Presa germana despre scandalul plagiatului: "Premierul roman inca mai dezminte ca si-a copiat cu nerusinare dizertatia. Nici prin cap nu-i trece sa se scuze"

de Deutsche Welle     HotNews.ro
Miercuri, 20 iunie 2012, 14:51 Actualitate | Esenţial


Deutsche Welle prezinta in editia sa electronica articolele aparute astazi in presa germana care fac referire la acuzatiile de plagiat aduse premierului Victor Ponta. Pe langa Frankfurter Allgemeine Zeitung care revine cu un nou material, la cazul Ponta face referire si un alt cotidian german de mare circulatie, Suddeutsche Zeitung.

Ziarele germane continua sa se ocupe de cazul Ponta si de acuzele de furt intelectual legate de teza de doctorat a liderului social-democrat, precizeaza Deutsche Welle. Invinuirile de plagiat referitoare la premierul Romaniei sunt abordate atat de catre ziarul de stanga Suddeutsche Zeitung cat si, din nou, de Frankfurter Allgmeine Zeitung, care alaturi de revista „Nature”, in spatiul anglo-saxon, a fost prima publicatie care s-a ocupat de acest subiect.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11427 vizualizari

  • +86 (88 voturi)    
    .... (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:59)

    un oarecare [utilizator]

    Ilici...pe ei.... trimite-le minerii la redactie... sigur o sa gaseasca dovezi incriminatoare... mama lor de golani!
    Apoi multumeste-le pentru marea dovada de spirit civic de care au dat dovada!

    lasand ironia la o parte.... USL parca sustinea ca Basescu este nimeni in politica internationala si din cauza lui suntem prost vazuti "in afara".
    Inteleg ca acum avem o imagine mai buna cu actualul prim-ministru.
    • +6 (6 voturi)    
      Oameni de nădejde, și la bine dar mai ales la greu (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:08)

      mineru [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      Da... deci la sudoiceu s-a găsit așa: droguri, armament, muniție, MASINĂ DE SCRIS AUTOMATĂ... tipărit bani la francfurteu ... este în ziarul Adevărul !

      http://www.youtube.com/watch?v=Cbe3VSlAOTI
    • +13 (13 voturi)    
      Ponta n-are simtul ridicolului (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:43)

      24alex24 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Ponta chiar nu realizeaza ca nu mai valoreaza nimic in afara granitelor Romaniei. Problema este ca, tinandu-se cu disperare de scaunul de premier desi nu are caderea sa ocupe o asemenea functie, Ponta va aduce prin izolarea lui externa si la izolarea diplomatica a Romaniei si la decredibilizarea institutiilor romanesti. Situatia este extrem de grava, iar acest baietas de cartier fara scoala, fara educatie, este in stare sa traga o tara intreaga dupa el, in mormantul carierei sale politice. Dupa principiul "sa moara si capra vecinului", acest hot dovedit nu va putea fi fortat sa demisioneze decat dupa ce va fi facut foarte mult rau tarii si imaginii natiunii.

      Nu stiu daca in PSD se realizeaza, dar acest personaj aduce o imagine mai proasta romanilor, decat romanii si tiganii care se duc in strainatate sa fure si sa cerseasca. Asa cum e societatea romaneasca, cu tarele ei, nu este admisibil ca majoritatea romanilor, oameni onesti, sa aiba de suferit din cauza unor escroci infantili, iresponsabili, fara o minima pregatire profesionala si fara rusine.

      La ora asta Ponta spera ca scandalul asta se va linisti daca trece suficient timp si el se face ca ploua. Asteapta sa treaca furtuna, sa se plictiseasca media si electoratul dupa vreo 2-3 saptamani de batut apa-n-piua. Eu cred insa ca fapta sa este atat de grava incat lucrurile nu se vor linisti decat aparent, cu scurte perioade de acalmie, iar acuzatia de plagiat il va urmari cu concetinte devastatoare pentru el, atata timp cat il Dottore Vittore se va agata cu disperare de functia de prim ministru si de presedinte al PSD.

