VIDEO Noi schimbari facute de Ponta: Doina Melinte a fost inlocuita din functia de presedinte al Autoritatii Naţionale pentru Sport şi Tineret. In locul sau a fost numita Carmen Tocala

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2012, 10:51 Actualitate | Esenţial


​Primul-ministru Victor Ponta a semnat o noua serie de schimbari din functii. Potrivit deciziilor premierului, a fost eliberat Szakal Andras Zsolt din functia de preşedinte al Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici. In locul sau a fost numit Eugen Coifan. De asemenea, Doina Ofelia Melinte a fost eliberata din functia de preşedinte al Autorităţii Naţionale pentru Sport şi Tineret, in locul sau fiind numita Carmen Tocala. Aceasta a fost preşedintele Federaţiei Române de Baschet.
 
Eliberari din functie:

  • Sorin Moldovan din funcţia de vicepreşedinte, cu rang de subsecretar de stat, al Autorităţii Naţionale pentru Sport şi Tineret
  • Szell Lorincz din funcţia de vicepreşedinte, cu rang de subsecretar de stat, al Autorităţii Naţionale pentru Sport şi Tineret
  • Szakal Andras Zsolt din funcţia de preşedinte, cu rang de secretar de stat, al Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici
  • Teodor Narcis Godeanu din funcţia de vicepreşedinte, cu rang de subsecretar de stat, al Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor
  • Dascalu Cristina Andreia din funcţia de vicepreşedinte, cu rang de subsecretar de stat, al Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor
  • Melinte Doina Ofelia din funcţia de preşedinte, cu rang de secretar de stat, al Autorităţii Naţionale pentru Sport şi Tineret.

Numiri în funcţii:

  • Carmen Tocala: preşedinte, cu rang de secretar de stat, al Autorităţii Naţionale pentru Sport şi Tineret
  • Victor Lucian Ionescu: vicepreşedinte, cu rang de subsecretar de stat, al Autorităţii Naţionale pentru Sport şi Tineret
  • Alin Petrache: vicepreşedinte, cu rang de subsecretar de stat, al Autorităţii Naţionale pentru Sport si Tineret
  • Sorin Vintila Mester: secretar de stat la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor din Decembrie 1989
  • Eugen Coifan: preşedinte, cu rang de secretar de stat, al Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici
  • Claudiu Preoteasa: vicepreşedinte, cu rang de subsecretar de stat, al Administraţiei Fondului pentru Mediu
  • Horia Ion Irimia: vicepreşedinte, cu rang de subsecretar de stat, la Agenţia Naţionala pentru Protecţia Mediului
  • Ovidiu Daescu: comisar general, cu rang de secretar de stat, al Gărzii Naţionale de Mediu
  • Alin-Bogdan Dragulin: vicepreşedinte, cu rang de subsecretar de stat, al Autorităţii Naţionale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice
  • George Baeşu: preşedinte, cu rang de secretar de stat, al Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor
  • Ioan Nasleu: vicepreşedinte, cu rang de subsecretar de stat, al Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor
  • Dan-Cornel Baranga: vicepreşedinte, cu rang de subsecretar de stat, al Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor
  • Constantin Emil Mot: secretar de stat la Ministerul Mediului şi Pădurilor
  • Cristina Crisu: secretar de stat la Departamentul pentru Relaţia cu Parlamentul.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4605 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Totusi (Joi, 31 mai 2012, 11:05)

    scanner [utilizator]

    Ponta asta cand mai guverneaza, caci majoritatea timpului e pe la TV si ocupat cu schimbarile politice.
    • +8 (12 voturi)    
      schimbari (Joi, 31 mai 2012, 11:33)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui scanner

      am cautat si eu pe google informatii despre cei schimbati... si am gasit:

      Sorin Moldovan - sef oganizatie tineret PDL
      Szell Lorincz - presedinte UDMR Deva
      Szakal Andras Zsolt - membru UDMR Brasov
      Teodor Narcis Godeanu - presedinte PDL Topoloveni
      Dascalu Cristina Andreia - a fost numita pe post fix acum 2 luni de catre Ungureanu (culmea, in locul unui fost membru PDL)!

