Victor Ponta despre declaratia ministrului Economiei: L-am intrebat pe dl Chitoiu si mi-a spus ca a vrut sa spuna ca proiectul Rosia Montana nu se face anul acesta, dar nu i-a iesit nu-ul

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2012, 20:56 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a tinut sa lamureasca, marti seara, contradictiile dintre declaratiile facute de ministrul Economiei, Daniel Chitoiu, cu privire la demararea proiectului Rosia Montana si pozitia oficiala a Guvernului pe acest subiect. Ponta a explicat ca a discutat cu ministrul si ca acesta i-a zis ca "a vrut sa spuna ca proiectul Rosia Montana nu se face anul acesta, dar nu i-a iesit nu-ul". "Nu va puteti supara pe un politician pentru ca a uitat un nu", a spus Ponta.

Prim-ministrul Victor Ponta a declarat, marti seara, in cadrul Galei Green Awards, ca "primeste foarte multe reprosuri pentru faptele altora, dar acest lucru intra la partea negativa a functiei de premier".

"Din intentiile bune nu ies neaparat lucruri bune dar ele exista. Primesc foarte multe reprosuri si injuraturi pentru faptele altora dar asta intra la partea negativa a functiei", a afirmat seful Executivului, potrivit Agerpres.

In privinta proiectului Rosia Montana, Ponta a mentionat ca lucrurile sunt neschimbate fata de programul de guvernare. "In ceea ce priveste proiectul Rosia Montana nu s-a schimbat nimic din ceea ce am pus in programul de guvernare. Faptul ca exista si ministri in campanie electorala, nu doar presedinti, nu trebuie sa va uimeasca foarte tare", a aratat premierul.

Referitor la declaratia ministrului Economiei, Daniel Chitoiu, potrivit careia proiectul de la Rosia Montana va demara in acest an, Ponta a aratat: "L-am intrebat pe domnul Chitoiu si mi-a spus ca a vrut sa spuna ca proiectul Rosia Montana nu se face anul acesta, dar nu i-a iesit nu-ul. Nu va puteti supara pe un politician pentru ca a uitat un nu".

Anterior, tot marti seara, premierul Victor Ponta a sustinut ca pozitia Guvernului in ceea ce priveste proiectul Rosia Montana nu s-a schimbat in ultima vreme si ca ultimele declaratii ale ministrului Economiei, Daniel Chitoiu, pe tema valorificarii zacamintelor naturale faceau referire la proiectul Cupru Min.

"L-am intrebat pe dl ministru cu privire la acele declaratii, iar domnia sa mi-a spus ca a vorbit despre Cupru Min. In ceea ce priveste proiectul Rosia Montana, acesta se va realiza doar dupa ce se va raspunde la trei intrebari. Prima - se asigura cele mai inalte standarde de protectie a mediului? Daca da, mergem mai departe, iar daca nu, nu. A doua intrebare - se asigura un beneficiu mult mai mare decat era vorba pana acum pentru statul roman - 4% redeventa si 19% participarea noastra la proiect? Daca nu, nu mergem mai departe. Si al treilea punct - Rosia Montana este un proiect care se face pentru romani sau este pentru niste politicieni care vorbesc toata ziua la televizor despre acest proiect, evident, dezinteresat si sper ca ati sesizat ghilimelele. Pozitia noastra nu s-a schimbat cu nimic si pana la proba contrara il cred pe dl Chitoiu", a declarat Ponta.

Ministrul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri, Daniel Chitoiu, a declarat vineri, la Rosia Montana, ca este convins ca proiectul minier va demara in acest an. "Eu sunt convins ca proiectul va demara in acest an", a spus Chitoiu.

Ministrul Economiei a dat acelasi termen si la o intalnire electorala desfasurata in centrul localitatii Rosia Montana, precizand ca o decizie politica privind mineritul la Rosia Montana si Cupru Min Abrud va fi luata pana la sfarsitul lui 2012.

El a mai adaugat ca prezenta sa la Rosia Montana "este o garantie ca mineritul in aceasta zona se va dezvolta".

Tot Daniel Chitoiu spunea, vineri, la Alba Iulia, intrebat  daca localnicii din Rosia Montana care se opun proiectului minier ar putea fi stramutati, ca "se poate ajunge si acolo".

