VIDEO Procurorii au cerut majorarea pedepsei pentru Sorin Ovidiu Vintu in procesul de santaj cu Sebastian Ghita la 5 ani de inchisoare cu executare, apararea cere achitarea lui SOV. Judecatorii vor anunta sentinta pe 21 iunie

de Attila Biro     HotNews.ro
Joi, 7 iunie 2012, 10:50 Actualitate | Esenţial


Procurorii au cerut joi majorarea pedepsei pentru Sorin Ovidiu Vintu in procesul de santaj cu Sebastian Ghita la 5 ani de inchisoare cu executare, in timp ce apararea a cerut achitarea lui SOV. Instanta a anuntat ca va pronunta sentinta pe 21 iunie, la ora 15.00. Magistratii Curtii de Apel Bucuresti au judecat joi recursul dosarului in care Sorin Ovidiu Vintu a fost condamnat la 6 luni de inchisoare pentru santajarea lui Sebastian Ghita.

Reamintim ca pe 3 februarie 2012 instanta de fond a dispus condamnarea la 6 luni de inchisoare cu executare pentru Sorin Ovidiu Vintu. Instanta a decis ca din pedeapsa de sase luni sa se scada perioada in care SOV a fost in arest preventiv. Prin urmare, din cele sase luni de inchisoare, se scad 49 de zile, perioada in care Vintu a stat in arest preventiv. Sentinta va fi pusa in aplicare daca ea va fi mentinuta si dupa recurs. La termenul din 17 mai SOV le-a spus judecatorilor de la Curtea de Apel Bucuresti ca a depus la dosar o inregistrare care i-ar dovedi nevinovatia (Vezi un transcript al inregistrarii obtinut de Adevarul).

Cele mai importante momente ale sedintei de la Curtea de Apel Bucuresti de joi, 7 iunie:

Ora 18.52: Instanta a anuntat ca va pronunta sentinta pe 21 iunie, la ora 15.00

Ora 18.45: SO Vintu in ultimul cuvint: "Onorata instanta, va spun ca am urmarit cu placere acesta sedinta, mai ales expozeul procurorului. Acest expozeu este un sir de neadevaruri de care procuraturii ar trebui sa ii fie rusine. Ce a castigat tanarul lup? Tanarul lup este un tanar escroc. Sebastian Ghita este o unealta a SRI si a Parchetului General, care i-au permis sa intre pe proprietatea mea. El a adus doar calculatoare de 150.000 euro. Prin arestarea mea, acestui ins i s-a permis acapararea unei investitii de 20 de milioane de euro. Am o stare de revolta. Eu nu am nici o afacere cu Sorin Enache. Sorin Enache nu a fost evaziv, a recunoscut. Sunt multe de spus, dar nu vreau sa va enervez. (Vintu citeste o interceptare din dosar) Ion Ilie Cezar nu era un malac trimis de mine sa il agreseze pe Sebastian Ghita. Ion Ilie este prietenul meu si l-am trimis sa aibe grija de afacerile mele. In birouri SIE a instalat camere video si microfoane. Eram oare noi asa de prosti sa santajam pe cineva? Am avut si eu naivitatile mele, nu am verificat pe nimeni. Dupa cum vedeti domnul Sebastian Ghita este un tanar prezentabil cu privirea senina, dar ce e in capul sau nu stiu. A fost prima data dupa anii 90 cand m-am luptat cu toate institutiile coercitive asmutite pe mine de Traian Basescu.

Eu puteam sa ii cer bani. Puteam sa ii cer sa imi aduca personal 2 milioane de euro. Erau relatii comerciale. Nu era nevoie sa fac presiuni sau sa il sperii. Daca avea nevoie de bani puteam sa ii cer legal. Eu am lucrat cu sute de angajati ai SRI sau SIE. Ce ma interesa daca un om de al meu de la Baia Mare a fost angaat al SIE? La Ghita problema a fost ca nu si-a facut treaba. SRI nu a confirmat inregistrarea pentru ca trebuia sa confirme si ca impotriva mea exista o tentativa de asasinat.

