Institutul pentru Politici Publice deplange modul nefericit in care Adrian Nastase a incercat sa se sustraga executarii pedepsei

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2012, 19:19 Actualitate | Esenţial


Institutul pentru Politici Publice (IPP) deplange modul nefericit prin care fostul premier Adrian Nastase a ales sa se sustraga de la executarea unei pedepse privative de libertate, indiferent de starea emotionala pe care o traverseaza in ultima perioada, dar mai ales sfidarea principiului egalitatii in fata legii, se arata intr-un comunicat al organizatiei neguvernamentale remis redactiei.

"Consideram inacceptabil ca un fost premier, fost presedinte al unui important partid politic din Romania si in continuare o figura marcanta a clasei politice, sa se eschiveze de la respectarea unei decizii finale data in unanimitate de completul de judecata format din 5 din cei 9 cei mai importanti judecatori penalisti ai tarii noastre aflati la Inalta Curte de Casatie si Justitie.  Chiar daca nu ar fi fost corecta decizia instantei, a tuturor instantelor care s-au pronuntat in ultimii ani pe acest caz, consideram nedemn din partea lui Adrian Nastase sa nu accepte o hotarare a Inaltei Curti de Casatie si Justitie. Facem aceasta afirmatie amintindu-ne ca, in trecut, in Romania mii de detinuti politici, personalitati ale vietii politice de la noi, alaturi de multe zeci de mii de oameni au intrat in penitenciar pentru a executa pedepse abuzive impuse de un regim dictatorial, asa cum pretinde si fostul premier despre actualul, iar acestia nu si-au pus problema sinuciderii", se arata in comunicatul IPP.

De asemenea, IPP critica "toti politicienii care il apara pe fostul premier in public spunand ca 'nu si-l imagineaza in zeghe' sau care contextualizeaza aducand in discutie ca un om cu o astfel de activitate politica pozitiva, ce altfel nu o poate contesta nimeni, nu merita sa fie condamnat".

"Prin aceste afirmatii, ei lasa sa se inteleaga, la nivelul opiniei publice, ca legea din Romania este 'facuta pentru catei', in sensul in care numai anumite categorii sociale trebuie sa i se supuna  in timp ce oamenii in diferite functii nu pot suporta acelasi tratament. Ii rugam pe toti acesti politicieni sa isi exprime regretul, pe care nu ne indoim ca il resimt, in spatiu privat, fiind dreptul lor sa fie alaturi de fostul premier si familia acestuia. Asemenea declaratii politice creeaza un precedent in ceea ce priveste atitudinea cetatenilor fata de hotararile instantelor din Romania pe care oricine are dreptul sa le conteste pana unde considera necesar, dar pana la urma sa le si respecte", explica IPP.

"Institutul pentru Politici Publice nu comenteaza pe fond dosarul asupra caruia Instanta Suprema s-a pronuntat ieri", mai precizeaza ONG-ul.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2943 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Vine duba... (Joi, 21 iunie 2012, 19:28)

    Columbo [utilizator]

    Spuneti-mi ce-i dreptatea? - Cei tari se îngradira
    Cu-averea si marirea în cercul lor de legi;
    Prin bunuri ce furara, în veci vezi cum conspira
    Contra celor ce dânsii la lucru-i osândira
    Si le subjuga munca vietii lor întregi.

    Unii plini de placere petrec a lor viata,
    Trec zilele voioase si orele surâd.
    În cupe vin de ambra - iarna gradini, verdeata,
    Vara petreceri, Alpii cu fruntile de gheata -
    Ei fac din noapte ziua s-a zilei ochi închid.
    • -5 (11 voturi)    
      M aintrebam cine sunt astia.... (Joi, 21 iunie 2012, 20:13)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Columbo

      Am cautat pe net....greeeeeuu, numai referiri despre superba lor activitate "civica ", postate de ei...
      Pana am aflat ca:
      Institutul pentru Politici Publice, actionarul televiziunii Nasul....mai este ceva de adaugat?
      • +3 (7 voturi)    
        oricine ar fi... (Joi, 21 iunie 2012, 20:36)

        slice_of_life [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        Opinia este de bun simt. Le-as da un plus daca s-ar putea vota.
      • +3 (5 voturi)    
        da, ar mai fi de adaugat (Joi, 21 iunie 2012, 20:40)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        ca au dat un comunicat de bun simt intr-un moment in care trei sferturi din presa, politicieni & parerologi s-au umplu de ridicol.
  • +17 (17 voturi)    
    Asa da! (Joi, 21 iunie 2012, 19:32)

    Kepler [utilizator]

    Foarte bun comunicat al IPP.
    Felicitari! O proba pozitiva de educare a unei societati in pericol.
  • -11 (15 voturi)    
    O diferenta de opinii.... (Joi, 21 iunie 2012, 19:39)

    minus [utilizator]

    Este nedemn si inacceptabil sa iti tragi un glont in cap?