      Iar incapatinarea asta a lui sa mearga la Consiliul European este hilara. El nu realizeaza ca va fi tinta ridicolului liderilor europeni si ca risca sa vina de la Bruxelles mult mai sifonat decat e in acest moment.

      Acuzatia de plagiat la acest nivel academic descalifica total persoana in cauza moral si profesional si pune capat oricarei cariere, oricat de stralucitoare.
      • -8 (10 voturi)    
        cine e defapt ridicol ? (Miercuri, 20 iunie 2012, 17:25)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui 24alex24

        Esti sigur ca atunci cand a dat Ponta doctoratul era regula cu note in subsolul paginilor in Romania ? Poate in vest sa fi fost. Eu am terminat facultatea in 2003 si profesorul indrumator mi-a spus doar sa trec referintele la bibliografie. Nu stiu sa fie facut vreun coleg lucrarea cu note in subsolul paginilor. Sa inteleg ca toata seria de la facultate a plagiat' ? In al doilea rand doctoratul lui Ponta nu este de domeniu tehnic, e despre Curtea Penală Internaţională. Cum nu se poate descoperi sau inventa ceva senzational legat de subiectul asta e evident ca mare parte de lucrare va fi parte din alte lucrari. Bine ca nu si-a dat Ponta demisia la aberatii din astea, ca ar fi fost si mai mult haos pe langa ce avem acum in Romania. Si in al doilea rand pacat ca intoxicatiile cu minciuni au ajuns in vest fara sa fi fost verificate.
        • +4 (4 voturi)    
          Tot Ponta (Miercuri, 20 iunie 2012, 17:53)

          24alex24 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

          Profesorul indrumator a gresit. Chiar daca cine stie cum, pentru cineva care isi dadea licenta, aceste lucruri mai erau acceptate in 2003, la o lucrare de dectorat nu au fost acceptate niciodata citate fara ghilimele si fara note de subsol. Eu am terminat facultatea cam tot in acei ani si profesorul meu indrumator mi-a spus sa pun ghilimele si note de subsol. Asta la o facultate din Romania. Nu am vazut lucrarile altor colegi ca sa imi dau cu parerea despre ce au scris ei.

          Deci, nici in 2003 si nici in anii 90 sau chiar mai devreme plagiatul, adica insusirea de idei care nu iti apartin, nu erau practici acceptate in Romania, cel putin oficial.

          Ma intreb de cand Ponta a devenit parintele natiunii, omul indispensabil, capabil sa opreasca haosul din Romania?
        • +2 (4 voturi)    
          daca (Miercuri, 20 iunie 2012, 18:02)

          excalibur [utilizator] i-a raspuns lui jescu

          doctoratul de care vorbeai ti l-ai dat in prostologie, sunt convins ca l-ai luat MCL..., ce ne tot aburesti, postacule?? copierea a pagini intregi, reproducerea mot a mot a unei intrebari de osutadouazeci de cuvinte ca fiind de esenta proprie, sunt dupa o belea ca tine numai surse de inspiratie??? stampila de hot ne fusese pusa pina acum doar la nivele neoficiale, acum cred ca nu mai are nimeni dubii.
        • +1 (1 vot)    
          a fost tot timpul regula (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:19)

          ana [anonim] i-a raspuns lui jescu

          in 2003 tin minte foarte bine ca eram in facultate si la o prezentare de seminar, deci nici macar lucrare notata, unei colege de-ale mele i s-a atras atentia de catre asistentul care tinea seminarul ca lucrarea prezentata e plagiata, ca ea nici macar nu s-a obosit sa reformuleze si ca daca ar fi fost vorba de un examen, ar fi fost scoasa afara. Se intampla la Facultatea de Litere a Univ. Babes Bolyai din Cluj. Nu stiu cum e pe la alte universitati, dar cred ca se impune respectarea unei minime rigori stiintifice in redactarea unei lucrari, cu atat mai mult cu cat vorbim totusi de o lucrare de doctorat.
        • 0 (0 voturi)    
          Legea succesului: Fii imparțial în viață. (Joi, 28 iunie 2012, 12:46)

