Decizii ale premierului: Alte eliberari din functii la autoritati

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 25 mai 2012, 12:40 Actualitate | Esenţial


Primul-ministru Victor Ponta a semnat vineri o noua serie de eliberari din functie. Este al treilea val de schimbari din aceasta saptamana. De data aceasta, au fost eliberati Szenczi Bianka, din functia de vicepresedinte al Autoritatii Nationale pentru Reglementarea si Monitorizarea Achizitiilor Publice, Aurelian Popa, din functia de presedinte al Autoritatii pentru Valorificarea Activelor Statului si Elvira Rodica Andronescu, din functia de presedinte al Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca.

Tot vineri, Primul-ministru Victor Ponta a semnat o noua serie de numiri în funcţii:


  • Taras Răzvan Ioan: preşedinte al Agenţiei pentru Implementarea Proiectelor şi Programelor pentru Întreprinderile Mici şi Mijlocii;
  • Mircea Fechet: vicepreşedinte al Autorităţii Naţionale pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice;
  • Marius Lucian Obreja: preşedinte al Autorităţii pentru Valorificarea Activelor Statului;
  • Doru Badescu: membru al Consiliului de Administratie şi preşedinte al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate;
  • Cristiana Barbu: preşedinte al Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă.
Miercuri, Victor Ponta l-a eliberat pe Vladimir Tismaneanu din functia de presedinte al Consiliului Stiintific al Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului Memoria Exilului Romanesc, printr-o decizie semnata miercuri, informeaza Mediafax. Seful Executivului a decis si eliberarea din functie a lui Ioan Stanomir din postul de presedinte executiv al Institutului.

Joi, premierul a semnat o a doua serie de eliberari din functie din aceasta saptamana. Cei schimbati sunt secretarul de stat in Ministerul Economiei, Borbely Karoly, presedintele Autoritatii Nationale pentru Cercetare Stiintifica, Dragos Mihael Ciuparu si presedintele Casei Nationale de Pensii Publice, Domnica-Doina Parcalabu. De asemenea, a semnat si o serie de numiri in functie. La ministerul Economiei a fost numit secretar de stat Nicolae Rotileanu, iar la Autoritatea Nationala pentru Cercetare Stiintifica a fost numit Tudor Prisecaru.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6928 vizualizari

  • +23 (31 voturi)    
    oau ..ce mai munceste premierul.. (Vineri, 25 mai 2012, 12:44)

    monser [anonim]

    cred ca e tare obosit....

    oare cand se mai gandeste si la noi?

    ca la ei...vad..
    • +19 (25 voturi)    
      In ceea ce ii priveste pe ei (Vineri, 25 mai 2012, 13:34)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui monser

      toat deciziile sunt ACUM!
      Cand este vorba de tara, de popor, deciziile sunt ... DUPA...
      Cat de prost sa fii ca sa crezi ce mananca totnu?!
      Avea dreptate CTP, multi alienati mintal (se extinde si la uslasi) in tara asta!
      Se face vazuta indobitocirea latrinelor si a partzurilor tv!
      Si cum romanul este analfabet, lenes, milog, iubitor de vulg, ... ce mai vreti?!
    • +7 (9 voturi)    
      Democracus Dracicum- Nou tratat (Vineri, 25 mai 2012, 14:06)

      Aristofel [anonim] i-a raspuns lui monser

      Nu cred ca aceasta abordare ii va putea asigura o majoritate de voturi la urmatoarele alegeri. Vor trebui infiintate posturi noi in minister in numar egal cu radacina patrata a numarului total de alegatori.
  • +22 (26 voturi)    
    Se confirma ce spuneam in ianuarie... (Vineri, 25 mai 2012, 12:51)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Argumentele de demitere a Guvernului si a presedintelui erau atat de slabe, incat era clar de atunci ca singurul program urmarit era "Plecati voi, sa venim noi !"

    Au venit... Se simte vreo imbunatatire in macar UNUL din domeniile vietii ? NU, din contra !

