Victor Ponta: Masina nepoluanta pe care o conduc nu m-a costat nimic

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2012, 21:22 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a declarat, marti seara, ca noua masina ecologica pe care o conduce nu l-a costat niciun leu pentru ca a fost oferita de catre producator, relateaza Agerpres.

"Am spus ca voi merge cu o masina nepoluanta si vreau sa ii linistesc pe toti indignatii care sunt impotriva Guvernului ca nu am dat bani pe masina. Nu am dat niciun leu, ci mi-a fost pusa la dispozitie de firma producatoare. Vreau doar sa dau un semnal catre toti ca este vremea pentru tehnologiile nepoluante. Masina cu care merg acum in oras consuma exact jumatate din cat consuma cea pe care am avut-o", a precizat Victor Ponta, care a participat la Gala Green Awards.

Premierul Victor Ponta si ministrul Mediului si Padurilor, Rovana Plumb, au fost premiati, marti seara, in cadrul celei de-a cincea editii a Galei Green Awards, pentru dialogul pe care l-au derulat cu organizatiile neguvernamentale de mediu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4261 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Prost si fudul (Marţi, 5 iunie 2012, 22:00)

    nano2k [utilizator]

    Bine ca stii sa iei pomana
    ...sau mita???
  • +12 (12 voturi)    
    moca (Marţi, 5 iunie 2012, 22:11)

    gopo [anonim]

    normal ca e buna, si daca consuma mai mult nu il interesa, cit e pe gratis
    • +13 (13 voturi)    
      asta e de prima pagina.. (Marţi, 5 iunie 2012, 23:59)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui gopo

      va dati seama ca in vestul europei un prim ministru care declara ca a primit gratis de la o firma o masina... isi da demisia in urmatoarea ora?
      in Romania e pe dos. acum toti se vor inghesui sa-i faca primului sinistru cadouri.. ca e legal si chiar moral ... in democratia originala a USL.
      • +6 (6 voturi)    
        asta arata (Miercuri, 6 iunie 2012, 0:57)

        gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ca lupul isi schimba parul dar naravul ba, vorba romaneasca nu se dezminte, si chiar pe ponta sa il vad sa isi dea demisia , el care de citiva ani tot incearca sa prinda ciolanul, oricum eu ma uit asa........la ce zice el dar de facut nu a facut nimic, nici macar nu are niste ministri, in funcite, sa se laude cu un guvern si el, pina la urma tot copilot ramine :)
  • +18 (18 voturi)    
    Sa se dea cate una, sa ajunga la toata lumea... (Marţi, 5 iunie 2012, 22:16)

    Sandu [anonim]

    Vreau si eu o masina gratis, sa dau un semnal ca este vremea pentru tehnologii nepoluante...
    Si, in plus, sa-i linistesc pe toti indignatii care imi spun ca guvernului "Ponta si cei 40 de .... cei mai cinstiti" nu prea i-a iesit partea cu cinstea...

    Unde pot sa las sacosa sa-mi tina randul la coada pentru masini gratis?
  • +12 (12 voturi)    
    Tehnologie nepoluanta (Marţi, 5 iunie 2012, 22:18)

    Task Damager [utilizator]

    Vreau sa dau si eu semnal la toata lumea ca e vremea pt tehnologiile nepoluante! Se poate sa primesc si eu un bibiu din ala?
  • +14 (14 voturi)    
    ok (Marţi, 5 iunie 2012, 22:24)

    MirceaA [utilizator]

    s-o stapanesti sanatos, dar acum mai fa rost de 20 de milioane
  • +14 (14 voturi)    
    un mic cadou, cu valoare simbolica... (Marţi, 5 iunie 2012, 22:30)

    Lucky [anonim]

