UPDATE Victor Ponta, despre incidentele legate de reinhumarea lui Nyiro Jozsef: Guvernul isi mentine o pozitie ferma/ Declaratiile oficialilor maghiari nu sunt in linia relatiei de buna-vecinatate

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 27 mai 2012, 20:01 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a declarat, intr-un comunicat de presa al Guvernului citat de Agerpres, ca incidentele legate de problema reinhumarii ramasitelor lui Nyiro Jozsef pe teritoriul Romaniei sunt regretabile si decizia Guvernului de a nu accepta aceasta solicitare se bazeaza pe faptul ca scriitorul maghiar a fost o persoana recunoscuta pentru pozitiile sale anti-romanesti, antisemite si pro-fasciste. Seful Executivului a mai precizat ca declaratiile facute in aceste zile de unii oficiali maghiari, printre care si presedintele Parlamentului Ungariei, "nu sunt in linia relatiei de buna-vecinatate dintre statul roman si cel maghiar", si ca va ridica aceasta problema la prima runda de discutii pe care o va avea cu omologul sau maghiar, Viktor Orban, la finalul saptamanii viitoare, la Bucuresti.

''Premierul Victor Ponta anunta ca Guvernul isi mentine o pozitie ferma cu privire la incidentele legate de problema inhumarii ramasitelor lui Nyiro Jozsef pe teritoriul Romaniei. Primul-ministru al Guvernului Romaniei, Victor Ponta, a constatat cu ingrijorare incidentele care au avut loc in ultimele zile, ca urmare a tentativei de inhumare pe teritoriul Romaniei a ramasitelor lui Nyiro Jozsef. Decizia Guvernului se bazeaza pe faptul ca Nyiro Jozsef a fost o persoana recunoscuta pentru pozitiile sale anti-romanesti, antisemite si pro-fasciste. De aceea, Guvernul Romaniei a considerat inacceptabila solicitarea referitoare la reinhumarea pe teritoriul Romaniei'', se arata in comunicatul de presa al Guvernului.

Premierul mai precizeaza in comunicatul de presa ca "Guvernul Romaniei sustine cu fermitate decizia Prefecturii Judetului Harghita, de a ataca in contencios administrativ adeverinta de inhumare a lui Nyiro Jozsef, apreciind si atitudinea primarului din Odorheiul Secuiesc". Seful Executivului a reiterat ca orice demers in acest sens trebuie suspendat.

Guvernul Romaniei considera necesar sa aiba o pozitie echilibrata si europeana, "chiar in fata unor actiuni vadite de provocare comise de formatiuni politice si extremiste angrenate in campania electorala pentru alegerile locale'". ''In acest context, credem ca este regretabila implicarea directa in aceasta actiune si in campania electorala a fortelor politice extremiste, a presedintelui Parlamentului Ungariei, Laszlo Kover si a presedintelui partidului de extrema dreapta, Yobbik, domnul Gabor Vona'', arata Guvernul Romaniei.

Premierul si-a exprimat apreciere fata de decizia initiatorilor de a astepte verdictul instantei si fata de atitudinea moderata a reprezentantilor UDMR, care ''nu s-au raliat unor actiuni extremiste, unor demersuri electorale nepotrivite, menite sa escaladeze in mod nefericit in dezbaterea publica''.

"Autoritatile au dorit sa evite orice fel de incident intre partea romana si cea maghiara", pe marginea acestui subiect, a afirmat primul-ministru precizand ca este esentiala continuarea dialogului dintre autoritatile romane si cele maghiare, fara ca acesta sa fie afectat de incidentele din prezent.