          The Knight [utilizator] i-a raspuns lui jescu

          Nu-ți mai bate capul. Ponta intră oricum la pușcărie.
    • 0 (0 voturi)    
      clar (Joi, 21 iunie 2012, 1:21)

      mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      nu vezi ca " Romania" e pe toate posturile de stiri straine? Primul (ministru) Copy-lot al tarii este pomenit mai des decat criza greaca... daca imi aduc aminte bine de la lebedele vieneze nu am mai avut asa succes de casa. Second place, tot Romania: Nastase 7 case cazat acum la 1 camera, aia de urgenta...sper sa fie sanatos sa si mute domiciliu tot la o camera, aia din Rahova....Am ajuns sa ma bucur ca a ramas Crinuletz repetent in facultate si nu i-a trecut prin cap sa si dea si el doctoratul, ca atunci chiar era fain, primul ministru si viitorul presedinte plagiatori...
  • +59 (59 voturi)    
    Prada usoara pentru Basescu (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:04)

    mdada [anonim]

    "I mean, how can he be The One, if he's DEAD?" se întreabă retoric Cypher în "Matrix".

    Ponta, acest Brusli al politicii româneşti, se duce dimineaţa la servici, îşi bea cafeaua în Palatul Victoria şi dă declaraţii la teve fără măcar să ştie că a devenit un cadavru politic ambulant. Bătrânul shaolin Băsescu i-a aplicat cu blândeţe o palma vibratoare la CVul de dottore în drept, prim-ministru, şef de partid, politician şi în general, de om.
    În pragul unei condamnări pentru corupţie, eminentul sau îndrumător de dottorat Năstase va pecetlui falimentul politic PSD.
    Odată ieşiţi din scenă, micul Copylescu prin demisie în huiduielile publicului spectator şi ale... Consiliului European (lol) şi Însuşi printr-un stagiu la Brutărie, viitorul fost preşedinte în devenire Antonescu va sucomba la conducerea bicefală pe jumătate decapitată a aceastei construcţii frankensteiniene numită USL. Va rămâne o veşnic tânără speranţă a politicii ce a visat un vis frumos.
    Băsescu şi-a încheiat doctoratul în politică cu această mişcare, urmând a fi plagiat de generaţiile viitoare de politicieni români. Lucrarea nu are decât un citat, din Băsescu însuşi:
    "Începând de astăzi revin în viaţa publică", 12.06.2012, conferinţă de presă. La bibliografie e trecută o singură lucrare: Tzu, Sun - "Arta războiului".
    • +16 (16 voturi)    
      Ai dreptate! E mort si ingropat! (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:57)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui mdada

      Si in alta ordine de idei, nu sunt sigur ca copylotul are macar Bac-ul.
      • +6 (6 voturi)    
        Dottore, terminatio in integrum! (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:22)

        Schopenhauer [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

        De fapt da, e terminat dar inca nu-si da seama. N-a invatat nimic din atirnindul Severin. Juvete prost si tupeist! ... asta nu-si da seama ce inseamna sa te "bage" nemtii in seama la aceasta scara...
    • +16 (16 voturi)    
      de cand sunt (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:01)

      valabill [utilizator] i-a raspuns lui mdada

      Nu am vazut un comentariu mai reusit. Bravo!
    • +7 (7 voturi)    
      DACIANA (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:07)

      LLLL [anonim] i-a raspuns lui mdada

      Va dati voi seama ca tolomacul asta de PONTA, i-a distrus imaginea si DACIANEI, care de acum inainte va trebui sa suporte in fiecare zi in Parlamentul Europei ironiile la adresa sotului!? Ma gandesc ca ar fi civilizat sa o intrebe si pe Daciana daca in conditiile astea il mai doreste sau nu ca sot.... Sa nu mai discutam de ironiile care le va avea cel mic cand va merge la scoala...
      • +1 (1 vot)    
        daciana (Miercuri, 20 iunie 2012, 18:13)

        judecatorul [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        crezi ca ea are mai mult bunsimt ?? daca avea il sfatuia sa nu se duca .
        • 0 (0 voturi)    
          Copilul (Vineri, 22 iunie 2012, 13:44)