    ..pe care l-a primit nu in calitate de prim-ministru ci de co-pilot, probabil.
    Astept sa primeasca si o casa ecologica de vreo 2000mp, undeva pe langa Herastrau, tot de o valoare simbolica, apoi ceva haine ecologice, excursii ecologice in Antarctica, si lista poate continua. Ce vreti, oameni buni, cineva trebuie sa se jertfeasca pentru binele nostru iar ponta are un "suflet" incapator.
  • +14 (14 voturi)    
    Propunere (Marţi, 5 iunie 2012, 22:35)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Pai cum facem tovarasu' premier sa primim si noi astfel de masini nepoluante gratis de la producatori? Ca asa imi pasa de mediu incat as fi dispus sa accept un astfel de cadou ...
    • +5 (5 voturi)    
      Iti zic eu cum... (Miercuri, 6 iunie 2012, 2:31)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Trebuie sa te faci prim ministru in Romania si sa vorbesti mult si prost.
      • +1 (1 vot)    
        Nu merci! (Miercuri, 6 iunie 2012, 9:44)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        In cazul asta prefer masina mea poluanta pe care o platesc luna de luna prin munca cinstita!
      • 0 (0 voturi)    
        vorbitul de prostii (Miercuri, 6 iunie 2012, 20:09)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Vorbitul mult si prost e intr-adevar punctul forte al actualului PM ,dar ma indoiesc ca aia i-au dat masina fara sa se astepte la niste fapte concrete !
    • 0 (0 voturi)    
      daca nu'i prea tarziu (Miercuri, 6 iunie 2012, 16:54)

      fifica [anonim] i-a raspuns lui _Un stelist_

      am putea sa'i cerem sorinelului dela primarie s'o treaca in posterele da campanie :))
  • +7 (7 voturi)    
    s400 (Marţi, 5 iunie 2012, 22:45)

    andu [anonim]

    Mercedes S400 Hybrid (300 CP) e masina nepoluanta =)))
  • +12 (12 voturi)    
    Cine-ti da o masina gratis? (Marţi, 5 iunie 2012, 22:48)

    tavyy [anonim]

    Chiar si premier daca esti cine-ti da o masina gratis fara sa primeasca ceva in schimb. Asta ne ia de prosti
  • +15 (15 voturi)    
    cum??? (Marţi, 5 iunie 2012, 22:49)

    vindicomvs [utilizator]

    Cum se poate ca prim ministrul unei tari sa mearga cu o masina pusa la dispozitie de o companie privata in mod gratuit???
    Pai asta se cheama "PRIMIREA DE FOLOASE NECUVENITE (art. 256 C. pen)"
  • +11 (11 voturi)    
    Corect! (Marţi, 5 iunie 2012, 22:50)

    robert.b [utilizator]

    Diferenta este ca el nu a platit nimic, insa noi o platim la suprapret. Ori prin pretul de achizitie (ca doar va urma o flota, bine echipata, Logan-style) sau ceva facilitati pentru a penetra mai bine piata romaneasca si poporul bastinas. Nu este niciun producator prost si nici nu cred ca are cum sa prinda vreun capitalist get-beget drag de ghevaritza al nostru. Hai sictir!
  • +14 (14 voturi)    
    nene esti o papusa?! (Marţi, 5 iunie 2012, 22:52)

    MM [anonim]

    sa-l invete pe dl. Ponta ca nimic nu este gratis! producatorul isi face reclama si da un avans ca guvernul sa aiba in vedere de a cumpara un lot de la el desigur cand vor fi validati de tara adica dupa alegeri. dar depinde ca pana la alegerile parlamentare multe socuri mai sunt de absorbit si poporul vede competenta celor care-l conduc.
    sa ne spuna dl. Ponta mai bine ce taxe pregateste romanului din 2013 cum o sa-l jupoaie de piele pentru niste procente date ca masline acum inainte de alegeri.
  • +6 (6 voturi)    
    daca am avut un vanzator de masini prim ministru (Marţi, 5 iunie 2012, 23:05)