In perioada cand am avut eu problema, ratingul televiziunii a scazut. Ma injurau postacii. De aceea am avut nevoie sa il credibilizez pe Sebastian. I-am zis ca nu e bine sa ne certam. Am acceptat teatrul lui Ghita pentru ca era asediat de ANAF. Stiti imensul conflict dintre mine si Traian Basescu. Stiti ce ura are Basescu pe mine. Era posibilitatea ca ANAF sa tabarasca si pe el. Vreau sa va asigur ca nu l-am amenintat la modul serios. A trecut un an de atunci, tanarul acesta m-a bagat doua luni la arest. Daca aveam documente aveam tot timpul sa il atac. Nu l-am santajat. Puteam sa ii cer 2 sau 20 de milioane, de ce l-as fi amenintat, de ce l-as fi santajat?
Pentru coruptia jurnalistilor Sebastian Ghita platea salariile din ANAF. Nu am comis nici o  infractiune. Voi incerca sa imi reabilitez imaginea."

Ora 18.03: Avocatul Danut Bugnariu, aparatorul lui Ion Ilie Cezar in pledoaria finala: "In dosar sunt interceptari in care invinuitul Vintu vorbea de spaga. Vreau sa vorbesc despre cum apare cineva la televizor. Calea normala este ca acea persoana incheie un contract pe o suma de bani. Calea anormala este ca invitatul sa contacteze realizatorul direct si pe baza influentei sau a altor chestiuni sa apara la televizor".

Ora 16.52: Instanta a anuntat ca va pronunta sentinta peste doua saptamani. Avocatii lui Vintu sustin motivele de recurs. Aparatorii cer instantei achitarea inculpatului sau casarea sentintei si rejudecarea dosarului

Ora 16.45: Procurorul de sedinta a cerut majorarea pedepselor pentru SOV si Ion Ilie Cezar. Astfel, procurorul a cerut instantei condamnarea lui Vintu la 5 ani de inchisoare cu executare. Pentru Ion Ilie Cezar procurorul de sedinta a cerut 4 ani de inchisoare cu executare

Ora 16.30: La acest termen a fost audiat si Sorin Enache, actualmente administrator special al Realitatea Media. Sorin Enache a declarat ca el recunoaste discutia cu Sebastian Ghita ca isi aminteste de ea. Sorin Enache a mai relatat si ca in timp ce se afla in vacanta cine i-ar fi falsificat semantura pe un document prin care Realitatea Media inceta contractul cu Coresi pentru spatiul unde activa televiziunea.

Ora 16.10: Sebastian Ghita a fost audiat de magistrati. Patronul RTV si-a mentinut acuzatiile de santaj si amenintari efectuate de Vintu la adresa sa. Despre caseta prezentata de Vintu, Ghita a spus ca nu recunoaste frazele ce apar si a spus ca nu-si aduce aminte de o asemenea discutie si ca, probabil, e o modalitate prin care Vintu vrea sa se apere de acuzatiile din dosar. Avocatii lui Vintu au mai solicitat o serie de probe, cum ar fi expertizarea probelor video din dosar, dar instanta a respins toate cererile de probatoriu. Completul de judecata a mentionat ca cercetarea judecatoreasca este incheiata si avocatii urmeaza sa-si prezinte motivele de recurs. Astfel, cel mai probabil instanta va ramine in pronuntare pe recurs. Daca instanta respinge recursul, Vintu va trebui sa ispaseasca pedeapsa data de judecatorii de la fond, adica 6 luni de inchisoare din care se scade perioada de arest preventiv.