Potrivit comunicatului Guvernului, Victor Ponta a aratat ca "vom respecta in continuare drepturile minoritatilor in Romania si suntem ferm angajati pe aceasta directie care ajuta relatiile dintre tarile noastre. Dar aceasta nu inseamna ca vom tolera gesturi ale unor extremisti, facute doar in interes de campanie electorala. In fata unor acte cu caracter provocator si extremist, Guvernul Romaniei va avea o atitudine europeana, in spiritul legii si al Constitutiei Romaniei, un spirit pe care l-am avut mereu in ceea ce priveste promovarea drepturilor minoritatilor"


Ministrul pentru relatia cu Parlamentul, Mircea Dusa: Kover Laszlo trebuie sa respecte statul roman, trebuie sa-i respecte pe romani

"Domnul Kover (n.r. presedintele Legislativului ungar, Kover Laszlo), ca un inalt demnitar al statului maghiar, trebuie sa respecte statul roman, trebuie sa-i respecte pe romani, trebuie sa respecte relatiile pe baza de principii democratice intre state membre ale Uniunii Europene", a afirmat Ministrul pentru relatia cu Parlamentul, Mircea Dusa, intr-o declaratie acordata Agerpres. Declaratia ministrului roman este o reactie la criticile aduse de oficialul de la Budapesta Guvernului roman pe motiv ca ar fi impiedicat reinhumare a scriitorului maghiar Nyiro Jozsef.

Ministrul pentru relatia cu Parlamentul a reamintit ca Guvernul Romaniei a refuzat pe cale diplomatica si oficiala sa permita reinhumarea lui Nyiro Jozsef.

"Domnul Kover sa faca afirmatii la dansul acasa [...] nu sa faca aprecieri la adresa Guvernului Romaniei, care pe cale diplomatica si oficiala a refuzat sa dea voie reinhumarii sau aducerii ramasitelor pamantesti ale scriitorului Nyiro Jozsef in Romania. Iar Parlamentul Ungariei sau presedintele Parlamentului Ungariei trebuia sa respecte decizia Guvernului Romaniei, nu sa vina in Romania sa forteze nota si la limita sa solicite ieri autorizatie de inhumare. Noroc ca statul si Guvernul Romaniei este vigilent si, pe baza principiilor democratice si a statului de drept, a suspendat acea autorizatie", a declarat Mircea Dusa.

Ministrul Dusa a afirmat ca presedintele Parlamentului Ungariei se afla in campanie electorala pe teritoriul Romaniei, de sustinere a presedintelui Partidului Civic Maghiar, Szasz Jeno, adaugand ca "Guvernul condus de Victor Ponta si Guvernul USL a dovedit ca este un Guvern solid si care nu mai admite orice ingerinta a unora sau altora care vor sa reinvie fantome ale trecutului".

Presedintele Parlamentului Ungariei, Kover Laszlo, a criticat, duminica, Guvernul Romaniei, pe care l-a acuzat ca a impiedicat procesul de reinhumare a scriitorului maghiar Nyiro Jozsef. Prezent la Odorheiul Secuiesc pentru ceremoniile anulate, Kover Laszlo, a descris comportamentul Guvernului roman drept "neprietenos, necivilizat si barbar", potrivit Agerpres.

Ceremonia de reinhumare a scriitorului maghiar Nyiro Jozsef a fost anulata in ultimul moment, programandu-se. in loc, o slujba de comemorare a poetului, dupa ce Prefectura Harghita a atacat in instanta adeverinta de reinhumare.

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4952 vizualizari

  • +1 (27 voturi)    
    Heil Kover Laszlo (Duminică, 27 mai 2012, 20:37)

    ac [utilizator]

    Domnul asta nu stiu cine e, dar sa pretinzi inhumarea unui criminal de razboi si sa ne mai dea si cu var pe tema asta, poate sa se duca intr-un loc special, care se numeste la moas-sa pe gheata. Eu unul n-as fi transportat "moastele" lui Horia Sima sau Zelea Codreanu nu stiu unde, aici sau in alta parte, sa mai fie si inhumate cu mare pompa, cu obligatoriul sobor de preoti, si dupa asta aratind degetul mijlociu alora care au suferit de pe urma lor.
    Se pare ca fiecare avem metehnele noastre, romanu maninca saminta in aeroport cind se da cu WizAir in Italia - unguru tre sa se ia de careva. In numele a ceva ce incepe cu "a fost odata", si nici n-a fost asa cum vor ei sa fi fost, eroic, in goana calului si cu musteata in vint,
    • +18 (38 voturi)    
      Ponta, lasa petardele!!! (Duminică, 27 mai 2012, 22:38)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ac

