Corespondenta de la Chicago

Un grup de 14 tari NATO, intre care si Romania, a cumparat cinci drone fara munitie

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 21 mai 2012, 20:06 Actualitate | Esenţial


​Un grup de 14 tari din cadrul NATO - Bulgaria, Cehia, Danemarca, Estonia, Germania, Italia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Norvegia, Romania, Slovacia, Slovenia si Statele Unite - a decis sa achizitioneze cinci vehicule aeriene fara pilot (drone) impreuna cu centrul de comanda si control, a anuntat, duminica, Casa Alba, in prima zi a summit-ul NATO de la Chicago. In comunicatul Casei Albe se mentioneaza ca NATO va opera si va asigura mentenanta sistemului din fondurile comune ale celor 28 de tari aliate. Presedintele Traian Basescu s-a referit, duminica seara, la proiectul Smart Defence, insa nu a spus ca Romania se afla in grupul de 14 tari care va achizitiona cele 5 drone. Nu este clar care este contributia financiara a Romaniei in cadrul acestui proiect.


Casa Alba mentioneaza, in comunicat, faptul ca operatiunile din Libia au subliniat deficitul de strangere de informatii, supraveghere si misiuni de recunoastere in cadrul Aliantei. La Chicago, NATO a semnat un contract privind dezvoltarea sistemului de supraveghere terestra din cadrul Aliantei, care utilizeaza drone fara munitie pentru obtinerea unor informatii cruciale privind potentiale amenintari. “Aceasta este un tip de inzestrare care nu ar puta fi disponibila pentru multi aliati fara ajutorul NATO. Prin impartirea costurilor putem furniza o mai buna securitate pentru fiecare Aliat la un pret mai scazut”, se mai arata in comunicat.

Despre acest proiect a vorbit duminica si secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, care nu a mentionat insa numele tarilor care cumpara drone. “Astazi, a fost  semnat un contract privind achizitioarea a cinci drone fara munitie care le va da posibilitatea comandantilor nostri sa identifice amenintari, sa identifice tinte sau sa vada ce se intampla la orizont, in orice moment”, a declarat Rasmussen. Secretarul general NATO a mai spus ca acest proiect este realizat in cadrul Smart Defence, si ca alte 20 de proiecte au fost aprobate duminica “menite sa furnizeze facilitatile de care avem nevoie la un pret pe care ni-l putem permite”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7494 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    Uraaaaaaa, (Luni, 21 mai 2012, 21:10)

    Lucian_Mares [utilizator]

    gata, nu ne mai däm cu telegondola, ne däm cu drona!!!
    • -1 (7 voturi)    
      las' ca voi va dati cu (Marţi, 22 mai 2012, 9:09)

      fifica [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      ponta :))
    • +1 (3 voturi)    
      Acces la un sistem ultramodern (Marţi, 22 mai 2012, 9:46)

      Romania intra in "smart defence" [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      Mare suparare la Budapesta ca Romania si Slovacia, tari cu care Ungaria are relatii dificile din cauza separatistilor maghiari, vor avea acces la sisteme de supraveghere aeriana ultramoderne.

      Nici Serbia nu e incantata ca Romania si Bulgaria vor avea acest sistem de drone de supraveghere, Belgradul avand o atitudine represiva impotriva etnicilor romani vlahi si a bulgarilor de pe teritoriul sau (ambele etnii locuiesc compact in estul Serbiei, la frontiera cu Romania si Bulgaria).

      Rusia nu vede cu ochi buni accesul tarilor baltice la sistemul de drone, la fel cum Ucraina e suspicioasa fata de potentialul militar in crestere al Romaniei.

      Daca va uitati pe lista vedeti ca exista 3 grupuri compacte in estul Europei, tarile baltice, Cehia-Slovacia si tari din Balcani (Romania, Bulgaria si Slovenia). La fel si in vestul Europei, e un grup nordic Danemarca/Norvegia/Germania, si o tara sudica, Italia (Luxemburg e mai mult de moft). USA furnizeaza centrul de comanda.

