Victor Ponta: Traian Basescu nu a fost sincer cand a sunat la Salvare

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2012, 19:52 Actualitate | Esenţial


Liderul PSD, premierul Victor Ponta, a declarat joi, la Suceava, ca presedintele Traian Basescu nu a fost sincer cand a sunat la ambulanta sa se intereseze de starea de sanatate a lui Adrian Nastase, refuzand sa faca alte comentarii in ceea ce priveste "gesturile altora", relateaza Agerpres.

Ponta a spus doar ca il cunoaste bine pe Adrian Nastase si are "categoric" sentimente pentru acesta, pe care are dreptul sa si le exprime chiar daca este premier.

"Cred ca am dreptul chiar daca sunt prim ministru sa fiu om, sa am sentimente, sa am emotii, sa ma comport ca un om si nu voi renunta niciodata la aceasta calitate in favoarea unei calitati politice sau publice", a spus Ponta.

El a subliniat ca va respecta, ca prim ministru, toate obligatiile si responsabilitatile care-i revin avand aceasta functie. "Din acest motiv nu m-ati auzit niciodata si nu o sa ma auziti niciodata comentand deciziile instantelor. Asta e responsabilitatea mea ca prim ministru, de a nu comenta si interfera in deciziile Justitiei si asta o respect. Dar in rest, sa nu am sentimente, sa nu-mi exprim aceste sentimente, sa nu am compasiune fata de un om despre care stiti foarte bine ca il cunosc si pentru care am, categoric, niste sentimente pe care nu le-am ascuns niciodata", a spus Ponta.

El a dezavuat atitudinea unora care se bucura de raul altora. "Va spun sincer, azi noapte, inainte de orice altceva, m-am gandit la cei doi baieti, pe care-i cunosc foarte bine. Am si eu doi copii (...) Noi suntem oameni politici, stim ca avem o meserie mult mai periculoasa decat pare si, pana la urma, platim pentru greselile noastre, dar sa te bucuri de raul unor copii mi se pare inuman", a spus Ponta.

Intrebat cine s-a bucurat de raul copiilor, Ponta a spus ca nu e treaba sa sa "inventarieze" pe "coloneii" care se bucura.

"Stiti colonei din astia care obtin grade si functii pe care nu le-au meritat niciodata, doar pentru ca apara cu vajnicie si curaj regimul politic care le-a dat grade. Poate ca intelegeti acuma de ce, in ultimii ani, santajul si amenintarea au reprezentat politici publice. Ori eu nu vreau sa raspund in acelasi fel, nu voi folosi niciodata aceleasi arme, indiferent de cat de mult ma afecteaza la nivel personal", a punctat Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7929 vizualizari

  • +43 (49 voturi)    
    Pacalici (Joi, 21 iunie 2012, 19:58)

    tr0uble [utilizator]

    Il ajungi pe crrinulet la enormitati....

    Tot spectacolul asta, prin absurdul tragicomicului este fascinant...
    Pacat ca pretul biletului este faptul ca acesti minunati ne conduc...
    • +42 (48 voturi)    
      ************* (Joi, 21 iunie 2012, 20:35)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui tr0uble

      Adu-ti aminte, Ponta!

      Cand toti USLamistii si toata presa lui Voiculescu si Vantu ati tabarât pe EBA (pe buna dreptate sau nu, asta este acum irelevant) si Basescu a sarit in apararea ei, toti l-ati batjocorit in ultimul hal.
      Nu v-a interesat ca era vorba de propriul sau copil, asa cum e el, cu bune si rele. N-ati avut niciun dram de intelegere. I-ati spurcat pe amandoi intr-un asemenea hal, incat pana si fanii Antenelor au ajuns sa va spuna:
      Ho, pana aici!
      Ajunge!

      Acum, vine acest individ plagiator, Ponta, si ne cere intelegere, pt ca el este om, chiar daca e premier, si are sentimente fata de Nastase!

