Scrisoare deschisa a Grupului pentru Dialog Social catre Victor Ponta: Cereti-i domnului Ioan Mang neintirziat demisia

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 14 mai 2012, 19:08 Actualitate | Esenţial


Consiliul de Administratie al Grupului pentru Dialog Social a transmis o scrisoare deschisa adresata premierului Victor Ponta prin care cere demiterea ministrului Educatiei, Ioan Mang. "In ultimele zile, opinia publica romaneasca asista cu stupoare la felul in care d-l Ioan Mang, profesor la Universitatea din Oradea si ministru al Educatiei, a raspuns foarte gravelor acuzatii de plagiat care i-au fost aduse", se arata in scrisoarea deschisa.

Citeste integral scrisoarea deschisa:

"Scrisoare deschisa adresata Primului Ministru, d-l Victor Ponta

Domnule Prim-Ministru,

In ultimele zile, opinia publica romaneasca asista cu stupoare la felul in care d-l Ioan Mang, profesor la Universitatea din Oradea si ministru al Educatiei, a raspuns foarte gravelor acuzatii de plagiat care i-au fost aduse. Nu numai ca acesta nu a reusit sa explice de ce tot mai multe articole stiintifice care poarta semnatura sa si a sotiei sale sunt recunoscute de cercetatori importanti din Japonia, Taiwan, Israel ori Statele Unite ca apartinindu-le, dar acum domnia sa pozeaza in victima inocenta, acuzind un complot obscur a carui tinta ar fi.

Domnule Prim-Ministru,
Ati declarat ca veti cere Academiei Romane sa confirme plagiatul. Gest inutil, deoarece domnul Mang insusi a recunoscut ca articolele semnate cu numele sau au fost copiate dupa alte articole apartinind unor oameni de stiinta internationali.

Domnia sa neaga insa ca ar fi scris textele respective, cu toate ca s-a aflat ca unele dintre ele sunt listate chiar in rapoartele de activitate stiintifica mai vechi ale Universitatii din Oradea. Oare Dvs. credeti ca opinia publica si mediul universitar pot accepta asa-zisele explicatii conspirationiste ale ministrului? Ati declarat, pe de alta parte, ca oricare ar fi ministrul Educatiei, acesta va fi atacat, deoarece la mijloc sunt mari interese. Sa intelegem de aici ca moralitatea celui pe care il numiti este irelevanta, deoarece el oricum va fi atacat? Acesta este argumentul principal al Dvs. pentru a-l pastra in functie pe acest om discreditat?

V-ati gindit oare cum va prezida examenul de bacalaureat un ministru dezonorat de suspicinile de plagiat care sporesc zi de zi? Cum va sustine domnia sa standardele de integritate universitara pe care actuala lege le prevede? Credeti ca un ministru care s-a facut de ris inaintea intregii natiuni mai poate inspira respectul datorat functiei? Si cum va reprezenta dinsul Romania la intilnirile internationale pe linie de educatie, acum cind 'afacerea Mang' a fost deja preluata de agentiile internationale de presa?

Domnule Prim-Ministru,
Ati anuntat ca guvernul pe care il conduceti va fi 'cel mai cinstit' de dupa 1989. Credeti ca, pastrindu-l pe d-l Ioan Mang in guvern, veti parea ca respectati aceasta promisiune? Cind, pe buna dreptate, ati renuntat la nominalizarea d-nei
Corina Dumitrescu, ati declarat ca nu doriti ca ministrul Educatiei sa-si piarda vremea raspunzind zilnic unor acuzatii. Vi se pare ca d-l Mang se afla intr-o situatie mai buna? De asemenea, v-ati facut un punct de onoare promitand ca, spre deosebire de guvernele anterioare, veti sti sa ascultati vocea opiniei publice.

Nu am auzit in aceste zile altceva din partea opiniei publice si a universitarilor decit ca d-l Mang este nedemn de functia sa publica, ca si de titlul de profesor universitar. Ascultati aceasta voce, ascultati si vocea onoarei si cereti-i d-lui Ioan Mang neintirziat demisia.

Consiliul de Administratie al Grupului pentru Dialog Social
14 mai 2012"

Grupul pentru Dialog Social (GDS) este o asociatie independenta, neguvernamentala, care si-a propus sa apere si sa promoveze valorile democratiei, libertatile si drepturile omului, potrivit informatiilor publicate pe site-ul ONG-ului. Grupul pentru Dialog Social editeaza Revista 22, efectueaza studii si cercetari cu teme culturale si sociale, lansari de carte si alte manifestari culturale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3312 vizualizari

  • -17 (21 voturi)    
    Lacheii in actiune! (Luni, 14 mai 2012, 19:13)

    Corinteni [utilizator]

