Victor Ponta: Guvernul nu intentioneaza sa anuleze decizia ANAF in cazul TVR; Nu vreau schimbarea conducerii televiziunii

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 3 iunie 2012, 13:40 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a declarat, duminica, la Bookfest, ca Guvernul nu intentioneaza sa anuleze decizia ANAF privind blocarea conturilor TVR, precizand ca nu doreste schimbarea conducerii Televiziunii Publice, transmite Agerpres.

Intrebat daca Executivul are de gand sa anuleze decizia ANAF referitoare la blocarea conturilor Televiziunii Romane, Ponta a raspuns: "Nu, pentru ca TVR trebuie sa-mi prezinte o solutie mie si cetatenilor care dau bani la taxa de televiziune cum se reorganizeaza in viitor ca sa nu produca din nou prejudiciu. Sunt 120 de milioane de euro datorii, in conditiile in care TVR este singura televiziune care beneficiaza de taxa TV si singura care primeste subventii de la buget pentru relee".

El a negat ca ar dori o schimbare a conducerii Televiziunii Publice.

"Eu nu vreau sa se schimbe o conducere pusa de PDL sau Traian Basescu cu o conducere pusa de USL. Am auzit toate povestile. Nimic nu este adevarat, nu am vorbit cu nimeni si nici nu vreau sa fie nimeni de la USL la conducerea televiziunii. Eu vreau ca Televiziunea Romana care incaseaza taxe TV, care primeste bani de la buget, sa nu mai si produca 120 de milioane de euro (n.r. pagube). Eu inteleg si rolul Televiziunii Publice, dar este pe o piata libera, toate celelalte televiziuni, unele care imi plac, altele care nu-mi plac, dar se supun regulilor normale si platesc taxele si impozitele, primesc publicitate, TVR primeste de peste tot si are cea mai mare paguba. Ganditi-va la o televiziune privata care avea 120 de milioane paguba ce facea, intra in faliment. Nu putem sa facem tot timpul regim separat", a spus Ponta, dupa ce a participat la lansarea cartii 'Despre China' de Henry Kissinger, in traducerea lui Paul Dobrescu.

Pe 21 mai, ANAF a blocat in totalitate conturile operationale ale Televiziunii Romane, din cauza datoriilor acumulate catre bugetul de stat, din 2005 pana la finalul anului 2011, in valoare de 272.699 mii lei.

Ulterior, conducerea Televiziunii Publice a solicitat reesalonarea datoriilor catre stat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1375 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Eiii (Duminică, 3 iunie 2012, 14:11)

    eros [anonim]

    Sa-i fi venit mintea la cap lui pontanac? Asta inseamna un salt pe scara evolutiei!
    • +1 (1 vot)    
      RTV nu-i unitate de stat? (Duminică, 3 iunie 2012, 18:14)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui eros

      Eu zic sa se uite si la salariile sefilor de pe acolo, daca tot vrea sa umble la salariile mari de la stat.. Dar pun pariu ca n-o s-o faca, RTV va ramane falimentara, si noi toti vom plati in continuare abonamentul
  • +4 (10 voturi)    
    Ponta minte ca de obicei (Duminică, 3 iunie 2012, 14:29)

    Gryphus [utilizator]

    USL doreste schimbarea directorului general al TVR cu un membru USL pt ca nu le ajung toate celelalte televiziuni care ii slavesc zilnic, de dimineata pana seara.

    guvernul Ponta blocheaza conturile TVR, daca asta va duce la oprirea transmisiei CE 2012 cred ca Ponta va trebui sa plateasca
    • +1 (1 vot)    
      e un fel de pat (Duminică, 3 iunie 2012, 16:03)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ponta TREBUIE sa stearga datoriile. in caz contrar tvr nu va putea transmite campionatul european de fotbal si olimpiada. caz in care foarte multi romani vor fi, vrand nevrand, mult mai atenti la ce tampenii se mai intampla in tara, adaugand la nemultumirile provocate de insasi netransmiterea celor 2 evenimente sportive.

      PS sunt absolut siguri ca multi cititori nu vor intelege care e treaba cu patul.
      • +1 (1 vot)    
        tvr (Duminică, 3 iunie 2012, 16:37)

        enchescu vladut [anonim] i-a raspuns lui thebblack

        ponta sa faca bine si sa plateasca datoriile TVR-ului. Nu se poate domnule ca din cauza unor incompetenti din TVR, post care care a cumparat evenimente de importanta nationala din BANI PUBLICI, sa se ajunga ca Dolce sa nu poata sa transmita evenimentele cumparate din bani publici.

        La brutarie cu ei...
        • 0 (0 voturi)    
          n-as da afara pe nimeni ! (Duminică, 3 iunie 2012, 17:01)

          maria [anonim] i-a raspuns lui enchescu vladut

          eu n-as da afara pe nimeni , ci as cere un proiect de restructurare a posturilor , un proiect pe cifre si date , as da un timp t , nerespectarea acestuia sa fie urmata de demisii incepind cu seful TVR !
        • 0 (0 voturi)    
          nu inteleg (Duminică, 3 iunie 2012, 18:44)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui enchescu vladut

          nu inteleg ce vrei sa zici, dar presupun ca intentionai sa imi atragi atentia ca dolce transmite c.e. de fotbal.

          cele 2 evenimente sportive sunt transmise de EBU (european broadcasting union) si vandute catre terti. singura televiziune din romania acreditata la EBU este TVR. care TVR probabil a vandut drepturi de retransmisie catre dolce. ceea ce vrea sa zica ca daca TVR isi pierde dreptul de transmisie din cauza datoriilor, nici dolce nu va mai transmite nimic.