Declaratii facute de Sebastian Ghita in fata magistratilor:

"Sorin Ovidiu Vintu chiar m-a amenintat grav. Am avut parte de prezenta continua a lui Ilie Cezar care imi spunea mereu ca nu e bine ce fac cu Vintu. Eu incercam sa aplanez conflictul si pentru ca investisem 6 milioane de euro nu puteam sa las totul si sa plec acolo. Din comportamentul si din afirmatiile lui Ilie Cezar am inteles ca nu e bine sa ma pun cu dl Vintu. Am refuzat in repetate randuri sa ma las santajat. Domnul Vintu mi-a spus in mai multe randuri sa ii platesc lunar 200.000 euro ca altfel imi rupe contractul, ca ma da afara, ca ma decredibilizeaza. Mereu i-am spus ca nu pot sa ii dau banii. Am facut acea plangere la parchet. Cand nu mai aveam ce sa fac cand discutiile erau amenintatoare pentru mine a aparut acel flagrant"

Ora 13.06: SO Vintu si Sebastian Ghita au ajuns la Curtea de Apel, fara a face declaratii







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2643 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    De data asta (Joi, 7 iunie 2012, 11:17)

    sebastian [anonim]

    acuzatia e chiar gogonata. va fi achitat vintu, ca daca te uiti pe inregistrarea aia lui Ghita ti se ridica parul in cap cum pot face unii jocuri in tara asta
    • 0 (2 voturi)    
      Pai nu vezi (Joi, 7 iunie 2012, 17:50)

      MISA [anonim] i-a raspuns lui sebastian

      ca si judecatorii se codesc sa dea un verdict in procesul asta? Discursul lui Ghitisor e asa de comic ca te umfla si rasul. Cum s-a speriat el, micutul si s-a simtit amenintat... Iar procurorii pluseaza ca la poker: 6 luni, 3 ani, 5 ani. Noroc ca nu mai e inca un termen ca cereau 50 de ani. macar stiam o treaba
      • 0 (0 voturi)    
        Este evident (Joi, 7 iunie 2012, 19:19)

        D'Artagnan [anonim] i-a raspuns lui MISA

        ca Vintu stia ca e supravegheat cu aparatura de ascultare. Zice cu gura lui: "In birouri SIE a instalat camere video si microfoane. Eram oare noi asa de prosti sa santajam pe cineva? Am avut si eu naivitatile mele, nu am verificat pe nimeni. Dupa cum vedeti domnul Sebastian Ghita este un tanar prezentabil cu privirea senina, dar ce e in capul sau nu stiu". E greu de crezut ca in conditiile astea ar fi santajat pe cineva pe bune si e clar ca discutia dintre el si Ghita era aranjata ca sa-i scape astuia oo-le de ANAF.
  • -13 (17 voturi)    
    Castiga Vantu! (Joi, 7 iunie 2012, 11:18)

    Ilinca [anonim]

    Va castiga recursul si ăsta va fi primul semn de normalitate dupa ce Justitia a iesit din mainile serviciilor secrete!
  • -9 (13 voturi)    
    Sunt satul (Joi, 7 iunie 2012, 11:26)

    Magureanu [anonim]

    Bai, io chiar m-am saturat de povestea sta cu Vintu. Scoate-l, cheama-l, mai fa-i un dosar, mai fa-i o acuzatie. de cand dureaza povestea asta? de 11 - 12 ani! Pai mie mi se pare ca vintu e un fel de papusa scoasa in fata atunci cand e nevoie sa acoperi alte diversiuni. daca ar fi fost vinovat, ii gaseau pana acum un tzartz acolo, ceva. Io cred ca noi rebuie sa ne uitam la Vintu, sa-l uram pe Vintu la comanda, ca sa nu vedem altele care se intampla prin jurul nostru. Mai ganditi-va!
    • +4 (4 voturi)    
      Pe mine ma doare buzunarul (Joi, 7 iunie 2012, 17:03)

      mitic [anonim] i-a raspuns lui Magureanu

      Da tu te gandesti cum platitm noi prin impozite si taxe toate smecheriile facute de eolian?
      Fiecare sa-si asume responsabilitatea faptelor sale si sa suporte consecintele.
  • -7 (11 voturi)    
    Mascarada (Joi, 7 iunie 2012, 11:26)

    Marian [anonim]