Premierul Victor Ponta si ministrul Mediului si Padurilor, Rovana Plumb, au fost premiati, marti seara, in cadrul celei de-a cincea editii a Galei Green Awards, pentru dialogul pe care l-au derulat cu organizatiile neguvernamentale de mediu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5046 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    Ireal! (Marţi, 5 iunie 2012, 21:21)

    Florin [anonim]

    Se pare ca vizionam un film (cu) prost(i)!
    • +1 (1 vot)    
      Nu inca! (Miercuri, 6 iunie 2012, 10:08)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Adica mai discutam in 2013, ca sa nu-i suparam pe niciunii. Totusi, n-ar fi cazul sa se mai intalneasca si guvernul ala din cand in cand, intre mitinguri electorale, macar sa se puna de acord la ce vraji mai spun si sa se uite pe unde a mai ajuns tara lasata pe pilot automat?
    • 0 (2 voturi)    
      indecisii partea 15 (Miercuri, 6 iunie 2012, 11:48)

      Calinu. [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      chiar ca seamana cu un film cu prosti. azi e da, maine e poate, pai sa se hotarasca o data si sa dea o decizie. ca oamenii din Rosia Montana s-au saturat de nehotararea si de intoarcerile politicienilor, din cauza asta s-a amanat proiectul asta mai bine de 10 ani de zile.
  • +26 (32 voturi)    
    Lasa, taticu', sa vezi tu (Marţi, 5 iunie 2012, 21:28)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    unde o sa/ti intre "nu"/ul ala!
    O sa chitai ca soarecele in gura pisicii!
  • +31 (39 voturi)    
    Ponta ăsta... (Marţi, 5 iunie 2012, 21:29)

    Adrian [anonim]

    ... e incredibil. Are niște scuze pentru imbecilii pe care i-a pus miniștrii de mă întreb dacă nu este și el unul dintre ei.
    • +2 (4 voturi)    
      Raspuns: (Miercuri, 6 iunie 2012, 8:57)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      ESTE!
  • +26 (34 voturi)    
    Alt pacalici in guvern (Marţi, 5 iunie 2012, 21:29)

    io [anonim]

    si inca odata intrebarea... dar ce am facut noi sa va meritam?
  • +30 (36 voturi)    
    PNL ar vinde si pe ma-sa,banul sa iasa ! (Marţi, 5 iunie 2012, 21:42)

    Eneas [anonim]

    Victoras, ministri de factura sau facatura acestui neica nimeni de Chitoiu ,trebuiesc luati la palme !Ar vinde si moastele sfantului Dumitru Economistul ,numai sa aiba un parandarat rezonabil,el si gaska care l-a infipt in minister !
    • 0 (2 voturi)    
      de ce? (Miercuri, 6 iunie 2012, 11:49)

      Calinu. [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      de ce sa fie luat la palme? ca se preocupa de soarta unei localitati in somaj de 80%? sau pentru ca se preocupa sa aduca miliarde de dolari la buget prin proiectul asta? nu inteleg.
  • +31 (35 voturi)    
    aha (Marţi, 5 iunie 2012, 21:44)

    mihai [anonim]

    un singur cuvant: penibil
    • +1 (1 vot)    
      cred (Miercuri, 6 iunie 2012, 11:49)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Penibil este putin spus!!!!! Asa este cand nu stii notele si canti dupa ureche.Ponta este vocea a doua .Cand tenorul pierde o nota el vine si copleteaza melodia ca sa dea bine la USL-isti.
  • +29 (35 voturi)    
    poate iese nu-ul la vot pt. USL (Marţi, 5 iunie 2012, 21:45)

    sorincj [utilizator]

    "dar nu i-a iesit nu-ul"
    ha, ha, ha, foarte comic
    • +5 (7 voturi)    
      Prea ne-a tinut Boc in tensiune (Miercuri, 6 iunie 2012, 9:05)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui sorincj

      Doamne! ce-o sa mai radem in urmatorii 4 ani cu astia pana or sa ne crape buzele; de unde si expresia " a muri de ras "
  • -15 (31 voturi)    
    Haha! Ponta are umor, nu gluma! (Marţi, 5 iunie 2012, 21:46)

    Corinteni [utilizator]

    Sper sa fie prim ministru pentru urmatorii 5 ani.
    • -1 (1 vot)    
      atentie!!!!! (Miercuri, 6 iunie 2012, 11:53)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Vezi sa nu crapi de ras.Ce ne vom face fara subtilitatea ta.
  • +24 (30 voturi)    
    retractare (Marţi, 5 iunie 2012, 21:49)

    axxion [anonim]

    Este un raspuns de scamator.
  • +21 (25 voturi)    
    si vitzavercea, desigur (Marţi, 5 iunie 2012, 21:50)

    ghita nitescu [anonim]