    Disperati ca n-o sa mai vina banii!
    • +5 (7 voturi)    
      Se pare ca esti imaginea (Luni, 14 mai 2012, 21:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      ariel in Romania!
      Epitete, calificative, concluzii... toate sunt de prisos pentru tine!
      Apropo, corintenii erau destepti!
      Tu cum ai iesit rebut?!
    • +4 (6 voturi)    
      Money, Money, Money... (Luni, 14 mai 2012, 21:13)

      gica calu [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

      Noi ne fabricam singuri banii daca nu ai remarcat.Si mai stim si unde ii gasim . In pestera dragonului.
      Hai Pa, ca nu suport sa te vad cu mana intinsa...La dom Felix.
    • 0 (0 voturi)    
      tu esti erica mang? (Luni, 14 mai 2012, 23:13)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

      care drept aport propriu la niste lucrari furate a facut doar greseli sa nu mai fie identice lucrarile?
  • +2 (8 voturi)    
    atenţie mare! (Luni, 14 mai 2012, 19:27)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Cereţi-i demisia, dar verificaţi să nu fie un plagiat după cea a lui severin, bursucul-minune!
  • +12 (14 voturi)    
    interese (Luni, 14 mai 2012, 19:32)

    ilinca [anonim]

    cum sa-i ceara demisia?... nu se poate...interese de grup si de partid cer ca MAng sa fie ministru... si inca al invatamantului! Ce exemplu da acest om studentilor, elevilor?.... bine-ati venit in raiul pesedist...sau uslas! Sa vedeti ce va urma..
  • +13 (15 voturi)    
    nu mai insistati! (Luni, 14 mai 2012, 19:41)

    tiana [utilizator]

    Nu are cu cine sa-l inlocuiasca! Toti PSD-istii sunt titluri fara valoare... doar lozinci!
  • +9 (11 voturi)    
    in cazul.... (Luni, 14 mai 2012, 19:42)

    translativus [utilizator]

    .....doamnei de la nea standinford a mers ceva mai repede.
    Se pare ca domnul Mang face parte din elita celor mai cinstiti si de aceea inlocuirea sa este ceva mai dificila sau poate ca nu mai au pe cine sa puna in loc.
    Am auzit ca ar fi varul lui Herastarau si frate cu Arcul de Triumf.
    Oare ce o fi?
  • -17 (21 voturi)    
    Aflat (Luni, 14 mai 2012, 19:46)

    evoque [utilizator]

    in criza si in deriva pdl-ul urla pe toate canalele demisia lui mang, dupa ce ei au adus un ministru al educatiei cu o educatie facuta cum a fost facuta si ramasa nejustificata plus un mare profesot constitutionist care a produs cele mai multe hotarari neconstitutionale.
    Ce sa faci asa este viata in opozitie trebuie sa urli astia cu demisia usl-ul era cu motiunea, etc.
    In schimb gds-ul asta este ca apa sfintita iar cat timp a fost pdl-ul la putere nu au carait nimic in afara faptului ca au scapat de unul care nu le impartasea viziunile portocalii si care nu era in stare sa vorbeasca fara sa citeasca de pe hartie.
    • +8 (10 voturi)    
      caracteristici de postac (Luni, 14 mai 2012, 21:09)

      trebuie sa mai inveti [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Agramat, lipsit de elementar bun simt, fara creativitate,postac nici macar de duzina.Astea sunt caracteristicile USL.Adio si n-am cuvinte...
    • +1 (1 vot)    
      completare (Luni, 14 mai 2012, 23:02)

      razv [anonim] i-a raspuns lui evoque

      As adauga, la lista de mai sus: complet pe langa subiect - in cel mai semidoct mod posibil. Dezgustator.
    • 0 (0 voturi)    
      frumosii anonimi (Marţi, 15 mai 2012, 0:03)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Aceste comentarii pot fi publicate, insa replicile nu...
      N.R. Va rugam sa comentati doar pe subiect si sa nu-i jigniti pe ceilalti. Ne cerem scuze pentru celelalte comentarii jignitoare.
  • +10 (12 voturi)    
    Nesimtire numele tau PSD e (Luni, 14 mai 2012, 19:49)

    alex [anonim]

    Tin minte ca au curs rauri de cerneala contra minstrei Puwak din cabinetul Nastase fara ca nimic sa se intample ca dupa vreun an s-o restructureze Nastase Deci nu cand a fost prinsa ca-i dadea lui barbatu-sau contracte din bani europeni si se revoltase toata lumea, ci numai cand a vrut el, ca deh, numai a unuia era decizia, unul singur era seful, PM-ul Adrian Nastase
  • +13 (15 voturi)    
    urmatorul la rand? (Luni, 14 mai 2012, 20:01)

    Ioana [anonim]

    Chiar va asteptati la o demisie/demitere a lui Ioan Mang? Cine din cercul de influenta al PSD credeti ca-si doreste la ora aceasta sa-i ia locul si sa fie pus sub lupa opiniei publice, cum au fost expusi Ioan Mang si Corina Dumitrescu? Cred ca si domnul Marga rasufla usurat ca i s-a oferit functia de Ministru de Externe si nu portofoliul educatiei.