          Soro [utilizator] i-a raspuns lui judecatorul

          Ea, poate. Dar copilul ce vina are? Si cum ii stiu pe copii din ziua de azi (cruzi, chiar sadici si fara nici un pic de empatie) nu va fi iertat.
          • 0 (0 voturi)    
            azi? (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 8:06)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Soro

            intotdeauna au fost asa.
            Empatia apare in urma educatiei si experientei.
            Citeste "Strainul misterios" - Mark Twain.
    • +4 (4 voturi)    
      I am back boys!!! (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:24)

      capingurasrl [utilizator] i-a raspuns lui mdada

      Adicatalea traducerea facila a "Începând de astăzi revin în viaţa publică".
    • +4 (4 voturi)    
      LIGA (Miercuri, 20 iunie 2012, 17:27)

      mitica dragomir [anonim] i-a raspuns lui mdada

      Sa fii sigur ca presedintele mai are cateva rachete ridicate deja in aer , care vor exploda la momentul potrivit , si i-a avertizat atunci cand au dat jos guvernul Ungureanu, dar n-au fost in stare sa citeasca printr-e randuri , care avea si sustinerea serviciilor , plus acordul lu' "unchiul Sam " . Am totusi un mare semn de intrebare : n-au iesit cu declaratie de sustinere "domnii" Ilici Iliescu si Adrian Nastase si Felix pentru dottore ? Basescu a fost magistral , a dat o lovitura de gratie aliantei , care l-a propus pe dottore in functia de PM . Am deja certitudinea ca oamenii enumerati mai sus i-au si gasit inlocuitor lui Ponta .... nu degeaba tipa d-l Stan de la Antene, ..ai grija dottoreeee!!!! Daca Geoana a fost etichetat "prostanac" , alintul pentru dl Ponta cum va suna ?? .... Hai dati-va dreaq ca sunteti simpatici !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo mdada (Vineri, 22 iunie 2012, 13:42)

      Soro [utilizator] i-a raspuns lui mdada

      Un comentariu de nota 10. Citatul din presedintele Basescu e de nota 10. Ponta e clar prea tanar si asta s-a vazut si din comentariile de dupa alegeri. Credea ca poporul roman a iesit in strada si a demonstrat, a votat schimbarea si a sanctionat PDL-ul pentru ca ii vroia pe ei (USL), si ca lor le vom ierta orice jeg? NU! Nici voua nu va iertam nimic. Sunteti "toti o apa si un pamant" si daca nu va treziti pana la parlamentare sa va sanctionati singuri lichelele, vi le vom sanctiona noi.
  • +30 (30 voturi)    
    Irtati-ma. (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:05)

    Victor Ponta [anonim]

    ...dupa ce o vad pe Merkel la Bruxelles, imi dau demisia.
    • +37 (37 voturi)    
      diaspora in strada! (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:38)

      merkelina [anonim] i-a raspuns lui Victor Ponta

      romani din strainatate!

      fiti solidari cu noi

      organizati pichete la ambasadele romaniei inainte de Consiliu.

      cu sigurantza fiind legate de scandalul ponta, vor atrage atentia presei.

      ponta trebuie rusinat cat mai tare cand se prezinta acolo
      pentru tupeul extraordinar de a merge sa ma "reprezinte" pe mine.
      m-am saturat sa ma reprezinte toti hotii!!!
      • +1 (1 vot)    
        Cons. European 28/29 Iun (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:59)

        o cititoare [anonim] i-a raspuns lui merkelina

        press.office@consilium.europa.de
        adresa de mail a consiliului european. Culmea este ca pe 28./29. iun se va discuta si despre justitia europeana....
  • +37 (37 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:06)

    Opposite [anonim]

    Presa germana ne mai salveaza...ca presa romana are inca onoarea nereperata.
  • +38 (38 voturi)    
    Bine ca (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:07)

    vcp78 [anonim]

    se fac presiuni si din afara. Nu ca l-ar interesa pe Tonta....
  • +47 (47 voturi)    
    Spuneau ei (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:08)

    nano2k [utilizator]

    Spuneau ei ca România e marginalizata din cauza lui Base... acum e foarte vizibila din cauza lui Ponta.