      Acum sa fim putin seriosi: cum naiba toti sefii si subsefii astia de agentii sunt toti membri de partid?

      Dincolo de competente, de vinatoarea de vrajitoare, de inlocuit ai nostri cu ai lor, DE CE sunt toti oamenii acestia (trecuti si viitori) membri de partid?!?
      • 0 (0 voturi)    
        excelent comentariul (Joi, 31 mai 2012, 17:53)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        ca sa fiu profesor la o scoala catarata pe un munte dau un examen foarte dificil. sunt evaluat tat profesional cat si ca talent didactic. daca vrei sa fi un mare sef in structurile statului nu se da nici un examen, esti numit. ceva parca nu e potriveste. atat timp cat se ""numeste"", nu ma deranjeaza sa se "re-numeasca""". nellino are dreptate, sefii si presedintii dati afara sunt toti membri pdl. te pomenesti ca au ajuns in functii in urma meritelor, nu in urma trecerii la partidul castigator. schimba si uslasii de azi ce au schimbat pedelacii de ieri. partea imorala este ca uslasii ed azi au puterea fara sa fie alesi, nimic mai mult
    • +1 (1 vot)    
      Pai ... (Joi, 31 mai 2012, 12:35)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui scanner

      ... in timpul pauzelor publicitare!

      Chiar crezi ca asta guverneaza sau are macar intentia s-o faca?
  • -19 (21 voturi)    
    apa de ploaie (Joi, 31 mai 2012, 11:07)

    Mazeta [utilizator]

    Schimbarea oamenilor fara condamnarea vinovatilor est ca si cum l-ai schimba pe Basescu cu EBA, un ticalos batran cu unul in devenire.
    • +16 (16 voturi)    
      Vinovati de ce? (Joi, 31 mai 2012, 11:25)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai macar habar cine este si ce-a facut Doina Melinte? Dar oricum pentru tine si alti spalati pe creier nu conteaza, trebuie sa-ti reciti mantra..
    • +7 (7 voturi)    
      Te-ai obisnuit sa jignesti... (Joi, 31 mai 2012, 11:55)

      Punisher [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ...oamenii cu abilitatea unei..mazete! Greu sa gasesti printre utilizatorii acestui site un uslinos mai gretos si lipsit de bun simt!
  • +7 (15 voturi)    
    Degeaba (Joi, 31 mai 2012, 11:12)

    alex [anonim]

    s-a inscris Melinte in USL, tot a fost schimbata, sa fie o lectie si ptr.altii
  • +11 (15 voturi)    
    Cel ce (Joi, 31 mai 2012, 11:14)

    banateanul. [utilizator]

    tot striga ca se face epurare politica, acum taie si spanzura dupa cum ai taie capul <cel prost > si el nu numeste pe criterii politice ! Ma intreb ce a avut cu Doina Melinte ? nu a fost membru PSD ?
  • +8 (10 voturi)    
    Altceva mai stie...??? (Joi, 31 mai 2012, 11:23)

    david [anonim]

    Maine poimaine...face o luna de cand e prim ministru si tot ce a facut pana acum a inlocuit cel putin 50 de oameni, iar in rest ne promite marea cu sarea, dar dupa alegerile parlamentare cand nu il mai putem taxa...

    Pacat ca marea majoritate din cei care voteaza nu se informeaza si nu gandesc inainte... Cred orice se spune la tv si inghit orice promisiune/minciuna lansata de USL..
  • +11 (13 voturi)    
    asta da (Joi, 31 mai 2012, 11:27)

    Pocak [utilizator]

    a demis 6 persoane si a pus 14:))
    • +7 (7 voturi)    
      Reducerea cheltuielilor (Joi, 31 mai 2012, 11:54)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui Pocak