      USL vrea sa acopere mizeria penala de la ISC!!!
      USL,in loc sa incerce sa acopere actele de coruptie ale lui Ponta prin declaratiile astea penibile legate de Udrea, ar trebui sa ceara DNA sa-si faca treaba in cazul ISC si sa-l cerceteze pe Ponta pentru favorizarea infractorului Adrian Nastase, mentorul lui! In mod normal DNA ar trebui, ca in orice tara civilizata, ca intr-un asemenea caz de mare coruptie sa-l aresteze pe Ponta si pe fostul sef al ISC, Constantin Grajdan amandoi intervenind in justitie in favoarea celui mai corupt premier al Romaniei din toate timpurile, Adrian Nastase!
      Asta e cea mai mare problema pe care o are tara asta, orice alta actiune fiind doar petarde trase la disperare!!!
      • -4 (28 voturi)    
        Nu putem sa incadram totul la "petarde" (Duminică, 27 mai 2012, 23:02)

        Ililie [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        In cazul de fata reactia lui Ponta nu este petarda, era necesara si a fost binevenita. Aici nu este vorba numai de Ponta, ci de reactia guvernului si statului roman.
        • +7 (9 voturi)    
          Asa e! (Luni, 28 mai 2012, 8:31)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Ililie

          Nici petarda nu poate sa fie!
          E doar o amarata de fumigena!
          Arunca fum in ochii privitorilor ca sa nu se vada "competenta" si "cinstea" guvernului grivco!
          Nu e nevoie de multe; alistar, standfoed, mangla, diaconu, ISC, ...
          In cata vreme a facut toate astea?
          Numai 3 saptamani?
        • 0 (0 voturi)    
          ipoteze! (Luni, 28 mai 2012, 15:46)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Ililie

          A. nu cumva Nyiro era cetatean roman in 1940 (o zi inainte de diktat)? a renuntat/i s-a retras cetatenia cu un act oficial??? daca nu, nu exista temei legal pt. refuzul de reinhumare in RO! B. Nyiro nu a fost declarat criminal de razboi, asa ca [daca ziarle isi permit] oficiali ai statului roman nu pot face vorbire despre asta C. daca se cere mutarea urnei Anei Pauker de la Bucuresti la (ex.) Husi, se vor face aceleasi vorbiri?
      • +4 (10 voturi)    
        Iti dau minus... (Luni, 28 mai 2012, 6:32)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ... numai pentru ca esti offtopic total. Il detest pe Ponta, pe care il consider mai utecist de 100 de ori decit MRU. Dar aici era vorba de niste domni din Ungaria care ne dau cu var in mod grobian, si inca fara sa aiba dreptate.
  • +1 (37 voturi)    
    In sfarsit (Duminică, 27 mai 2012, 22:41)

    c_o_d [utilizator]

    un raspuns adecvat "prietenilor" maghiari. E un raspuns ferm dat unor extremisti de cea mai joasa speta. Sa vii in tara unuia si sa te faci ca nu intelegi ce-ti spune si apoi sa-l mai faci si barbar, necivilizat si neprietenos, e de-a dreptul sfidator la cer. Iar declaratia udmr-ului mie nu mi se pare deloc echilibrata. Serpii aia zic ca nu trebuia politizata, adica sa se faca dar mai pe sestache.
    Treziti-va romani, mesajul dusmanilor de neam romanesc, or sa ne trezeasca mai repede decat ne trezesc conducatorii nostrii.
    • +21 (29 voturi)    
      In sfarsit? (Duminică, 27 mai 2012, 23:34)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui c_o_d