      Ce poate fi mai penibil si mai abject decat acest individ , pe numele sau de botez Victor Ponta?
      • +3 (5 voturi)    
        Poate! (Joi, 21 iunie 2012, 22:15)

        justy [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        "Realizarile" lui, de care e atat de mandru...
  • +43 (47 voturi)    
    da?? (Joi, 21 iunie 2012, 20:02)

    jeff [utilizator]

    ce penibil infantil mai e si amaratu' asta de ponta!
    si ce penibil de guvern are ?
    ne-om trezi din cosmarul asta ?
  • +25 (29 voturi)    
    cine se-aseamănă, se-adună (Joi, 21 iunie 2012, 20:06)

    ampersand [utilizator]

    "un om despre care stiti foarte bine ca il cunosc si pentru care am, categoric, niste sentimente pe care nu le-am ascuns niciodata" a spus ponta.

    Ia uite-aici:
    http://www.youtube.com/watch?v=KItG3kZ5M9s
    • +18 (20 voturi)    
      da (Joi, 21 iunie 2012, 20:34)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      de-aia nu ne putem noi ridica niciodata. pt ca omul nu stie sa faca diferenta intre functie si persoana.

      cei doi sunt prieteni, nimic de zis. dar unul e acum prim-ministru, celalalt e un condamnat care are si interdictie la anumite drepturi civile.

      gata cu prietenia, cel putin in public...in particular n-are decat sa pupe icoane cu AN...
  • -27 (37 voturi)    
    112 (Joi, 21 iunie 2012, 20:07)

    Mazeta [utilizator]

    Ponta abereaza, nu are de unde sa stie daca Basescu era sau nu sincer cand a sunat la Salvare. Poate pur si simplul i se facuse rau de la atata bautura.
    • +14 (20 voturi)    
      .... (Joi, 21 iunie 2012, 20:43)

      byDON [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tie-ti convine ca multa lume sa spuna ca esti "drogat si prost" chiar daca nu au nicio dovada si nu te cunosc?
      aceeasi chestie este si cu "betiv" si "chior"
      spune un prost ceva si multi pun botu' si nu gandesc
  • +43 (45 voturi)    
    mda (Joi, 21 iunie 2012, 20:07)

    olandezu [utilizator]

    daca a sunat, nu a fost sincer
    daca nu suna, n-avea inima

    che poanta, dottore!
  • +32 (34 voturi)    
    Victoras, ai dreptul sa fii sincer? (Joi, 21 iunie 2012, 20:07)

    dottore [utilizator]

    Spune tu, drept, cine te opreste? Constiinta? Ca pe Nastase vad ca l-ai dezamagit de ii venea sa intre in pamant de rusine!
  • +27 (31 voturi)    
    Am "manglit" un articol din 2007 (Joi, 21 iunie 2012, 20:07)

    Als Ob [utilizator]

    Politicianul Ponta, «corigent» la cariera universitara

    Tanarul pesedist Victor Ponta si-a construit o adevarata cariera universitara pe baza unui sir de ilegalitati. In postura de cadru didactic, acesta a «ars» o serie de etape, obtinånd cel putin dubios mai multe titluri.

    Despre Victor Ponta se poate spune ca este unul dintre putinii tineri din PSD care a reusit sa tina pasul cu greii din acest partid. Daca la capitolul activitate politica Ponta sta foarte bine, nu acelasi lucru se poate spune despre el atunci cand vine vorba de cariera universitara.

    Ponta este absolvent al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti, structura unde nu a excelat nici un moment prin rezultatele sale. Ba mai mult, desi este licentiat in stiinte juridice, cu media generala 8.80, vicepresedintele PSD a primit doar 6.50 la Drept Penal si nota 7 la drept civil si cel constitutional. A avut insa noroc cu proiectul de diploma, unde a primit nota maxima si asa a reusit sa-si mai dreaga media generala. Dupa terminarea facultatii, Victor Ponta a fost numit procuror stagiar la Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti, unitate care i-a emis si cartea de munca.

