Liviu Pop, ministrul interimar al Educatiei: Subiecte unice la nivel national la examenul de titularizare in invatamant, pentru eliminarea suspiciunilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2012, 14:13 Actualitate | Esenţial


​Subiectele pentru examenul de titularizare vor fi facute la nivel national si vor fi unice, iar  corectarea se va face tot la nivel national, in centre, in acest fel urmand sa fie eliminate suspiciunile, a anuntat joi ministrul interimar al Educatiei, Liviu Pop. El a mai declarat ca institutia pe care o conduce a efectuat un audit in ceea ce priveste investitiile in infrastructura scolara in perioada 2006-2012. "Ingrijorator si alarmant, in 2011 si 2012, exista lucrari efectuate, nefacturate, si neplatite in valoare de  200 milioane lei. Trebuie sa vedem de ce s-au investit aceste sume in unele scoli fara niciun document. Vom face deplasari in teritoriu, controale."

"Din partea autoritatilor locale, care sunt principalii beneficiari, doar 10% din fonduri au fost alocate de acolo, 90% au venit de la bugetul de stat", a mai precizat Liviu Pop.

Ministrul interimar al Educatiei a mai anuntat ca raportul privind violenta in scoli a fost finalizat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1342 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    daca e neplatit cum s-a cheltuit? (Joi, 31 mai 2012, 14:41)

    Agitu [anonim]

    "lucrari efectuate, nefacturate, si neplatite .... de ce s-au investit aceste sume". Pai daca nu au fost platite si nici facturate inseamna canu s-a investit, nu?
  • -1 (3 voturi)    
    Asta vede fantome??? (Joi, 31 mai 2012, 15:23)

    Liviu Iordache [anonim]

    Unde ii gaseste, mai frate? Are Ponta asta o boala pe carte ce nu s-a pomenit, s-a pus pe invatamint sa-l distruga, formula ideala gasita fiind un profesor de profesionala fara nici un rind publicat sa conduca miile de profesori de elita din Romania! Ia si spune ca asta a furat vreo lucrare, ca si-a facut vreo diploma falsa, ca are vreun esec profesional. N-ai cum, ca nu are lucrari, nu are titluri, iar profesional nu mai functioneaza de mult, pentru ca el este sindicalist fruntas, obiectul lui de studiu este portavocea! In afara de asta, este de o prostie greu de imaginat, o alta calitate in cabinetul Ponta, intrucit prostia nu este motiv de destituire sau demisie! Asadar, un audit a constatat ca s-au facut lucrari, tot auditul ala, zice baiatul asta ratacit prin guvernul unei tari se zice civilizate, a stabilit ca, desi nu sunt facturate (deci pretaluite) si nici platite (adica nu au costat nimica-nimicuta, ca nu s-au platit, sa-i facem un desen, o pantomima, ceva?) au facut o gaura de 200 milioane de lei, care vedem noi unde au disparut (desi nu s-au platit), pentru ca sa ma intelegi, musiu, cum devine cu mangafaua! Doamne, nu mi-am revenit decit dupa ce am re-re-citit delirul lui Ion Lefter, din Doua loturi, al lui Caragiale, cind afla ca... vicevercea! Hai ca esti antologic, coane Popica!
    • 0 (0 voturi)    
      Neclaritati (Joi, 31 mai 2012, 16:38)

      Raluca9 [utilizator] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      De unde reiese ca s-ar fi facut deja o gaura de 200 de milioane de lei? Nu ma pricep la asemenea lucruri, dar din text reiese, mai degraba, ca auditul a apreciat valoarea lucrarilor efectuate la 200 de milioane si ca acesti bani nu au ajuns la firmele care au efectuat lucrarile.
      Nu-mi dau seama ce s-ar fi putut intampla cu banii. E posibil sa fi plecat de la buget si sa se fi cheltuit altfel? E posibil sa nu fi plecat de la buget si sa urmeze a fi achitati de acum incolo? Exista vreo alta posibilitate? In ambele cazuri, paguba e reala.
      • 0 (0 voturi)    
        De unde reiese? (Joi, 31 mai 2012, 21:09)

