Purtatorul de cuvant al Aeroportului Otopeni : Boeingul 777 al Air India nu a avut incendiu la bord. Pasagerii au primit hrana si vor fi cazati la hotel pana la remedierea defectiunii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 mai 2012, 13:16 Actualitate | Esenţial


Tehnicienii Aeroportului Henri Coanda au constatat ca la bordul Aparatului Boeing 777 al Air India, care a aterizat de urgenta, sambata dimineata, la Otopeni, cu 320 de pasageri la bord, nu a avut loc niciun incendiu, a declarat, pentru Agerpres, purtatorul de cuvant al aeroportului, Valentin Iordache.

"Sigur nu a fost un incendiu. Echipele tehnice ale aeroportului care au verificat aparatul au constatat ca nu a avut loc niciun incendiu la bordul acestuia, pasagerii sunt in bune conditii, au primit hrana si apa si vor fi transferati la un hotel, pana va fi remediata defectiunea. Sunt asteptate echipe de tehnicieni certificate pentru acest tip de aparat, care nu se regaseste in flota niciunei companii romanesti. Tehnicienii certificati pe acest tip de aeronava vor veni din cel mai apropiat centru cu care Air India are acord. Noi nu avem tehnicieni certificati pe Boeing 777, pentru ca din punct de vedere managerial costurile sunt foarte mari si ar fi o eroare sa certificam mecanici pentru acest tip de aparat, atata timp cat nu exista in flota", a explicat Valentin Iordache.

El a precizat ca aparatul Air India avea ca destinatie finala Chicago.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2637 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    777 (Sâmbătă, 12 mai 2012, 14:01)

    Vizitiul [utilizator]

    Ma mir ca a putut ateriza :) E o veste buna ca acest aeroport poate acomoda Boeingul 777 :)))
    • +2 (4 voturi)    
      pista (Sâmbătă, 12 mai 2012, 14:45)

      747 [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Smechere, ia si te intereseaza si tu inainte sa afirmi lucrul asta. Pistele de la Otopeni au 3500m, un asemenea avion poate ateriza chiar si pe 2300m, vezi aterizare pe San Marteen. Saptamana trecuta, cu ocazia marelui meci OTP a acomodat 5 avioane 747.
    • +3 (3 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 12 mai 2012, 15:07)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Din cand in cand mai vedem si pasari exotice. Aeroportul Otopeni are printre cele mai lungi piste din Europa, de ar putea ateriza cam orice la noi.
    • 0 (2 voturi)    
      ma mir ca te miri (Sâmbătă, 12 mai 2012, 15:43)

      777 [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Nu stiu de ce te miri avand in vedere ca pari sa nu stii ce presupune "sa acomodezi un 777"

      Exista cel putin o companie care aterizeaza cu 777 de foarte mult timp pe OTP.

      Sunt aeronave mai mari care pot ateriza si au aterizat
      aici de-a lungul timpului...AN 225, AN 124, etc.
      • +1 (1 vot)    
        Si eu ma mir ca te miri ca ma mir (Sâmbătă, 12 mai 2012, 17:25)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui 777

        Ideea este ca acomodarea asta nu implica numai pista dar si serviciile aeroportului, dupa cum vedeti, in baza articolului, nu exista nici macar tehnicieni certificati pentru 777 pe OTP, asa ca nu stiu ce companie utilizeaza 777 pe OTP (va rog sa imi spuneti sunt curios, ca sa ma pot mira mai mult).

        La plecari, practic nu ai loc de 320 oameni in zona fiecarei porti decat daca ii inghesui pe stil Bilbao :)

        Multumesc anticipat.
      • +1 (1 vot)    
        Cine? (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:44)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui 777

        Cea mai serioasa aeronava care vine aici regulat e 767 de la Tel Aviv datorita celor de la El-Al. Mai e un 757 DHL bazat la noi si doua airbus a310 Tarom(a310 sunt avioane cu istorie la noi. LCA a facut acrobatie la Paris, incidentul de la Orly, LCB sta degeba, e aeronava pentru taticul Base si LCC s-a facut praf in 95 in "festivalul" de la Balotesti). 777 mai rar pe aici. Pe cerul Romaniei in schimb zboara cam de toate, zilnic foarte multe 777 si a380. :D
        • 0 (0 voturi)    
          Mai este un 767... (Duminică, 13 mai 2012, 20:28)

          just_me [anonim] i-a raspuns lui Ionel

          care vine frecvent pe OTP. Al americanilor de la Vision Airlines.
          Iar cargo...AN125, IL76, Boeing C17.
          Singurul la care as avea oarecare dubii de acomodare, repet, de acomodare ar fi A380. De aterizat poate sa o faca in conditii optime; cu parcatul ar fi un pic mai greu
    • 0 (0 voturi)    
      An 225- cel mai mare (Sâmbătă, 12 mai 2012, 18:16)

      victoris [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Ca sa nu te mai miri: Nu exista in lumea asta avion care sa nu poata ateriza pe Otopeni; te credem ca la cai te pricepi.
    • -1 (1 vot)    
      limba!!! (Sâmbătă, 12 mai 2012, 18:18)

      crist [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      sunteti niste ticalosi voi astia care pociti limba romana! a acomoda nu are sensul din enlgeza! dar ce va pasa voua!? "inapoi la scoala!" ca sa-l citesc pe MRU
      • +1 (1 vot)    
        Da (Sâmbătă, 12 mai 2012, 19:06)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui crist

        Si ca sa nu mor prost, oferiti-mi si alternativa :) Ca nu-mi vine cuvantul potrivit in minte.

        De la u cuvant folosit aiurea la ticalosi e cale lunga, pacat, lipsa bunului simt in RO atinge cote alarmante.
        • +1 (1 vot)    
          a gazdui, a caza (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:02)

          Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

          accommodation= cazare, gazduire.

          un cuvant mai potrivit ar putea fi " sa gazduiasca"
  • 0 (0 voturi)    
    incendiu (Sâmbătă, 12 mai 2012, 16:48)

    bogdan [anonim]

    o fi fumat vreunul in buda
    • 0 (0 voturi)    
      nu cred ca de la fumat vine! (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:35)

      Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Dar cu siguranta de la regimul alimentar tip vegetarian! Si corect! Cel mai probabil de la buda... daca nu, ar putea chiar si din cabina.
  • +1 (1 vot)    
    Cuvant uitat (Sâmbătă, 12 mai 2012, 18:24)

    io [anonim]

    ".... cu care Air India are agrement."

    Ati uitat sa traduceti "agrement."

    n.r. multumim, am modificat
    (editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    Deja vu (Duminică, 13 mai 2012, 1:27)

    Elena [anonim]

    Acesta nu este cumva un al doilea avion Air India care aterizeaza in regim de urgenta pe Otopeni? Parca in 2005 a mai aterizat un Boeing 777 la noi cu incendiu la cala. Daca se intampla si a treia oara recomand companiei Tarom sa achizitioneze unul-doua Boeing 777 pentru curse long haul, cu care ocazie vom putea acoperi si cererea de tehnicieni calificati din partea Air India.