AFP: Scandal in Romania, ministrul Educatiei este acuzat de plagiat

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 11 mai 2012, 15:37 Actualitate | Esenţial


​Controversa din jurul ministrului Educatiei, Ioan Mang, acuzat de plagiat in mai multe articole academice, s-a amplificat vineri, fortandu-l pe premierul Victor Ponta sa ceara o ancheta Academiei Romane, cea mai inalta instanta stiintifica din tara, scrie Agentia France Presse intr-o analiza dedicata acestui subiect.

Dupa cazurile rasunatoare de plagiat care au dus la demisia ministrului german al Apararii, Karl-Theodor zu Guttenberg, in martie anul trecut, si a presedintelui Ungariei, Pal Schmitt, in aprilie anul acesta, "noul ministru roman al Educatiei este de aceasta data in centrul unui scandal, oameni de stiinta din Israel, Japonia si Taiwan acuzandu-l ca a copiat pasaje mari din lucrarile lor pe tehnologia informatiei", relateaza AFP.  

Dragos Ciuparu, presedintele Autoritatii Nationale pentru Cercetare Stiintifica (ANCS), a declarat pentru agentia citata ca acuzatiile de plagiat vor fi analizate si de Consiliul National de Etica, aflat in subordinea Ministerului Educatiei. Acuzatiile vin la cateva zile de la investirea guvernului Ponta, care a fost deja nevoit sa renunte la prima nominalizare pentru portofoliul Educatiei, Corina Dumitrescu, acuzata de asemenea de plagiat, noteaza AFP.

Agentia il citeaza pe ministrul Mang respingand toate acuzatiile si calificandu-le drept "politice". "Nu este niciun plagiat. Este doar frica unora de a pierde controlul acestui minister", a declarat joi Ioan Mang.  

Acuzatiile de plagiat din partea oamenilor de stiinta s-au inmultit, insa, sustin jurnalistii francezi, care relateaza raspunsurile cercetatorilor Chu Hsin Lin si Eli Biham publicate de Contributors.ro si HotNews.ro. 

"Dupa doi ani de reforme in educatie si cercetare ale caror rezultate incep sa se vada, sunt mahnit sa vad aceste acuzatii, din pacate fondate. Este dureros pentru mine si in calitate de cercetator", a declarat pentru AFP fostul ministru al Educatiei, Daniel Funeriu. Potrivit acestuia, acest scandal "este o lovitura teribila pentru imaginea tarii noastre".  

Citeste si:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3382 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Acesta e doar varful iceberg-ului !! Ponta stie... (Vineri, 11 mai 2012, 15:50)

    X-pert [anonim]

    Problema este in fapt mult mai grava ! Arata fata hidoasa, reala, a sistemului universitar din Romania, impanat cu mafia universitarilor "de carton" care s-au insurubat in ultimii 22 de ani in universitatile romanesti, pe criterii politice si fara nici un merit profesional. Foarte multi s-au trezit peste noapte profesori in universitatile nou infiintate dupa '89, dupa ce s-au inscris rapid in partidele aflate la guvernare. Un titlu de prof univ da bine nu ( si ninseamna si leafa buna pe 2-3 norme didactice cu activitate aproape moka + spaga de la studenti + favoruri xxx de la studente...)? Dupa ce, pana atunci erau profesori in licee sau scoli generale si habar nu aveau ce e aia cercetare. De atunci si pana acum nici nu le-a mai pasat. Au ajuns, in schimb in toate functiile de conducere, inclusiv in comisiile care finantau cercetarea din fonduri publice, ca o adevarata mafie academica si i-au plantat si pe cei din familie cu ei. Acum mamaliga s-a spart si sper sa vina rapid in fata oamenii cu realizari stiintifice si intelectuale reale, de nivel international, pentru a asigura urmasilor nostri un viitor demn in Europa !! Doame-ajuta ! D-l Mang si cei ca el, daca sunt gasiti vinovati trebuie sa paraseasca Universitatea si sa ramana cu afacerile private !
    • +6 (6 voturi)    
      Absolut... (Vineri, 11 mai 2012, 16:46)

