​​VIDEO Marko Bela despre controversa reinhumarii lui József Nyírő: Cred ca trebuie reinhumat la noi in tara. Este un scriitor de renume cu lucrari valabile

de Attila Biro     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2012, 15:45 Actualitate | Esenţial


Marko Bela
Foto: AGERPRES
Liderul UDMR Marko Bela a declarat ca in opinia sa scriitorul József Nyírő trebuie reinhumat in Romania, dar ca scandalul iscat in ultimele zile are considerente politice si electorale. "Sincer va spun, vad o iresponsabilitate din ambele parti", sustine Marko Bela. Fostul presedinte al UDMR a mai mentionat ca ramasitele lui József Nyírő puteau fi reinhumate fara scandal de societatea civila sau de Uniunea Scriitorilor.


Liderul UDMR Marko Bela a mai precizat ca intreaga controversa iscata pe marginea reinhumarii lui József Nyírő ar putea duce la o tensionare a relatiilor dintre comunitatea maghiara si majoritatea romana dar si la o tensionare a relatiilor intre Ungaria si Romania. Vezi mai jos declaratiile lui Marko Bela:




"Eu nu l-as numi scandal. Este un caz mult mai grav. Acum riscam sa se strice relatiile intre cele doua comunitati. Riscam sa se strice, eventual, relatiile dintre cele doua tari. Mie imi pare rau ca reinhumarea unui scriitor maghiar din Transilvania a fost folosita din motive politice in campania electorala.

Ma refer aici si la organizatori care, in mod indubitabil, au avut scopuri electorale. La fel si din partea romana unde unii, fara sa studieze prea mult, incearca sa joace cartea maghiara. Sincer va spun, vad o iresponsabilitate din ambele parti.

Eu cred ca József Nyírő trebuie reinhumat la noi in tara. Este un scriitor de renume. Are opere valabile si in acest moment. In biografia domniei sale are perioade cu care nici unul dintre noi nu poarte fi de acord.

Cred ca reinhumarea trebuia facuta de Uniunea Scriitorilor, de societatea civila. Cred ca era bine daca nici un politician nu s-ar fi implicat in acest caz."


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2486 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    Gura cu venin (Marţi, 29 mai 2012, 15:59)

    valentin [anonim]

    Relatiile dintre cele doua comunitati au fost otravite de politica antiromanesca promovata de UDMR si tolerata politicienii romani. A fost pretul platit pt a forma o majoritate parlamentara. Ati crescut in secuime o generatie indocrinata si plina de ura si aveti acum pretentia ca noi romanii sa va iubim asa neconditionat. Trist pt voi e ca aceasta politica gresita se va intoarce inpotriva voastra a ungurilor.
    • +1 (15 voturi)    
      ... (Marţi, 29 mai 2012, 16:15)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui valentin

      Ietete, costele! Markobelule, la tine in tara inseamna in Ungaria! Ia-i cenusa acolo si fa-l ness!
      • +5 (13 voturi)    
        Declaratie-soc de Vosganian ! (Marţi, 29 mai 2012, 16:46)

        Minoritar vs. minoritar [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        Iata ce declara Varujan Vosganian, etnic armean si fost ministru liberal, azi, la Satu Mare :

        "In nicio ţară din lume minorităţile nu au atâtea drepturi câte au în România.
        Statul român plăteşte reprezentanţii bisericilor în altă limbă, asigură învăţământ de stat în limba maternă şi acordă alte facilităţi minorităţilor."

        Potrivit vicepreşedintelui PNL, România poate fi "un mode"l din acest punct de vedere şi este de părere că “visurile imperiale" ale unor reprezentanţi UDMR nu mai au cum să devină realitate.

        Amintesc doar ca Romania este data sistematic ca exemplu in Consiliul Europei si OSCE in ce priveste protectia minoritatilor !

        In martie 2011, la o reuniune publica a UDMR de la Tg.Mures, Marko Bela declara: "sa recunoastem ca nu exista nici o tara prin vecinatate care sa asigure atatea drepturi pt minoritatea maghiara" ! El facea referire la Slovacia, Ucraina, Serbia, Croatia.

