VIDEO Ponta confirma ca, in scrisoarea FMI, a doua majorare a salariilor este conditionata de economie

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2012, 19:18 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a confirmat ca aplicarea celei de-a doua etape de majorare a salariilor in sectorul bugetar, prevazuta pentru decembrie, este conditionata in scrisoarea transmisa FMI de evolutia situatiei bugetare, dar a asigurat ca aceasta este doar o precautie pentru "catastrofe financiare", relateaza Mediafax.

"Intotdeauna in scrisorile catre institutiile financiare, toate masurile sunt sub conditia ca lucrurile sa mearga bine, dar se pot intampla lucruri neprevazute. Noi avem banii in buget, dar este o formula in caz ca apar fenomene financiare cu totul neprevazute sau nu se intampla vreo catastrofa financiara cu Grecia sau zona euro. Orice rau se poate intampla", a spus Ponta, la Prima TV.

Agentia Mediafax a anuntat, saptamana trecuta, citand surse oficiale, ca Guvernul a aprobat scrisoarea prin care isi anunta la Fondul Monetar International (FMI) intentia de a finaliza in acest an procesul de recuperare salariala in sectorul bugetar, documentul prevazand o majorare a salariilor cu 8% din luna iunie si "reintregirea deplina" in luna decembrie.



Documentul prevede, ca formula de redactare, ca etapa de majorare salariala din luna decembrie va fi aplicata "daca situatia bugetara va permite acest lucru".

Guvernul a anuntat anterior ca garanteaza pentru cresterea salariilor si ca va taia din alte cheltuieli in cazul in care situatia economica va fi dificila in partea a doua a anului.

Scrisoarea FMI include si angajamentul Guvernului de a restitui treptat pensionarilor cota din contributiile sociale de sanatate retinute ilegal incepand cu 2011.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1436 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Pana la urma Ponta este un demagog ! (Marţi, 29 mai 2012, 19:26)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Pana la urma Ponta este un demagog !
  • +13 (13 voturi)    
    adica niciodata (Marţi, 29 mai 2012, 19:30)

    mockito [utilizator]

    la cat de repede se deterioreaza situatia in UE/Euro cred ca tb sa ne luam la revedere de la o crestere economica pt cel putin 2 ani. si uite asa, promisiunile USL-ului ajung sa ramana doar promisiuni... pt prosti.
  • +13 (13 voturi)    
    asadar... (Marţi, 29 mai 2012, 19:36)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    ... Au mancat ca..t cand au promis ca vor majora salariile, pentru ca ei au solutii, ca sunt bani, dar dictatorul nu vrea sa dea bani la norod.

    Poate ca electoratul ala traditional va intelege ca nemernicii astia nu vor decat sa controleze economia si justitia ca sa isi faca de cap cu ea, iar de pulime ii doare in fund.
    • 0 (0 voturi)    
      narod, norod=popor (Marţi, 29 mai 2012, 20:39)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      Așa este !
      narod, norod=popor
      Dar nerod, nerozi=proști, fără educație
  • +11 (11 voturi)    
    Guvernul Ponta in loc sa dea,a inceput sa ia. (Marţi, 29 mai 2012, 20:08)

    mircea [anonim]

    Prin declaratii iresponsabile care au dus la devalorizarea leului,au inceput sa sufere toti romanii,nu numai cei un milion de bugetari care vor primi 8%,care nu acopera nici pentru ei rata inflatiei.Dar ce fac ceilalti romani?Ponta si ai lui continua declaratiile prostesti care duc la devalorizarea leului si cresterea preturilor.
  • +12 (12 voturi)    
    GREU LA VOLAN... (Marţi, 29 mai 2012, 20:10)

    livius [anonim]

    Vezi mai ponta, te-ai aruncat ca fraierul la guvernare ! Sa nu zici ca nu te-a avertizat Iliescu. Dar era mai important sa faci ceva pt nastase si voiculescu, asa ca ...Daca o tine cursul tot asa si se intampla ceva cu grecia sau spania, ai pus-o definitiv. Si noi implicit.
    Doamne fereste sa avem si un cutremur in perioada asta...
  • +12 (12 voturi)    
    a fost odata, (Marţi, 29 mai 2012, 20:19)

    iulian-bz [utilizator]

    ca niciodata,de n-ar fi ,nu s-ar povesti,uite asa dragii mosului incepem sa ne facem de cacao,o sa va spun maine alta poveste,va urma!!!
  • +6 (6 voturi)    
    catastrofa (Marţi, 29 mai 2012, 20:38)

    laur [anonim]

    E clar ca nu se va da a doua transa, fiindca va fi catastrofa . Nu cutremur si nici inundatii ci insasi el Ponta, o catastrofa de prim ministru
  • +3 (3 voturi)    
    Dar ce credeați? (Marţi, 29 mai 2012, 20:53)

    Timantius Raptor [anonim]

    Cumva că s-a mai schimbat și altceva decât guvernul?! Sfântă naivitate!
    Dacă vreți într-adevăr schimbare, la alegeri votați candidați independenți, nu aripioare ale ex-feseneului, că la ăia „stânga” nu e nimic altceva decât imaginea în oglindă a „dreptei”!!
  • +2 (2 voturi)    
    mai draga (Marţi, 29 mai 2012, 21:22)

    vero [anonim]

    1 - Remarcati afirmatia: "Noi avem bani in buget". A uitat de placa cu greaua mostenire, visteria goala etc. si l-a luat gura pe dinainte.
    2 - Ce zicea dupa intalnirea cu FMI? Va da transa a doua in decembrie indiferent de conditii.
    Mai draga, este posibil sa deschizi gura fara sa zici o minciuna sau o prostie? Nuuuu, asta este tot farmecul tau.
  • +2 (2 voturi)    
    LOL (Marţi, 29 mai 2012, 22:28)

    Alin [anonim]

    Ce imi place cum suna... "ii avem banii... ii avem in deficit" :)