      Dintre toate, Romania are cel mai mult de castigat, pt ca are 2 "fronturi" potentiale in zona, cu Ucraina si Serbia, precum si un vecin cu evolutie societala fascista (Ungaria).

      Numarul de drone nu e intamplator, cu siguranta e cate una afectata fiecarui grup de state, in functie de pozitia geografica:

      Romania-Bulgaria (prioritar pt Balcani, Transnistria si Ucraina)
      tarile baltice (prioritar pt vecina Rusie)
      Italia-Slovenia (prioritar pt vecinii magrebieni si balcanici)
      Germania-Luxemburg-Cehia-Slovacia
      Norvegia-Danemarca

      Conceptul de punere in comun e bun, daca Romania ar fi cheltuit singura zeci de milioane de euro pe asa ceva iesea un scandal pe plan politic intern, intr-un an electoral.

      Mai intai vom invata sa operam asemenea sistem, sa ii testam capacitatile in timp real si daca vor fi rezultate, poate achizitionam noi singuri mai tarziu cateva drone, inclusiv dotate cu armament.
      • +1 (1 vot)    
        mai usor cu pianul pe scari... (Marţi, 22 mai 2012, 10:49)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Romania intra in "smart defence"

        care potential militar in crestere, ca noi nu mai avem aviatie! Sau ma scuzati, mai avem niste IARuri...cu siguranta cele 16 SU27 si cele 7 mig29 sunt de-a dreptul ingrozite de IARurile noastre...

        Tot ceea ce ne apara acum e tratatul NATO, fortele noastre militare sunt de tot rasul la acest moment. Pana nu reechipam adecvat fregatele, nu ne luam avioane si nu modernizam fortele terestre si intram naibii odata cu echipament compatibil NATO, tot ceea ce ne protejeaza este tratatul.
  • -9 (15 voturi)    
    Deci noi, spre deosebire de SUA si Israel nu vom (Luni, 21 mai 2012, 21:14)

    .... [utilizator]

    avea dreptul sa facem asasinate la comanda. E mai bine asa, cine stie ce i-ar fi trecut lui Base prin cap (adica prin minte) la suparare.
    • +3 (3 voturi)    
      cu siguranta (Marţi, 22 mai 2012, 9:10)

      fifica [anonim] i-a raspuns lui ....

      base va programa una pentru viktoras palace.:)
    • -1 (1 vot)    
      La o asemenea gandire (Marţi, 22 mai 2012, 11:10)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui ....

      nu poti decat sa spui ca ai ajuns la mintea oului puiului de gaina!Mai cobori putin si ajungi la nivelul unei plante.
  • +11 (11 voturi)    
    O precizare (Luni, 21 mai 2012, 21:58)

    STEFAN A. [utilizator]

    Avioanele fara pilot sint Global Hawk Block 40.
    Aceste aparate sint de supraveghere de la mare inaltime si ca atare nu au munitie , armament in dotare .
    Avioanele fara pilot din modelul General Atomics MQ-1 Predator sint cu capacitate de a purta armamente . (avioane tactice ) Varianta purtatoare de arme se cheama Predator MQ-9 Reaper .
    A nu se confunda cele doua tipuri de avioane UAV cu roluri diferite dar si capacitati diferite .
    • -1 (3 voturi)    
      Și tu crezi tot ce se spune (Marţi, 22 mai 2012, 9:28)

      Radu Humor [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Și mai ales tot ce zboară ?
      Zic și ăștia doar cât să nu se prindă fraierii de adevăr.
      Dar cu banii noștri își permit orice , nu ?!
      • -1 (3 voturi)    
        bun-venit (Marţi, 22 mai 2012, 10:57)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui Radu Humor

        chiar ne lipsea al doilea postac al lui Hrebe (nu te simti jignit, primul e si mai desucheat)! chiar ne lipsea ceva propaganda pro-rusa pe aici. Dar spune-mi de ce trebuie sa te cred pe tine? ai documente care sa contrazica declaratiile NATO, sau te superi ca EU (si altii) il credem pe Obama si nu pe Ponta/Ilici?
      • -1 (3 voturi)    
        Da domnu' ! (Marţi, 22 mai 2012, 11:18)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Radu Humor