        Se pare ca UDMR-ului i s-a urcat la cap statul prea mult la guvernare si a inceput sa aiba aroganta celui care cere si i se da tot timpul.

        UDMR trebuie sa ramana in Opozitie pe cel putin 4 ani.

        Nu vreau sa votez USL, dar voi vota contra PDL daca propune alianta cu organizatia culturala a separatistilor maghiaro-secui, UDMR sau cu partidul etnic maghiar al extremistului Tokes!
        • -3 (7 voturi)    
          atatea bune (Marţi, 29 mai 2012, 17:29)

          gine oboreanu [anonim] i-a raspuns lui Minoritar vs. minoritar

          nu scuza una rea.
          si este o decizie rea.
          este dreptul de viata si moarte, dreptul omului sa revina in tzara de bastina, sa fie ingropat la el in sat.
          asta este deasupra oricarei politici.
          cred ca ar trebui pus in carta onu pentru drepturile omului.
          daca n'o fi deja inscris acolo...

          restul e propaganda electorala, joc politic, nu omenie.

          asa cum zice morco, sa fie inhumat intr'o ceremonie religioasa restransa.
          lasati omul sa se odihneasca la el acasa.
        • -2 (6 voturi)    
          calmeaza-te (Marţi, 29 mai 2012, 17:42)

          moldovean [anonim] i-a raspuns lui Minoritar vs. minoritar

          Prea te-ai infierbantat amice. Cred ca asta-i urmarea complexului de inferioritate: noi vorbim doar romaneste, "minoritatiloe" vorbesc cel putin doua.

          Putine cunostinte de istorie ne-ar mai trebui. Dar pe astea nu le avem in romaneste.
          • +3 (5 voturi)    
            draga moldovene ungurean (Marţi, 29 mai 2012, 18:38)

            Complexul de superioritate la unii minoritari [anonim] i-a raspuns lui moldovean

            Vezi ca faci doua erori:

            -minoritatile rareori vorbesc bine 2 limbi, am crescut cu secui si pot spune ca multi dintre ei nu numai ca nu stiu decat foarte putin limba romana dar si maghiara o vorbesc prost, cu foarte multe expresii dialectale pe care nu le pricepe nici un ungur din Ungaria. De altfel, secuii care emigreaza in Ungaria isi dau seama repede ca nu stiu bine limba maghiara.
            De altfel, e aceeasi situatia la minoritati din Franta sau Germania, acolo unde arabii sau turcii descendenti de emigranti vorbesc prost franceza sau germana si nici nu stiu bine araba sau turca..

            -"istoria" unora sau altora e scrisa de unii sau altii, e o interpretare a unor evenimente trecute asupra carora nu putem avea date perfect obiective.
            Ce e sigur e ca maghiarii au fost triburi de nomazi veniti din Asia in Europa. Se banuieste ca erau in jur de 30.000 cand au poposit (fara sa ceara nimanui voie) in Panonia (pe atunci locuite de germanici, slavi/sclavini, kazari/evrei, latini/vlahi/romani).
            E sigur si faptul ca secuii sunt imigranti in Transilvania, regii Ungariei oferindu-le scutiri de taxe in schimbul colonizarii unor teritorii. Si foarte sigur (ca sunt la Budapesta) cronici maghiare din sec.13 deplang faptul ca "secuii au ales sa locuiasca in munti, intre valahi si paduri" !!

            Restul sunt interpretari: ca erau romani putini sau multi, ca unii romani erau autohtoni si unii au venit din Valahia fugariti de cumani (care cumani s-au amestecat apoi cu maghiarii, in sec. 13, de teama mongolilor), ca unii si altii au fost pe rand majoritari sau minoritari, ca unii romani au fost maghiarizati si unii maghiari romanizati, etc.

