VIDEO Victor Ponta l-a numit pe Petre Toba in functia de sef al Politiei Romane

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 15 mai 2012, 12:35 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta l-a numit, marti, in functia de sef al Politiei Romane pe chestorul Petre Toba in locul lui Liviu Popa. "Am primit astazi o propunere de la ministrul de Interne, de la domnul Ioan Rus, de a-l numi pe domnul Petre Toba in functia de sef al Politiei", a declarat Victor Ponta. Petre Toba a mai condus Politia Romana pana in noiembrie 2010, cand a fost demis de catre premierul de atunci, Emil Boc, in urma scandalului izbucnit la Piatra Neamt, dupa asasinarea lui Gheorghe Mararu, presupus lider al lumii interlope nemtene.

Petre Toba a fost, pana astazi, sef al Departamentului de ordine si siguranta publica din MAI, locul sau urmand sa fie luat de chestorul Ioan Cabulea.

Liviu Popa, fostul sef al IGPR, va conduce Inspectoratul de Politie al Judetului Bihor, a anuntat purtatorul de cuvant al Guvernului, Andrei Zaharescu, citat de Mediafax.



Propunerea de schimbare a sefului Politiei Romane vine la cateva zile dupa ce premierul Victor Ponta declara, ca urmare a fugii din tara a lui Sile Camataru, ca a cerut ministrului de Interne, Ioan Rus, sa prezinte, miercuri, in sedinta de Guvern, un raport privind urmaritii general si ca ar putea fi dati afara sefii din Politie, daca acestia sunt vinovati de situatia existenta.

"Nu e normal sa stim ca sunt atat de multi in libertate si vedem, daca e cazul, facem schimbari si de conducere, si de sistem, pentru ca cei care sunt dati in urmarire chiar trebuie prinsi, nu trebuie sa fie doar trecuti intr-un computer acolo si sa nu se preocupe nimeni de ei", a spus Ponta.

Secretarul de stat Petre Toba fusese numit in martie, la propunerea fostului ministru Gabriel Berca, la conducerea Departamentului de ordine si siguranta publica din MAI, in locul lui Ioan Dascalu. Petre Toba a ocupat anterior numirii la conducerea Departamentului de ordine si siguranta publica functia de secretar general adjunct in minister.

Petre Toba a fost, pana astazi, sef al Departamentului de ordine si siguranta publica din MAI, locul sau urmand sa fie luat de chestorul Ioan Cabulea.

Liviu Popa, fostul sef al IGPR, va conduce Inspectoratul de Politie al Judetului Bihor, a anuntat purtatorul de cuvant al Guvernului, Andrei Zaharescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3765 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Reparatii? (Marţi, 15 mai 2012, 12:39)

    nano2k [utilizator]

    Iata ce reparatii imorale face acest Ponta.
  • +19 (19 voturi)    
    este clar, (Marţi, 15 mai 2012, 12:53)

    stefan [anonim]

    acest toba este al psd-ului ca om de incredere pentru perioada alegerilor si al clanurilor mafiote + evazionistilor pe partea ailalta, deci impaca pe toata lumea. Romania psd ai vrut , psd ai ;). ps: nu ca ceilalti ar fi mai buni;)
  • +15 (15 voturi)    
    Roger...Roger! (Marţi, 15 mai 2012, 12:56)

    Andy [anonim]

    Baiatul asta unde a terminat liceul? L-a facut impreuna cu Soric?
  • +14 (14 voturi)    
    mda (Marţi, 15 mai 2012, 13:10)

    eu [anonim]

    seful interlopilor.. acest Toba

    a ajuns din nou si seful politistilor

    astfel interlopii si polististii se vor lua de mana, si eventual vor imparti sediile si sectiile

    deja ma gandesc sa-mi iau arma.. romania va deveni in curand mai ceva ca texas-ul, unde fiecare isi face dreptate
  • +16 (16 voturi)    
    Petre Toba a fost demis in 2010 pt. o crima grava (Marţi, 15 mai 2012, 13:15)

    fane [anonim]

    Petre Toba a fost demis de la conducerea politiei in 2010 pentru crima comisa de fostul boxeor Cristian Chilat drept razbunare pentru ca fusese condamnat anterior pe nedrept la inchisoare cu sprijinul politiei locale care sustinea clanul interlop al carui cap a fost ucis de Chilat.

    In timpul lui Toba infractorii isi faceau de cap si politia ii proteja.

    In timpul lui Liviu Popa a fugit Sile Camataru din tara fiind prins imediat.

    Ce este mai grav? Crima lui Chilat in contextul in care a fost comisa sau fuga din tara a lui Camataru, care pare regizata politic?
    • +7 (7 voturi)    
      A fugit sau a plecat ? (Marţi, 15 mai 2012, 13:37)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui fane

      Daca in momentul in care s-a emis mandat de retinere era deja in afara tarii, inseamna ca Sile doar "a plecat" si nu-l putea opri nimeni, in lipsa unor masuri de restrangere a dreptului la libera circulatie.

      Daca a trecut frontiera DUPA ce s-a emis mandatul si a fost dat in consemn la frontiera, atunci exista niste vinovati prin MI, dar acestia nu sunt la Politia Romana, ci la Politia de Frontiera.

      De ce l-au schimbat pe Popa ?!
  • +8 (8 voturi)    
    Toba... (Marţi, 15 mai 2012, 14:01)

    Politistul Svejk [anonim]

    ...vine la pachet cu Soric.
    • 0 (0 voturi)    
      la pachet (Miercuri, 16 mai 2012, 12:41)

      fifica [anonim] i-a raspuns lui Politistul Svejk

      toba cu soric si se adauga mararu.

      strategie ??
      parca zicea, base, ceva de restauratie, aaaa ?!

      schimbari masive si'n teritoriu.
      pentru alegeri curate ! :)
  • +5 (5 voturi)    
    Nu mai auzim de perchezitii,arestari. (Marţi, 15 mai 2012, 14:19)

    mircea [anonim]

    In timpul lui Toba nu se auzea de perchezitii,arestari,confiscari si interlopii isi faceau de cap.Acum,prin revenirea lui ,situatia va reveni ,cum a fost.Frunzaverde va sta linistit,politia nu-i va mai batea la usa.
  • +5 (5 voturi)    
    un sef al politiei pentru linistea noastra-toba (Marţi, 15 mai 2012, 14:46)

    oina [anonim]

    mai,mai

    eu stiu ca liviu popa ,, asa rigid " cum a fost prezentat, a facut ceva,ceva... a zdruncinat ceva,ceva

    sa vezi linistea psdista asigurata de toba...
  • +3 (3 voturi)    
    conferinta de presa politie (Marţi, 15 mai 2012, 16:57)

    poraiu [anonim]

    am urmarit la b1 tv atat ce a spus ioan rus cat si comentariul jenant a lui nea alecu ...
    de ce nu se inscrie in usl?

    pe nea alecu l-as respecta mai mult dupa inscrierea in usl

    in rest ...d-le popa .. succes

    vine toamna....
  • +3 (3 voturi)    
    bunica bate toba-n casa mare (Marţi, 15 mai 2012, 17:13)

    valabill [utilizator]

    Bunicuta,seful lui Ponta,l-a pus sa bata toba pentru linistea infractorilor.