Liviu Pop, ministrul interimar al Educatiei: Nu sunt parte a procesului cu Ministerul Educatiei pe problema cotizatiilor sindicale

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2012, 17:41 Actualitate | Esenţial


Liviu Marian Pop
Foto: Agerpres
"Nu sunt parte a procesului cu MECTS pe problema cotizatiilor sindicale. Din pozitia mea de secretar general nu am avut mandat de semnatura in instanta si nici in banca", a declarat pentru HotNews.ro ministrul interimar al Educatiei, Liviu Pop. Acesta a mai spus ca stoparea retinerii automate a cotizatiilor sindicale direct de pe statul de plata al profesorilor membri sindicali s-a realizat "printr-un ordin semnat de trei ministri si care a dat exclusivitate unei firme pe program de salarizare. Acea firma cu programul de salarizare imi blocheaza mie acum posibilitatea organizarii Bacalaureatului si admiterii".

"Nu sunt parte a procesului cu Ministerul Educatiei", a declarat pentru HotNews.ro ministrul interimar al Educatiei, Liviu Pop, intrebat daca a semnat recursul inaintat de Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI) in procesul cu Ministerul Educatiei referitor la stoparea retinerii automate a cotizatiilor sindicale direct de pe statul de plata al profesorilor membri de sindicat

"Din pozitia mea de secretar general (al FSLI - n.red.) nu am avut mandat de semnatura in instanta si nici in banca, toate atributiunile fiind ale presedintelui si ale contabilului in relatia cu banca", a sustinut Liviu Pop.

In ce priveste existenta unor procese in care ministrul interimar Liviu Pop sa fie parte impotriva ministerului pe care acum il conduce, Pop a declarat: "nu cred ca sunt. Poate ca si presedinte la judet pe procesele cu salariile pe care le-am avut din 2007, dar nu stiu daca sunt pe rol cu recurs si in cate am chemat Ministerul parte. Dar lucrul acesta pot sa il verific la mine la judet, la juridic. Din ce am eu cunostinte, nu sunt parte cu Ministerul". 

"Au fost procese pe drepturi salariale din 2005 si 2007, cand era parte Ministerul. Dar acelea sunt finalizate si platite demult. Si erau in calitatea mea de presedinte la judetul Maramures, deci nu in calitatea mea de la Federatie", a continuat ministrul interimar. 

Intrebat cum va gestiona situatia, daca mai exista vreun astfel de proces, Liviu Pop a declarat: "Cu siguranta mergem inainte pe toate caile de atac pe care le are Ministerul Educatiei. Eu, incepand de astazi, sunt suspendat si mi-am pus demisia la nivelul birourilor si la Federatie si la Sindicat. Deci m-am suspendat in momentul in care am devenit ministru delegat pentru dialog social, iar astazi, de azi-dimineata, mi-am inaintat demisia catre organele competente ale Federatiei si ale Sindicatului Judetean".

