Victor Alistar anunta ca a castigat procesul cu ANI

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 mai 2012, 20:01 Actualitate | Esenţial


Victor Alistar
Foto: Agerpres
Victor Alistar anunta, intr-un comunicat remis HotNews.ro, ca a castigat irevocabil procesul cu Agentia Nationala de Integritate (ANI) si Agentia Nationala a Functionarilor Publici (ANFP), astfel ca nu se mai poate vorbi despre existenta unei incompatibilitati in cazul sau.

Potrivit comunicatului, Inalta Curte de Casatie si Justitie a respins vineri recursul formulat de ANI impotriva deciziei Curtii de Apel Bucuresti care ii dadea dreptate lui Victor Alistar, in procesul sau cu ANI si ANFP.

"Astfel, Sectia Contencios administrativ si fiscal a ICCJ a stabilit ca suspendarea la cererea mea din functia publica de la ANFP pentru a putea lucra la Transparency International Romania, a fost facuta prin acte administrative care raman valabile si legale, care nu mai pot fi anulate dupa ce suspendarea s-a consumat. Astfel, in conditiile in care suspendarea la cerere ramane valabila, nu se poate discuta de existenta unei incompatibilitati, in conditia inexistentei unui cumul de functii", afirma Alistar.

Victor Alistar: ANI nu a emis niciodata actul cu caracter definitiv de constatare a incompatibilitatii

El a mai anuntat ca, tot vineri, prin retragerea recursului sau, "a ramas irevocabila si hotararea Curtii de Apel privind exceptia de nelegalitate a actului de constare nr 1139/I.I/2009 al ANI, prin care s-a stabilit ca acest act nu are caracterul unui act administrativ definitiv, ci ca reprezinta un act aflat inca in procedura de control nefinalizata de ANI, care nu poate produce efecte juridice, si ca nu poate fi atacat in fata instantei de contencios administrativ pana cand cercetarea ANI nu se finalizeaza pe baza masurilor dispuse la paginile 19 si 20 din actul de constatare".

"Astfel prin decizia instantei rezulta ca in lipsa unui act administrativ definitiv nu exista ("ramanerea definitiva a deciziei de incompatibilitate", cum sustinea ANI pana acum) si nu putea sa subziste nici o interdictie in toata aceasta perioada. Aceasta hotarare a ramas definitiva dupa retragerea recursului declarat de mine atunci cand a luat la cunostinta de motivarea hotararii, care imi este favorabila, si confirma integral cele sustinute de mine toata aceasta perioada", spune Alistar.

Acesta mai sustine ca "hotararea de astazi dovedeste dezinformarea pe care ANI a facut-o in fata presei si a opiniei publice atunci cand sustinea ca a emis un act definitiv de control care trebuia atacat, si ca exista o decizie de incompatibilitate ramasa definitiva, in conditiile in care ANI nu si-a finalizat cercetarea si nu a asteptat sa vada daca actele administrative de suspendare sunt sau nu anulate de instanta de judecata sau daca Parchetul confirma sau infirma prin cercetarea penala existenta sau inexistenta falsului cu privire la motivul suspendarii".

Victor Alistar fusese propus de Victor Ponta sa ocupe functia de ministru delegat pentru strategii guvernamentale, insa propunerea a fost retrasa ulterior de premier, dupa ce ANI a anuntat ca Alistar are interdictie de a ocupa functii publice timp de trei ani, pana in 7 august 2012, ca urmare a actului de constatare a incompatibilitatii sale, ramas definitiv in august 2009.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3006 vizualizari

  • +21 (27 voturi)    
    Disperare! (Vineri, 18 mai 2012, 20:33)

    obosita [utilizator]

    Baietasul asta este in stare sa linga pe jos numai sa se vada in scaunul de ministru! Vai de mama noastra si de societatea civila din care chipurile facea parte!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu înţeleg, a câştigat împotriva legii? (Vineri, 18 mai 2012, 21:16)

      Iorest [utilizator] i-a raspuns lui obosita

      Nu înţeleg hăţişurile legislaţiei româneşti:
      1. există o lege care zice negru pe alb că două funcţii de tipul cutare nu pot fi ocupate simultan?
      2. dacă există o asemenea lege, pe cine/ce/de ce dai în judecată? Nu e clar ce zice legea?
  • +18 (24 voturi)    
    Nu inteleg ce a castigat. (Vineri, 18 mai 2012, 20:56)

    mircea [anonim]

    De fapt a dovedit ca este un mincinos si un tradator.Mincinos pentru-ca sustinea ca nu face politica si in realitate este membru PSD.Tradator,pentru-ca a tradat cauza celor care credeau ca d-l Alistar este cinstit si analizeaza impartial situatia din sistemul juridic romanesc.Cred ca ,daca ramanea cinstit cu el insu-si,era considerat un om.Parerea mea ,este ca si-a ratat viitorul.Sa umbli "in limba"pentru a fi intr-un guvern de 6 luni suna a dracului de ciudat.
    • +2 (2 voturi)    
      Alistar (Vineri, 18 mai 2012, 22:35)

      Ariona [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Da bine in CV, si maine poimaine se vede si el prim minstru.
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Vineri, 18 mai 2012, 21:37)

    Dragoch [utilizator]

