F.A.Z. despre acuzele de plagiat la adresa premierului Ponta

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Luni, 18 iunie 2012, 22:57 Actualitate | Esenţial


captura FAZ
Foto: Captura de ecran
Revista Nature scrie ca premierul Victor Ponta este acuzat ca ar fi plagiat lucrarea sa de doctorat publicata in 2003 fiind suspectat de a fi copiat fragmente ample din disertatia sa pe teme juridice tinuta la Universitatea Bucuresti in 2003 si publicata un an mai tarziu. Si ziarul german Frankfurter Allgemeine Zeitung scrie despre acest lucru si-l compara pe Ponta cu fostul presedinte maghiar Pall Schmitt si fostul ministru german al Apararii, Karl-Theodor zu Guttemberg. Ambii demnitari straini au demisionat dupa ce fusesera acuzati de plagiat.

Articolul din FAZ (fragment):


Primul ministru roman Victor Ponta este suspectat de a fi copiat fragmente ample din disertatia sa pe teme juridice tinuta la Universitatea Bucuresti in 2003 si publicata un an mai tarziu. Dupa Karl-Theodor von Guttenberg, care in martie anul trecut a demisionat din functia de ministru al Apararii german si Pal Schmitt, care si-a depus in aprilie mandatul de presedinte al Ungariei, Ponta este al treilea politician de rang inalt din UE, implicat intr-un scandal de plagiat.

Dintr-o comparatie a textelor pe care F.A.Z. le are la dispozitie in facsimil reiese ca paragrafe intregi din disertatia lui Ponta referitoare la Curtea Penala internationala ("Curtea Penala Internationala", 2003, Teza de doctorat) au fost preluate cuvant cu cuvant din diferite surse. Plagiatele se intind pe cca 130 din 300 de pagini – fara a mai lua in considerare indicii de cuprins, de referinte, ca si cuvantul de bun venit al mentorului sau de disertatie.

Intre altele, Ponta a folosit in detaliu o carte a expertului in stiinte juridice Dumitru Diaconu, publicata in 1999 la "Editura All Beck" din Bucuresti,, sub titlul "Curtea Penala Internationala. Istorie si realitate". El a inserat insa si alte elemente de text fara semne de citare, la paginile 78-79, de exemplu, un extras lung dintr-un articol care a aparut in 23 iulie 1998 in cotidianul "Romania libera".

"Lucrarea stiintifica proprie" a lui Victor Ponta a fost facuta, nici mai mult, nici mai putin, decat sub indrumarea fostului premier. Era vorba de Adrian Nastase, profesor la Facultatea de Drept, care pe atunci era acuzat de coruptie in fata instantei. (...)

Traducere, de Dani Rockhoff






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














4459 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    e vina internetului, domle (Luni, 18 iunie 2012, 23:05)

    edif [utilizator]

    nu se mai poate ciordi nimic ca imediat apare pa goagal, rugam din toata inima lui aia mare sa dea domnu Pontu o legi sa se taie internetu care este acuma
  • +20 (20 voturi)    
    Dorinta (Luni, 18 iunie 2012, 23:09)

    nano2k [utilizator]

    Sa se faca dreptate!
    Papionul e pregatit, voi iesi in strada!
  • -16 (20 voturi)    
    soparle? (Luni, 18 iunie 2012, 23:11)

    Montesquieu [utilizator]

    pe filiera dosarului servit va prezentam episodul ziarul de casa din germania.

    ca doar asa trebuie sa fie o facatura de presa; sa dea impresia de amplitudine, internationalism, totul intr-o spoiala de credibilitate, nu-i asa?

    mai rasfirati baieti, mai rasfirati.
    curand o sa-i ia Ponta lu' base serviciile, si-atunci gata, s-a terminat cu petardele fabricate ;)

    o sa-nceapa in schimb dosarele penale ale carmaciului. apoi sa vezi distractie ;)
    • +16 (18 voturi)    
      da' de ce mai rasfirati? (Marţi, 19 iunie 2012, 0:16)

      Fapte [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Stii cum e, daca e sita prea rara, trece neghina laolalta cu griul si iese faina de proasta calitate.
      Las' ca e bine asa, mai indesiti, sa nu mai scape pramatiile astea ca dup-aia se fac "Dottore" in drept, prim-ministri si cine stie ce nefericiri ne mai aduc pe cap.
      Of, si cind ma gindesc ca Nastase il chemase ca martor la recurs!
    • +11 (13 voturi)    
      Inainte sa arunci cu vorbe, documenteaza-te (Marţi, 19 iunie 2012, 1:18)