    Tare sunt curios daca magistratii Curtii de Apel vor face azi dreptate, in sfarsit. Pentru ca de la bun inceput, tot procesul asta a fost o mascarada notorie. Ce santaj? Ce inselaciune? Se vede de la o posta ca Ghita a actionat la comanda politica, doar-doar sa-l mai infunde pe Vantu sau macar sa-l plimbe in catuse pe la televizor. Hai sa fim seriosi cu chestia ca Vantu l-a santajat.
  • +13 (15 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 7 iunie 2012, 11:33)

    polonyca [anonim]

    • -8 (10 voturi)    
      Normalitate (Joi, 7 iunie 2012, 11:48)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      Normalitatea este ca daca esti nevinovat si ai probe pentru asta, sa castigi. Nu conteaza cum te cheama, ca de aia ne numim tara europeana. Daca Vantu este nevinovat, sa castige! Acum nu poate sa infunde puscaria numai pentru unul se trezeste sa spune ca a fost amenintat. Mai treziti-va si voi, nu va mai lasati manipulati de unul si de altul. La asta foloseste capul, ca si justitia care ar trebui folosita la scoaterea la suprafata al adevarului. Indiferent daca ne place acel adevar sau nu.
  • -6 (8 voturi)    
    Anormalitate (Joi, 7 iunie 2012, 11:52)

    bartolomeu [anonim]

    @polonyca: ce legatura are Vintu cu Nastase si cu Voicu. Dosarele sunt complet diferite, Vintu nu-i cuzat de coruptie. Dar oricum ar fi, ar trebui sa invatam sa nu mai condamnam oamenii inainte de a se pronunta justitia. Azi e Vintu, maine o sa fie randul tau...
  • -6 (8 voturi)    
    Lumea se desteapta! (Joi, 7 iunie 2012, 12:09)

    Ivan [anonim]

    Vad ca lumea incepe sa se destepte. Observ din aceste comentarii. Nu mai sunt asa de indoctrinati. Dar exista si uscaturi pe care as vrea sa le intreb: Voi stiti de de este acuzat Vantu si in ce consta procesul sau hilar? Nu trebuie sa i se ia capul pentru ca asa zicea cineva intr-o campanie electorala apusa. Nici Basescu nu vrea ca Vantu sa infunde puscaria. Doar fanii lui ferventi cu ochelari de cal!
    • +8 (12 voturi)    
      Ivane... (Joi, 7 iunie 2012, 12:15)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Ivan

      ...eu vad altceva din comentariile astea. ca vantu a si-a cumparat postaci
      • -6 (6 voturi)    
        Robotzelule (Joi, 7 iunie 2012, 12:55)

        Ivan [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

        Daca am alta parere decat tine inseamna ca-s cumparat? Am impresia ca-ti plac roboţii...
  • -6 (8 voturi)    
    Justitia noastra (Joi, 7 iunie 2012, 12:32)

    Mihai [anonim]

    A venit momentul in care justitia noastra trebuie sa ne arate ca exista o speranta de independenta.
    Achitarea lui Sov.trebuie sa fie declaratia de independenta a sistemului juridic Roman.
    • +10 (10 voturi)    
      Stai linistit, FNI vegheaza pentru tine! (Joi, 7 iunie 2012, 12:54)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Mi-e greata ca traiesc cu asa oameni in tara asta!
  • -6 (6 voturi)    
    va scapa (Joi, 7 iunie 2012, 13:25)

    vantdinpupa [anonim]

    Nu este normal ca statul Roman sa plateasca procese la nesfarsit dor pentru a satisface orgoliul Marelui Carmaci.
    Ar trebui ca oamenii PDL sa plateasca toate procesele interminabile la care au fost supusii si Vantu si Nastase pe banii nostrii .
    Odata cu sfarsitul proceselor Nastase si Vantu sper sa vedem un proces scurt in doua acte cu recurs cu tot pentru cel ce a instrumentat aceasta mascarada justitiara nesfarsita din fruntea statului.
  • -6 (6 voturi)    
    facatura! (Joi, 7 iunie 2012, 13:45)

    mihai [anonim]