          cu alte cuvinte, in situatia asta nu este de vina nici dolce, nici victoras. dar victoras este pus in situatia idioata de a pierde indiferent ce mutare face. ori plateste cele 120 de milioane si atunci ii sare lumea in cap, ori nu le plateste si atunci ii sare lumea in cap. PAT! :)
  • +4 (4 voturi)    
    Ce gluma sinistra! (Duminică, 3 iunie 2012, 16:26)

    Danciu [anonim]

    Nu doreste el, dar va dori parlamentul, in care majoritatea o are cine? USL!!! Ce-mi plac glumele mele, mai Ponta.
    P.S. Schimba legea de functionare a SRTV, daca vrei sa ai o televiziune nationala competitiva, elimina incompetentii din conducere si amestecul politicului si atunci mai dicutam. Pana atunci, "frectie la un picior de lemn!"
  • 0 (0 voturi)    
    TVR (Duminică, 3 iunie 2012, 17:38)

    Ioan [anonim]

    Pai ce interes sa aibe sa salveze TVR, cand ei au deja o televiziune proprie, Latrina 3. Sa salveze concurenta latrinei?
  • -1 (1 vot)    
    Difficile est satiram non scribere (Duminică, 3 iunie 2012, 18:49)

    Razvan [anonim]

    Salariile mai multor redactori de la TVR sunt uriase,fata de audienta pe care o au.Nu inteleg de ce asa-zisa televiziune romana refuza difuzarea filmelor,pieselor de teatru s.a. romanesti,care sunt deja in arhiva, cumparand in continuu productii de peste ocean.Sunt subordonati cumva lui Obama,sau e vorba de stergerea cu orice pret a memoriei ?
  • 0 (0 voturi)    
    plan pentru Ponta (Duminică, 3 iunie 2012, 22:32)

    lucica hosu login Log -out [anonim]

    1-Negocierea unei reforme salariale pentru reducerea bugetului de salarial cu 20%
    2-Obtinerea a 3 milioane de Euro de la Guvern , pentru salarii compensatorii.la 500 de plecari voluntare. ( aproximativ 6000 Euro de om)
    3-Marirea taxei TV la 2 Euro lunar.
    4- Desfiintarea studiourilor regionale si inchiderea TVR 3
    5-Trecerea la DVB T (renuntarea la transmisia analogica terestra prin Radiocom) la 1 ianuarie 2014 si rerutarea celor 20 milioane de Euro anual ce se fac econmii ( din banii Radiocom si Eutelsat) catre achitarea datoriilor
    6-Outsursarea activitatilor ne-esentiale (soferi, payroll, contabilitate, scenarii, logistica , etc)
    7- TVR HD sa devina comercial , sa ia publicitate si sa fie vandut la operatori .(20 centi pe luna ) inseamna 2.5 milioane anual.

    Problema este ca planul asta ar trebui votat de CA, in care sunt 3 membri PSD iar Branzan l-a santajat pe Lazescu : daca nu il pui pe pupilul lui Bonbonel sef la stiri, il dam afara pe Dan Radu
    LAzescu e obligat sa treaca prin CA orice achizitie peste 15 mii de Euro, deci CA-ul actual este vinovat de datorii, nu PDG-ul.
    Ponta ar face bine sa isi instruiasca USL-asii din CA sa voteze un astfel de plan, altfel TVR se inchide
    • 0 (0 voturi)    
      Corectare. (Luni, 4 iunie 2012, 9:27)

      buratino [anonim] i-a raspuns lui lucica hosu login Log -out

      In prima parte a comentariului ai avut o oarecare noima dupa aceea te-ai pierdut si acum argumentez.

      1. reforma salariala nu se negocieaza ci se pune in aplicare un plan de restructurare pus la puct de management si aprobat de C.A. Partenerii sociali pot fi consultati in aceasta problema.

      2. Nivelul salariilor compensatorii sunt prevazute in CCM la nivel de unitate.

      3.Fatala greseala ar fi inchiderea studiourilor teritoriale.TVR 3 trebuie imediat desfiintata, insa vin alegerile si este nevoie de ea (!).

      4.Imi spui si mie daca se renunta la transmisia analogica terestra si se va emite doar DVB-T cum o sa vada emisiunile televiziunii nationale o persoana care nu are televizor cu DVB-T?

      5.Daca ai lucrat vreodata intr-o institutie sau macar intr-o echipa atunci ai stii ca nu exista posturi sau functii neesentiale ci poate exces din cele sus amintite.
      Stii cat costa sa externalizezi contabilitatea unei asemenea institutii, banuiesc ca nu altfel nu ai vorbi.
      Ca sa externalizezi servicii trebuie sa incepi cu autobaza, scenografie etc, etc si asta dupa o analiza prealabila in cea ce priveste oportunitatea din punct de vedere al cheltuielilor.

      6.Problema TVR HD este in primul rand ca nu multe productii din TVR se filmeaza in HD astfel TVR HD duce lipsa de emisiuni de anvergura si asta se vede.
      In cea ce priveste publicitatea sunt doua variante uzitate si in alte tari: ori se scoate de tot publicitatea de pe postul public cum e in Franta si televiziunea va fi finantata de guvern ori se liberalizeaza publicitatea in sens de durata si nu se conditioneaza momentele in care se poate difuza.

      Ca sa afirmi prostia ca PDG care este ''capul'' consiliului de administratie nu este vinovat de cea ce se intampla in TVR denota faptul ca nu cunosti deloc functionarea unui top management.
  • 0 (0 voturi)    
    ponta (Duminică, 3 iunie 2012, 22:43)

    jean [anonim]

    Iti mai trebiue un pupincurist ?
    Nu ai destule, bai Ponta ?