    Nesimtire, tupeu, incultura = cocalarul Ponta.
  • +31 (31 voturi)    
    Ca la noi! (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:15)

    max [anonim]

    Ce conteaza ce zic ziarele din lumea civilizata ponta o tine pe a lui.Tocmai ne spune cine-l insoteste dar uita sa spuna cine-l primeste.Va fi foarte interesant cu cine se va intretine stiindu-se ca acolo exista niste standarde...poate cu Daciana cu adina valean
    • +16 (16 voturi)    
      apropo (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:56)

      AndreiPaval1318345322093 [anonim] i-a raspuns lui max

      mai tineti minte cand A3 facea bascalie de Basescu cand la astfel de intalniri nu a vrut Sarkozy sa il salute sau ceva de acest gen?

      Vreau sa vad acum dupa aceasta faza cum va fi tratat domnul Ponta.
    • 0 (0 voturi)    
      intalnire de gradul III (Miercuri, 20 iunie 2012, 18:29)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui max

      Ponta o sa se aiba intalniri la nivelul prevazut de protocol pentru o personalitate de talia lui.
      Printre altii vor fi prezenti Karl-Theodor zu Guttenberg si Pal Schmitt.
      Si cine o mai fi pe acolo prin parcare...
  • +29 (29 voturi)    
    Ha! Ponta are o problema. (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:16)

    Lea [anonim]

    Care incepe de la Moravita la stanga. Poata sa prosteasca, sa ironizeze si sa acuze de jocuri murdare pe cine vrea in Romania. Dar nu i-a spus nimeni ca asta "nu tine" afara? "Si-a copiat cu nerusinare teza".....brrrr! "cu nerusinare". Exista vreum politician respectabil in Europa sau aiurea care ar vrea sa mai stea de vorba cu al nostru Ponta care are clopotei de hot si mincinos de coada? Dragi consilieri de la PSD faceti-va datoria si coborati-l pe dragutul prim-minsitru din nori inainte sa-si rupa orgoliul. O sa-l doara rau de tot!!
  • +20 (20 voturi)    
    Plagiaza-ma (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:18)

    Ponta Plagiarus [anonim]

    Iata o parte considerabila de extrase din teza de doctorat a lui Ponta care au fost plagiate

    http://media.tvrinfo.ro/other/201206/oglinda-vp-2003-teza_94614100.pdf

    Articolul despre plagiere din Nature
    http://www.nature.com/news/romanian-prime-minister-accused-of-plagiarism-1.10845
  • +32 (32 voturi)    
    ce fac oare psihiatrii latrai de la a3? (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:20)

    flitmania [utilizator]

    Nu vedeti ce comportament deviant are acest individ?Obsesia lui cu Basescu,cultul personalitatii sunt destule elemente care sa-i defineasca comportamentul psihotic-obsesiv.
  • +26 (26 voturi)    
    LASATI-L SINGUR.. (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:22)

    schroedinger [utilizator]

    La aeroport! Sa se descurce!
  • +30 (30 voturi)    
    chiar nu a inteles lumea (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:25)

    mari [anonim]

    de ce tine mortis sa mearga la Bruxelles: personajul trebuie vazut si sa nu mai existe nici o urma de indoiala : EL ESTE!
    Din pacate vrea sa ne reprezinte.....
  • +28 (28 voturi)    
    sa arate tuturor (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:27)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    sa arate tuturor ce caracter de rahat are...

    faza e ca ne face si pe noi cum este el.
  • +31 (31 voturi)    
    Scrisoare Deschisa (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:27)

    diana2 [anonim]

    Stimata Redactie,

    Ati putea redacta o scrisoare deschisa catre Parlamentul si Consiliul European or vreun alt forum european care ar putea garanta activitatea corecta a oricarei comisii din Romania care s-ar ocupa cu acest caz (si cele anterioare)?
    Multumesc.
  • +28 (28 voturi)    
    ... cu NERUŞINARE... (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:27)

    senator [utilizator]