      Reducerea costurilor cu personal, voi nu v-ati prins, astia au si platit sa primeasca postul, nu au nevoie de salariu pentru ca spaga si comisionul este mult mai mare
    • +4 (4 voturi)    
      nu ai facut nimic, dle ponta (Joi, 31 mai 2012, 12:00)

      diana [anonim] i-a raspuns lui Pocak

      exact asta gandeam si eu. a promis ca nu va face schimbari decat pana la nivelul secretarilor de stat. se schimba toti sefii de inspectorate scoale, de la directiile agricole, de la apia, de peste tot. plus, el face mult mai multe angajari decat demiteri. de unde bani frate ?
      de cand este prim ministru nu a venit macar cu o masura economica normala, cu pomeni electorale si cu multumiri pentru nomenclatura USL.
      bravo tonta, bravo usl
  • +6 (6 voturi)    
    pe filiera Asesoft (Joi, 31 mai 2012, 11:41)

    clarificator [anonim]

    Se rasplatesc oare sforariile facute pentru castigarea titlurilor la baschet de echipa prietenului Sebastian Ghita? Cel cu care Ponta isi face concediile in Dubai si cu care a fost la Viena la concertul de anul nou. Doar intreb.
  • +8 (8 voturi)    
    hahaha (Joi, 31 mai 2012, 11:41)

    MirceaA [utilizator]

    data viitoare cand vin gunoierii voi fi atent sa vad daca sunt aceiasi, ca vad ca astia schimba tot.
  • 0 (2 voturi)    
    multi dintre cei numiti au fost concediati de Boc (Joi, 31 mai 2012, 11:46)

    Bogdan [anonim]

    e un fel de restitutio pentru cativa :P "Life's a beach" pentru ceilalti :))
  • +7 (7 voturi)    
    Pleaca 6, vin 14 !? (Joi, 31 mai 2012, 11:55)

    Klaus_ [utilizator]

    Poate ca e bine ca i-a eliberat din functii, probabil majoritatea n-aveau ce cauta acolo. Sincer cred ca de 20 de ani incoace 90% din secretarii de stat si subsecretarii de stat sunt niste nulitati corupte cu spate politic. Asa a fost dintotdeauna si probabil asa va fi si de acum incolo.
    Ceea ce nu inteleg de ce trebuie date afara 6 nulitati PDL ca sa vina in loc 14 nulitati USL??! Oricum nu fac nimic, puteau fi dati afara si gata. Asa sunt si mai multi tragatori de sfori, fiecare cu birou, masina, secretara, deplasari, diurne, prieteni, relatii, obligatii... Nu mai pot sa-i tin pe toti din impozitele si taxele pe care le platesc in fiecare luna din buzunarul meu! Le dau mai mult lor decat copilului meu! Nu-i corect!
  • +7 (7 voturi)    
    Cine a fost Melinte? (Joi, 31 mai 2012, 11:59)

    Aura [anonim]

    Nu conteaza ce a facut in sport pentru Romania, conteaza daca a fost membru PSD! Pe cand il vor da pe faras si pe Belu caci a fost consilier la Base?
    • -3 (3 voturi)    
      Belu a fost ilaturat de Base! (Joi, 31 mai 2012, 13:05)

      Ion Cohalmeanu [anonim] i-a raspuns lui Aura

      Functia de consilier a fost o chichita prin care dusmanul numarul unu al poporului roman l-a indepartat de la conducerea echipei de gimnastica feminina, cu scopul de a le face pe plac marilor puteri, stanjenite in visele lor de preamarire, de foarte multe decenii, de fetele noastre de aur si pentru a inlatura o parte din ceea ce Romania mai are pozitiv de aratat lumii. A fost si un atac asupra psihologiei romanilor, care trebuiau umiliti total, ca sa nu mai indrazneasca sa ridice capul.
      Iar daca nu sti cine e Melinte, nu stiu de ce te-au mai ajgajat pedelistii sa tastezi impotriva adevarului.
      • +2 (2 voturi)    
        intrebare retorica (Joi, 31 mai 2012, 13:32)

        io [anonim] i-a raspuns lui Ion Cohalmeanu

        sefu', tu te-auzi ce spui?
        cand ai fost ultima data pentru control la ORL ?
        sau la tine nu urechea e problema, ci receptorul?
        echipa de gimnastica tocmai a luat aurul la europene.
        bre cum se mai gasesc unii sa vorbeasca numai tampenii.
        • -3 (3 voturi)    
          Daca esti obraznic, te crezi destept? (Joi, 31 mai 2012, 14:30)