    Mi-e teama ca prin acest incident s-a ridicat un pietroi sub care se ascunde un adevarat musuroi mustind a plagiat, si ca multi din colegii care poate se bucura de “ghinionul” lui Mang nu vor totusi ca ancheta sa fie dusa pana la capat, pentru ca i-ar afecta si pe ei. Indraznesc sa pronostichez ca in proportie covarsitoare cercetarea academica din Romania se bazaza pe plagiat, poate nu intotdeauna la fel de grosolan ca al sotilor Mang, dar tot plagiat, si nici unul din factorii de decizie n-are interesul sa faca curateniei. Cel care se simte curat ar trebui sa ridice primul piatra, or in interiorul sistemului nu cred ca sunt prea multi curati, cel putin nu din cei cocotati in functii de decizie.

    Pe de alta parta, absenta unei decizii, tergiversarea acestui subiect la nesfarsit in speranta ca publicul va uita, ar putea fi va fi dovada suprema pentru tineri cercetatori merituosi care incearca sa isi construiasca o cariera autentica inauntrul sau in afara tarii ca n-au ce cauta in mediul universitar romanesc, un ultim cui in sicriul educatiei universitare din Romania. E foarte, foarte grav.
  • +14 (16 voturi)    
    Calcaiul lui Ahile (Luni, 14 mai 2012, 20:29)

    dookuhaka [anonim]

    Stiti cum se spune de acum: calaiul lui Achile sau Manga lui Ponta!
  • +12 (12 voturi)    
    Mang e bun catalizator - a reusit sa activeze GDS (Luni, 14 mai 2012, 20:32)

    jango cage [anonim]

    .
  • +10 (12 voturi)    
    impostura e la moda in Romania (Luni, 14 mai 2012, 20:35)

    sile [anonim]

    Domnul "profesor " Mang trebuie dat de urgenta afara din functia de Ministru al Educatiei.
    Teoriile lui conspirationiste nu fac decat sa ne arate caracterul acestui domn,care ,in loc sa-si recunoasca cinstit greseala si sa se dea singur deoparte,recurge la asemenea metode de tot rasul.

    Nenorocirea este ca o multime de impostori si-au luat doctorate "pe copiate" plus o spaga si alta multime de neaveniti au devenit profesori universitari sau profesori asociati impopotonandu-se cu tot felul de lucrari stiintifice plagiate sau de o valoare stiintifica indoielnica.
  • -10 (10 voturi)    
    GDS a esuat in a fi doar o adunatura de basisti. (Luni, 14 mai 2012, 20:56)

    .... [utilizator]

    Nu cred ca merita mai multa consideratie decat mitocanul pe care-l divinizeaza (interesat fireste).
    • 0 (6 voturi)    
      Doamne, (Luni, 14 mai 2012, 21:44)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui ....

      ajuta-i pe romani,ca Tu i-ai facut dobitoci!
      • 0 (0 voturi)    
        Dobitoci da, dar nu de la creaţie (Luni, 14 mai 2012, 22:00)

        Iorest [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Dumnezeu nu i-a făcut tâmpiţi pe români. Ei erau cei mai viteji şi drepţi în trecut. Cronicile ne sunt mărturie. Azi s-au îndobitocit singuri, necultivându-se şi uitându-şi istoria. Iar un popor care-şi uită istoria e sortit pieirii.
  • 0 (0 voturi)    
    v-ati gandit... (Luni, 14 mai 2012, 23:05)

    math [utilizator]

    ..... ca poate copilotul nostru rasturnac isi da seama ca Mang (cu plagiatul lui cu tot) este un baiat bun si onest pe langa ceilalti baieti destepti de partid, pretendenti la educatie ?

    Toata lumea stie despre Nastase, Voicu, Mang, Voiculescu.... dar noi inventam niste hartii/proceduri/comisii care ne scot curati ca lacrima.

    N-ar fi sa intrebam la Moscova daca sunt vinovati sau nu ? Ce parere aveti domn ministru de externe, carierist ramolit si fara scrupule ?
  • 0 (0 voturi)    
    Dar Crin Antonescu? (Marţi, 15 mai 2012, 9:58)

    Eleonora [anonim]

    Mang e plagiator-sef si isi merita soarta. Pana la urma va fi nevoit sa cedeze. E gol pusca dar el nu vrea sa vada. Dar despre Antonescu nu are GDS nimic de spus? Abia a terminat o facultate cu doi ani de repetentie (Poate explica cineva dece n-a fost exmatriculat? Avea boala lui Calache de pe atunci?) Dece n-a putut si el invata in 40 de ani macar o limba straina? Ganditi-va ca e grav.
    Nu ca astia trebuie examinati medical!