    Eu aş fi atent la TONUL imprimat de presa germană. Trebuie să fii MAAAAARE idiot ca să nu ţii seamă de acest lucru. Dacă se duce la Consiliul European... nu vreau să mă gândesc cum va fi tratat. Dar, dacă-i place să o ia pe cocoaşă... nu putem sta în calea fericirii lui.
  • +34 (34 voturi)    
    exemplul Adrian Severin (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:27)

    apoliticus [utilizator]

    Ponta va merge pana in panzele albe cu minciuna. Nu are nici caracter nici demnitate. E jalnic
  • +27 (27 voturi)    
    .. (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:28)

    CraciunOvidiu [anonim]

    Nu prea intelege ponta ce atata zarva. Nu prea intelege el de ce trebe atata corectitudine, onestitate, decenta, respect, etc pentru a conduce o tara de putori, batrani si inculti. NU prea intelege el ce inseamna acea fraza care descrie rolul statului ca fiind acea entitate ce ofera oportunitati, cand el vede doar un popor ce are nevoie de pomana.
  • +26 (26 voturi)    
    ponta = de rasul lumii (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:29)

    James Bond [utilizator]

    Presimt o presiune fantastica din partea comunitatii stiintifice internationale. Da Doamne sa se intample asa ceva...
    Sa il vad pe ponta cum va face fata, nesimtitul naibii!!!!
    Sa ne crape noua obrazul de rusinea lui, si el nimic!
    Parca spunea ca daca Mang va fi dovedit ca a plagiat, va trebui sa plece:

    http://m.hotnews.ro/stire/12220991

    Ponta, esti de rasul lumii!!
  • +22 (22 voturi)    
    Ingroasa obrazul (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:30)

    Relu [anonim]

    La fel ca si Adrian Severin .Ingroasa obrazul si rezista.Pe oameni ca ei nu poate sa ii umileasca nici o situatie neavand nici o farama de onoare.
  • +26 (26 voturi)    
    Intradevar un nerusinat!!! (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:35)

    Lote [anonim]

    Individul asta smecher (care avea, dupa spusele sale, mereu nota scazuta la purtare) agreseaza o lume intreaga cu nerusinarea sa!!! Mentionez ca eu sunt un Neica Nimeni care mi-am castigat painea cea de toate zilele fara a fura nimic de la nimeni si pretind ca cel care ma reprezinta sa fie la fel.
  • +16 (16 voturi)    
    Presa germana... (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:52)

    andreesanu [utilizator]

    Victore ,daca ai fi lucrat cu nemtii azi nu erai nici luat in colimator nici nu erai coada de topor a sistemului care te-a impins in linia intii,erai un procuror de temut ,fara pata ,un profesionist,un om adevarat.
    Nemtii nu arunca nici vorbe-n vint nici cu bani sa te faca ei de rahat pe tine,astia au coloana vertebrala,
    daca ti-a ramas cit de cit instinct de conservare si ceva demnitate ,PLEACA pina nu-i prea tirziu.
  • +11 (11 voturi)    
    un rezumat in limba romana aL articolelor ... (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:53)

    ikke [anonim]

    va rog, faceti acordul necesar: un rezumat AL ...
    în rest, sunt de acord cu dvs.
    Hotzul trebuie sa plece. Repede, pâna nu ne face de rusine si mai mult ...
  • +12 (12 voturi)    
    "model" (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:58)

    Eu [anonim]

    Oameni buni ganditi-va ca va deveni model demn de urmat. Cum se poate sa faci declaratii cu atata nonsalanta ca, citez: daca am uitat sa trec in josul paginii si am trecut la sfarsit bibliografia, imi asum vina! Este ca si cum in tara asta traiesc doar prosti care habar n-au ce inseamna o lucrare de disertatie sau doctorat si cum trebuie ea intocmita.
  • -19 (21 voturi)    
    Nu este plagiat (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:04)

    bob [anonim]

    Ciocu mic, noi suntem la guvernare.
    Muriti de oftica.
    Asa ii trebuie marinarului, pe placa cu el.
    Hi Hi
    • +2 (2 voturi)    
      Razi tu razi... (Miercuri, 20 iunie 2012, 17:06)

      Getodac [anonim] i-a raspuns lui bob

      Dar rasul tau suna a plans !