      Mai oameni buni nu vedeti ca inainte de alegeri pe toti ii apuca nationalismul si iubirea fata de poporul roman? Nu mersi. Sa-si iubeasca tara dupa ce sunt alesi. Toti au inchis ochii si au fost partasi la ce au facut sa zicem rau ungurii. Acum si Ponta si extremistii maghiari vor sa castige cateva voturi in plus. Secuii in conflict cu UDMR-ul vor sa obtina voturi de la nebunii lor, iar Ponta de la extremistii romani. Ce bravo..cata fericire la unii. Nu se schimba nimic in bine. Va garantez ca va fi mai rau. Veti vedea, mai vorbim peste 4 ani. Nu va mai fi Basescu, Boc, Udmr-ul si sa vad pe cine o sa dati vina. Abia astept. Si acum se vede ca Ponta nu face fata. Au zis de salarii si pensii. Sa vedem de unde vor scoate bani de la anul. Si atat. Impozit gradual nu se fcae, legea educatiei cica e buna si se aplica, pana acum au zis contrariul, impozitarea averilor imense nu a trecut, deci nu vroiau decat din opozitie, retrocedarile au criticat, ca nu trebuie facuta acum o lege in acest sens, acum Ponta spune ca Cedo ne-a cerut, si trebuia facut, Cu FMI ei nu discuta, dar dupa investirea a fost primul lucru pe care l-a facut: discutii cu FMI.
      • +13 (13 voturi)    
        Stai linistit (Luni, 28 mai 2012, 6:34)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        Nu cistiga nici un vot decit de la aia care scuipa saminta printre dinti "mama ce l-a facut 'r-al dreacu de bozgori". Daca te referi la electorat fost PRM actual OTV acolo tot aia e. Daca te referi la de-alde mine, nu am sa votez un comunist ca Ponta nici daca isi baga in fund dinamita ca sa ajunga pe luna.
      • +8 (10 voturi)    
        te felicit Vali! (Luni, 28 mai 2012, 7:59)

        iuon [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        Vezi Vali, daca am fi vecini, probabil ne am intelege foarte bine!
        Ma bucur ca in tara asta mai sunt oameni care gandesc (dar din pacate marea majoritate a cedat si a plecat)

        Attila
  • -2 (18 voturi)    
    Bravo (Duminică, 27 mai 2012, 23:44)

    LoveRomania [utilizator]

    A avut si Ponta o pozitie buna de cand este ministru
  • -4 (14 voturi)    
    presedintele parlamentului... (Luni, 28 mai 2012, 0:01)

    amycus [utilizator]

    asta se intampla cand ajung partidele populiste la putere: ajung si personaje penibile ca laszlo kover si roberta anastase in fruntea parlamentelor.
  • -2 (20 voturi)    
    nu conteaza ce zice Ponta (Luni, 28 mai 2012, 1:05)

    florinhm [utilizator]

    Unii cum vad "Ponta" in titlul unui articol sau la sfarsitul unui citat, gata, incep sa critice si sa contrazica. Nici nu mai conteaza daca are dreptate sau nu. Daca Ponta zice ca cerul e albastru, imediat vor aparea indivizi care vor incerca sa te convinga ca cerul nu e deloc albastru. Daca Ponta ne sfatuieste sa bem apa cand ne e sete, imediat vor incepe unii sa strige ca PSD-ul face probabil afaceri ilicite cu apa. Si asa mai departe. Pur si simplu mintea ingusta a unora nu poate concepe ca Ponta poate spune prostii, dar la fel de bine poate avea dreptate in anumite privinte. Ei nu stiu decat huo, huo, huo.
    • +2 (6 voturi)    
      Proverb (Luni, 28 mai 2012, 8:52)

      dan.p [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

      Ce tie nu-ți place, altuia nu-i face!
  • +18 (24 voturi)    
    ! (Luni, 28 mai 2012, 3:27)

    ghiula [utilizator]

    mai baieti, despre Nyiro Jozsef se stiu putine lucruri elocvente, atat ungurii cat si romanii de azi is cam pe langa problema, totul e doar de nuanta electorala,cred.
    Horty, Antonescu, niste baieti...
  • +6 (8 voturi)    
    Totul este o chestiune electorala (Luni, 28 mai 2012, 9:21)

    timisoara [utilizator]