      SimonaPopescu [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      Prietene! Frankfurter Allgemeine Zeitung, ziar fondat in 1949, este al treilea cel mai mare ziar din Germania.
      Revista Nature, fondata in 1869, este considerata de lumea stiintifica ca fiind cea mai importanta si prestigioasa revista din domeniu. Pentru mai multe detalii despre amandoua publicatiile poti cauta pe Wikipedia. Inainte sa arunci cu vorbe, documenteaza-te. Mult succes!
  • +17 (19 voturi)    
    AU (Luni, 18 iunie 2012, 23:50)

    Lucian* [utilizator]

    astia chiar au puricat lucrarea aia daca au ajuns sa zica pe pagini
    • -1 (1 vot)    
      Intră pe site-ul: (Marţi, 19 iunie 2012, 9:25)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      http://media.tvrinfo.ro/other/201206/oglinda-vp-2003-teza_94614100.pdf
      şi vei vedea lucrarea!
  • +5 (13 voturi)    
    e prea fierbinta (Marţi, 19 iunie 2012, 0:13)

    irinel99 [utilizator]

    Nu stiu daca am dreptate, dar o publicatie ca Nature nu stiu in ce masura isi permita sa acuze un Prim Ministru al unei tari din UE de palgiat DACA NU AR AVEA UNELE SURSE SI DOVEZI
    Oricat de mare junrnalist as fi eu, daca nu as avea dovezi nu as avea curajul sa il acuz pe Cameron de plagiat, de exmplu.
    Eu totusi tind sa cred ca nu e adevarat, mi-as dori sa nu fie, de dragul tarii noastre.....dar daca e adevarat, nu zic ca nu m-as bucura, ca o merita, e trist pentru noi.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu îşi va da demisia (Marţi, 19 iunie 2012, 9:24)

    Audit [utilizator]

    Vorbim de Ponta! Cel ce susţine oameni ca Mazăre, Oprişan, Antonescu cel Somnoros, Bivolaru, Voiculescu, etc. şi este susţinut de Năstase!

    Dureros este că cei care acum se înghesuie în această acţiune a papioanelor, în ultimii 3 ani prin acţiunile lor (sau lipsa acestora) nu au făcut decât să îl creeze pe Ponta. Şi ceea ce este mai grav este faptul că acum cei ce decid sunt votanţi cei mulţi şi ... neinformaţi.

    Aceasta este intelectualitatea, aceştia sunt formatorii de opinie (inclusiv dl. Tapalagă!! ar trebui să aibă oarece remuşcări).
    Nimeni nu spune să nu criticaţi, să nu aveţi reacţii, dar de aici până la a-l face pe Boc zob nu a fost decât un mic pas făcut de Antene şi Realitatea care au pus cireaşa pe tortul construit de cei cu aşa zise comentarii constructive. A fost o chestie psihologică ce a prins.
    Lipsa de sprijin pentru MRU a intelectualităţii, este de neiertat. A fost pentru prima dată când m-am simţit mândru că sunt român: un tip ca MRU premierul ţării mele!
    Ar fi interesant ce zice acea persoană numită CT Popescu; bănuiesc că tot Băsescu e de vină! Doar Băse i-o fi scris teza de doctorat.
  • +3 (5 voturi)    
    presa in lume (Marţi, 19 iunie 2012, 9:45)

    bibicul [utilizator]

    Atit "Nature", cit si "FAZ" sint publicatii de mare prestigiu si traditie, care nu-si permit sa publice gogosi. In Europa civilizata, oamenii politici demisioneaza in regim de urgenta in astfel de cazuri si sint nevoiti sa-si reduca drastic vizibilitatea, ba chiar sa dispara cu totul din viata publica.
    Ne-am remarcat prin miile de cersetori si hoti de buzunare, acum a venit rindul clasei politice romanesti - care este - sa intregeasca firesc si convingator o imagine deja creata. Bravos natiune, halal sa-ti fie!
    • -1 (1 vot)    
      Ai vazut tu vreun roman decent-civilizat??? (Marţi, 19 iunie 2012, 14:08)

      oho [utilizator] i-a raspuns lui bibicul

      Ai mare dreptate, in Europa civilizata unii mai si demisioneaza, dar la noi la Romanica merge si asa...
      Sa ne mai aducem aminte de cazul Severin??? Prins cu mata in sac, pe fata si merge bine merci inainte, ba mai mult preda si cursuri de coruptie...culmea ironiei as mai spune!!!