    Magistratul a cochetat si cu munca la catedra
    In anul 2002, Universitatea Romano-Americana din Bucuresti a primit de la Ministerul Educatiei acreditare. Victor Ponta avea insa o relatie mult mai veche cu aceasta institutie. Inca din 1996, pesedistul a incasat fonduri de acolo, pentru activitatea de preparator universitar ce o presta. In paralel, Ponta facea acelasi lucru si la Universitatea privata “Dimitrie Cantemir”. La unitatea din urma, Victor Ponta a avut chiar o ascensiune mult mai rapida, devenind asistent si apoi lector universitar.
    .........
    continuare:

    http://www.eghid.ro/Actualitatea/NewsDetail.aspx?NewsID=14081
  • +20 (22 voturi)    
    ... (Joi, 21 iunie 2012, 20:09)

    UglyKidJoe [utilizator]

    lasa ca esti tu sincer si pentru altii...
  • +40 (42 voturi)    
    josnic! (Joi, 21 iunie 2012, 20:09)

    anca_g [utilizator]

    Cu fiecare declaratie, omul asta imi provoaca tot mai multa sila. De unde stii tu, mai, ca Basescu nu a fost sincer? Ce fel de declaratie de 2 bani e asta? Esti afectat profund de situatia lui Nastase, dar arunci in continuare cu venin. Ce caracter poate sa aiba cineva care se foloseste de astfel de situatii pentru a-si discredita adversarii? Josnic.
    • +7 (9 voturi)    
      hm (Joi, 21 iunie 2012, 21:24)

      aschie [utilizator] i-a raspuns lui anca_g

      Pe Ponta il vad foarte bine cu o basma in cap, un bat in mana, o fusta patata de grasime, stand in fata unei porti de pe o ulita prafuita dintr-un sat fara electricitate al Romaniei. Pe toti care trec pe ulita ii improsca cu invective, barfeste pe toata lumea, se da mare erudita baba dar pe masa ii misuna soarecii ca nu are timp sa spele blidele. Cu expresia tampa si plina de ura, depasit de evenimente, omul nu-si gaseste locul, nu stie cine este, nu stie ce face. este intr-o stare totala de confuzie. Aude voci de dimineata pana seara, traieste episoade delirante cand se vede cand la Cotroceni, cand in Dakar, cand la Brx. Este extrem de agitat si cred ca in curand o sa aiba un atac de apoplexie.
  • +34 (36 voturi)    
    nici cu clor (Joi, 21 iunie 2012, 20:14)

    flitmania [utilizator]

    nu mai stergi din cartile de istorie prostia ta.
  • +34 (36 voturi)    
    N'o fi Base cel mai sincer, dar... (Joi, 21 iunie 2012, 20:17)

    MaraZ. [utilizator]

    Avem vreo dovada de sinceritate din partea cuiva?!
    Proaspatul - dovedit la nivel international! - mincinos si plagiator, cel pe care de citeva zile numai drept "sincer" si "cinstit" nu-l mai percep romanii si strainii, PVV indrazneste se se exprime oriunde vede-un microfon in fata sa... El continua sa puna astfel in cea mai penibila si ridicola situatie atit Romania, cit si pe romanii de pretutindeni!!!

    O fi gestul presedintelui doar gest de omenie, dar cine-i obraznicul ce-i judeca gestul ca "nesincer"?!
  • +31 (33 voturi)    
    Cosmar (Joi, 21 iunie 2012, 20:17)

    Daniels22026 [utilizator]

    "Noi suntem oameni politici, stim ca avem o meserie mult mai periculoasa decat pare si, pana la urma, platim pentru greselile noastre ... "

    Cum v-ar putea proteja cineva de sinucidere ??!! Iar apropo de pericol, habar n-ai domnule Ponta ce cosmar suprarealist traim noi, oamenii simpli. Datorita tie si guvernului USL-ist. Scenariul grecesc ne bate la usa, iar tezele plagiate nu ne vor tine de foame.
  • +30 (32 voturi)    
    Meserie periculoasa? (Joi, 21 iunie 2012, 20:19)

    Skeptical [utilizator]

    Adica pentru ca sinteti in vizor se AFLA cind PLAGIATI, se AFLA cind FURATI, se AFLA cind MINTITI?

