian Nastase a avut tot PSD-ul si banii furati in favoarea lui.
  • +42 (48 voturi)    
    sunt curios (Joi, 21 iunie 2012, 21:02)

    ampersand [utilizator]

    Cât de familiar e ponta şi, mai ales, marga, cu ceea ce se numeşte "subtilităţile limbajului diplomatic" sau, mai vulgar numit, "semnale diplomatice"?
  • +24 (28 voturi)    
    In doi peri (Joi, 21 iunie 2012, 21:07)

    solar [utilizator]

    Nu-mi place defel "comunicatul" acesta in doi peri al numitului Mark Gray. Da, dar nu comentez... Ce fel de caz particular e Adrian Nastase? Coruptia are si... cazuri particulare?
    • +17 (21 voturi)    
      Politete (Joi, 21 iunie 2012, 22:00)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Urmareste presa internationala. Adrian Nastase e un caz continental, mondial. E impropriu zis particular. AN a fost prim-ministru intr-o tara de peste 20 milioane.

      Din politete, omul a zis particular. In nici un caz n-a vrut sa ne jigneasca.
      • +13 (17 voturi)    
        individual-particular (Joi, 21 iunie 2012, 23:10)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        omul a spus pur si simplu ca "nu comentam un anume caz".
    • +17 (21 voturi)    
      E de fapt (Joi, 21 iunie 2012, 22:39)

      roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui solar

      o traducere nu prea fericita din engleza, Mark Grey a zis de fapt "As you know we do not comment specifically on individual cases" (dupa cum stiti noi nu facem aprecieri per fiecare caz in parte)
    • +7 (7 voturi)    
      Nastase gata, se pregateste Felix. (Vineri, 22 iunie 2012, 10:51)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Mesajul este pt. ICCJ care are pe Seres, pe Nagy Zsolt pe teava si pe Felix in pregatire!!!
  • +20 (28 voturi)    
    Pentru Ponta (Joi, 21 iunie 2012, 21:25)

    methylique [utilizator]

    Se poate sa inramati zicerea asta?
    Si sa i-o trimiteti lu Ponta, sa si-o agate la baie, sa citeasca zilnic.
  • -17 (25 voturi)    
    :( (Joi, 21 iunie 2012, 21:34)

    owl [utilizator]

    de la 0,1 la 0,2 pe o scara de la 0 la 1000, insemna imbunatatire.

    evident, nenea asta habar n-are ce se intampla la 2 metrii de el...
    • 0 (0 voturi)    
      cu si mai multa precizie (Vineri, 22 iunie 2012, 12:30)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui owl

      te informez ca daca intrun cuvant accentul cade pe ultima silaba care contine vocala "i" nu cuvantul nu se va scrie cu doi de "i". In limba romana inca nu am auzit de cuvantul metrii. Daca este o greseala de tastare (ti-a tremurat mana cand ai scris...) tot nu este bine. Inainte de postare ar trebui sa te obisnuiesti sa recitesti textul.

      Doar vezi ce rau ne-am facut de ras cand guvernul Romaniei a trimis acel "drept la replica" plin de erori revistei "Nature".
  • -6 (18 voturi)    
    dap ... dar de ce nu sunt si ei shocati ? (Joi, 21 iunie 2012, 22:10)

    maryus999 [utilizator]

    totusi politicienii de pe la noi sunt shocati si le este frica de justitie ... Mark Gray de ce nu este socat ??
    ​Comisia Europeana de ce nu este shocata de justitia din romania ??? probabil Gray asta nu are procese penale pe rol ... cred ca nu il cauta DNA ... PNA ... ANI ... sau alte institutii dastea prietenoase :)) altfel era si el shocat ... :))
    ce imi place cum ii shocheaza justitia pe politicienii corupti :)) acum astept revansha psd ului ... hai bagati si voi la inchisoare un pdl ist asteptam ceva pe masura lui nastase ... nu va lasati mai prejos ... numai asa va curatati reciproc ... in 2 ani o sa avem si noi partide curate fara shocati :))
    • -12 (16 voturi)    
      solutie (Vineri, 22 iunie 2012, 0:18)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

      ca sa egaleze condamnarea lui Nastase ar trebui trimisa la bulau toata floarea pedeleului, amice! si nici asa nu-i sigur ca vor fi la paritate:))) se poate incepe cu Boc, despre care Apostu cu certitudine are cate ceva de spus contra unei reduceri a pedepsei:)))
      • +9 (11 voturi)    
        tataie... (Vineri, 22 iunie 2012, 1:11)

        Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        cand o prindeti cu ceva, ii faceti dosar si o judecati, atnci puteti sa o si condamnati (evident daca aveti divezi de vinovatie)...pana atunci trage apa si lasa-ne vezi cu urmeaza pe lista voicu
        • +8 (10 voturi)    
          da (Vineri, 22 iunie 2012, 7:50)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

          Lasa-l frate,asta-i vuvuzea uselista!
      • +1 (1 vot)    
        ce sa vezi, la comenzi? (Vineri, 22 iunie 2012, 10:53)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ce te faci srpc daca Comisia Europeanu nu raspunde la comnezile tale sau ale lui Ponta? ce te faci cand peste cateva zile o sa curga intrebari pt. Ponta sau peste oricare demnitar de la UE vazut in compania lui Ponta? le dai dispozitie ?????
  • -12 (16 voturi)    
    of.... (Joi, 21 iunie 2012, 23:18)

    liviu_ [utilizator]

    rau e sa fii portocaliu...
    omu a zis ceva de genu : "s-au facut niste mici progrese, dar nu suficiente si suntem in continuare cu ochii pe voi"
    astia nu o sa zica niciodata "sunteti niste corupti notorii" pur si simplu nu se face asa ceva. cand zic "vom monitoriza situatia din tara x" inseamna ca deja e groasa...
    da ce sa stiti voi... nu stiti cum sa-l preasclaviti pe zeul baselu
  • +6 (14 voturi)    
    Astept (Joi, 21 iunie 2012, 23:51)

    Diurpaneus [utilizator]

    Astept cu nerabdare comentariile cu privire la "justitia basesciana" (sau alte forme peiorative).

    Unde sunteti postacilor cu acuzele voastre insipide?

    Pe cine credeti cand da un verdict pentru justitie? Pe Radu Tudor/Badea/Ciutacu sau pe cei de la Comisia Europeana?

    I-a cumparat Basescu si pe astia?
  • +6 (14 voturi)    
    HA HA HA HA (Vineri, 22 iunie 2012, 0:05)

    Zummm [utilizator]

    IN YOUR FACE TONTAAAAAA
  • -5 (7 voturi)    
    Aiurea !... (Vineri, 22 iunie 2012, 9:31)

    doreen [utilizator]

    Se vede ca Hot News asta este PORTOCALIU pana la ultima virgula ! Au fost judecat vreun interlop sau
    vreun corupt al PDL-ului cumva ? Marii DEVALIOZATORI ai tarii ca Elena Udrea, Cocos, Videanu sau Basescu & Co sunt cumva dupa gratii ?!
  • -3 (3 voturi)    
    Coruptie (Vineri, 22 iunie 2012, 9:49)

    Hell [utilizator]

    Daca Nastase ar fi unicul corupt din Romania ar fi ok si am putea fi mandrii de justitia Romana! Dar in conditiile in care intreaga clasa politica este corupta ( de la tov. presedinte pana la ultimul lingau) si justitia este aservita clicii politice condamnarea asta este doar o furtuna intr-un pahar de apa gol.... Cand justitia nu o sa aiba unde sa incarcereze hotii de oua de cati hoti de boi (politicieni) sunt la camera modest mobilata atunci putem zice ca avem justitie ..... Pana atunci sunt doar mici lovituri de imagine..... Cand vom vedea un Ponta, un Basescu, un Antonescu un DD, un Patriciu un Boc sau Uioreanu in drum spre camera modest mobilata atunci vom avea justitie pana atunci..... La CLuj intotdeauna a existat un Mister 20-50% ca a fost primar sau subordonat, a fost si primarii au beneficiat si asa a fot si pe vremea lui "om cinstit" Funar.....

    Din pacate clica actuala politica este mult mai rea decat clica comunista, astia ne iau tot ce aia ne-au dat, mancare, servici, casa, sanatate, scoala elitista, siguranta si pentru asta trebuia doar sa tacem din gura astia in schimb...... Parerea mea strict si personala este ca ar trebui sa oferim intregii clici politice ( indiferent de partid) sansa lui Ceausescu!!!

    Votati Vlad TEpes, votati legalizarea tepei de lemn!!!