            Mortul ala statea bine unde era, eventual putea fi pus intr-un "panteon" al eroilor neamului maghiar din Budapesta (face Orban unul daca nu e, ca are bani de nu stie ce sa mai faca cu ei..),dar e totusi jenant, e o provocare sa vii sa-l ingropi intr-o tara pe care a urat-o si pe care a vrut-o distrusa. E normal ca romanii sa nu fie deloc incantati de asta..
            • -1 (3 voturi)    
              haida de! (Marţi, 29 mai 2012, 20:13)

              gyula [anonim] i-a raspuns lui Complexul de superioritate la unii minoritari

              Si romanasii sunt exemplul de puritate genetica.
              Da' pe restul, cum i-ai determinat asa exact "se banuieste", "in jur de", ... le-ai luat proba de urina? sau de sange?
              Toti am fost suipus migratiei, dar absolut toti .
              Cred ca daca nu stim ce vrem cu tara asta - si de vreo 100 ani, dam dovada ca avem o tara si nu stim ce sa facem cu ea - e bine sa o ia altii. Orice drept se pierde prin neuz, si prin bataie de joc. Macar aia au niste planuri
              Vadime! Te-ai travestit cumva?
              • 0 (0 voturi)    
                :) (Marţi, 29 mai 2012, 21:16)

                sandor [anonim] i-a raspuns lui gyula

                nici cu noi nu mi-e rusine gyula.toti suntem corciti.
                lasa sa nu o ia nimeni ci sa ramina asa cum este acum.
                suntem si romani , gyula , daca traim aici , nu?
            • 0 (2 voturi)    
              istorie, istorie... (Miercuri, 30 mai 2012, 9:00)

              moldovean [anonim] i-a raspuns lui Complexul de superioritate la unii minoritari

              Regii unguri au colonizat Ardealul inclusiv cu valahi / români. Originea lor este latina (din sudul Dunarii).

              O descendenta dacica a romanilor este pura confabulatie.

              Europa actuala este rezultatul migrarii popoarelor. TOTi au venit de undeva. Asta spun toti istoricii vest-europeni.
        • -4 (8 voturi)    
          noi nu vrem drepturi, ci autonomie (Marţi, 29 mai 2012, 17:56)

          un guru [anonim] i-a raspuns lui Minoritar vs. minoritar

          noi nu vrem drepturi, si ingaduinte din partea statului roman, vrem autonomie, cel putin culturala. vrem numai ce ne-ati promis la Marea voastra unire de la Alba Iulia, si ati dat in scris, si se afla acolo, inramat, frumos si bine. acolo ne-ati promis autonomia, ar fii cazu, ca acu dup 90 si ceva de ani sa va indepliniti promisiunile... daca v-a trebuit Transilvania, nua aveti decat sa va respectati cuvantul dat.
          • +4 (6 voturi)    
            Autronmia culturala a fascistmului (Marţi, 29 mai 2012, 19:05)

            B. [anonim] i-a raspuns lui un guru

            Buna idee, autonomia culturala a fascismului, n-am ce spune! Asta s-a promis la Alba Iulia, cand maghiarii nu au recunoscut Unirea, crezand ca se reinvie evul mediu cand o minoritate conducea cateva nationalitati la un loc de cateva ori mai numeroase! Se vede ca stii tot atat istorie, pe cata simpatie pentru ai pentru criminal. Insa ca sa nu ramai cu totul in ignoranta, afla ca ce s-a promis la Alba Iulia s-a respectat tot timpul, drepturi pentru membriu minoritatii maghiare de a-si pastra limba, cultura, traditiile, de asta ai in Romania un sistem paralel de educatie in limba maghiara, teatru de stat in limba maghiara, opera de stat in limba maghiara, biserica in limba maghiara etc si nimeni nu te aresteaza sau iti zice ceva daca vorbesti in maghiara etc etc. Insa sovinii si iredentistii ramasi inca in fantasmele lui Nyiro, Vass si altii asemenea nu sunt multumiti, nu pot intelege mersul lumii si nu au bunul simt sa taca si sa isi faca mea culpa, ci vor libertatea sa nege Holocaustului, atrocitatile impotriva romanilor, eventual sa arda toate muzeele Avram Iancu din Transilvania, ba cine stie ca spera ca poate Nyiro se ridica din mormant si duce la bun sfarsit masacrul milioanele de romani din Transilvania!