      Guardian [anonim] i-a raspuns lui X-pert

      Domnu' PM, face si dumnealui cu onor din aceiasi categorie de universitari! Ca si multi, multi altii de prin toate partidele...Eu stiu un singur lucru, cel putin in IT (si nu sunt de talia unui universitar, ma refer la un universitar adevarat, nu de talia alora de prin parlament, pe aia ii bat la kur )) desi practic o oarecare meserie de ani buni, pe la marile comapanii din lumea asta, sa-mi fie iertata aparentza de lipsa de modestie, am vrut doar sa subliniez ca am oarecare expertiza in domeniu) lucrurile se petrec asa de repede si calitativ si cantitativ, ca eu (bine probabil stau eu mai prost cu capu') unu' nu prea vad cum cineva care doreste sa exceleze in domeniu respectiv, fie ca practician fie ca teoretician, are timp sa fie si parlamentar, si ministru, si sinistru, si pe la toate televiziunile zilnic, si sa scrie carti (de te doare mintea), si articole stiintifice, si sa fie blogger, si ziarist si cutare si cutare...si inca inca multe multe altele...Sa fi trait Nitzche, murea de invidie saracu'...
    • 0 (0 voturi)    
      facultate particulara (Vineri, 11 mai 2012, 17:57)

      maria [anonim] i-a raspuns lui X-pert

      Ai dreptate ! Eu nu recunosc diploma NIMANUI ce a ,, absolvit'' o facultate privata ! Argumentul : a scazut mult nivelul de pregatire la facultatile de stat , deci ... ! Exista un parlamentar care a fost licentiat la .... 3 facultati intr-un an !
  • +2 (4 voturi)    
    link? (Vineri, 11 mai 2012, 15:56)

    CH [anonim]

    vrem link catre stirea initiala :)
    • -1 (1 vot)    
      Vrem link-ul! (Vineri, 11 mai 2012, 16:09)

      slider [utilizator] i-a raspuns lui CH

      Vrem link-ul!
      • +1 (1 vot)    
        Tixit (Vineri, 11 mai 2012, 17:27)

        che govara [anonim] i-a raspuns lui slider

        Nu ai nevoie de link-ul AFP atata vreme cat cei plagiati din Israel pana in Japonia si Taiwan au raspuns cu subiect, predicat si adverb (daca stii ce e adverbul).Doar nu-ti imaginezi ca stirea cu AFP a aparuta ca intoxicare a structurilor tinere ale noului cel mai cinstit guvern USL facut pe genunchi in drup spre brasoave.
        • +1 (1 vot)    
          Desigur... (Vineri, 11 mai 2012, 18:16)

          Guardian [anonim] i-a raspuns lui che govara

          ...da nu stii cum sunt "cinstitii"...
          http://wires.univision.com/english/article/2012-05-11/afp-0900-gmt-news-advisory

          Romania-politics-government-education-plagiarism,lead

          BUCHAREST

          Romania's education minister stumbles into a plagiarism row, forcing the prime minister to call for an investigation into claims that he copied swathes of foreign research works.
    • +2 (2 voturi)    
      Ia de colea (Vineri, 11 mai 2012, 17:42)

      Guardian [anonim] i-a raspuns lui CH

      Vancuver:
      http://vancouverdesi.com/news/romanias-education-minister-caught-in-plagiarism-row/

      Singapore (care e unul din marele centre IT , in special hardware, ale lumii )
      http://www.asiaone.com/News/Latest%2BNews/World/Story/A1Story20120511-345450.html