        Uneori trebuiesc cheltuiti bani si pe chestii care nu se introduc in gura(ma refer la alimente) si asta pentru a nu te trezi intr-o buna dimineata ca esti obligat sa inveti o alta limba oficiala(din pacate avem exemple din istoria nu foarte indepartata :( ).
  • -1 (3 voturi)    
    Fane, (Luni, 21 mai 2012, 22:07)

    g.v [anonim]

    îmi plăcea mai mult când se scria că "x țări, ... , au cumpărat", că este mai multe.
    Acum, na, merge și așa, la ţară nu se vede, la oraș nu se pricepe...
  • -4 (8 voturi)    
    Drona si... spunerea (Luni, 21 mai 2012, 22:34)

    solar [utilizator]

    Domnule Tapalaga, eu te cred om serios si nu copil!! Cum crezi matale ca era cazul sa anunte asa ceva Basescu inaintea altora, si in primul rand a secretarului general Nato???!!!! Zau, ca ma dezamagesti. Si ti-o spun fara suparare. Gandeste-te bine ce asterni... pe hartie> Aici nu e vorba de Basescu,domnule Tapalaga,sper ca iti dai seama.Daca nu intelegi limpede chestia asta esti si matale ca toata presa noastra cea vestita... a intregii Romanii. Si e o mare gresala!!!
  • -2 (10 voturi)    
    Ce tare e asta (Luni, 21 mai 2012, 22:41)

    Phileas Fogg Rasmussen [anonim]

    5 drone la 14 tari ? Sunt in timesharing ? Si cum facem ? Cu tabel ca la cheia de la uscatorie ? Sau la mica intelegere... hai ba estonienilor nu fiti naspa... weekendu asta ne dam dam noi cu drona ca voi v-ati dat destul :)
    • +5 (7 voturi)    
      Dacă nu te-ai prins încă... (Luni, 21 mai 2012, 23:28)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui Phileas Fogg Rasmussen

      ...aruncă o privire pe harta Europei şi vezi poziţionarea următoarelor state: Bulgaria, România, Cehia, Slovacia şi Slovenia.
    • -3 (3 voturi)    
      Serbia pusa la respect. (Marţi, 22 mai 2012, 2:38)

      Mande [anonim] i-a raspuns lui Phileas Fogg Rasmussen

      5 tari cu locatii strategice pentru mentinerea linistii in peninsula Balcanica. Astfel, Bulgaria, Romania, Slovenia, Cehia si Slovacia vegheaza asupra fostei Iugoslavie.
  • -1 (5 voturi)    
    q (Luni, 21 mai 2012, 22:59)

    asddd [anonim]

    "a cumparat" sau "au cumparat" ?
    • +1 (5 voturi)    
      un grup a cumparat (Luni, 21 mai 2012, 23:38)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui asddd

      greu cu gramatica
  • -3 (3 voturi)    
    Am o intrebare :o))) (Marţi, 22 mai 2012, 0:03)

    Nanaboz [utilizator]

    Dronele sunt de la americani sau de la chinezi? :)))
    • 0 (2 voturi)    
      Heheh (Marţi, 22 mai 2012, 2:40)

      Gicu baiat mare [anonim] i-a raspuns lui Nanaboz

      de la Coreea de Nord ;)
    • +1 (3 voturi)    
      drona chizdii (Marţi, 22 mai 2012, 8:20)

      bing-bang [anonim] i-a raspuns lui Nanaboz

      te-ai prins....in caz ca o drona ar cade la inamic...........NATO se va jura ca nu-i apartine.............nu vedeti mah ce scrie pe ea.........MADE IN CHINA
  • -1 (7 voturi)    
    HaHaHa (Marţi, 22 mai 2012, 4:01)