    Cica Ivan Ivanovici a castigat la Loto un ministru dar de fapt era invers, conform vechiului proverb MONA MULGE VACA SI IN APA SE VEDE INVERS. Ministrul ala a zis ca NU, da' pe gura i-a iesit DA. Ce ti-e si cu FMI-le astea.
  • +20 (26 voturi)    
    Pentru prostime... (Marţi, 5 iunie 2012, 21:55)

    gelu [anonim]

    Vai de capul meu! Astia deja se intrec in minciuni si diversiuni, cu salariile, cu impozitele, cu proiectele economice...arunca cu vorbe, se contrazic, mint poporul in fata...si prostimea ce face? Savureaza...ca atata timp cat is invaluiti si nu stiu ce se intampla, cred ca toate minciunile-s de bine...Vin vremuri bune popor...tine-ti-va bine! Au ajuns mizerabilii la putere.
  • +23 (27 voturi)    
    Nu inteleg de ce ... (Marţi, 5 iunie 2012, 21:58)

    Alius [anonim]

    ...trebuie sa vina Ponta sa explice ce a vrut sa spuna sau ce a uitat sa spuna Chitoiu. Nu era mai simplu sa faca dl. Chitoiu o "rectificare"?...
  • +26 (30 voturi)    
    inca o data (Marţi, 5 iunie 2012, 22:00)

    ml [anonim]

    Asta ne ia pe toti de prosti. Din articolul la care se face referire e clar ca minstrul a zis in cel putin doua ocazii acelasi lucru. Sau a uitat de fiecare data NU-ul cel neinsemnat?
  • +28 (32 voturi)    
    culmea nesimtirii (Marţi, 5 iunie 2012, 22:02)

    neuronu'stingher [anonim]

    auzi: nu i-a iesit Nu-ul :)
    asta-i buna de rubrica "neuronul stingher".
    • +16 (18 voturi)    
      Culmea manipulării (Marţi, 5 iunie 2012, 23:43)

      Andrei M.Arian [utilizator] i-a raspuns lui neuronu'stingher

      Să spui ca Da este Nu! (de fapt 2xDa=Nu, o fi vreo noua relatie logica a politicienilor aflati la pútere)
  • +25 (29 voturi)    
    Ireal raspuns :)) (Marţi, 5 iunie 2012, 22:04)

    Sabin [anonim]

    Cred ca l-ar face invidios si pe Mircea Geoana !
  • +16 (26 voturi)    
    ?? (Marţi, 5 iunie 2012, 22:11)

    Denoro [utilizator]

    Ponta face misto de noi, sau declaratia lui din acest articol e doar un gluma de care eu nu m-am prins?
  • +21 (25 voturi)    
    Glumitze (Marţi, 5 iunie 2012, 22:11)

    robert.b [utilizator]

    Mda, glumite cu si pentru prosti. Meritam...
  • +20 (28 voturi)    
    Nu-s masini (Marţi, 5 iunie 2012, 22:15)

    Luk [utilizator]

    ca-s biciclete si nu se dau, se fura!

    Asa-i cel mai competent guvern pe care l-am avut dupa revolutie :))

    Am impresia ca Ponta vrea sa distruga miturile Ciorbea si Radu Vasile: se poate si mai rau!
  • +20 (24 voturi)    
    le "nu" (Marţi, 5 iunie 2012, 22:15)

    codrutza [utilizator]

    Pai, depinde unde pui le "nu" in fraza: "eu nu sunt convins ca proiectul va demara in acest an" (adica trebuie sa vina cineva cu "convingerea") sau "eu sunt convins ca proiectul nu va demara in acest an" (ceea ce e cu totul altceva) :D

    Si oricum, "nu ne suparam", ce mare lucru o greseala? Asa apar "greselile" si in legi? se mai uita cate un "nu", cate o virgula.... de ne luam dupa aia cu mainile de cap cand ne confruntam cu legea in minunata realitate? >:
  • +19 (25 voturi)    
    ba da, ba nu (Marţi, 5 iunie 2012, 22:24)

    calin [anonim]

    Noul guvern de drapta-stanga aplica pulitica "NU STIE DREAPTA CE FACE STANGA" ca la comunistii de dreapta-stanga.
  • +19 (23 voturi)    
    NU (Marţi, 5 iunie 2012, 22:25)

    Draky [utilizator]