    Eneas [anonim]

    de ce sa nu avem si un prim ministru care face reclama unui tip de masina ,intr-o lume concurentiala !
    citez dintr-o opera nemuritoare=
    *Profesorul de filosofie: Tot ce nu e proză, e vers; şi tot ce nu e vers, e proză.
    Domnul Jourdain: Şi cum vorbeşte omul, ce e?
    Profesorul de filosofie: Proză.
    Domnul Jourdain: Adică aşa să fie? Când zic: Nicole, adu-mi papucii şi dă-mi scufa de noapte, e proză?
    Profesorul de filosofie: Da, domnule.
    Domnul Jourdain: Pre legea mea, de peste patruzeci de ani fac proză fără să ştiu!*
    asa si Ponta ,face reclama fara sa stie !
  • +7 (7 voturi)    
    Stim, mai draga! (Marţi, 5 iunie 2012, 23:35)

    Gimmy [anonim]

    Nu-s cum se face dar tu intodeauna conduci masini care nu te costa nimic!...

    Numai noi prostii platim masinile cu care ne taram la scarbici, ca de masini de curse (primite cadou.. pardon, sponsorizare!) nici nu se pune problema...
  • +7 (7 voturi)    
    ca sa fie clar (Marţi, 5 iunie 2012, 23:42)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ''Premierul Victor Ponta si ministrul Mediului si Padurilor, Rovana Plumb, au fost premiati, marti seara, in cadrul celei de-a cincea editii a Galei Green Awards, pentru dialogul pe care l-au derulat cu organizatiile neguvernamentale de mediu.''
    Pentru cine nu stia sau nu voia sa stie, acum se vede cine sint si ce vor acele ong-uri econazicomuniste.
    Cum naiba sa premiezi doi semidocti cu cv-uri falsificate, absolventi de facultati ale unor fabrici de diplome fara continut si pentru care mediul e ultimul lucru de care le pasa?
  • +3 (3 voturi)    
    Daca-i pasa cu adevarat de... (Marţi, 5 iunie 2012, 23:52)

    gica contra [anonim]

    ...ecologie si poluare sa participe si la raliuri cu masina-hibrid! Sau, mai bine, sa mearga cu bicicleta!
  • +7 (7 voturi)    
    Intrebari pentru tovarasul "gratis" (Miercuri, 6 iunie 2012, 0:12)

    Razvan_M [utilizator]

    1. Ce calitati au bonele philipineze si nu au cele din Romania?
    2. Ce calitati are o masina produsa in afara si nu are o Dacie?
    3. Discutia de acum o luna de zile despre masinile ecologice era cumva o pregatire a prostimii pentru "cadou"?
    4. Cat de ecologica este o masina de raliu?
    5. In ce fel s-a achitat de datorie actualul premier fata de sponsorii echipei de raliu din care face parte?
  • +2 (2 voturi)    
    moca poluanta (Miercuri, 6 iunie 2012, 0:17)

    grig [anonim]

    Nu exista masina nepoluanta! Orice masina e poluanta! E cam aiurea ca primul ministru primeste o masina asa de-a moca!
  • +3 (3 voturi)    
    brought to you by Carls Junior (Miercuri, 6 iunie 2012, 0:42)

    dadan [utilizator]

    asta imi aduce aminte de o scena celebra din Idiocracy - unul din guvernanti zicea periodic in sedintele de guvern sloganul "brought to you by Carl's Junior" parodiind faptul ca acesta avea sponsor oficial si era platit sa faca reclama in timpil sedintelor de guvern......

    Viata bate filmul :

    http://www.youtube.com/watch?v=q-tRPhxm41I
  • +1 (1 vot)    
    Reclama Ponta Reclama ..se iau bani buni pe asta (Miercuri, 6 iunie 2012, 1:20)

    kebab [utilizator]

    Te-au fraierit, in caz ca nu ti-ai dat seama se folosesc de imaginea ta ca sa isi promoveze produsul. Ce usor de manipulat esti domnule PM.
  • +4 (4 voturi)    
    indignare!!!! (Miercuri, 6 iunie 2012, 5:19)

    apoliticus [utilizator]

    Nici un demnitar NU ARE VOIE sa primeasca cadouri de la companii private!!!!! Asta e coruptie! In Germania daca s-ar fi aflat despre un asemenea caz, respectivul si-ar fi dat demisia in secunda doi. Suntem tara lui Papura Voda!
  • +3 (3 voturi)    
    Incredibil dar adevărat (Miercuri, 6 iunie 2012, 5:21)

    goe [anonim]