    Lucian Ilea [utilizator]

    14 tari au cumparat ,cu mare efort,5 drone
    adica 3 tari pe drona cu una bonus(cred ca e Iranul)
    Aviatia noastra extraordinara e mandra
    De acum inainte nu numai avioanele lor cad in bot
    Asa-i in lumea a 13-a
    • +3 (7 voturi)    
      . (Marţi, 22 mai 2012, 8:41)

      Turmentescu [anonim] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      De unde apareti? Nu ratati nici o sansa sa aruncati cu o piatra in Romania. Mai citeste o data stirea, printre tarile alea "chinuite" se afla si SUA, Germania si Italia. Dronele sunt pentru NATO, adica pentru misiunile comune, nu pentru o tara sau alta. Intelegi macar acum despre ce e vorba?
  • -1 (3 voturi)    
    Imediat cu mistou si bascalia (Marţi, 22 mai 2012, 7:13)

    niculaie [anonim]

    Eclar ca se face co-operativa la dronuri intre mai multe tari invecinate.
    Romania,Bulgaria ,Ungaria si grecia pe un dron,cu conditia la greci ca vin cu banii ,iar restu de 4 dronuri se impart la ceilati cumparatori la fel de amarati ca Romania,Bulgaria si mai ales grecia care nici ei nu-si permit dronu propriu.
    smecheria o sa fie ca daca prinzi dronu cehilor,a polonejilor si a estonienilor pe psatiu dronului romanesco-bulgaresc-grecesco, il confisti - si pe buna dreptate.
    Ceace ma mira pe mine este lipsa de initiativa la Romani: luai v reo 5-6 elevi de la cercu de aeromodele de la liceu National 'I.L.Caragiale (unde am invata io ceva-ceva carte) si le dai sarcina nationala sa faca Dronu Patriei - sa-i zicem 'Dronu Carpati" - numit in cinstea bicicletei cu acelashi nume.
    asa ar fi si corect si cinstit.
  • -1 (3 voturi)    
    :)) (Marţi, 22 mai 2012, 9:57)

    catalin_mattei [utilizator]

    ar fi si culmea sa spuna despre ce este vorba .. domnia sa are scoala Partidului Comunist Roman si a Securitatii care l-au invatat foarte clar ca poporul nu are de ce sa stie lucruri .. ajunge sa stie tovarasul de sus.. cat despre democratie! Mofturi nene!
    • -2 (2 voturi)    
      sa se spuna! (Marţi, 22 mai 2012, 11:01)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      si ce tip sunt, si unde sunt amplasate si planul de zbor si cum pot fi sabotate. Vor economisi bani seriosi FSB (KGB), vor plati doar ceva solde unor "democrati/transparenti" de pe forum! Pt. dezvaluiri ca cele cerute de tine, in USA se face inchisoare pe viata. Noi suntem in RO, ne uitam la rublele-aur si suntem democrati si inteligenti.
  • -3 (3 voturi)    
    pe ponta l'o fi intrebat ? (Marţi, 22 mai 2012, 9:58)

    fifica [anonim]

    ca iar se reunesc camerele !

    adica, pe georgescu-daianu, adevaratii sefi ai guvernului.
    ponta=drona lui bonbonea !

    forza ponta !
    ilici forever !
  • +1 (1 vot)    
    penibila stirea (Marţi, 22 mai 2012, 10:02)

    dronul vesel [anonim]

    SUA au vreo 17.000 de drone. asta e varianta oficial declarata, daca au mai multe doar ei stiu. acum 14 tari au cumparat 5 drone cu SUA included. asta e cam la misto.
    • -1 (1 vot)    
      drone si drone, vesele si triste (Marţi, 22 mai 2012, 10:17)

      fifica [anonim] i-a raspuns lui dronul vesel

      astea sunt drone supraveghere/spion, de mare inaltime.

      nu d'alea de jucarie.
      una d'aia o sa'i luam lui pontanacu, sa se joace in parc.