    Diferenta dintre a spune sau a nu spune un NU intr-o fraza e MARE. Devine si mai mare cand e spusa de un oficial, persoana publica, etc.
    Este o eroare grava sa minimalizezi o astfel de "punere in scena" ca sa zic asa.
    Pe undeva da impresia de iresponsabilitate...
  • +23 (27 voturi)    
    daa (Marţi, 5 iunie 2012, 22:27)

    sindbad [anonim]

    aaa, m-am prins, la putere e pe caterinca ca la opozitie.
  • +15 (19 voturi)    
    nu ...Ponta (Marţi, 5 iunie 2012, 22:36)

    mercedes [utilizator]

    dar ma intreb le iese ceva ministrilor tai?
  • +10 (20 voturi)    
    Pinnochio (Marţi, 5 iunie 2012, 22:40)

    Gepetto [anonim]

    Ai grija ce minciuni ne mai spui ca nu o sa mai incapi in nici-o incapere din cauza nasului! E limpede ca Victoras crede ca e timpul in care poate sa emita orice ineptie, ca nimeni nu se supara! Ba chiar primeste si premii! Sa multumeasca PDL ca sunt atat de slabi, ca altfel ar fi fost mancat! Postaci, rog nu raspundeti ca pierdeti timpul, comentariul a fost pentru restul cititorilor.
  • +8 (16 voturi)    
    politica lui NU (Marţi, 5 iunie 2012, 22:42)

    tudor [anonim]

    mai... care ai indraznit sa nu spui NU? pai esti nebun sa iesi din tipar? trebuie aplicata politica pasilor marunti inceputa de bolsevici si continuata de mentorul ilici... sa mai vedem..., sa mai discutam... si sa nu facem nimic in tara asta
  • +15 (23 voturi)    
    Victor Ponta este inteligent si cinstit (Marţi, 5 iunie 2012, 22:43)

    zexe [anonim]

    Imi cer scuze celor care au sesizat ca am uitat sa scriu un "nu". Ca doar nu va puteti supara dintr-atat, nu?
  • +10 (18 voturi)    
    Artist al minciunii (Marţi, 5 iunie 2012, 22:51)

    Trident [utilizator]

    Un artist al minciuni spusa cu seninatate de fiecare data de catre cel care are o singura filozofie in ceea ce priveste adevarul: trebuie acceptat numai atunci cand convine.
    Numele sau ... Victor Ponta.
  • +19 (23 voturi)    
    Mistocareala infantila a la Ponta (Marţi, 5 iunie 2012, 22:54)

    George [anonim]

    Lucrurile sunt simple. Si suna cam asa. Ba Chitoiule, esti nebun?! Nu putem declara public ca demaram proiectul Rosia Montana anul asta, pentru ca e an electoral. Mai intai trebuie sa obtinem voturile idiotilor utili si, la anul, cand o sa avem majoritate covarsitoare, o sa ne permitem sa facem ce vrem. Adica o sa dam unda verde si pentru Rosia Montana, si pentru gazele de sist si pentru toate proiectele carora n-eam impotrivit curat demagogic. Cam asa stau lucrurile in viziunea copilotului rasturnat. Calcule electorale si fraiereala prostilor care voteaza USL.
    • 0 (2 voturi)    
      Calcul (Miercuri, 6 iunie 2012, 12:20)

      Calinu. [utilizator] i-a raspuns lui George

      uite un calcul electoral foarte simplu. cei care vor sa inceapa proiectul asta sunt cei din Rosia Montana, cateva mii de oameni. cei care vor sa nu inceapa sunt cateva ONGuri care insumeaza cateva zeci de oameni ( ca se baga fiecare in cate 3 ONG-uri). in plus 80% dintre romani sunt de acord cu inceperea proiectului astuia. mie mi se pare ca e destul de simplu
  • +15 (19 voturi)    
    Guvernul asta...... (Marţi, 5 iunie 2012, 23:04)

    Cetateanul Roman [anonim]

    trebuie sa demisioneze!

    Ma scuzati cred ca am uitat un "nu".
    Sau nu.......mai bine Da!
  • +13 (17 voturi)    
    tipic mioritic 2 (Marţi, 5 iunie 2012, 23:07)

    lyth [utilizator]

    cum am spus in articolul anterior, o dau golaneste de la unu la altu, pana aflam intr-o noapte ca s-a spart barajul cu cianuri... daca nu putem exploata decat cu cianuri, de ce sa nu mai asteptam 20-30 ani, sa mai aiba si copiii nostri ce exploata mai ecologic?
    cat despre flamanzii aia din reclame, si mie mi-a fost foame acasa si am plecat in alta parte - tot in Romania, locuri de munca inca se mai gasesc - doar ca trebuie sa le cauti, nu sa te faci vedeta pe sticla cu milogeala... dupa cum spuneam: rusii-ne sau nu ne, ca ne-au inainte si acum am ramas asa...
    • 0 (2 voturi)    
      peste 20-30 de ani (Miercuri, 6 iunie 2012, 12:22)

