Titus Corlatean: Obiectivele MCV trebuie redefinite

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 mai 2012, 9:13 Actualitate | Esenţial


Ministrul justitiei, Titus Corlatean, considera ca MCV a fost si este util, dar necesita o redefinire a obiectivelor, tinand cont de progresele realizate in ultimii cinci ani in Romania.

"Cele doua misiuni primite - contacte la Curtea Europeana si la Comisia Europeana - vizeaza domenii esentiale si am fost bine primit la Strasbourg si Bruxelles. Discutiile au fost substantiale si productive. La Bruxelles, cu responsabilii CE discutiile au vizat prioritatile noului guvern, angajamentul de a continua reformele in justitie, nu pentru ca ne cere Bruxelles, ci pentru ca este in interesul cetatenilor. Mesajul politic a fost bine primit", a spus Corlatean, invitat in emisiunea "24 Intr-o ora" de la DigiTV.

"In iulie ne dorim si asteptam in mod firesc si obiectiv un raport pozitiv despre mersul justitiei in ultimii cinci ani, care ne va ajuta si la aderarea la Schengen", a adaugat el.

"Au trecut cinci ani, lucrurile s-au miscat in Romania. Dupa cinci ani nu pot ramane aceleasi obiective, de parca nu s-a intamplat nimic. Nu a spus nimeni ca imediat dupa raport MCV va inceta, dar nici nu poate dura la infinit", a subliniat Corlatean.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1703 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Desigur (Joi, 24 mai 2012, 9:18)

    Citizen Kane [utilizator]

    Trebuie continuat pana va disparea si ultima farama de indoiala ca justitia nu este independenta. Sper ca UE sa continue cu criticile la adresa justitie.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu mori caii cand vor caini! (Joi, 24 mai 2012, 9:21)

    raluca [anonim]

    Daca l-ar fi pus un guvern din Romania de mult era inchis. Deci, degeaba " joc de scena", se termina cand doresc cei care l-au impus si are obiectivele pe care acestia le doresc...
    Cred ca nu se va schimba nimic inca un an sau doi! Alo, USL, gresesc?
  • +14 (14 voturi)    
    Vrabia malai viseaza! (Joi, 24 mai 2012, 9:22)

    Corina [anonim]

    Cum credeti dle ministru ca vad cei de afara interventia Premierului in dosarul lui Nastase? Raportul v-a fi negativ , nici nu ati venit bine si ati inceput sa faceti ce stiti, adica presiuni pe judecatori , a inceput hotia si jaful pe fata .
    Felicitari pentru cel mai "curat guvern".
  • +13 (13 voturi)    
    siiigur ca da (Joi, 24 mai 2012, 9:24)

    marx [anonim]

    inca doua numiri ca la ISC si "spalari"in public ale inculpatilor a la A Nastase si MCV-ul va fi ridicat!
  • +8 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 24 mai 2012, 9:44)

    polonyca [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    Cred ca ar trebui voi sa va redefiniti obiectivele (Joi, 24 mai 2012, 9:53)

    ogi [anonim]

    Lasati Justitia sa-si faca treaba ce o au de facut .
    De cum ati ajuns la putere ati si inceput sa va jucati cu butoanele .
    Cred ca raspunsul nostru e sa va taxam la votul din toamna daca nu cumva mai repede .
  • +6 (6 voturi)    
    Titus Corlatean.... (Joi, 24 mai 2012, 10:15)

    ionita [anonim]

    Dupa cele intimplate in procesul Nastase si la ISC sunt de acord cu tine -Obiectivele trebuie redefinite !!!!.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa suspendam MCV pana scapa US-lasii de dosare! (Joi, 24 mai 2012, 10:57)

    tata nitu [anonim]

    Sa suspendam MCV pana scapa US-lasii de dosare! Mai ales bombonel, voicu si felix.
    Sa suspendam MCV pana scapa US-lasii de dosare!Mai ales bombonel, voicu si felix.

    Sa suspendam MCV pana scapa US-lasii de dosare!Mai ales bombonel, voicu si felix.
  • +3 (3 voturi)    
    cel mai bine..... (Joi, 24 mai 2012, 11:53)

    cred [utilizator]

    Dl.Corlateanu [omul de casa al lui Nastase] trebuie sa le atraga atentia europenilor ca asa nu mai merge, fiind prea pretentiosi.Redefinirea trebuie facuta imperativ si mai ales punctual si anume; justitia romana nu are voie sa atinga nici macar cu o floare marii infractori Nastase,Voicu,Voiculescu si ceilalti borfasi existenti si mai ales care vor apare acum cand sant la guvernare.Mai mult, Europa sa nu idrazneasca sa ia atitudine inpotriva noastra,ci s-a faca bine sa ne aplaude!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Asta este restauratia comunista intruchipata (Joi, 24 mai 2012, 12:21)

    Craii de curte veche [anonim]

    Asa om cu studii superioare nu mi-a fost dat sa vad.Nu stiu cum a trecut examenele, ca prin cap nu cred, ca ia trecut sa invete, doar sa fure cred ca este singurul lui scop.Habar nu are de MCV, ce este sau ce inseamna. Vrem sa fim cu europenii ok, facem ca ei vrem sa fim cu subdezvoltatii facem ca si asiaticii, TURCII, ARABII, si hoardele de barbari.
    • 0 (0 voturi)    
      Obiectivele MCV trebuie redefinite? (Joi, 24 mai 2012, 22:54)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Craii de curte veche

      Eventual o vizita la Carul cu bere ar fi suficienta?
  • +1 (1 vot)    
    "Albirea " lui Nastase (Duminică, 27 mai 2012, 11:25)

    adrian88000 [utilizator]

    este ultimul si cel mai mare progres al Justitiei romane.
    Felicitari domnule Titus. ( Ce nume! Ce aura! Ce simbol! -Vax! Cel care i-a pus acest prenume nu stia ce pramatie ve deveni acel copil ).