            Trezeste-te la realitate omule, nu are nimic nimeni cu tine ca esti ungur, dar iesi din modul asta imbecil de gandire!
            • +2 (2 voturi)    
              . (Marţi, 29 mai 2012, 21:11)

              tmt [anonim] i-a raspuns lui B.

              Fiecare popor se va instrui, administra și judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său și fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare și la guvernarea țării în proporție cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc.
          • -2 (2 voturi)    
            ALOOO, NU mai e guvernul basescu ! (Marţi, 29 mai 2012, 20:58)

            maria [anonim] i-a raspuns lui un guru

            nu stii ca s-a schimbat guvernul ? Asta nu mai are nevoie de voturile voastre ! GHINION!
          • -1 (3 voturi)    
            @un guru (Marţi, 29 mai 2012, 21:19)

            cioban [anonim] i-a raspuns lui un guru

            adevaru-i ca v-ati tepuit a doua oara.
            prima data v-or furat hainele cand ati venit la rau, dupa aia or promis mai multe ca sa stati mintenas, mah.
            io zic sa meri sa-l cauti pe ala de o promis mah, ca pe noi nu ne-o intrebat cand or promis.
    • +4 (14 voturi)    
      sincer, cred ca nu ai fost atent (Marţi, 29 mai 2012, 16:29)

      visio [anonim] i-a raspuns lui valentin

      la detalii; tipul asta cu nume de fata mare, marko bella, a vrut sa spuna ca scriitorul trebuia reinhumat "la noi" adica in ungaria...
    • +1 (9 voturi)    
      NATIONALISM PENIBIL (Marţi, 29 mai 2012, 17:36)

      MOLDOVEAN [anonim] i-a raspuns lui valentin

      Relatiile dintre cele doua comunitati au fost otravite de politica antiromanesca promovata de UDMR si de politaca antimaghiara promovata de politicienii romani.

      Noua romanilor ne-ar mai trebui putina cultura istorica. Asa ne-am putea integra mai curand in Europa.
  • +14 (16 voturi)    
    Opinia lui Bela (Marţi, 29 mai 2012, 16:20)

    vlad [anonim]

    Ceea ce vreti sa spuneti, domnule Marko Bela, este ca nu negati trecutul de hortyst, antisemit si fascist al acestui individ, poet de mare valoare pentru comunitatea ungara ?
    • 0 (8 voturi)    
      si ce-i cu asta ? (Marţi, 29 mai 2012, 17:43)

      moldovean [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Asta nu insemna ca nu are dreptul sa fie bagat in pamant.
      • 0 (0 voturi)    
        foaie verde stalp (Marţi, 29 mai 2012, 18:51)

        Lou Vega [anonim] i-a raspuns lui moldovean

        Poate fi bagat in pamant . Pe termen lung, mai bine nu.
      • +1 (1 vot)    
        in pamant???? (Marţi, 29 mai 2012, 20:40)

        FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui moldovean

        Eu l-as baga in casa aia de lemn din gradina. Mai sunt care au si asa ceva. (Cu onoruri militare si fanfara). Si belu meu se scoala din cand in cand dar nu face atata galagie.
  • +12 (22 voturi)    
    Care-or fi... (Marţi, 29 mai 2012, 16:22)

    Cataleya [utilizator]

    ...scrierile alea insemnate si lucrarile alea valabile, dle Bela?
    Ca vad ca ungurii tot marseaza pe "eroul lor" dar niciunul nu are curajul sa prezinte o lucrare, concreta, care sa-l defineasca pe ungurul respectiv ca fiind un erou , care merita inmormantat cu onoruri nationale, pe teritoriul Romaniei!
    Dati-ne macar un exemplu, unul cat de mic!
    Puteti, domnule Bela?
  • +4 (10 voturi)    
    Baiatul acesta poet e antisemit (Marţi, 29 mai 2012, 16:31)

    klaus [anonim]