Referitor la ordinul comun al ministrului Educatiei, ministrului Finantelor si al ministrului Internelor care pune la dispozitia scolilor un nou sistem informatic de calcul al drepturilor salariale, care nu mai prevede posibilitatea de retinere direct din salariile profesorilor a cotizatiilor de sindicat, ministrul interimar al Educatiei a declarat urmatoarele:
  • "In momentul de fata eu stiu ca este un proces pe rol, sa vedem rezultatul procesului si cu siguranta voi astepta punctul de vedere al ministrului de Finante si al ministrului Administratiei si Internelor.
  • Dar nu este prioritatea mea in zilele acestea. Am 11 zile pentru organizarea Bacalaureatului si Evaluarii si suntem foarte foarte departe de calendar.  
  • Veti da un ordin care sa prevada retinerea acestor cotizatii? Retinerea sau neretinerea cotizatiilor nu se face in baza ordinului de ministru. A fost un ordin semnat de trei ministri si care a dat exclusivitate unei firme pe program de salarizare (softul EDUSAL, gestionat de SIVECO - n.red.). Acea firma cu programul de salarizare imi blocheaza mie acum posibilitatea organizarii Bacalaureatului si Admiterii. Asa de mult s-a amanat chestiunea aceasta incat vineri am sa fac si o conferinta de presa cand o sa am toate datele.
  • Si aseara (marti, 15 mai - n.red.) si in noaptea aceasta voi sta la Minister, am spus ca se lucreaza 24 de ore din 24. In momentul de fata nu avem softul prin care sa putem face inscrierea copiilor la Bacalaureat si la examenul de admitere.
  • Am adus experti de la Ministerul Justitiei, un consilier jurist, expert in drept comercial, sa vedem care e calea de iesire. Nu cred ca trebuie sa punem in spatele anumitor jocuri care poate se fac la MECTS pe aceste firme interesul copiilor. Rolul meu este ca Bacalaureatul si Admiterea sa se desfasoare in parametri normali si nu o sa accept alte compromisuri cu cineva care nu doreste acest lucru. 
  • Este posibil in acest moment sa schimbati firma care furnizeaza suportul atat pentru examene, cat si pentru salarii? Nu am obiective de a schimba firme sau de a plati firme. Rolul meu este foarte scurt si foarte simplu: sa mearga Bacalaureatul si examenul de admitere pentru cei 500.000 de copii in regula".
"Daca pe mandatul meu de dialog social puteam sa fiu suspendat din functie, mandatul acesta interimar la MECTS a necesitat din perspectiva mea o delimitare totala de sindicat. Adica am fost nevoit sa inaintez si demisiile din functiile de conducere. Am pierdut, daca pot spune asa, totul in miscarea sindicala, toate pozitiile si toata munca mea de opt ani. Dar nu cred ca asta conteaza foarte mult. Conteaza, repet, ca prin functia mea profesorii, elevii si societatea civila sa aiba de castigat", a declarat Liviu Pop.

Despre ordinul care opreste retinerea pe statul de plata a cotizatiilor

Amintim ca in noiembrie 2011 in Monitorul Oficial a fost publicat un ordin comun al ministrului Educatiei, ministrului Finantelor si al ministrului Internelor care pune la dispozitia scolilor un nou sistem informatic de calcul al drepturilor salariale, care nu mai prevede posibilitatea de retinere direct din salariile profesorilor a cotizatiilor de sindicat. Unul dintre principalele efecte ale acestui ordin este faptul ca sindicatele din invatamantul preuniversitar vor pierde anul acesta peste 10 milioane de euro, au declarat pentru HotNews.ro surse din sistem.

Dupa publicarea acestui ordin, cele trei federatii sindicale reprezentative din invatamantul preuniversitar romanesc - Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI), Federatia Sindicatelor din Invatamant "Spiru Haret" (FSI "Spiru Haret") si Federatia Educatiei Nationale (FEN) - au cerut in instanta suspendarea executarii ordinului.

Curtea de Apel Bucuresti a respins in mai cererea federatiilor sindicale din invatamantul preuniversitar de anulare a ordinului, iar decizia poate fi atacata la Inalta Curte, potrivit surselor HotNews.ro.

In aprilie 2012, Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI) i-a cerut premierului Mihai Razvan Ungureanu sa reintroduca incasarea cotizatiilor sindicale ale cadrelor didactice pe statele de plata, in invatamantul preuniversitar.

Liviu Pop, actualul ministru interimar al Educatiei, a fost presedinte al Sindicatului Liber din Invatamant Maramures si secretar general al Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant, functii din care si-a dat demisia miercuri, 16 mai, dupa cum a anuntat in cadrul unei conferinte de presa.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3685 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    reminscenta comunista (Miercuri, 16 mai 2012, 18:12)

    Diaspora [anonim]

    Ce are de a face puterea executiva cu activitatea sindicala ?
    Cred ca Rom. este singura tara din lume in care se mai practica asemenea cohabitare.
    N-ar fi imposibil ca PSD sa reinstaleze practica anacronica a unei asemenea relatii cu sindicatele, asta insemnanr reintoarcerea la comunism: partid unicconducator.
  • +17 (17 voturi)    
    Cum ii gasesc pe astia? (Miercuri, 16 mai 2012, 18:13)

    b2t [utilizator]

    Mai intai o fabricanta de diplome, apoi un plagiator.. Acum un sindicalist obscur.. Trist..
    • -7 (7 voturi)    
      Celebra Oana Badea cunoscuta pe plan mondial ! (Miercuri, 16 mai 2012, 18:59)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui b2t