    Q.E.D
    • +17 (21 voturi)    
      ba da,,, (Vineri, 25 mai 2012, 13:38)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      se simte...dar se simte prost.
      cursul de schimb...
    • -13 (15 voturi)    
      ? (Vineri, 25 mai 2012, 13:41)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      cand sa se simta? de cat timp au venit? iar referitor la "ceilalti", personal, nu cunosc pe NIMENI multumit de ce s-a intamplat in ultimii ani, nici soferii de taxi nu mai pun botul la ce spune domnul presedinte. singurul care e ok, ba chiar a prosperat e un amic, care ( printr-o simpla coincidenta) e membru pdl. deocamdata :D
      • +11 (13 voturi)    
        Putina logica. Te-ai uitat prea mult la Antene (Vineri, 25 mai 2012, 14:24)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Ori stii pe unul, ori pe NIMENI... Mai adauga cateva sute de oameni (poate mii) care posteaza pe aici si care n-au strigat impotriva lui Boc sau Basescu, ci doar i-au criticat, ca NIMENI nu e perfect, ci doar perfectibil.

        Partea proasta e ca USL nu face nimic creativ de 3 saptamani incoace, ci doar taie si spanzura...ba pe cei noi ai lor ca i-au ales prost, ba pe cei existenti in functii mai mari ca sunt de la "ailalti"...
      • 0 (0 voturi)    
        Vei simti curand, cu varf si indesat (Vineri, 25 mai 2012, 23:53)

        manipulantu [anonim] i-a raspuns lui alex

        Coincidenta e ca deja pe mine euro ma arde la rate! Si nu e crestere speculativa.
        In curand, vei simti si inflatie, cresterea deficitului, cresterea datoriei publice si imprumuturi mult mai scumpe...
      • +1 (1 vot)    
        ai dreptate alex (Sâmbătă, 26 mai 2012, 9:35)

        ginel din gura oborului [anonim] i-a raspuns lui alex

        astia habar n'are cat este ei de ocupati.:)

        cum spunea trebunu, ca gura nebunului adevarul graieste, oprisan de vrancea face toate schimbarile, din biroul lui viktor de la viktoria.

        forza viktoras !
        marga e cu noi !
  • +22 (28 voturi)    
    De doua saptamani acest guvern nu exista! (Vineri, 25 mai 2012, 12:55)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Tot ce face este doar sa-si puna flamanzii in locuri unde se poate fura pe rupte!
    Ponta e mai rau decat Nastase, trebuie dat jos, altfel va fi o noua Revolutie!!!
    • -18 (24 voturi)    
      :)) (Vineri, 25 mai 2012, 13:08)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      iti ia sefii portocalii si nu iti convine.. foarte bine va face! CXe ati facut aia patiti acum! Revolutie?.. cu cine?.. cu aia max 15% care sustin PDL?.. sa fim seriosi.. mai repede s-ar strange impotriva lui Basescu decat a Guvernului
      • -11 (15 voturi)    
        cam asa este (Vineri, 25 mai 2012, 13:34)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        ...asa este cand pierzi sefia....suferi
        • +10 (12 voturi)    
          Mai ales (Vineri, 25 mai 2012, 13:49)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          daca esti inclus in categoria celor definiti de CTP!
  • +18 (24 voturi)    
    mai are de lucru (Vineri, 25 mai 2012, 13:00)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    la portari si femei de serviciu inca n-a ajuns, oricum alta treaba nu are si la altceva nu se pricepe.
  • +9 (17 voturi)    
    grav este ca decizile astea nu pot fi contestate.. (Vineri, 25 mai 2012, 13:09)

    costica [anonim]

    Au la baza celebra OUG 37/2009 a lui Emil Boc care a permis politizarea intregii adminsitratii publice din Romania...
    PDL a legiferat asta, a procedat la fel iar USL continua...
    Si nu pot fi macar contestate aceste schimbari..
    Pleaca PDListii, vin USListii... ATAT...
    Daca in toamna va castiga PDL alegerile(cum spune Dna Udrea, ca deja romanii regreta PDL!!!), PDL ii va schimba cu portocalii lui !!
    ATAT.
    Pleaca unii, vin altii.
    ATAT.
    • +8 (10 voturi)    
      e simpla politica! (Vineri, 25 mai 2012, 13:34)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Politica asta e asa de simpla: orice fac ai nostrii e ok, ce fac ai lor e nashpa. Si nu conteaza care-s ai nostrii si care-s ai lor, sau ce fac!
  • -7 (9 voturi)    
    intoarcerea in viitor (Vineri, 25 mai 2012, 13:58)