    deci situatia e mult mai grava si provocatoare decat vor ei, ungurii, sa o faca sa para... Ungaria are o politica jignitoare la adresa tarilor vecine si provoaca in mod intentionat scandaluri... O data in plus au depasit orice limita a bunului simt... De data asta insa isi bat joc de o intreaga comunitate internationala poetul in cauza fiind un antisemit... Au facut o mare prostie si o sa le para rau si lor de situatia provocata...Iar sarpele asta cu ochelari de Marko Belo ar trebui sa vina cu idei constructive nu cu rahaturi...
  • 0 (10 voturi)    
    Dece nu? (Marţi, 29 mai 2012, 16:35)

    Anonimul [anonim]

    Aceasta discutie este fara rost. A fost nazist si? Daca murea in Romania ce facea Marga il expulza mort/ Daca aceste lifte, Marga, Ponta Antonescu etc. au tata patriotism in ei dece nu scot scheletele lui Dej, Ceausescu si ale tuturor tortionarilor din securitate care au schingiuit si omorat tot ce era mai de pret in tara asta ,sa le arda si sa le arunce in mare. Dar ei ce fac? Depun coroane cu flori si aprind lumanari la mormintul lui Ceausescu, Dej etc. Rusine criminalilor. Nu faceti altceva decat sa va aratati adevarata fata .
    • 0 (6 voturi)    
      :) (Marţi, 29 mai 2012, 17:39)

      popestii [utilizator] i-a raspuns lui Anonimul

      palit-ai punctu' ochit
  • +2 (8 voturi)    
    De ce dubla masura? (Marţi, 29 mai 2012, 16:39)

    anaerobik [anonim]

    Nu inteleg nici in ruptul capului de ce s-a inflamat disputa statala in cazul acestui scriitor. Daca a fost asa un fascist imputit, trebuia judecat si condamnat, si probabil ca si-ar fi ispasit intr-un fel, pedeapsa inaintea mortii. Si daca asa s-a intimplat, dupa ispasirea pedepsei i se poate refuza inhumarea in tara unde s-a nascut? Exista cumva pedeapsa interzicerii odihnei vesnice? Nu de alta, dar statul roman a condamnat comunismul, in schimb inaltam statui poetilor care au colaborat cu statul comunist cu mare sirg.
  • +4 (8 voturi)    
    Pace, intelegere si o bere (Marţi, 29 mai 2012, 16:56)

    popestii [utilizator]

    Haidati frati rumani la o berica sa va povestesc cum am dat-o in bara istoriceste si noi si voi, si noi fata de voi si voi fata de noi si sa va mai povestesc cum toata intelectualitatea europeana interbelica si belica a stat pe marginea dreapta a flancului drept a escihierului politic. Nume mari ale literaturii noastre si voastre au pete din acestea. Nemtii si frantujii s-au casapit secole la randul si acu' isi reinterpreteaza istoriografia in proiecte comune si obiective. La Budapesta nu e tocmai kosher guvernarea si la Bucuresti bate un vant asemanator. Dar nu guvernul e poporul. Noi suntem poporul, voi si noi. Hai sa punem mana pe cartiile de istorie neinfestate de ideologii. Lucian Boia al vostru este numa' bun pentru o sueta prietenoasa :).
    • +1 (5 voturi)    
      Cititi si plangeti... (Marţi, 29 mai 2012, 18:45)

      ucin [utilizator] i-a raspuns lui popestii

      Fereste-ma Doamne de prieteni... este o carte carte de istorie adevarata a Romăniei.
      de cat a suferit acest popor, de pe urma rusilor si a bozgorilor. Peste 2 milioane de romani morti si disparuti si nu se spune nimic de holocaust inpotriva poporului roman, facut de ciuma rosie bolsevica. Cautati pe net istoria disparuta a Daciei si va veti destepta la realitate.
      Trebuie sa ne ridicam din cenusa si din mizeria in care ne-au aruncat si uni si alti pentru a cuceri acest pamant. Cititi cartea de mai sus cat se mai gaseste si atunci sa postati tot felul de atitudini care nu duc la nimic bun daca nu se scrie adevarul adevarat.
    • -1 (1 vot)    
      da...da (Marţi, 29 mai 2012, 21:27)