    Si de asta astepti compasiune tu, plagiatorule si "conducatorul tau de doctorat", delicvent dovedit si condamnat definitiv de justitiea tarii?

    O mai faci si pe eroul, si pe victima.

    Nu mai aveti rusine? Imbratisa-l-ati pe Adrian Paunescu cu totii, cit mai curind.
  • +29 (31 voturi)    
    Doar copii de politicieni conteaza? (Joi, 21 iunie 2012, 20:20)

    Mari.an [utilizator]

    Nu stiu daca Ponta stie, dar mai sunt si alti oameni in tara asta care au copii si care nu sunt politicieni.

    Nu zic ca e simplu, normal ca e un soc pentru copii lui Nastase.
    Dar la ceilalti copii care sunt afectati zilnic de furtul si nedreptatile facute sau incurajate de clasa politica, Ponta a auzit?

    Cu doar o decizie tampita, dintr-o semnatura de pix, un politician, in general, si Ponta ca si prim ministru, in special, poate nenoroci (la propriu) sute de mii de familii.
  • -17 (21 voturi)    
    "Draga Stolo" reloaded (Joi, 21 iunie 2012, 20:22)

    Montesquieu [utilizator]

    carmaciu plange doar cand e rost de-un interes: vezi episodu DRAGA STOLO.

    nici pana-n ziua de azi n-am aflat ce-a patit saracu' stolo de-l caina (televizat evident) basescu cu lacrimi de crocodil.
    stolo era bine mersi, putred de bogat; acuma e si mai bine, si mai bogat (deh, dupa atatia ani de ciolan...)

    in rest, bocetele la betzie ale carmaciului tin deja de reactiile bahice ale individului. nu le comentam.

    omu' a sunat la ambulanta sa stie daca nastase a facut aripi, sa poata sa-si cheme lautarii la cotroceni s-o puna de-o bauta
  • +32 (34 voturi)    
    VICTOR PONTA SI PARANORMALUL (Joi, 21 iunie 2012, 20:23)

    Trident [utilizator]

    Avem un premier care stie ce gandim si ce simtim. El stie ca Traian Basescu nu a fost sincer cand a sunat sa se intereseze de Adrian Nastase.
    Eu sunt de alta parere: Traian Basescu a fost sincer ingrijorat de soarta fostului premier al Romaniei. El Victor Ponta a mimat ingrijorarea. In realitate, ca multi altii din PSD, cu siguranta si-ar fi dorit ca acesta sa nimereasca tinta.
    Avem un premier de care mie ca roman imi este rusine. Ne face de ras. Suntem deja in ochii Europei vazuti ca in cascadorii rasului.
    DEMISIA tovarasului Ponta se impune tot mai stringent !!!
    Ma tot intreb pana cand Societatea Civila va ramane in aceasta tacere, care devine deja condamnabila. La fel ca si tacerea PDL care pur si simplu a disparut din viata politica. Este adevarat ca au probleme interne dar cine vreti d-lor sa faca opozitie la aceasta USL nociva?
    DESTEPTAREA !!!!
  • +17 (19 voturi)    
    Hai ca esti amuzant... (Joi, 21 iunie 2012, 20:23)

    Mayhem [utilizator]

    ...de ce nu mergi sa ii ti de urat? Cred ca lui bombonel ii esti o campanie placuta.
  • +15 (17 voturi)    
    ma intreb acest individ se crede vizionar ? (Joi, 21 iunie 2012, 20:28)

    banateanul. [utilizator]

    de unde pana unde stie ca Basescu a fost sincer sau nu ?
  • +20 (22 voturi)    
    Caldura sau frica? (Joi, 21 iunie 2012, 20:29)

    DT34 [utilizator]

