Ministrul de Interne accelereaza demersurile pentru aderarea Romaniei la spatiul Schengen: Din punct de vedere tehnic am facut ce a trebuit

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 13 mai 2012, 14:22 Actualitate | Esenţial


Ministrul de Interne, Ioan Rus, a declarat, duminica, la Alba Iulia, ca Romania si-a indeplinit obligatii "din punct de vedere tehnic" pentru aderarea la Spatiul Schengen, iar faptul ca tara nu face parte "din club" produce pierderi economice si sociale, informeaza Mediafax. Ministrul a mai pecizat ca, incepand de luni, va avea intalniri cu ambasadorii unor tari din Uniunea Europeana si apoi cu ministrii de Interne din tarile membre Schengen pentru a accelera demersurile de aderare a Romaniei la spatiul Schengen.

"Este un an special pentru ca ducem o batalie mare pe obiectivul zero, sa-i spunem, de prioritate extrema in politica externa a Romaniei, si anume aderarea la Schengen [...] Aceasta inexistenta a noastra in acest club duce la pierderi, si economice si sociale si in ceea ce priveste mobilitatea fortei de munca si in ceea ce priveste evolutia, de fapt, a mai multor categorii socio-profesionale din Romania care, in situatia in care ar fi acolo, ar avea alte posibilitati de exprimare in mai multe variante existentiale", a precizat Ioan Rus.

Ministrul de Interne a adaugat ca in perioada urmatoare va avea intalniri cu ambasadori si ministri de interne ai unor tari din Uniunea Europeana pentru a discuta despre aderarea Romaniei la Schengen.

"De maine am intalniri cu o serie de ambasadori ai unor tari din UE si dupa asta am intalniri cu ministrii de interne din UE, ai tarilor membre Schengen, sa vedem ce putem face. [...] Din punct de vedere tehnic, noi am facut ceea ce trebuia facut. Acum suntem intr-o discutie politica sa spunem, in care toate tarile membre ale acestui spatiu sa fie de acord ca sa facem si noi parte din el. Sunt o serie de lucruri pe care nu vreau sa le discut acum, pe care le vom face", a conchis Rus.

Ioan Rus a participat, duminica, la Alba Iulia, la ceremonia de investire in functie a noului prefect de Alba, Dan Coriolan Simedru.

Liderii statelor UE au hotarat, la 1 martie, sa amane pana in septembrie decizia cu privire la o eventuala intrare in spatiul Schengen a Romaniei si Bulgariei, potrivit un proiect de declaratie finala pentru summitul UE de la Bruxelles, obtinut de AFP.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1124 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Cine a facut? (Duminică, 13 mai 2012, 14:42)

    mircea [anonim]

    Trebuia sa spuna ca au facut cei dinaintea dumnealui,tot ce trebuia.Asta daca vor sa demonstreze ca sunt impartiali si corecti.
  • +2 (2 voturi)    
    Aderare schengen (Duminică, 13 mai 2012, 14:52)

    erjbekj erkjbne;kr [anonim]

    Ce naiba mai trebuie facut si nu ne-au spus?
    • +2 (2 voturi)    
      Unele lucruri nu se spun de zece ori... (Duminică, 13 mai 2012, 19:47)

      traian [anonim] i-a raspuns lui erjbekj erkjbne;kr

      Pai vine ca-n viata cu femeile!Tehnic vorbind si alea de pe centura au CNP-ul in regula,unele au chiar si familii,copii dar nu cred ca in combinatie cu notorietatea castigata la marginea drumului asta nu le va ajuta ca sa intre in randul doamnelor,sa se faca preotese sau sa intre macar in comitetul de parinti de la scoala...Ceva de genul asta nu ne-au spus direct!
  • +2 (2 voturi)    
    Tehnica romaneasca e buna pentru infractori (Duminică, 13 mai 2012, 15:04)

    Sile si Nutu Camataru [anonim]

    Haules baules. Cum explica dom ministru ca 2 infractori au au ajuns in Jarmania? Greaua mostenire? O sa pupam Shenghen la pastele cailor. Oricum e mai bine ca Romania sa nu intre in Schengen ca vor ramine polizeiii de la Passau fara clienti si fara slujbe.
  • +2 (2 voturi)    
    Corect ar fi fost... (Duminică, 13 mai 2012, 15:18)

    mariage [utilizator]

    Din punct de vedere tehnic s-a facut cea ce a trebuit dar il intelegem si pe Rus, nu poate sari peste umbra de PSD-ist.
  • +2 (2 voturi)    
    Bulgaria (Duminică, 13 mai 2012, 16:33)

    Emil [anonim]

    nu este si ea parte in "conditii"? Nu trebuie discutat si cu ei? Parerea mea.
  • +4 (4 voturi)    
    mafia (Duminică, 13 mai 2012, 17:20)

    rv [anonim]

    Imi aduc aminte de perioada cind actualul a mai fost ministru de interne.Mafia locala era la ea acasa mai ales in provincie.Oamenii erau deposedati de imobile in baza unor contracte de imprumut iar daca faceau plingere la politie erau dati in primire mafiotilor locali, A fost cea mai neagra perioada din istoria posdecembrista.Ce pacat ca uitam asa usor!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu meritam (Duminică, 13 mai 2012, 17:43)

    emil [anonim]

    Romania nu merita sa fie primita in spatiul Schengen cu justitia de mizerie pe care o avem. Romanii ar trebui sa fie primii care cer sa nu fim acceptati pana nu se face curatenie. Sunt atatia care ar respira usurati daca scapa si de data asta ...
  • +3 (3 voturi)    
    Schengen (Duminică, 13 mai 2012, 18:18)

    Ariona [anonim]

    "Din punct de vedere tehnic, noi am facut ceea ce trebuia facut."
    Vai, cum fura eforturile altora, sa nu uitam ca MRU a redeschis discutiile si a tatonat terenul in privinta asta.
  • 0 (0 voturi)    
    si cum (Duminică, 13 mai 2012, 21:28)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    va ''accelera''? Olanda nu va renunta la opozitie, mai ales cu un guvern penal ca asta, iar germania a spus clar ca mcv e un lucru bun care trebuie sa continue.
    Dar lasa ca vorbeste mosul securistoid marga cu putin si se rezolva, ridica rusia shenghenul sovietic.