      cheloo [anonim] i-a raspuns lui popestii

      abureala .nu mai beau demult.si nu cu voi.
      pune tu mina pe ele si citeste-le mai incolo.
      a fost unu' singur fara pata.
      cine isi reinterpreteaza istoria e dus rau...pierde orice legatura cu radacina.
      Lucica e un modest exceptional.Un mit.
      asa ca lasa vraja ca nu merge.
      nici Marko nu te-ar crede.
      :)
      • -1 (1 vot)    
        lamuriri (Marţi, 29 mai 2012, 23:52)

        popestii [utilizator] i-a raspuns lui cheloo

        ma omule, tu nu pricepi ca orice eveniment, orice fapta este interpretabila si interpretarea istorica permite ca acelasi eveniment sa fie vazut in feluri antagonice? Istoriografia infestata de ideologie asta a facut. Comunismul, nationalismul, religia, capitalismul feroce, rasismul, sexismul au deformat semnificatia evenimentelor istorice pentru a-si justifica existenta. Asa ca reinterpretarea istoriei este necesara in asemenea cazuri. Istoria trebuie scrisa pur si simplu nu trebuie scrisa ca sa dovedesti ceva caci poti dovedi ce vrei cu ea, absolut orice.
        • 0 (0 voturi)    
          ok. (Miercuri, 30 mai 2012, 16:45)

          cheloo [anonim] i-a raspuns lui popestii

          si cine sa scrie istoria? cine e ala care sa o scrie asa cum spui?ai incredere tu in cineva impartial? a fost doar unul pe pamintul asta care a fost impartial...si nu era nici roman nici maghiar.
          este?
  • +3 (9 voturi)    
    Ne-am purtat mai rau ca tampitii ! (Marţi, 29 mai 2012, 16:59)

    kuki [anonim]

    Cred ca se putea face totul in liniste, si cu mai multa diplomatie.
    In alta ordine de idei tampitilor, se inhumeaza o cenusa .Dreptul la mormant il avem cu totii.
    Nu poetul, nu antisemitul, nu parlametarul interbelic, se ingroapa... .Aia a fost odata, in viata.
    Mai periculoasa este propaganda mascata pe care i-o faceti aratand si comentand operele pe la TV. Singura sanctiune este uitarea, nu urinarea pe mormant
    Acum ce ati vrea sa ii scriem si mesaje idioate pe mormant, numai ca in viata a facut acte reprobabile ? Daca erati asa de tari, de ce nu l-ati executat cand era in viata ?
    Pana si Hitler (stie nkdv-ul) a avut dreptul la mormant. E drept, nu ca Goering si amanta sa (cripta de la Karinhall). Pana si Gengis Han are mormant. Pana si Marx si Engels, ca sa nu mai vorbim de Lenin (asta mai cu mot a avut cavou)
  • +1 (5 voturi)    
    ioi (Marţi, 29 mai 2012, 17:00)

    levente [anonim]

    Marko, oricand putea se ajunge cenusa lui Iosca bine mersi in secuime de la Odorhei.

    Numai ca voi , politicienii, ati vrut cu galagie si sa dam la comunitatea ,un pic spectacol ...Iosca sa nu intre pe usa din dos in curte de acasa.
    Sasz si Tamasz se ghiftuiesc bine la mese de astea, ce stiti voi.

    Iti spun sincer, furtunile astea in pahar de apa vor omori doar mustele din capul alora care cred ca acuma, mai merge cu rahaturi de astea .

    Nu ne mai imbata cu apa rece Marko,pentru ca oricat de grea ar fi criza tot s-o gasi de-o gura de palinka,no?