    Pai atunci poate Institutul pentru Politici Publice (IPP) sa nu spuna lucrurile demne pe care le-a facut "numitul" AN? Sau nu a facut decat lucruri demne si dintr-o data a facut unul nedemn?
    • +3 (7 voturi)    
      da, e nedemn si inacceptabil (Joi, 21 iunie 2012, 20:54)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui minus

      sa te pretezi la un asemenea circ penibil ca se eviti 8 luni de puscarie dupa ce ai furat 20 de ani ca-n codru;

      e nedemn si inacceptabil ca prim ministrul romaniei, ministrul de interne, parlamentarii si europarlamentarii care ne reprezinta pe toti, oficialii partidului de guvernamant, cea mai mare parte a presei, seful irsu s.a. sa se solidarizeze pe fata cu un infractor si sa participe la un asemenea vodevil de 2 bani.
      • +1 (3 voturi)    
        din nou o diferenta de opinii... (Joi, 21 iunie 2012, 21:53)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Eu cred ca este o urma de demnitate, care contrasteaza cu "demnitatea" dovedita anterior.

        Daca vorbiti despre "solidaritatea pe fata cu un infractor" ea apare inacceptabila, dar nu apartine "infractorului" ci acelei parti a societatii.
        Fata de AN am o compasiune umana, nu am intelegere pentru faptele sale (care nu au fost nici morale si au fost dovedite ca nelegale)!
  • +14 (18 voturi)    
    ******** (Joi, 21 iunie 2012, 19:39)

    Cataleya [utilizator]

    O pozitie pertinenta
    Bravo !
  • +7 (9 voturi)    
    felicitari! (Joi, 21 iunie 2012, 19:46)

    Denoro [utilizator]

    In sfarsit cineva din spatiu public care are curajul sa spuna adevarul gol golut! Felicitari!
  • +1 (9 voturi)    
    Concluziile by Ciutacu (Joi, 21 iunie 2012, 20:02)

    math [utilizator]

    " O noapte groaznica dar cine a regizat asta (!!??) a obtinut exact efectul invers. O multime de prieteni care il detestau pe Nastase m-au sunat ca sa imi spuna SUPER TARE, DEMNITATE, RESPECT "

    Cred ca in tara asta cel mai mare potential il are industria medicamentelor. Ce va mai urma: probabil Nastase va avea statui prin tara (vezi Miklos Horthy), asta in cazul fericit in care nu ajunge presedinte.

    PS Acum se vorbeste de inca un glont, probabil s-a mai impuscat in 2004 dupa alegeri. Te doare capul.... Antenele sunt varful de lance, ei afla ce se intampla chiar inainte sa se apese pe tragaci.
  • -9 (11 voturi)    
    IPP (Joi, 21 iunie 2012, 20:30)

    miguelito [utilizator]

    deplinge... bla bla bla. Orice om accepta sau nu o condamnare. Unii merg la pirnaie, altii fug din tara, altii se eschiveaza in fel si chip. Dar inainte de a da acest comunicat sefii IPP trebuiau sa GINDEASCA. E bine sa spunem o prostie sau nu?
  • -1 (3 voturi)    
    Imi pare foarte rau (Joi, 21 iunie 2012, 22:26)

    Lucian Ilea [utilizator]

    Aceasta decizie nu seminifica independenta justitiei,care e f departe de asta intr=un popor primitiv
    Ci doar dorinta de razbunare a lui Traian Basescu,care controleaza instantele ,serviciile si armata
    si acuma se cauta justificari la gestul disperat al unui om
    Im pare foarte rau dar fata hada a acestui popor roman se vede acuma
    Nu mai am ce face
    Trebuie sa ma despart de acest popor in modul cel mai violent cu putinta
    Sa cada bombele nucleare peste Romania si sa distruga tot ce e aici
    • 0 (0 voturi)    
      sa exersam gandirea (Joi, 21 iunie 2012, 23:34)

      berger [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Toata tara este rosie, la putere de luni bune tot rosul domina, 90% din presa este tot rosie, se muta institutii dintr-o parte in alta, se dizolva si se rezolva politic comisii formate din profesionisti cu scopul....o sa vedem cu ce scop..., se anuleaza controlul constitutionalitatii legilor...
      Dar da, ai dreptate, bietii rosii sunt subjugati de Basescu! Ar fi si timpul ca cei ca tine sa se desparta de aceasta tara. I-ati si idolii rosii cu tine, ca sa putem respira LIBERTATEA!
    • +1 (1 vot)    
      comentariul spune totul despre tine (Vineri, 22 iunie 2012, 0:18)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Te citez: "Trebuie sa ma despart de acest popor in modul cel mai violent cu putinta. Sa cada bombele nucleare peste Romania si sa distruga tot ce e aici."
      Asta spune tot despre tine si distruge orice credibilitate a parerilor tale. De ce? Fiindca ai probleme psihice.