      Banuiesc ca doamna Oana Badea celebra invatatoare sau educatoare era o celebritate pe plan mondial . Aceasta doamna a propus titularizarea in scoli . Un post la tara de titular costa intre 3000-5000 euro , la oras intre 7000-10000euro. Funeriu insa ramane un ministru de nota 10 , felicitari tehnocratului Funeriu !
      • 0 (0 voturi)    
        Re rog să denunți (Joi, 17 mai 2012, 9:10)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Maria

        Eu am auzit că un post costă un milion de euro dar n-am dovezi, doar am auzit de la cineva care a auzit de la altcineva și tot așa. Nu văd de ce ar da cineva banii ăștia pentru că sunt salariul unui profesor pe câțiva ani (din păcate).
    • +6 (6 voturi)    
      Cum obscur? (Miercuri, 16 mai 2012, 19:16)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui b2t

      Cauta pe net sa vezi ce vizibil este cu JOS BASESCU!
      P{ai la numirile lui Ponta, conteaza altceva?
      Nu am bagat de seama.
  • +3 (7 voturi)    
    Programul de inscriere (Miercuri, 16 mai 2012, 18:30)

    ValyGreavu [anonim]

    Am impresia ca in fiecare an se cumpara cate un program nou pentru fiecare tip de inscriere nu? Fircare ministru cu firmele lui de programe. Buna treaba. Un pic de transparenta pe cheltuirea banilor se poate? Ca doar suntem contribuabili...
    • +4 (6 voturi)    
      nu sunt mai multe firme (Miercuri, 16 mai 2012, 18:58)

      lll [anonim] i-a raspuns lui ValyGreavu

      Firma e una singura.
      Se cheama Siveco.
      Nici un ministru nu o cliteste de acolo, indiferent de partid.
  • -14 (14 voturi)    
    javre portocalii (Miercuri, 16 mai 2012, 18:52)

    luk [anonim]

    ce nemernici pdl-istii astia + mru.. au lasat vraiste totul ca sa-i distruga pe usl-isti... ar trebui condamnati pt subminarea economiei nationale toti ce au condus 2008-2012... nemernici portocalii

    tot respectul liviu ...nu te lasa intimidat de javrele funeriste...
    • +6 (8 voturi)    
      funeristii (Miercuri, 16 mai 2012, 19:25)

      skyradio [anonim] i-a raspuns lui luk

      zici de funar ala de la Cluj? zici bine atunci! zici de 2008 si cine era la guvernare? parca era bagat si PSD pe acolo? cum care PSD? ala cu sindicalistul pacalici pus acum la EDU! care pacalici? ala de-l umpli de respect!
    • +7 (7 voturi)    
      Omule, esti... varza! (Miercuri, 16 mai 2012, 19:57)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui luk

      Sincer, stau si ma uit la ceea ce srii si ma intreb:
      Ori esti tampit, ori esti tampit!
      Din doua una!
      Daca il respecti asa de mult pe limbiu, de ce nu/l iei de nevasta!?
      • 0 (2 voturi)    
        atentie la limbaj, ce demonstrezi asa? (Joi, 17 mai 2012, 9:31)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Cine mai vine pe aici si citeste postari ca a ta....ce o sa zica?
        Ca sustinatorii PDL sunt niste....
        nasol!
        In loc sa sprijini , tu faci de ras minunata miscare basista.
        Colac peste pupaza, colegii tai baga la repezeala numai plusuri, nici nu citesc si intaresc aceasta impresie....
        Acum cand MRU a imbunatatit imaginea intelectuala rasata a militantului portocaliu.....
        • 0 (2 voturi)    
          Te supara? (Joi, 17 mai 2012, 12:10)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Este limbajul folosit pe latrine, fantasme tv...
          E rau ca ma aliniez la multimea bolanda, natanga si manipulabila?
          Cum s/o dea omul cu voi?!
          Cand esti civilizat, esti injurat, cand esti ca uslasii, esti injurat...
          Apropo, NICIODATA nu am fost nici basist, nici ne-basist.
          Eu stiu un singur lucru: nu suport comunistii; mai ales pe cei de teapa lui ilici precum si a urmasilor lui; tontu, chin, ....
          Sa fim seriosi, orice explicatie la voi incepe cu basist, portocaliu, ...
          Alta logica nu aveti!
          De fapt nu aveti logica! Punct!
          • 0 (0 voturi)    
            si cu ce te-am injurat eu? (Joi, 17 mai 2012, 13:28)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Daca nu suporti comunistii ai o mare problema:
            Toti liderii oranj, pe care-i iubesti, au fost comunisti cu ceva functie, nu membrii de rand.
            Boc, MRU au fost lideri UTC.
            Basescu era demnitar in guvernul Dascalescu si avea un foarte dragutz dosar ...dar, ce sa vezi, cunoastem numarul dosarului dar nu gasim dosarul...este fie secretizat (la astia inca activi asa se face) fie distrus (dar nu cred, ca asa raman, pe viata devotati)....
            Si daca iei figurile mai cunoscute ale PDL....gasesti urme groase de rosu.
            • +1 (1 vot)    
              Dupa cum vad, (Joi, 17 mai 2012, 13:57)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