    Marko, bármikor Iosca a hamu üdvözölte a Székelyföld Udvarhely.
    De a politikusok, a kívánt szép fél a közösség, hogy valamilyen előnyt, és nem Iosca be otthon a hátsó ajtón keresztül.
    Sasz és a Támasz, mint ez a fajta ünneplés, mit tudsz.
    Én őszintén mondom, ez a fajta viharok pohár víz károsítja a flyes csak a feje valaki ebből most, a végén a párt, ez a fajta szar édes.
    Ahelyett, hogy menjen részegen hideg vízzel, amit a kemény crise, egy pohár pálinka meg fogjuk találni, nem?
    • +5 (5 voturi)    
      googl f.... translate (Marţi, 29 mai 2012, 17:32)

      popestii [utilizator] i-a raspuns lui levente

      ce google translate ordinar ai folosit :))))))))
      • +1 (1 vot)    
        :)...putin spus (Marţi, 29 mai 2012, 20:26)

        levente [anonim] i-a raspuns lui popestii

        nem...am fost mai inventiv ca sa nu supar limba romana .
        am bagat in translate din romana in engleza si din engleza in maghiara.( am o versiune de google natinalist, ishtenem)

        Iosca ...in memoriam.:)))))))

        Si-asa nu prea i-a placut lui Iosca limba romana .Cred ca asta e unul din motivele pentru care nu-i lasat in pace pe aici.
  • +3 (11 voturi)    
    pt. toti (Marţi, 29 mai 2012, 17:02)

    anonim [anonim]

    1. "La noi in tara" inseamna aici, in Romania, avand in vedere, ca nu noi ne-am mutat dintr-o tara in alta, ci granitele s-au mutat deasupra capului nostru. Bunicii, strabunicii si stra-strabunicii mei s-au nascut aici, asa ca e la fel de mult tara mea, ca tara oricaruia dintre voi.
    2. Domnul Marko tocmai asta spune: ca nu trebuie inmormantat cu onoruri nationale, ca nu este un erou, ca are in biografia sa parti cu care nu putem fi de acord (poate ar trebui sa cititi mai atent sau sa invatati sa intelegeti frazele scrise in limba romana), dar este un scriitor cu renume - ca atare, fiind nascut langa Odorhei, avea dreptul sa fie inmormantat acolo, in cadrul unei ceremonii nepolitice (a se intelege fara politiceni maghiari sau romani, fara circ politic de o parte sau de alta).
    3. Eliade, Goga va spune ceva? Unul a fost membru al Garzii de Fier, altul a fost un politician pro-nazist si antisemit. Sa inteleg ca nu ar trebui lasati sa se odihneasca "la noi in tara"?
    • +3 (7 voturi)    
      exact (Marţi, 29 mai 2012, 17:37)

      popestii [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      calmati-va creiere infierbantate si neinformate. Cititi, ganditi, intrebati, cititi si ganditi din nou.
      • +1 (1 vot)    
        asta e (Marţi, 29 mai 2012, 21:32)

        si tu acuma [anonim] i-a raspuns lui popestii

        noi muncim nu gandim pishto !
        de aia e bine ca minoritarul sa nu se puna cu omul obosit de munca.

        Nem érted?
    • +3 (5 voturi)    
      Nu mai fa comparati deplasate!! (Marţi, 29 mai 2012, 18:53)

      B. [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Octavian Goga a fost politician si un scriitor cu opinii antisemite si pro-naziste, dar nu a fost implicat in nicio crima si a murit mult inainte de Al Doilea Razboi Mondial!

      Mircea Eliade a simpatizat cu Garda de fier, dar nu a a avut nicio functie politica de decizie, nu a fost parlamentar fascist, chiar si dupa ce cazuse Horthy, si organizator de masacre antiromanesti (sau animaghiare) si antisemite ca "scriitorul de renume" Jozsef Nyiro (sau, altul Albert Vass)! Doi condamnati oficial de crime impotriva umanitatii, carora maghiarii din Romania s-au gasit sa le faca in mod ilegal statui!

      Trezeste-te la realitate si intra in secolul XXI, nu mai continua cu manipularile in favoare iredentismului si sovinismului asta maghiar latent, ca nu de asta are nevoie Romania si nu o sa-ti faca bine! Valabil si pentru Marko Bela, care ar trebui sa stie mai bine, sau dimpotriva acuma isi da pe fata adevaratul eu!!