      Calinu. [utilizator] i-a raspuns lui lyth

      tu vezi in ce stare e tara noastra? vezi ca suntem ultimii din Europa? daca nu facem ceva peste 20-30 de ani nu o sa mai aiba nimeni ce manca in tara asta! asa ca de ce sa nu se deschida proiectul asta? castigam mai bine de jumatate din profituri la buget, fara sa scoatem niciun leu si in plus e extrem de sigur, si procesul de extragere si barajul si tot.
  • +24 (28 voturi)    
    Cel mai tare prim ministru... (Marţi, 5 iunie 2012, 23:11)

    Danny_craiova [utilizator]

    "L-am intrebat pe domnul Chitoiu si mi-a spus ca a vrut sa spuna ca proiectul Rosia Montana nu se face anul acesta, dar nu i-a iesit nu-ul. Nu va puteti supara pe un politician pentru ca a uitat un nu"
    Asta e mai tare decat celebra "Masinaria lor de furat voturi a functionat mai bine decat a noastra".
    Si uite ca in Romania chiar primul ministru ne spune ca nu ne putem supara pe un politician care minte.
    Ps: Oare astuia nu ii este rusine sa debiteze toate tampeniile astea?Se pare ca nu...Ne vedem la vot 'Mister Tonta'.
  • +13 (17 voturi)    
    acest raspuns naste o noua intrebare (Marţi, 5 iunie 2012, 23:56)

    pehash [utilizator]

    cate 'nu'-uri a mai uitat guvernul USL?

    poate ca multe din afirmatiile 'vom face', 'vom da', 'vom creste' erau cu niste nevinovate 'nu'-uri inainte? 'nu vom face', 'nu vom da', 'nu vom creste'?
    sau cand a zis 'acesta este cel mai cinstit guvern' o fi vrut sa spuna 'acesta nu este cel mai cinstiti guvern'?

    urmeaza 4 ani de usl. pregatiti-va. fazele astea penibile apar pe hotnews si alte cateva site-uri... restul poponatiei se va informa de la latrinele tv ca tvr-ul il vor inchide..
  • +7 (11 voturi)    
    abslotut incredibil (Miercuri, 6 iunie 2012, 4:58)

    apoliticus [utilizator]

    ponta ne ia pe toti drept imbecili cu asemenea "explicatii"? Ori nu e sanatos la cap ori incercarile de manipulare a pupulatiei au trecut deja la alt nivel. Vai de capul nostru cu un asemenea guvern
  • +2 (2 voturi)    
    NU (Miercuri, 6 iunie 2012, 8:17)

    thebblack [utilizator]

    daca "nu" este optional... "(nu) va puteti supara pe un politician"
  • +1 (3 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 6 iunie 2012, 8:50)

    alip [utilizator]

    Pe langa asta, Boc parea expert in comunicare.
  • +2 (2 voturi)    
    asa.. incearca sa il scoti.. (Miercuri, 6 iunie 2012, 8:54)

    cosminrs [utilizator]

    ca pe desteptul ala de la agricultura care se credea inca in opozitie.. ca poate in locul lui la minister mergea Voiculescu..
  • +1 (1 vot)    
    gestul (Miercuri, 6 iunie 2012, 10:31)

    iudi [utilizator]

    Daca n-ar fi dramatic, ar putea fi comic.
  • +2 (2 voturi)    
    Infantil ("ca sa fiu delicat")... (Miercuri, 6 iunie 2012, 13:33)

    Gambeta [utilizator]

    Cu mare efort reusesc sa gasesc deosebiri intre ideile d-nului Ponta si cele ale fiului meu, care, nu cu mult timp in urma, mi-a spus ca nu am voie sa ma supar pe el daca face vreo nazbatie pentru ca are doar 5 ani. Sic!
    Acum nu stiu ce sa fac: sa ma bucur de "avansul intelectual" al fiului meu ale carui idei aproape coincid cu ale primului ministru sau sa ma ingrozesc la gandul ca acest personaj infantil ar putea sa conduca guvernul inca 4 ani?
  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 6 iunie 2012, 17:41)

    gb [utilizator]

    ati vazut piesa "dineu cu prosti"? Nu-mi dau seama daca Ponta joaca rolul lui Horatiu Malaele si ministrul economiei pe cel al lui Seban Ionescu.Sau invers.Probabil o sa ma elucidez la urmatoarea declaratie a primului ministru.