              nu amintesti despre nici un uslas, NIMIC!
              Daca la aia exista URME, la ceilalti nu exista nici o urma de altceva decat comunisti!
              Ce sa spun despre bombo, ca l/a aparat pe Ceausescu in 1986?
              Despre ilici ca a fost un comunist GROSOLAN din '60 pana acum?
              Despre tariceanu, patriciu... care erau la masa cu ilici?
              Nu pot continua o discutie cu cineva care nu vede barna din ochiul lui , dar vede paiul din ochiul celuilalt!
              Sincer, daca ai avea o pozitie echilibrata, as mai zice. Dar tu, aparator uslas, e clar, nu vezi decat rosu, ca taurul. Si ca taurul vei fi prada matadorului! Sa vezi ce corida!!!
    • -1 (1 vot)    
      lukila... (Miercuri, 16 mai 2012, 23:10)

      liberal [anonim] i-a raspuns lui luk

      vraiste, nevraiste, cu pdl+mru inca nu esti in situatia grecilor, prietene! dar nu e timpul pierdut, acum ca leul se duce pe topogan!... ce credeai, ca frecatul mentei pe la manifestatiile din piata universitatii, de asta iarna, nu o sa aiba urmari?
  • +8 (8 voturi)    
    syndycat salygny (Miercuri, 16 mai 2012, 19:11)

    skyradio [anonim]

    el nu era cu semnatura, nici cu banca.era latracul de servici,striga el si syndycatul fsly ca se duce la CEDO, ca face plingere penala lui Funeriu.
    nu stie decat dansul pinguinului. de fapt e un pinguin si danseaza cind i se spune. jale mare in educatie.
  • +9 (9 voturi)    
    poza (Miercuri, 16 mai 2012, 19:22)

    Florin [anonim]

    Asta seamănă cu Gàdea.....
    • -1 (1 vot)    
      Nu, cu un sofer (Miercuri, 16 mai 2012, 22:23)

      mitic [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Cat il tine in provizorat?
      Ma tot uit la reprezentantii acestui guvern si ma infior.
      Niste ciuri-buri care sunt acolo doar sa cheltuie banii bugetului, sa mareasca numarul ministerelor, sa mareasca numarul secretarilor de stat, sa faca masive angajari, sa oblige functionarii publici sa-si dea demisia, sa dea..., sa promita mariri.
      Nici nu stiu sa vorbeasca, nu stiu sa se exprime.
      Eu parca am picat de pe alta planeta!
      Ma uit in jurul meu: euro creste si nu speculativ (pleaca investitori) dar scade in raport cu $, bancile din Grecia joaca pe sarma, dobanzile la imprumuturi cresc, Spania se clatina iar politrucii nostri administreaza nu tara ci propriile interese. Sunt rupti din context. Cum ii putem trezi la realitatile noastre si cele internationale.
  • +4 (4 voturi)    
    Si ce-i cu asta? (Miercuri, 16 mai 2012, 20:08)

    mircea [anonim]

    Ce vrea sa spuna,ca nu este parte in procesul sindicat-Ministerul Educatiei?Trebuie sa fie presedinte de sindicat sau ce minciuna incropeste?Vrea sa spuna ca nu va rezlva problema sindicatului?Hai sa o vedem si pe asta.Se vede din putinele declaratii date pana acum ca d-l Liviu Popa este abonat cu prioritate la banii bugetului de stat si consodera ca numai el are dreptate.
  • +7 (7 voturi)    
    Limba romana, saraca (Miercuri, 16 mai 2012, 20:22)