        Liviu Iordache [anonim] i-a raspuns lui Raluca9

        Doamna Raluca a 9-a, sper ca daca iti dispare presul din fata usii nu te apuci sa spargi toate usile din bloc, pentru ca "reiese" ca ti l-a furat cineva de pe scara! Pai lucrari de 100 milioane de lei apreciate, din ochi, intr-o saptamina, "reiese" ca ne maninca puscaria daca ne dam cu parerea aiurea! "E posibil", cum ziceti, sa fiti chiar Liviu Pop si sa puneti intrebari de giga, dar sa fii ministru si sa "ti se para", "sa crezi ca", intr-un cuvint sa te joci cu viata si averea oamenilor, scuze, dar ori esti timpit congenital, ori lipsa de caracter iti face creierul coala de hirtie!
    • 0 (0 voturi)    
      Vad ca e usor sa ascunzi o opinie!! (Joi, 31 mai 2012, 16:52)

      N.Bodoru [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      Meseriasi, uslasii, cind nu le convine un text, cum este cel ascuns aici, voteaza de 2-3 ori negativ si, automat, acest text dispare! Ar trebui ca Hotnews sa face altceva, nu blocarea automata, pentru ca se expune la hotii de genul asta!
  • +1 (1 vot)    
    O veste buna (Joi, 31 mai 2012, 16:25)

    Raluca9 [utilizator]

    "Subiectele pentru examenul de titularizare vor fi facute la nivel national si vor fi unice, iar corectarea se va face tot la nivel national, in centre, in acest fel urmand sa fie eliminate suspiciunile" - asta-i o veste foarte buna. Cunosc oameni care erau pe cale sa plece din invatamant datorita presiunilor care se faceau, la nivel local, in legatura cu aceste examene.
  • 0 (0 voturi)    
    Conu Fanica fata cu reactiunea (Joi, 31 mai 2012, 16:50)

    mitic [anonim]

    Asta chiar vorbeste in limba rrromana?
    "Sa vedem de ce s-au investit aceste sume (n.r. nefacturate si neplatite) in unele scoli".
    Am citat bine sau sunt eu confuz?
    Dovedeste inca odata ca nici macar proprietatea cuvintelor pe care le foloseste, nu o are. Vrei sa ne manipulezi pe noi sa gandim ca ceilalti au furat "sumele nefacturate si neplatite", nu-i asa?
    Pai de unde stii sume exacte? De prestarile de servicii in constructii, PVR intermediare, finale ai auzit pe undeva?Cred ca te-ai incurcat matale in meandrele concretului... Daca taceai filozof ramaneai!
    In ceea ce priveste anul 2012, nu intelegi nici matale, nici sefu' lu' matale cu ordonanta neconstitutionala, ca anul fiscal incepe la 01.01.2012 si se termina la 31.12.2012. Habar nu ai de executia bugetara si mai esti si marele ordonantator de credite!
    Voi imi educati copilul, analabetilor?
  • 0 (0 voturi)    
    Va face praf reforma in invatamant (Vineri, 1 iunie 2012, 14:25)

    Dana [anonim]

    "Subiectele pentru examenul de titularizare vor fi facute la nivel national si vor fi unice, iar corectarea se va face tot la nivel national, in centre, in acest fel urmand sa fie eliminate suspiciunile"