    phoenix5 [anonim]

    sint procese absolut normale... cind vrei sa faci altlel decit au facut ceilalti e normal sa-ti pui oameni in care ai incredere si care au capacitatea de a conlucra cu tine si a transpune in practica politica pe care vrei sa o faci....PDL a facut absolut la fel , a acaparat tot ce se poate, dar au politizat excesiv si ati vazut ce a iesit.. Ponta nu are nici 3 saptamini de cind e in functie si e deja atacat din toate partile... propaganda de partid PDL vad ca funtioneaza din plin si au inceput sa se prostitueze si la posturi de televiziuni pe care le detestau pina acum citeva saptamini inclusiv la Antena 3. Postul acesta insal dadea cu 2 seri in urma pe Jose Careras, la aceiasi ora pe B1 vorbea Lazaroiu..iar pe Realitatea TV kamikaze Popoviciu... A pune un semn de egalitate intre aceste personaje mi se pare ridicol si de cascadorii risului.
    • +2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 25 mai 2012, 14:51)

      florinelul [anonim] i-a raspuns lui phoenix5

    • +2 (2 voturi)    
      Ce propaganda visezi? Vezi ministerul educatiei (Vineri, 25 mai 2012, 15:05)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui phoenix5

      PDL nu trebuie sa faca propaganda. Cand tu numesti oameni la educatie ca Mang, Corina Dumitrescu si acum agramatul ala prost, ce vrei sa mearga bine. Daca aveau un interes macar faceau un gurvern din oameni carora nu le poti reprosa nimic. Poate in PNL mai sunt si niste oameni nepatati si uitati prin filiale dar in PSD nu ai sa vezi.
  • +8 (10 voturi)    
    restaurarea (Vineri, 25 mai 2012, 13:58)

    ion bradu [anonim]

    Sînt convins că Ponta, ca și Antonescu de altfel, sînt o calamitate pentru Romania.
    • -2 (2 voturi)    
      salvarea (Vineri, 25 mai 2012, 15:02)

      boculete [anonim] i-a raspuns lui ion bradu

      iar Boc a fost salvarea Romaniei, nu ? Toti o apa si un pamant; restaurearea restaurarii, bai draga restauratorule; probabil ca ti se parea normal sa guverneze cu persoane afiliate lui Boc ??? inteligent, nu ?
      • 0 (0 voturi)    
        bai inteligentule (Vineri, 25 mai 2012, 16:36)

        irinel [anonim] i-a raspuns lui boculete

        posturile respecitve nu trebue sa fie afiliate unui guvern/partid/persoana si nici nu au fost pana acuma.

        Iti place sa te afirmi cand habar nu ai, tu stii doar ca Ponta e tatucu tau. Ca de era Poanta la carma acu 3 ani, acum eram ca si grecii poate mai rau. Asa ca mutlumeste-i lu Boc ala ca nu ti-a dat mai multi bani ca daca iti dadea acuma erai la cersit.
  • 0 (0 voturi)    
    restaurarea (Vineri, 25 mai 2012, 14:54)

    ion bradu [anonim]

    Nu sînt anonim.Sînt scriitor de la Chișinău și confirm încă odată mesajul meu, adăugînd totodată că Marga este poate cel mai slab ministru de externe pe care l-a avut Romania în ultimul timp.Credeți-mă nu spun lucruri gratuite.Sînt adevăruri care mă dor și care se văd doar de aici, de la Chșinău.
  • 0 (0 voturi)    
    Deja e prea mult (Vineri, 25 mai 2012, 15:28)

    Eu [anonim]

    Dl.PM cu se mai ocupa de 3 saptamani incoace, in afara sa faca numiri de uslasi in functii si sa apara pe sticla?deja am impresia ca nu e PM ce prezentator TV. La orice ora deschid teveul apare el.parca isi numise un purtator de cuvant la guvern.
  • +2 (2 voturi)    
    Urmeaza (Vineri, 25 mai 2012, 15:29)

    mos ion roata [utilizator]

    sa destituie Patriarhul BOR, vatmanii din Iasi,clopotarul din Sapanta,tulniceseresele din Apuseni....etc
  • 0 (0 voturi)    
    Demisii si destituiri (Vineri, 25 mai 2012, 15:32)

