Laszlo Kover insista asupra efectuarii vizitei in Romania, ca cetatean al UE, si nu in calitate de demnitar public (MTI)

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2012, 10:52 Actualitate | Esenţial


Kover Laszlo
Foto: Agerpres
Presedintele Parlamentului ungar, Kover Laszlo, a declarat ca insista asupra planului sau de a efectua vizita in Romania marti, informeaza agentia ungara MTI, preluata de Agerpres.

Luni, presedintele Senatului roman, Vasile Blaga, si presedinta Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, i-au cerut lui Laszlo Kover sa-si amane vizita pana dupa apropiatele alegeri locale din Romania.

Intr-o scrisoare de raspuns adresata in aceeasi zi celor doi presedinti ai Camerelor din Romania, Laszlo Kover a declarat ca va efectua o vizita neoficiala in Romania, o tara prietena care doreste sa adere la zona Schengen, ca persoana particulara, ca om politic, ca presedinte de onoare al Partidului Civic Maghiar (PCM) din Romania, formatiune a etnicilor maghiari oficial inregistrata, si nu in ultimul rand ca cetatean al UE, si nu in calitate de demnitar public.

Potrivit MTI, Kover a remarcat faptul ca, inainte de diferite scrutinuri, politicieni romani au efectuat vizite similare in Republica Moldova si Spania pentru a sprijini in mod democratic forte politice romanesti locale.

Kover si-a exprimat speranta ca a reusit sa risipeasca temerile politice si a cerut partii romane sa-l informeze imediat daca exista vreun obstacol legal in calea vizitei sale planificate, noteaza agentia de presa ungara.

Intr-o scrisoare deschisa, Blaga si Anastase l-au asigurat pe Kover ca este un oaspete binevenit, dar au declarat, de asemenea, ca doresc ca activitatile sale in Romania sa ramana 'in cadrul bine definit al relatiilor noastre bilaterale'. Ei au adaugat ca 'orice raportare directa la procesul democratic intern este, in opinia noastra, in contrast cu spiritul european, fiind contraproductiva in raport cu nevoile si aspiratiile atat ale societatilor noastre, cat si ale minoritatii maghiare''.

Semnatarii scrisorii au apreciat ca ''este imperios necesar ca participarea la procesul democratic romanesc a reprezentantilor acestei comunitati sa fie libera de orice ingerinta''.

Vizita lui Kover este programata marti dupa amiaza, in judetul Mures, unde va participa la inchiderea campaniei electorale a PCM Targu Mures.

MTI aminteste ca presedintele Parlamentului a participat la evenimente ale PCM, din Romania, intre 24 mai si 27 mai, printre care si o comemorare ecumenica a scriitorului maghiar Jozsef Nyiro. Cu acea ocazie, Kover a criticat refuzul autoritatilor romane de a acorda permisiunea de reinhumare a lui Nyiro la Odorheiu Secuiesc natal al acestuia si a descris comportamentul guvernului roman drept 'neprietenos, necivilizat si barbar''.

Sambata, premierul roman Victor Ponta i-a cerut omologului sau ungar Viktor Orban sa se delimiteze de remarca lui Kover, solicitare la care seful biroului de presa al lui Orban a raspuns ca Ungaria considera aceasta problema drept una ce tine mai degraba de reverenta, decat una de natura politica, precizeaza MTI.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2213 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Mda (Marţi, 5 iunie 2012, 10:57)

    ion [anonim]

    Nationalismul asta stupid, nu duce la nimic bun. Asta este valabil indiferent ca esti ungur, roman, francez, englez, sau ce natie vreti voi. Asta ar fi unu la mana. Doi la mana atata timp cat ai o functie in un anumit stat nu exista ca vii in vizita ca simplu cetatean. Esti reprezentatul acelui stat indiferent ca mergi la bere la o terasa sau la inchidere campaniei electorale.
    • +1 (1 vot)    
      "Mda-Nationalismul asta stupid" (Marţi, 5 iunie 2012, 13:05)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui ion