    V-ati trezit acum, la spartul targului, sa faceti curatenie! Onorabil, nimic de zis! Numai ca nu cautati gunoiul acolo unde se afla! Sub presul vostru! Vi s-a pus pata pe Vantu, si nu numai, dintr-un motiv intemeiat: va e frica sa nu pierdeti alegerile! E o nuca prea tare pentru voi, basescienilor! D-aia incercati sa-l acoperiti cu noroi pe Vantu! Ca sa se uite de propriile voastre magarii pe care le-ati facut! In ceea ce priveste acuza de acum, e de rasul lumii! Si un orb vede ca nu poate fi vorba de santaj! In plus, musiu Ghita are multe bube in cap! Stiti voi, rada ciob de oala sparta! La cate magarii a facut Ghita asta, n-aveti voi fire de par in cap sa le tineti numarul! Asa ca lasati-o moarta cu Vantu care a santajat! Nu va crede nici Sulea Spataru!
  • -4 (4 voturi)    
    Foarte interesant! (Joi, 7 iunie 2012, 13:47)

    Mastermind [anonim]

    Observ din posturile astea ca trebuie sa fii impotriva lui Vintu, sa te urci cu picioarele pe el. Atunci esti ok. Esti "de-al nostru". Daca insa iti pui si intrebari si joci rolul lui Toma necredinciosu', atunci esti vandut, j****ie, postac. Se pare ca gandirea in tara asta a devenit subiect de condamnare. Continuati!
  • -6 (6 voturi)    
    scoateti castanele cu mana voastra (Joi, 7 iunie 2012, 13:52)

    vasilache [anonim]

    Ce sa zic, v-a casunat pe Vantu acuma. Cine urmeaza? Doar asa ca sa va aparati spatele si sa ramaneti in functii... Pai are dreptate shellica, Ghita asta chiar are bube mari in cap prin Prahova. Eu stiu, ca am stat acolo ani buni si mai toata lumea stia ce smenuri facea asta. Revenind la Vantu, nu cred ca e pericolul public nr 1! Nu din cauza lui moare romanu de foame si nu are de lucru! Ca nu din cauza lui s-a ajuns unde s-a ajuns sa nu ai ce pune pe masa pentru ca n-ai de lucru. Adevarul e ca cei de la Putere vor sa scoata castanele din foc cu mana altuia pe ultima suta de metri... Penibil!
    • +4 (4 voturi)    
      Asa este! (Joi, 7 iunie 2012, 17:14)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui vasilache

      Nu din cazua celor care fura s-a ajuns in situtia asta, in care sa nu ai ce pune pe masa. Miliardele de euro disparute timp de 20 de ani (cat a trecut de la lovilutie) nu ne-ar fi ajutat cu nimic, nu ne-ar fi adus locuri de munca, sau ceva in plus pe masa.

      Din cauza asta s-a ajuns doar datorita faptului ca suntem dobitoci, nu ca s-a furat. Ca suntem dobitoci si gandim cum gandim si spunem ca Vantu si cei ca ei nu sunt pericole publice. Nimeni nu trebuie judecat, nimeni nu trebuie condamnat pentru furt, ca nu sunt pericole publice. Pericole publice sunt cei care fura ca nu au ce manca, nu aia care fura sa fie miliardari, care au vandut resursele tarii pe nimic.

      Cata dreptate ai omule! Ce inseamna sa ai creierul spalat: "Il condamnau pana acum, daca aveau ceva", de parca prostimea sau "pulimea", cum frumos ii alinta Vantu pe acesti sustinatori ai lui, stie cum se poate amana (datorita extraordinarei noastre justitii) un proces la nesfarsit (normal, daca ai bani si influenta), indiferent de probe.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu stiu (Joi, 7 iunie 2012, 14:38)

    LoveRomania [utilizator]

    Nu situ daca acuzatiile lui Ghita sunt reale, dar in mod cert Vantu merita ani grei de puscarie
    • -1 (1 vot)    
      Eu (Joi, 7 iunie 2012, 18:39)

      ioan popescu [anonim] i-a raspuns lui LoveRomania

      Daca nu stii despre ce vorbesti , de ce emiti pareri ? Frustratu-le si alba ca zapada ce esti!
  • -5 (5 voturi)    
    Nici eu nu stiu (Joi, 7 iunie 2012, 14:53)

    marconi [anonim]