      Pentru guvernul Boc au iesit doar cateva mii in strada, sa vedem ce il asteapta pe actualul guvern (ma tem ca va fi mult mai dur).
      • 0 (0 voturi)    
        Numai pot de ras (Joi, 21 iunie 2012, 9:02)

        bob [anonim] i-a raspuns lui Getodac

        Nu o sa iasa nimeni, pentru ca stiu oamenii ca este facatura.
  • +5 (5 voturi)    
    nerusinarea asta o sa il coste (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:14)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    Iesirea din scena la momentul asta ar face bine usl-ului, dar nu trebuie sa asteptam asta pentru ca avortonul asta va nega evidentele pana in ultima lui zi.

    Nesimtirea cu care trateaza subiectul il va costa mult peste 6 luni, un an, doi...
  • -3 (5 voturi)    
    Dar cat interes (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:14)

    Mihai [anonim]

    dintr-o data pentru Romania din partea publicatiilor straine si mai ales pentru o teza de doctorat. N-am vazut atata interes de mult, pacat ca nu fac la fel si cu tunurile care se dau in economie, probabil pe astea nu le toarna nimeni. Oricum mi se falfaie de plagiatul respectiv, toti care se dau mari corecti au plagiat si ei la randul lor, numai ca pe ei nu ii cauta nimeni. Lupul moralist e mod de viata in Romania, doar sa aratam cu degetul spre altii. Meteahna securista este si dupa 20 de ani la fel de puternica. S-a transformat in din a sustine un om in a vedea cum poate fi daramat, de asta avem politcienii de astazi.
  • +6 (6 voturi)    
    Stimate Hotnews (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:14)

    vcp78 [utilizator]

    Poate aveti in vedere initiativa sugerata de 'diana2' intr-un comentariu mai sus. Cred ca exista foarte multi romani care se simt lezati de prezenta in spatiul euro-politic si nu numai al Tov. Ponta. Personal, as semna cu mare placere o asemenea scrisoare/petitie si sigur nu as fi singurul.
    Multumesc.
  • -8 (8 voturi)    
    Asa este cind nu ai doctorat in Ballantines... (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:22)

    Nicolae [anonim]

    Nu e mai bine ca in cazul lui basescu? Nu tu doctorat nu tu masterat ci doar doctor in Ballantines, master in curvasarie portuara?? O fi Udrea vreo super-profesoara UNIVERSITARA care se ocupa de masteratul "Integrare Europeana". IN mod sigur masteranzii au ce invata de la o semianalfabeta care spunea ca regatul Norvegiei este de fapt republica prezidentiala. Toti pedelistii au sarit in sus dar nu-si vad marii intelectuali de varza gen Pinalti, branconierul Traian Igas (cu bac-ul luat la 27 ani - de profesie ospatar), cu intelectuala agramata EBA (cu succesuri in activitatea didactica) si intelectuala Anastase din mafia petrolului prahovean.
    • +2 (2 voturi)    
      ...... (Miercuri, 20 iunie 2012, 17:06)

      adrian_s [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      una e sa nu stii istorie, sa nu cunosti gramatica, sa iei bac-ul la 30 de ani ....

      alta este sa fii "doctor in drept" pe munca altora, tu doar facand un plagiat de cateva sute de pagini ....

      halal premier ... halal sustinatori ai lui ...
  • +6 (6 voturi)    
    adi s [anonim] (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:38)

    adrian_s [utilizator]

    Cat vom mai rabda impostura USL-ului in frunte cu cei 2, tovarasul ponta si tovarasa antonescu (vorba lui cristoiu) alaturi de securistul voiculescu ?!!!