      forza usl !
      ilici forever !
      • +1 (1 vot)    
        drone si iar drone (Marţi, 22 mai 2012, 10:50)

        dronul vesel [anonim] i-a raspuns lui fifica

        alea de jucarie au si armament? ca m-am incurcat un pic in rationamentul tau
        • 0 (0 voturi)    
          aia pentru pontanac (Marţi, 22 mai 2012, 17:13)

          fifica [anonim] i-a raspuns lui dronul vesel

          va avea armament, sa sperie cotrocenii !

          lansatoare de minciuni !

          centrul de comanada la latrina 3 si observator de tragere la rtv.
    • 0 (2 voturi)    
      drones vs. US citizens (Marţi, 22 mai 2012, 14:11)

      Tzompi [anonim] i-a raspuns lui dronul vesel

      ASA ESTE si deja aceste "drone" (corect in romana este AVION TELEGHIDAT, ca asta e, un avion, toata ziua!) se folosesc la supravegherea populatiilor in SUA. Si ulterior, cand vor fi revolte in SUA, populatiile tot cu aceste "drone" vor fi reduse la tacere. Ca-i ieftin si rentabil, si cel care ghideaza "drona" omoara oamenii ca in videogames. Fara implicare afectiva.
  • +1 (3 voturi)    
    "Weapon industry" este in toate. (Marţi, 22 mai 2012, 11:10)

    Tzompi [anonim]

    Guvernul Greciei a cumparat vreo 100 de tancuri Leopard germane, FARA MUNITIE, care acum stau si ruginesc. Asa o cheltuiala de ban public NU s-a facut fara stirea Comisiei Europene, cum tot suntem mintiti ("vaaaai, UE nu a stiut in ce shit e Grecia, doar poorul grec e de vina tra la la...").
    Articolul de jos vbeste. doar de semnarea unor contracte pt. acele tancuri, de fapt s-au livrat doar vreo 100 (fara munitie):
    http://www.defenseindustrydaily.com/greece-signs-contracts-for-183-leopard-2s-150-leopard-1s-0978/
    • -1 (1 vot)    
      Pai a fost o afacere de genul fregatelor britanice (Marţi, 22 mai 2012, 16:28)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Tzompi

      Ai perfecta dreptate, UE nu avea cum sa nu stie despre acest tip de afaceri. S-au facut doar ca nu observa si acum, cand s-a apropiat deznodamantul (grabit si amplificat de criza financiara inventata de americani) se prefac a fi ingrijorati de soarta Greciei. Sunt doar ingrijorati doar pentru ca nu stiu cum sa repare ceea ce au facut si acceptat cu buna stiinta atatia ani.
      Totusi nu inteleg un lucru: de ce, daca sunt ingrijorati de Grecia, vor sa repete experimentul (cu ajutorul FMI) cu Romania. In plus, noi inca nu am intrat in faliment si deja ne cer sa le vindem la pret de criza tot ce ne-a mai ramas dupa jaful post-decembrist.
      • 0 (0 voturi)    
        aspecte catre UTILIZATORUL ANONIM (Miercuri, 23 mai 2012, 9:40)

        Tzompi [anonim] i-a raspuns lui ....

        Si tu ai perfecta dreptate.
        In anii 80 au fost multi politicieni vestici sceptici (numiti si atunci "extremisti") care s-au opus luarii Greciei in Comunitatea economica europeana, stiind ca ethosul grecesc este incompatibil cu valorile occidentale. Pina la urma insa NATO a dictat pt. interesele la Marea Egee si GR a fost luata. Pe rol de bun ghletuitor de ban public comunitar...
        FMI isi face de cap in unele tari si pt. ca guvernantii acelor tari tradeaza interesele nationale. De ex. FMI in anii 90 a fost alungata din unele tari asiatice, unde patriotii erau la guvernare. E drept ca daca nu accepti "doctoria FMI" bancile mondiale iti dau un razboi civil urgent.