    Primul ministru al României, fost procuror, se autodenunta cu zâmbetul pe buze. Primirea de foloase necuvenite e fapta penală! Astia nici nu se mai obosesc sa se ascunda. Absolut dezgustator.
  • +2 (2 voturi)    
    OARE? (Miercuri, 6 iunie 2012, 7:52)

    sutasul [utilizator]

    Ponta afirma ca nu a platit nimic pe hibridul de 100.000E,dar uita sa spuna ca acest "cadou"va costa guvernul Romaniei,cateva mil. de E,cand se va trece la reanoirea parcului guvernului si parlamentului cu hibride.Satui de minciuni.
  • +2 (2 voturi)    
    de fapt... (Miercuri, 6 iunie 2012, 8:25)

    geo [anonim]

    tontalaul, ajuns vremelnic premier al unei tari fara busola, ar trebui sa stie ca nu numai consumul conteaza la o masina ci procedul de productie care este foarte poluant...

    oricum prosteala asta cu ecologia prinde bine acum ca e trendy...
  • -2 (2 voturi)    
    Masina e a guvernului (Miercuri, 6 iunie 2012, 10:23)

    Un om [anonim]

    Nu a lui Ponta personala. Firma Mercedes isi face reclama astfel, sau cel putin asa spera.
  • +1 (1 vot)    
    Gratis, garatis . . . (Miercuri, 6 iunie 2012, 10:49)

    CORECT [anonim]

    dar sa dea publicitatii actul "gratuit" prin care a intrat in posesia "cadoului" !
  • -2 (2 voturi)    
    de ce mita si nu altceva? (Miercuri, 6 iunie 2012, 11:08)

    eugen [anonim]

    Este stiut ca si alte institutii ale statului au primit in custodie masini, vezi politia, sunt chestii ce tin de promovarea diverselor branduri, consider ca e un pas inainte, mai ales ca se face atata tapaj peste tot cu tehnologiile nepoluante sau mai putin poluante.
    Nu sunt deacord cu cei ce zic ca e mita, masina a fost data in custodia guvernului si nu a lui Ponta, daca maine se schimba primul minstru, urmatorul nu cred ca va avea vreo problema sa foloseasca masina.
    Cred ca e multa invidie si frustrare din parte celor ce si-au pierdut acum idolii.
    Ca sa fiu rau, cred ca masina in cauza era prea mare pentru Boc, se lovea daca aluneca de pe bancheta.
    Numa bine.
  • +1 (1 vot)    
    ipocrizie... (Miercuri, 6 iunie 2012, 14:29)

    ala [anonim]

    o masina primita gratis evident ca este buna :)
    Pacat de cei ce nu-si permit sa dea premierului masini gratis in schimbul reclamei.

    apropo de consum redus, facusem odata un calculul pt becuri economice...Pai becurile cu filament costau la un moment dat 1 leu, pe cand cele economice de vreo 20 de ori mai mult. La cat era pretul curentului, ca sa-ti amortizezi investitia intr-un astfel de bec economic, acesta ar fi trebuit sa functioneze cel putin 5 ani. Insa sansele sunt ca el sa se arda pana atunci. Plus ca intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui este: este momentul pt mine sa fac o investitie (riscanta) care se amortizeaza in 5 ani? Poate mai bine investesc in altceva...
    asa si cu masinile "economice"...E o bresa pe piata, si constructorul are grija s-o mediatizeze foarte puternic.
    Nu cadeti in plasa exagerata a marketingului. Faceti-va calcule inginerest, cu creionul pe hartie inainte de a arunca banii pe diversele produse.
  • 0 (0 voturi)    
    Un popor linistit (Miercuri, 6 iunie 2012, 20:06)

    catalin [anonim]

    E ,asa da ,daca a primit-o gratis m-am mai linistit !Maine o sa dea si Nastase o declaratie precum ca pe cele n-spe case n-a platit nimic,ca le-a primit gratis ...ce mai ,mai liniste de-a atit ce sa mai vrem ?