    Ar trebui sa organizam o manifestatie in Piata Universitatii ! Sa aratam ca nu vrem ca un plagiator nerusinat sa ne reprezinte .
    • 0 (0 voturi)    
      ponta afara (Miercuri, 20 iunie 2012, 18:12)

      judecatorul [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      la universitate de acord
  • +5 (5 voturi)    
    tupeu (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:46)

    cotora [utilizator]

    tupeu de psd-ist , nu recunoaste nicicum , chiar daca l-a prins cu mata in sac, tare as vreau sa vad cum gandesc fanii si talibanii psd-isti despre aceasta hotie ?
  • +6 (6 voturi)    
    scara valorilor (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:47)

    marius [anonim]

    felul lejer in care ponta abordeaza aceasta problema, de genul " ce am facut, de ce va tot ambalati ??" sugereaza clar unde se situeaza aceasta infractiune pe scara valorilor domniei sale.
    atat am avut de spus. halal !
  • +2 (2 voturi)    
    nu ma mai mira nimic la ponta (Miercuri, 20 iunie 2012, 17:07)

    nostradamus12 [utilizator]

    Dom premier, grija cu mobila pe scari! In Romania majoritari suntem noi, cei care nu apartinem gruprilor de silvuplei care au votat usl. Suntem electoratul ala care a descoperit demult adevarul: ca nu ne-a adus barza.
  • +2 (2 voturi)    
    Hallo Deutschland! (Miercuri, 20 iunie 2012, 17:11)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Stai un pic Tanti ca vine acolo sa-si ceara scuze.....
  • 0 (0 voturi)    
    deficiente de intelegere (Miercuri, 20 iunie 2012, 17:30)

    catalin_mattei [utilizator]

    in acest moment inca se pastreaza acea inversunare impotriva lui T Basescu asa ca foarte multi oameni inca sunt siguri ca nu este vorba decat de un fals facut de Basescu.. probabil ca este doar un santaj al presedintelui la care Ponta nu a raspuns cum ar fi vrut Cotroceniul si asa a fost dat presei via consilierii prezidentiali.. problema este ca plagiatul se pare ca exista cu adevarat asa ca si Ponta si Basescu au cazut in oala de noapte a politicii romanesti
  • 0 (0 voturi)    
    si mai vrea sa mearga la Brussels (Miercuri, 20 iunie 2012, 17:54)

    mockito [utilizator]

    cred ca cineva sau mai multi ar trebui sa-i faca reclama premierului si la Brussels. daca locuiti pe acolo, sunati la publicatiile media/tv si atrageti atentia asupra premierului nostru obisnuit cu furtul... nu e bine sa ne reprezinte in fata lumii intregi un astfel de personaj. oare cum vrem sa atragem investitii cand unul care a furat si este obisnuit sa fure, merge la consiliul european ca sa castige increderea partenerilor europeni? Ponta este o rusine si o reclama foarte proasta pt Romania in lume.
  • 0 (0 voturi)    
    Un singur lucru as vrea (Miercuri, 20 iunie 2012, 18:06)

    coco04 [utilizator]

    Sa-i vad pe studentii aceia "progresisti" din Romania care au iesit la socializare sa demonstreze impotriva lui Basescu.
    Poate isi dau seama acum ce schimbare au produs
    si cat au fost de inconstienti !
  • 0 (0 voturi)    
    scrisoare (Miercuri, 20 iunie 2012, 18:10)

    judecatorul [utilizator]

    de acord cu diana2
  • 0 (0 voturi)    
    S.O.S. (Joi, 21 iunie 2012, 10:09)

    sutasul [utilizator]

    Apelam la ajutorul tuturor mijloacelor media si politicienilor din UE,pentru a ne ajuta sa obtinem demisia PM.Ponta,care a facut de ras inca odata tara si prin prestatia sa ca PM de pana acum a adus grave deservicii atat tarii cat si tarilor din UE. Restauratia pe care Ponta a impuso de cand a preluat puterea,anihileaza aproape toate reformele democratice care s-au facut pana acum. Tinand cont ca impertinenta lui Ponta ca si a lui Severin ,de a nega realitatea,respectiv acceptarea faptului ca au furat,cerem ajutorul vostru pentru a ne face scapati de aceste elemente care aduc prejudicii grave atat tarii noastre,cat si tarilor UE din care facem parte.