      Noi romanii avem obiceiul sa reactionam abia cand apa ne ajunge la gat. Probabil ca nu-i vei crede nici cand te vor pune sa-ti dai pantalonii jos si sa te apleci... Ce sa-i faci, neamul lui oaie.... Ei isi fac in continuare temele dupa un plan neschimbat. Au vrut eliminarea romanilor din Harghita si Covasan ? Am facut-o. Au vrut limba maghiara dominanta in toate judetele care au 20% maghiari ? Am facut-o. Au vrut partide etnice ? Am facut-o cu ignorarea constitutiei. Au vrut autostrada Budapesta Brasov ? O facem. Au vrut o euroregiune autonoma-maghiara cu capitala la Targu Mures si care sa grupeze majoritatea industriei din centrul Transilvaniei ? Am dormit pe noi si au facut-o ei la Bruxelles. Au vrut facultate condusa de maghiari la Universitatea din Targu Mures (probabil viitoarea capitala a protectoratului maghiar). Am facut-o, desi langa ea exista o universitate maghiara sponsorizata de guvernul maghiar. Au vrut acces nelimitat la toate informatiile sensibile ale statului ? I-am pus in functii ministeriale in toate guvernele din 89 si pana acum. Au vrut sa umple Transilvania cu statui ale ocupantilor maghiari, unii chiar criminali ? Am acceptat-o. Din 2014 vor avea si o armata intra NATO, in grupul de la Vischegrad, suficient de mare pentru a ne ameninta. Cand nu inveti nimic din istorie o vei repeta, insa ei nu vor mai face aceleasi greseli din trecut. Desteapta-te romane se canta degeaba in fiecare dimineata... Acum maghiarii ne testeaza reactiile si isi calibreaza viitoarele actiuni. Pe to Cand se vor gasi si romani care sa le faca si lor acelasi lucru, sa revendice teritoriul vechii Dacii, sa le conteste dreptul de a se fi asezat in campia Panonica, sa le conteste originea etnica si sa-i oblige sa o demonstreze, sa le oropseasca bisericile din Transilvania cu impozite, sa le verifice excesiv produsele agricole si sa-i umple de amenzi, sa le controleze neincetat benzinariile, bancile si firmele cu capital maghiar pana cand vor veni singuri sa ceara pace...
  • +2 (4 voturi)    
    Ca simplu cetatean UE... (Marţi, 5 iunie 2012, 10:59)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ...si presedinte de onoare al Partidului Civic Maghiar (PCM) din Romania, ar trebui sa stea acasa, pentru ca sunt alegeri LOCALE si n-are nicio treaba cu Primaria din Odorheiul Secuiesc...
  • +2 (4 voturi)    
    Pai eu zic... (Marţi, 5 iunie 2012, 11:10)

    cititor hotnews [utilizator]

    Pai eu zic ca poate fi oprit usor incepand de la vama si terminand cu serviciul de circulatie.Unul declara ca are o reclamatie ca seria motorului nu ar corespunde cu cea din certificatul de inmatriculare.Se opreste masina pentru expertiza care se planifica peste 24 ore.Daca scapa ,politia locala il opreste pentru "controale de rutina'.Sufla in besica,directia are joc la volan ce depaseste cu 1/100 unghiul de joc.La urmatoarea comuna se mai opreste pentru viteza depasita.etc.etc.Asa ca pana la locurile unde trebuie sa ajunga,va veni dupa ce se expira timpul alocat campaniei electorale.Dar si mai simplu ar fi sa fie declarata persona non grata sau indezirabila pe teritoriul Romaniei.
  • +2 (4 voturi)    
    ce logica are si asta... (Marţi, 5 iunie 2012, 11:45)

    bango [anonim]

    cica daca demnitarii romani s-au dus in campanie electorala in Spania si Moldova vizand cetatenii romani si Romania, atunci si demnitarii maghiari pot sa vina in campanie electorala in Romania vizand cetatenii romani si Romania. Nu are decat sa vina aici cand candideaza el pt Parlamentul ungar si sa ceara voturile cetatenilor maghiari din Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    persona non grata ! (Marţi, 5 iunie 2012, 11:54)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    mustacila asta trebuie oficial declarat "persona non grata" !
    Este un măgar de PUSTA !
    Persona non grata sau persona ingrata (din latină persona non grata — persoană nedorită) este un termen care se utilizează oficial în relațiile diplomatice și se referă la o persoană care nu este acceptată pe un anumit teritoriu sau într-o localitate.
  • +2 (4 voturi)    
    Mai, mai... (Marţi, 5 iunie 2012, 11:57)

    Seth [anonim]

    Mi se pare mie sau referirea la Schengen suna ca o amenintare voalata? Nu, probabil ca sunt un pic paranoic...
  • +2 (4 voturi)    
    vizita cu 2 taisuri (Marţi, 5 iunie 2012, 11:59)

    tepes [utilizator]

    Daca vizita este una particulara neoficiala,cine-i garanteaza securitatea?Daca pateste ceva cine raspunde?PCM-ul cumva?
  • +2 (4 voturi)    
    cameleon (Marţi, 5 iunie 2012, 12:01)

    Marian [anonim]

    e interesant acest comportament.

    cand e mare tam tam de inhumari si declaratii, e presedintele parlamentului ungariei (toate mici).

    cand si-o fura pe linie oficiala devine cetatean. dar atunci sa-si dea cu parerea despre apele termale si apa minerala nu despre politica externa si nici despre poporul (barbar si necivilizat) pe care-l vititeaza.
    un om marunt, iar ungurii de la noi sunt fraieri ca pun botul la astfel de prostii.
  • +2 (2 voturi)    
    Atunci in aceasta calitate (Marţi, 5 iunie 2012, 12:31)

    tyty [anonim]

    Ar trebui sa fie expulzat (eventual cu 300 de EUR sa aiba acasa ce bea) pentru incalcarea legilor tarii unde a intrat. Exista o multime de astfel de precedente la nivel EU.
  • +1 (1 vot)    
    OK (Marţi, 5 iunie 2012, 13:11)

    saabo [anonim]

    A VINA FARA GARDA SI FARA MASINA OFICIALA A GUV DE LA BUDAPESTA!