    Poate de la caldura asta, sau de frica, procurorul asta a cam inceput sa o ia razna. Sa ne explice si noua domnul "doctor in stiinte" cum se traduce asta? Cum nu poti fii sincer cand suni?
    In alta ordine de idei, "doctorul in stiinte si molecule" tot spune ca plagiatul ala e atac politic, atacul ca atacul, dar ce ne facem cu plagiatul?
    Daca tu ai furat, cum poti sa dai vina pe cel care te denunta? Aia la politie cand te intreaba de ce ai furat, tu le spui ca asta e un atac al celui care te-a denuntat?
  • +20 (22 voturi)    
    Domnule Ponta, (Joi, 21 iunie 2012, 20:34)

    Skiby [utilizator]

    pe scurt ca deja m-am plictisit, esti un maimutoi sinistru si sper cu tot sufletul ca Romania va scapa cat mai curand de tine si sleahta ta de hoti, mincinosi, plagiatori, infractori etc. Amin!
    Tot respectul pentru Presedintele Basescu care, mai departe de toate lucrurile rele care i se pun in carca, a facut ca institutiile tarii sa functioneze.
    Aeelasi respect magistratilor care, cu demnitate si curaj, au pronuntat un verdict greu de pronuntat si in alte tari cu democratii adevarate.
  • +10 (14 voturi)    
    genial :)))))) (Joi, 21 iunie 2012, 20:48)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    absolut genial titlul articolului rad cu lacrimi
  • +14 (16 voturi)    
    vaivai (Joi, 21 iunie 2012, 20:52)

    MSN [utilizator]

    Mamaa.....Prim-ministrul nostru a innebunit de tot...
  • +20 (22 voturi)    
    In cateva randuri!!!! (Joi, 21 iunie 2012, 20:57)

    damocles [utilizator]

    In primul rand, titlul de doctor se obtine prin munca, indiferent ca postezi pe cine ai citat in josul paginii sau in bibliografie, cel mai bine este sa te citezi pe tine insuti, daca ai valoare. Atunci esti doctor!
    In al doilea rand nu pot sa cred ca TB a subordonat 5 judecatori sa voteze cum vrea el. Daca a reusit, stima mea!
    In al treilea rand, am facut de curand o operatie la dinti si am stat pe scaun 2 ore. Nastase a stat o ora impuscat in gat, cu acordul slugilor lui suspectate de plagiat si a strans sange pe camasa cat strang eu in barba cand ma raschetez la obraz cu lama!
    Si nu in ultimul rand: USL a preluat guvernarea de vreo luna de zile si incearca sa impuna niste legi pe care nici macar Nastase nu a avut curajul sa la propuna in mandatul sau: vezi Curtea Constitutionala
    In ultimul rand: Sunt convins ca o sa fie bine in Romania, avalansa pleaca din varful muntelui de data asta! Vreau doar sa stiu cine a aruncat bulgarele, sa-l votez pe viitor!!!!
    SI capacul: vine nea Ilici sa spuna ca il ierta pe Bombonel daca era el ce a fost cand era poporul roman oligofren si Justitia Stanoiu superindependenta, ca ne chinuim dupa 20 de ani sa intram macar in URSS, dar nici acolo nu ne primesc coruptii Europei, darmite in Schengen!
    Cu stima!
  • +20 (22 voturi)    
    bufonule (Joi, 21 iunie 2012, 21:06)

    cotora [utilizator]

    bufonule si mascariciule (ponta), tu de unde stii ca basescu nu a fost sincer ?, eu unul nu dau 2 bani pe zici tu, stiind ca esti un plagiator, ai comis un furt intelectual, si tii cu dintii de scaunul de premier, pararea mea personala, ar trebui sa iesi urgent din viata publica, ne faci de ras, pe unde mergi in exterior
  • +2 (4 voturi)    
    La SUCEAVA????? (Joi, 21 iunie 2012, 21:16)

    Duminica_Orbului [utilizator]

    In campanie electorala la cateva ore dupa "tragedia" mentorului si prietenui drag??? Cine-i ala nesinceru'? Aud???
    PS: Acum 10 sau 20 de ani m-as fi lasat invins de lehamite. Acum insa, nu! As muri cu voi de gat, nenorocitilor!
  • +3 (5 voturi)    
    ti s-au aburit ochelarii! (Joi, 21 iunie 2012, 21:17)

    alexei28 [utilizator]