    IoanaDC [utilizator]

    Acest ministru interimar al Educatiei are un limbaj de elev de profesionala. A trebuit sa citesc de cateva ori sa inteleg ce spune. I-am acordat circumstante atenuante initial, fiind profesor de matematica. Dar apoi am citit, in cu totul alt context, niste comentarii facute de Arpad Paszkany, finantatorul CFR Cluj, mult mai elevate decat vorbaria lui Liviu Pop. Pai daca si un om de fotbal, si ungur pe deasupra, vorbeste mai bine decat ministrul Educatiei, unde naiba am ajuns?
    • 0 (0 voturi)    
      deficientele creierului (Joi, 17 mai 2012, 9:52)

      ionescu cristina [anonim] i-a raspuns lui IoanaDC

      nu intelegem ca neuropsihiatria trebuie invatata foarte bine de cei cu aptitudini pentru invatare; cine nu se poate exprima chiar in romana, corect, poate sa aiba dincolo de educatia primita, deficiente ale creierului; nu intelegem ca persoanele care nu reusesc sa gestioneze bani pot avea deficiente ale creierului diferite de infractionalitate . In continuare punem astfel de persoane sa raspunda pentru foarte multi copii si oameni.
  • 0 (2 voturi)    
    fara comentarii pe edu.ro?? (Miercuri, 16 mai 2012, 22:24)

    ionel [anonim]

    http://forum.portal.edu.ro/index.php?showforum=40

    nu te mai lasa sa pui comentarii? Liviu Marian Pop este un agramat, il stie toata lumea, tot forumul profesorilor de pe edu.ro. cum se poate asa ceva? este inadmisibil! va rog sa vedeti ce si cum scrie pe forum, nu stie lega doua fraze!
  • +1 (1 vot)    
    liviu pop interimar la edu_cui? (Miercuri, 16 mai 2012, 22:31)

    ionel [anonim]

    este incredibil unde poate merge impostura si analfabetismul in tara asta! incredibil! din lac in put! mergeti pe edu.ro si forumul profesorilor sa vedeti ca noul ministru interimar al educatiei nu stie scrie, nu stie lega doua vorbe! INCREDIBIL!!!!
  • +1 (1 vot)    
    conflictul de interese (Miercuri, 16 mai 2012, 22:32)

    tamasz [anonim]

    Relevant este simplul fapt ca venitul anual al noul ministru al invatamantului provine intr-o proportie disproportionata, peste 70000/an provenind din activitatile cu/fara semnatura de sindicat raportat la salariul de 18000/an (cifre prezentate pe hotnews.ro).

    Legea curenta nu mai permite deducerea automata din salariul de dascal. Sindicatul si ministerul sunt in litigiu juridic din aceasta cauza. In aceasta chestiune, ca om de stat, ministrul trebuie sa fie de partea ministerului, in opozitie juridica cu sindicatul.

    Din perspectiva personal intersul sau este ca sindicatul sa stranga cotizatia in mod automat (caci altfel cine i-ar mai baga 70000 in traista).
  • +3 (3 voturi)    
    Si ce daca e profesor de matematica? (Miercuri, 16 mai 2012, 22:39)

    stelian [anonim]

    Asta inseamna ca nu trebuie sa vorbeasca corect limba romana?
    De unde tot apar acesti neica nimeni pe post de ministri la invatamint?
    Cum se cocoata aceste nulitati in functii??? Dumitrescu, Mang, Udrea, Antonescu...
    A numit inca 2 secretari de stat, pe Simbata si pe Duminica. Sa-i sau sa le puna la treaba.
    Nu inteleg de ce trebuie in fiecare an nu stiu ce program? Cel de anul trecut nu mai e bun?
    Dar cu un premier cu masterat in 4 luni ce sa le ceri?
  • 0 (0 voturi)    
    imi aminteste de nikita (Miercuri, 16 mai 2012, 23:49)

    cd98 [anonim]

    La ce conferinta de presa a facut astazi mie imi aminteste de Nikita (http://www.220.ro/emisiuni-tv/Nikita-Viata-Si-Opera/kntW3L14eI/).