    S-au exprimat agresiv "patimasii" si de o parte si de alta,in scop electoral . Totul se rezolva pe cale diplomatica ,de oameni avizati.
    Actiunea "politiei"lui I.Rus ,a fost ridicola.
    Eu spun ca "este nevoie de doi prosti ,ca sa inceapa bataia".
    Sa dovedim ,ca majoritatea nu e "proasta".
  • +4 (10 voturi)    
    Cine seamana vant, culege .... (Luni, 28 mai 2012, 9:32)

    alnimanui [utilizator]

    voturi. Cui ii trebuie un conflict cu Ungaria? Ce avem noi de impartit cu un mort? Secuii nu vor mai citi poeziile lui daca nu e ingropat la Odorhei? Eu stiu ca un ,,sentiment oprimat creste in intensitate''. Si m-am saturat de oameni dispusi in egoismul lor sa manipuleze prostia si sentimentele umane numai sa puna mana pe putere.
    • +1 (1 vot)    
      si inca ceva (Luni, 28 mai 2012, 12:20)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui alnimanui

      de ce pui fals problema unui conflict cu ungurii?? cati romani simpli sau din staful de guvernare roman si-au permis sa mearga in Ungaria sa intarate romanii de acolo sa isi ceara presupuse drepturi sau sa reclame presupuse abuzuri?? sa sa jgneasca poporul ungar sau guvernul ungar?? cine a initiat situatia conflictuala?? dar e mai usor cum faci tu bagi capul la nisip ca strutul....
  • +1 (3 voturi)    
    n-avem de ce (Luni, 28 mai 2012, 11:03)

    sorinhe [utilizator]

    Aveam un bust al lui Antonescu la Sf. C-tin si Elena la Piata Muncii, care intai a fost acoperit, dupa care a disparut la presiunile comunitatii internationale si a organizatiilor pentru drepturile omunil, evreilor, etc... Deci nu il mai avem. De ce am fi acceptat o inhumare in Romania a unuia care din punctul de vedere al majoritatii Romane, precum si a celorlalte organizatii este cel putin la fel de intolerabil?
    Tonta-neTonta, nimeni nu ar fi trebuit sa permita inhumarea.
    Faptul ca a fost guvernul asta, nu spala nici ministrii de kko pe care ii avem, nici zecile de schimbari politice, zecile de gafe, aservirea guvernului la imperiul rus, la afacerile de partid si la interesele turnatorilor si securistilor..
    • -1 (1 vot)    
      le amestecam! (Luni, 28 mai 2012, 15:51)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui sorinhe

      inhumarea este o treaba civila si religioasa. Tam-tam in jurul acesteia e o treaba politica. Iar daca Striblea nu facea spume la gura la RTV (a lui Ghita, deci a lui Ponta), stia careva inafara Odroheiului (si poate nici acolo) despre Nyiro??? Interesant este ce motiv se va gasi pt. denumirea strazii, caci nu exista niciun act care sa consemneze "criminal de razboi". Mai notez ca si Octavian Goga a avut "ceva" cu miscarea legionara, dar asta nu ne impiedica sa-l onoram ca literat de frunte al RO.
  • +3 (3 voturi)    
    de plans (Luni, 28 mai 2012, 11:11)

    nastratin [utilizator]

    conform http://www.calificativ.ro/UNITATI_SCOLARE_DIN_JUDETUL_HARGHITA-a10337.html
    exista aceasta unitate de invatamant: Denumire: SCOALA GENERALA CLASELE I-VIII NR 2 "NYIRO JOZSEF" SATU MARE
    Fel unitate: Unitate de invatamant
    Forma de invatamant: Invatamant de zi
    Tip unitate: Scoala cu clasele I-VIII
    Limba de predare: Limba maghiara
    iar guvernul se impotriveste sa ingroape niste oase!
    • -1 (1 vot)    
      cine a aprobat asta?? (Luni, 28 mai 2012, 12:16)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui nastratin

      cine a semnat decretul de numire sa i se taie mana dreapta!!!