    Catalin [anonim]

    Oare cind se va ajunge si la Ministerul Educatiei la nivel de inspectori scolari si directori generali care primesc salarii degeaba?
  • 0 (0 voturi)    
    gashca nebuna (Vineri, 25 mai 2012, 15:37)

    livius [anonim]

    cata treaba au frate....
    mai calculeaza 6 luni cat au furat ceilalti si apoi se intorc aia si o luam de la capat.
    vezi mai leonardo da vinci ca am creeat un perpetuum mobile uman. ma rog, in anumite cazuri nu-i chiar uman....
  • 0 (0 voturi)    
    Toata ziua muncesc :) (Vineri, 25 mai 2012, 16:25)

    Eu [anonim]

    Dl.Ponta se ocupa doar de numiri de uslasi in functii si de aparitii pe sticla. In fiecare zi cand deschid teveul dau de el, uneori am impresia ca nu e de fapt PM ce prezentator TV. Parca isi numise un purtator de cuvant la guvern.
  • 0 (0 voturi)    
    curiozitate (Vineri, 25 mai 2012, 16:27)

    andrimix [anonim]

    tot citesc de demiteri, demiteri si iar demiteri, pe criterii politice si nicidecum de competenta.

    Am si eu o curiozitate (pentru hotnews ar fi interesant daca ati putea verifica asta cumva), fiind vorba de institutii ale statului, care sigur au contracte colective de munca, nu cumva exista pe-acolo clauze prin care orice demitere se face cu plata a X salarii compensatorii? ca eu asa stiu ca merge treaba la stat, iar domnii demisi cu siguranta nu luau minimul pe economie.

    pentru ca daca e pe-asa, din start aceste numiri ne costa mai mult decat ne-ar putea ajuta (desi am dubii uriase ca astia noi ar fi mai buni ca aia vechii)!
    • 0 (0 voturi)    
      revenire (Vineri, 25 mai 2012, 16:38)

      andrimix [anonim] i-a raspuns lui andrimix

      asa, la o prima "googluiala", http://jurisprudenta.avocats.ro/munca-9.php

      Nu ma pricep eu la de-astea juridice, da' se pare ca la AVAS aveau prevazute 10 salarii compensatorii brute in caz de concediere, ca o mai fi sau nu in vigoare respectiva prevedere, n-am habar....
    • 0 (0 voturi)    
      acum nu ne mai costa... (Vineri, 25 mai 2012, 19:29)

      costica [anonim] i-a raspuns lui andrimix

      Ne-a costat pana in 22 Aprilie 2009 cand Guvernul Boc a aprobat celebra OUG 37/2009 care legifera politizarea adminsistratiei publice din Romania.
      Pana la OUG 37/2009 toti cei schimbati de Boc au dat in judecata Guvernul Romaniei si ajunsese Romania sa aiba cate 2 sau chiar 3 sefi pe un post la unele institutii deconcentrate!!(daca-ti amintesti chiar Traian Basescu a criticat PDL pentru aceasta OUG, pentru ca au politizat excesiv administratia publica mai ales cu clientela politica incompetenta, iar Sever Voinescu recunostea acum vreo 2 saptamani, intr-un interviu in Romania libera, aceasta eroare pricipala a PDL). Cauta pe net si gasesti interviul lui Sever Voinescu din Romania Libera.
      Dupa aprobarea OUG37/2009 toate numirile politice au avut la baza aceasta OUG iar cei demisi nu au mai dat statul roman in judecata!
      De aceea am scris mai sus ca toate aceste schimbari au baza legala si nu mai pot fi contestate.
      Dl Boc a facut la fel, USL continua.
      Oricum, nu-i intereseaza nimic decat sa-si puna oamenii lor la putere.
      La fel a facut si PDL, la fel face acum si USL
      Toti o apa si-un pamant.
      TOTI.
  • 0 (0 voturi)    
    ANRE aici trebuie schimbari (Sâmbătă, 26 mai 2012, 12:17)

    CostelBucuresti [utilizator]

    ANRE Autoritatea Nationala de Reglementare in domeniul energiei.
    Aici trebuie schimbari masive, aici se afla prietenii baietilor destepti care fura ca in codru.