          Ion Cohalmeanu [anonim] i-a raspuns lui io

          Fetele au revenit pe podiumuri doar dupa ce Belu-Bitang s-au reintors la sala.
          Ai uitat de esecul fara precedent de la mondiale? Atunci consiliau degeba pe langa pirat. Ia oglinda ca sa vezi cine spune tampenii.
          • +3 (3 voturi)    
            Deci... (Joi, 31 mai 2012, 15:19)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui Ion Cohalmeanu

            Basescu l-a fortat (santajat, amenintat, i-a pus pistolul la tampla etc) Belu sa preia acea functie si sa lase "balta" echipa nationala de gimnastica feminina.

            Tot pe vremea dictatorului odios, Belu s-a intors la "carma" gimnasticii feminine.

            Iar cu privire la comentariul la care ai facut prima ta "observatie", era unul sarcastic. Dar de, ura asta a ta iti intuneca si ce mai ai din mintea aia capusata de latrinele tv.

            Apropo de oglinda si tampenii: tu ai oglinda? Ca tampenii spui multe...
            • -1 (1 vot)    
              Cenzore (de doi lei), (Joi, 31 mai 2012, 18:40)

              Ion Cohalmeanu [anonim] i-a raspuns lui Alius

              daca tot bati apropouri, unde scrie ceva de oglinda?
  • 0 (0 voturi)    
    acum aplica basketul, se pregatesc bambilicii! (Joi, 31 mai 2012, 17:38)

    magic gheorghe [anonim]

    el s-a laudat ca a jucat basket si a fost chiar campion. unde?
    acum e clar, ce au ei in cap? de-ar avea asa ceva maidanezii, ar turba!
    ce olimpiada, in afara de cupa interna a liceelor, a cucerit baschetul, sa numesti ministrul sportului de acolo?
    acusi o sa-l pui ministru si pe aur de la auto, sau pe prezentatoarea promotor!
    mai lasa popoolismele:numirile,denumirile,iertarile de taxe si erori, ca, nu numai asta. inseamna premier.
    ce faci cu: autostrazile, ca a venit vara si au termen de pif sau faci ca pnl-ul recent 5 km de autostrada?
    da cu economia, cum o relansezi?
    da cu paritatea leu/euro ce faci?
    ii dai salar degeaba purtatorului de cuvant(faci tu pe purtatorul)?
    samd?
    hai sa lasam puerilismele si sa ne apucam de treaba!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum te simti ca sportiv? (Joi, 31 mai 2012, 18:10)

    Emilia [anonim]

    Deci ai intrat in arena, te-ai luptat cu cei mai buni din lume, ai castigat, ai ridicat drapelul tarii tale pe catarg! Si intr-o zi vine unul ca Ponta sau Antonescu care in loc sa-ti zica merci te ia de mana si te da afara inlocindu-te cu o jucatoare anonima de bachet de care n-a auzit nici macar orasul ei. Vorbim de competente, de recunoasterea valorilor? Nu, nu vorbim decat demagogic, felicitam gimnastele pentru europene si pe agenda avem inlocuirea lui Belu si Bitang cu clientela USL. Cred ca in acest caz ar trebui sa se revolte insisi sportivii care merg la olimpiada. Intr-o buna zi vor ajunge si ei pe faras cu medaliile lor cu tot doar pentru ca au omis sa-i pupe mana lui Ponta sau nu sunt membrii PSD. Iata ce inseamna "depolitizarea" pentru USL? Dementa US-ului merge pana intr-acolo incat si tehnocratii sunt aruncati peste bord fara a fi membrii de partid daor pentru ca au acceptat functii sub PDL! Astept ziua cand Ponta o dea unda verde la antene sa-i faca albie de porci pe Hagi, Nastase si Nadia pentru ca au fost o saptamana cu Udrea la Paris! Aloooo d-ule jos?