      Inca ceva : Nyiro s-a nascut la Jimbor, in judetul Vaslui, n-are nicio legatura cu Odorheiul Secuiesc, decat ca sovinii secui de-acolo, care mai sunt oficiali si primari ai statului roman vor sa retrezeasca fascimul iredentist construid un altar acolo!

      Mai cresti si mai lumineaza-te inainte sa comentezi in mod fals conciliant. Nu e o "gluma" problema asta.
      • +3 (5 voturi)    
        Erata (Marţi, 29 mai 2012, 19:31)

        B. [anonim] i-a raspuns lui B.

        Nyiro s-a nascut la Jimbor, in Brasov, nu Vaslui, cum am scris din neatentie anterior.

        In fine, ideea e clar : singura legatura a acestuia cu Orhei este iredentismul si sovinismul din Partidul Civic Maghair si alti extremisti maghiari din zona, care au nevoie acum de un altar de cult si carora UDMR, prin vocea poetului Marko Bela, intelege sa le cante in struna, ca doar secuii trebuie sa fie solidari intre ei chiar si criminalii dintre ei de acum jumatate de secol!
  • +1 (9 voturi)    
    iar cenzura? (Marţi, 29 mai 2012, 17:25)

    tepes [utilizator]

    Cum tu Marco Bela consideri ca ,,,,,,,, eu consider ca tu esti un smecher sovin de-orientare-fascista.Ati reusit sa-faceti valuri in societatea romaneasca speculind -tilhareste gilceava dintre partidele romanesti de multe ori inconstiente.Nimic dar-absolut nimic nu ati facut pe deageaba,ati primit plata pt.orice cedare precum o curva din fanar.Nu ati fost NICIODATA un partener cinstit ,ati lovit miseleste oricind ati avut prilejul.
    • +4 (10 voturi)    
      Calmeaza-te amice ! (Marţi, 29 mai 2012, 17:49)

      stefan cel mare [anonim] i-a raspuns lui tepes

      Te-ai aprins cam tare si fara rost. Mai citeste istoria adevarata a pamantului pe care traiesti.
  • +1 (7 voturi)    
    Ce mizerabili... (Marţi, 29 mai 2012, 18:12)

    Daniel [anonim]

    Pe de o parte face declaratiile astea, pe de alta parte extremistii lui dau foc cu cockteiluri Molotov la casa memoriala Avram Iancu....
  • +1 (5 voturi)    
    Fascistii nostriii sunt buni ca-s maghiari! (Marţi, 29 mai 2012, 18:31)

    B. [anonim]

    Asta-i lozinca UDMR! Fascistii si criminalii nostrii sunt buni, romanii ne "discrimineaza"!

    Asta e rezultatul neglijentei binevoitoare si aprobarii tacite a raspandirii ideologiei neofasciste de tip Jobbik in randul minoritatii maghiare din Romania, care oricum a conservat un iredentism si un sovinism uluitor si unic in Europa, mai ales in randul secuilor, un proces care are loc de ani ani buni in Romania, sub influenta evolutiei ideologice din Ungaria, sub masca apararii "drepturilor minoritatilor"!

    Sa se faca o lege prin care sa se declare ca iredentistii, criminalii de razboi si fascistii maghiari, plus toti adeptii lor, sunt exclusi de la legile morale si oficiale care incrimineaza negarea Holocaustului si crimele impotriva umanitatii, mai ales una pentru secui, ca sa stim si noi una si buna, sa nu se mai serveasca pretexte "europene".
  • -1 (5 voturi)    
    La voi in tara, (Marţi, 29 mai 2012, 20:04)

    John M. [utilizator]

    adica in Ungaria. Noua ne e de ajuns ca va avem pe voi. Sper ca in testamentul vostru sa scrieti tot asa:"Vrem sa fim ingropati la noi in tara". Stim noi care-i tara voastra. Sau poate optati pentru Mongolia?!