    Tu ai sentimente pentru puscariasi, dar sa faci un bine tarii nu esti in stare, esti doar un circar cu un rol plictisitor - smiling monkey.
  • +4 (6 voturi)    
    Tara arde... (Joi, 21 iunie 2012, 21:24)

    kenitza [utilizator]

    si Ponta se piaptana cu Nastase.
    Premierul n-are nimic de lucru, ce pazeste toata ziua?
    Cum a ajuns asta premier?!
  • +4 (6 voturi)    
    sinceritate (Joi, 21 iunie 2012, 21:50)

    xuleasca [utilizator]

    tu cat de sincer esti?????, cat de sincer iti pasa de noi, de popor????
  • +4 (6 voturi)    
    cuantificare (Joi, 21 iunie 2012, 21:56)

    oparere [utilizator]

    Sinceritatea e mai greu de cuantificat. Tampenia ta, copy-lotule, e certa.
  • +4 (6 voturi)    
    Uite cine vorbeste! (Joi, 21 iunie 2012, 22:15)

    bcorina [utilizator]

    Cum va permiteti sa emiteti judecati despre ceea ce simte un alt om in acesta situatie?
    Sunteti detinatorul adevarului absolut domnule "copy-lot"?
    Mai aveti vreo diploma si-n pshihologie? In manipulare ordinara sunteti expert.
    De unde stiti ca Presedintele nu a fost sincer?
    Cunoasteti semnificatia acestui cuvant?
    Aveti un tupeu de nesimtit, de arogant, dar in ultiumul timp ati reusit sa va aratati adevarata fata.
  • +4 (6 voturi)    
    Mesajul corect, dincolo de telenovela (Joi, 21 iunie 2012, 22:30)

    Clop [utilizator]

    "Cred ca am dreptul chiar daca sunt prim ministru sa fiu om, sa am sentimente, sa am emotii, sa ma comport ca un om si nu voi renunta niciodata la aceasta calitate in favoarea unei calitati politice sau publice", a spus Ponta.

    ... "chiar daca sunt Prim Ministru" / am dreptul sa fiu om, sa am emotii etc. /

    In aceasta logica a pemeului, ni se arata ca el ni se adreseaza de undeva de foarte de sus, dar pe intelesul nostru, ca un Jedi sau macar ca ceea ce ne spunea Cristian Pantazi intr-un articol din zilele trecute... Si as putea sa continuu intr-un registru caustic-adecvat, inca un sfert de ora cel putin...

    * Acesta este mesajul corect: Chiar daca sunt un om - pentru ca am ajuns undeva, am dreptul si nu voi renunta.
  • +1 (3 voturi)    
    Doamne.. cine ne conduce (Joi, 21 iunie 2012, 23:21)

    mireille2014 [utilizator]

    .. si pe mainile cui se afla puterea.. Oare cati sunt in tara asta, cei care vrem sa schimbam ceva? Am citit multe comentarii si sunt in asentimentul tuturor celor care NU sunt reprezentati de Ponta si aliatii sai.. Dar oare suntem destui la votul din toamna, ca sa schimbam lucrurile? Sau nu? Va triumfa coruptia din nou? Mai exista speranta pentru Romania?
  • +2 (4 voturi)    
    si cand lucreaza ? (Joi, 21 iunie 2012, 23:29)

    mariusxmarius [utilizator]

    este platit cu norma intreaga si el de o luna face doar campanie electorala si ne scuipa seminte in cap cand nu recunoaste ca a plagiat !
    si tot ele e suparat si ne acuza ca suntem cumparati !
    RUSINE !
    Pana la urma o sa iesim in strada ca alfel vad ca nu se poate, caci bunul simt le lipseste cu desavarsire
  • +1 (3 voturi)    
    greata (Vineri, 22 iunie 2012, 3:14)

    crisic [utilizator]

    Bine ca s-a gandit ponta la saracii copilasi ai lui nastase.
    Hai ca iar ma ia cu vertij si-mi trebuie evantai. Cate lesinuri sa ma suport si eu?!