    Da de unde esti tu asa de sigur? Esti judecator? procuror? spune-ne si noua sa nu murim prosti. asa-mi plac de mult astia convinsi, care impart ei anii de puscarie ca pe ciorapi. fereasca Dumnezeu de astfel de oameni sa ajunga la fraiele tarii. In rest, sa ai parte de sanatate
    • +2 (2 voturi)    
      Nu numai ca merita ani grei de puscarie, (Joi, 7 iunie 2012, 17:16)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui marconi

      .. dar trebuie si confiscata toata averea lui. Si nu numai a lui, dar si a tuturor celor care nu au cum sa o justifice legal.
      • -1 (1 vot)    
        eu (Joi, 7 iunie 2012, 18:40)

        ioan popescu [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Tu justifici averea ?
        • 0 (0 voturi)    
          Eu, (Vineri, 8 iunie 2012, 1:01)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui ioan popescu

          spre deosebire de tine, nu am furat si tot ce am este in concordanta cu ce am castigat din salariu. E simplu.
  • +1 (1 vot)    
    Hilar (Joi, 7 iunie 2012, 17:11)

    manipulantu [anonim]

    Cam multe batiste, hidrofoare...pe aici!
  • -2 (2 voturi)    
    La fel de hilar (Joi, 7 iunie 2012, 17:32)

    Andronik [anonim]

    "Sorin Ovidiu Vintu chiar m-a amenintat grav. Domnul Vintu mi-a spus in mai multe randuri sa ii platesc lunar 200.000 euro ca altfel imi rupe contractul, ca ma da afara, ca ma decredibilizeaza" zice Ghita. Pai daca se simtea asa de grav amenintat, de ce nu a denuntat pur si simplu contractul. El era in momentul acela un angajat al lui Vintu, care putea sa plece. Iar aia 200.000 cred ca putea sa-i ceara legal ca un patron de la cel cu care are contract de management. Ceva pute in toata pledoaria asta a lui Ghita, care nu numai ca n-a plecat si n-a rupt contractul, dar a mai rupt si jumatate din televiziune si din director a ajuns patron. Deci cine-i pagubitul aici?
    • +2 (2 voturi)    
      Urare (Joi, 7 iunie 2012, 18:34)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Andronik

      Iti doresc sa te ameninte, la fel de hilar, unul de teapa lui Vantu si sa nu ai spatele unuia ca Ghita; sa vad atunci cat de hilar iti mai pare totul ...
  • 0 (2 voturi)    
    cine santajeaza pe cine? (Joi, 7 iunie 2012, 17:44)

    marius [anonim]

    Vantu e judecat pentru santaj. Asta e de fapt stirea, nu? In realitate, am sntimentul ca el e cel santajat. Sa taca. Pentru ca, probabil, stie multe despre cei care se afla la putere. Santajat la modul "spui ceva, te duci la mititica!": Asta e doar un avertisment pentru el. "Putem sa facem asta" i se transmite, de fapt. Din punctul meu de vedere, si se pare ca nu sunt singurul, chestia cu santajul e o manevra clara. Puteti sa-l acuzati de orice altceva, dar nu de asta! Miroase de la o posta a facatura!
  • +1 (1 vot)    
    :) (Joi, 7 iunie 2012, 19:10)

    Adrian [anonim]

    :) atentie la postaci. dau cu vanturi!
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Joi, 7 iunie 2012, 21:18)

    Radu [anonim]

    Ba vantofililor sa-mi spuneti voi mie cum un om corect in 10 ani de la revolutie poate ajunge la o avere de sute de milioane de $. Va spun eu prin furt. Furtul trebuie pedepsit, asa ca nu mai il plangeti ca n-a santajat pe nimeni ca a comis alte infractiuni si merita sa mearga la racoare macar pt restul vietii.
  • 0 (0 voturi)    
    nu am mai vazut atatea opinii fabricate (Joi, 7 iunie 2012, 21:49)

    jackalphonse [utilizator]

    ...pe un forum, de la rmcg incoace