    Domnilor si d-le Pop,
    avem o lege a invatamantului. Ati uitat de ea? Avem metodologii de aplicare. Ati uitat de ele? Aceasta lege s-a aflat in dezbatere publica, afost aprobata si promulgata. De ce vreti sa o faceti acum praf? Spiritul acestei legi este descentralizarea sistemului de invatamant si autonomia unitatilor de invatamant. Din acest motiv a aparut finatarea per elev si din acest motiv, unitatile de invatamant isi angajeaza proprii oameni. Coruptie exista in toate sistemele. De ce ar fi mai corupt un director de scoala decat un alt angajator? De ce mai vorbim de autonomie daca facem subiectele si corectarea lucrarilor la nivel national, aratand cu degetul la asa zisii corupti din invatamantul romanesc si stricand si mai mult imaginea acestui sistem! Trebuie atunci sa abrogati toata legea, pentru ca tot spiritul ei este AUTONOMIA.
    Vorbesc in calitate de om care s-a inscris la concurs in acest an. E foarte deranjant sa constati ca in timpul jocului se schimba regulile. S-au facut comisii la nivel de centre de concurs, ne-am inscris la aceste centre si in plus am sustinut probe practice care nu existau in anii anteriori. D-lul ministru care cu atata usurinta face afirmatii in conferinte de presa ar trebui sa raspunda la intrebarea cu infinite complicatii:
    Ce statut vor avea angajatii care vor da acest concurs in acest an - angajati ai sistemului sau al scolii? Daca se da concurs la nivel de scoala este firesc sa fii angajat al scolii, daca se da la nivel national, e cu totul altceva!
    Si inca ceva: d-lul ministru are blog, dar publica doar comentariile care il elogiaza. Mi se pare lipsit de demnitate!
    • 0 (0 voturi)    
      Subiecte unice, ca la BAC, admitere in liceu ! (Vineri, 1 iunie 2012, 16:13)

      Cameea [anonim] i-a raspuns lui Dana

      Atat timp cat poti sa ocupi un post in conditii corecte nu mai conteaza atat de mult "in ce sistem vei fi angajat".

      Cred ca este o cale buna - inscriere in scoala unde este post si examen cu subiecte unice. CA LA BACALAUREAT, ADMITERE IN LICEU !
      Ce este atat de neobisnuit ???

      Deja am vazut rasturnari de situatie halucinante, profesori care deabea primeau 5, luand acum note intre 9 si 10 !

      Multumim, d-le ministru POP !
      • 0 (0 voturi)    
        Pop incalca legea educatiei nationale (Vineri, 1 iunie 2012, 16:58)

        Dana [anonim] i-a raspuns lui Cameea

        Ni inteleg pt ce ii multumesti lui Pop? pt ca incalca legea educatiei nationale? pentru ca face afirmatii nefondate inainte de a exista macar o propunere legislativa in acest sens? Ar trebui modificata toata legea, zeci de articole care se refera la faptul ca se sustine concursul in cadrul unitatii de invatamant!
    • 0 (0 voturi)    
      titularizare (Vineri, 1 iunie 2012, 18:59)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui Dana

      Domnilor!!!

      Daca vreti sa fiti profesori trebuie sa dati un examen adevarat, adica cu subiecte nationale si corectate tot la nivel national.Este foarte bine ca s-a schimbat jocul asta de doi bani al asa zisului ministru Funeriu,De ce nu va convine? V-ati aranjat cu directorasii sa fiti titularii scolii? Nu va este rusine? Lipsiti de demnitate sunteti voi cei care vreti sa obtineti titularizarea fara sa munciti.
      • 0 (0 voturi)    
        Titularizare (Duminică, 3 iunie 2012, 21:17)

        Dana [anonim] i-a raspuns lui Anca

        Anca, nu ma cunosti, asa ca nu iti permit sa ma jignesti, nu stii tu ce si cat am muncit la viata mea! Nu schimba tonul discutiei din civilizat si cu argumente in mahalageala!
        Eu vorbeam despre o lege care este in vigoare si care trebuie respectata in orice tara democratica si despre cat este de deranjant sa se schimbe regulile in timpul jocului! Asa ceva nu se face decat in Romania! Te-ai inscris in niste conditii la concurs, ai dat o proba practica, si te trezesti ca se schimba peste noapte!
        Daca ai frustrari vechi, nu o sa ti le aline cu nimic faptul ca noi vom da concurs la nivel de unitate scolara! Se si vede ce calitate au profesorii care au dat titularizare la nivel national! Sunt pline stirile fierbinti de ei!