    De ce vrea oare sa fie ministru? Ar trebui sa se apuce de cantat, ca fizicul il ajuta. Arata in mod natural ca Michael Jackson dupa n'spe operatii.
    • +1 (1 vot)    
      Se poate si fara operatii (Sâmbătă, 19 mai 2012, 1:33)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui Dragoch

      Am auzit o discutie intre doua babe de la bloc:
      - Ai vazut, fa? Fuego s-a apucat de politica, dar nu vrea sa se lase de cantat.
  • +3 (3 voturi)    
    bullshit (Vineri, 18 mai 2012, 22:55)

    Rezon [utilizator]

    Alistar, avocatule, meseriasule, ce zici c-ai facut? Ti-ai retras recursul privind exceptia de nelegalitate a actului ANI, care fusese deja respinsa de Curtea de Apel? Esti bun, tata, tine-o tot asa... Vai de scoala aia de drept de la Dunarea de Jos, pe care ai absolvit-o...
  • +4 (4 voturi)    
    mincinos (Vineri, 18 mai 2012, 23:34)

    michela [utilizator]

    Alistar are mai multe procese cu ANI. Tot timpul incearca sa incurce lumea intre ele. De altfel are si un proces penal pentru falsificarea unei semnaturi. Si cand a fost numit a strigat din toti bojocii ca el a castigat procesul cu ani si nu e incompatibil. Apoi Ponta l-a lasat la vatra. Acum iar tipa ca a castigat. Cred ca atat a incercat sa abureasca lumea de nici el nu mai stie ce procese are....
  • 0 (2 voturi)    
    Traiasca noul ministru ! (Sâmbătă, 19 mai 2012, 0:44)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cine e el ? E tare, nene, a lucrat si la Radio, si la TV... Cre ca trebuie putin "scarpinat" la CV...

    CV Victor Alistar

    Victor Teodor Alistar s-a născut la 1 februarie 1977.
    Între 1995 şi 1999 a studiat la Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative (SNSPA),
    Facultatea de Administraţie Publică. În perioada 1999-2002, a urmat cursurile Facultăţii de Drept
    din cadrul Universităţii Danubius Galaţi. Între 2002 şi 2004 a studiat pentru obţinerea masterului în
    „Spaţiul Public European” în cadrul SNSPA. În 2009 devine Doctor în Drept şi Ştiinţe
    Administrative din partea SNSPA, cu teza 'Instrumente şi mecanisme de perfecţionare a funcţiei
    publice'.
    În anii 1996-1997 a lucrat pe postul de redactor la Radio România Actualităţi - Radiojurnal. A fost
    redactor de ştiri interne la Televiziunea Română între 1997-1998. A fost şef serviciu Contacte şi
    Relaţii la cabinetul Primarului General în perioada 1999-2001. Între 2001 şi 2004 a fost purtătorul
    de cuvânt al Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici.
    Între decembrie 2006 şi februarie 2007 a activat pe postul de Key Expert 3 în cadrul organizaţiei
    non-guvernamentale Transparency International România, devenind expert al acestui ONG în
    perioada martie 2007-martie 2009.
    Din ianuarie 2009 a fost manager şi coordonator al mai multor proiecte susţinute de Transparency
    International România.
    Ocupă funcţia de director executiv al Transparency International România.
    Din 2000 este lector universitar doctor în cadrul SNSPA.
    La 15 decembrie 2010 a fost ales reprezentant al societăţii civile în cadrul Consiliului Superior al
    Magistraturii.
    • 0 (2 voturi)    
      Pe asta cine il impinge mereu in fata (Sâmbătă, 19 mai 2012, 11:00)

      Curiosu' [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      indiferent de cine se afla la putere ? Deci in perioadele 1996-1997, 1997-1998 si 1999-2001 a lucrat student fiind la "prestigioasele" SNSPA la Danubius (la ff probabil) la RRA , TVR si Primaria Generala pe post de sefuletz !!!!! Chiar are cineva curiozitatea sa-i controleze Lucrarea de Doctorat ? Daca tot reprezinta chestiunea zilei.
      • +2 (2 voturi)    
        precizare lucrare doctorat (Duminică, 20 mai 2012, 23:19)

        Garantat [anonim] i-a raspuns lui Curiosu'

        din nefericire pentru multi lucrarea de doctorat a acestui domn nu este un plagiat. La SNSPA exista un program care verifica lucrarile in acest sens.
  • 0 (2 voturi)    
    A venit USL (Sâmbătă, 19 mai 2012, 1:15)

    Cel [anonim]

    Avenit USL la putere, toti PSD-istii castiga procesele, nu mai conteaza ca este vinovat, el trebuie sa iasa nevinovat, altfel are grija ministrul justitiei ca toti procurorii si judecatorii nesimtiti care judeca un PSD-ist sa ajunga la puscarie
  • 0 (2 voturi)    
    hmmmm... (Duminică, 20 mai 2012, 12:12)

    muntele [anonim]

    Gura Târgului zice că , în perioada cand lucra pe la Radio/ul public , baietelul se ”încurcase ” , ideatic vorbind , cu niste baieti mai ”proFUNZI”, care l-au inițiat în arta microfonului ! Și de-atunci , băieții l-au împins mereu , din spate ... spre funcții !