      Multumim PDSR...
    • +2 (2 voturi)    
      nope (Vineri, 11 mai 2012, 17:43)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui CH

      daca erai un pic curios, asa cum am fost eu, ai fi aflat unele chestii

      AFP nu ofera gratuit decat cele mai recente cateva stiri, adica din ultimele 2, 3 ore. restul se duc prin diverse canale catre CLIENTII PLATITORI. deci nu oricine intra la ei pe site va vedea toate stirile AFP.
      in consecinta nu o sa vezi TU niciodata acea "stire initala." poate doar daca te abonezi tu personal la AFP.

      in schimb dupa o foarte scurta cautare am gasit articolul asta.
      http://vancouverdesi.com/news/romanias-education-minister-caught-in-plagiarism-row/

      daca te uiti pe ultimul rand al articolului o sa vezi un cod "AFP 20120511T113015Z". tu ce intelegi din el?

      sau cumva un portal canadian de stiri care se preocupa in principal de asia de sud este doar o sectie a HN? sau poate este aservit politic pdl-ului...
    • +1 (1 vot)    
      Inainte..si dupa Funeriu (Vineri, 11 mai 2012, 18:21)

      Guardian [anonim] i-a raspuns lui CH

      http://www.columbia.edu/cu/romanian/2007/presentations/education.pdf
  • +7 (7 voturi)    
    Ciudat. (Vineri, 11 mai 2012, 16:00)

    unoarecare. [anonim]

    Problema nu este acest Mang, problema este acest Guvern care inca spera ca il va putea pastra pe Mang. Ce obligatii speciale are Dl Ponta sau cei din jurul D-lui Ponta fata de acest impostor ? Tergiversari au fost si cu Catalin Voicu.
    • 0 (0 voturi)    
      Problema e la Ponta (Vineri, 11 mai 2012, 19:28)

      USL [anonim] i-a raspuns lui unoarecare.

      E clar Ponta are cel mai cinstit guvern dupa declaratiile lui. Purtatorul lui de cuvant este acuzat de luare de mita ( motiv pentru care a plecat de le PROTV ). Logic daca asta este cel mai cinstit guvern inseamna ca Ponta este cel mai cinstit PM cu cel mai cinstit purtator de cuvant si cei mai cinstiti ministrii.Doar el i-a ales dupa chipul si asemanarea lui presupun.
  • +9 (9 voturi)    
    inca un roman care ne duce faima in lume (Vineri, 11 mai 2012, 16:00)

    amarat de mama mea [anonim]

    dupa Adrian Severin, omul cu obrazul de beton, iata si ministrul Mang(litoru), urmat la mica distantza de noul purtator de cuvant al noului guvern. Un hot? sincer, chiar n-au gasit un om bun de gura sa n-aiba renumele asta?

    PSD bastionul cinstei e!
    • +5 (5 voturi)    
      Era de asteptat.. (Vineri, 11 mai 2012, 16:50)

      Guardian [anonim] i-a raspuns lui amarat de mama mea

      Pai obrazul de beton face casa buna (paradoxal!) cu coloana vertebrala de plastilina...
  • +7 (7 voturi)    
    Vai vai.... (Vineri, 11 mai 2012, 16:03)

    Kata [anonim]

    Te pomenesti ca vom afla ca agentia de presa e vanduta dusmanilor politici... Hai ca se poate....
  • +12 (12 voturi)    
    Guvernul rac! (Vineri, 11 mai 2012, 16:19)

    Magda [anonim]

    Nu stiu exact cand a luat fiinta aceasta struto-camila USL dar guvernul rezultat este cu certitudine in zona racului. Aceasta inseamna ca tot ce a spus ca va face va trebui citit pe dos. Si iata: cel mai competent si cinstit guvern are deja doua dovezi de palgiat si inselaciune, vom respecta opozitia - acum blocheaza banii primarilor PDL dar nu si pe cei ai USL+UNPR, vom reintregi salariile si pensiile - acum nu au gasit banii despre care spuneau ca se fura zilnic. Va urma: atragerea fondurilor europene - de fap CE le va bloca pentu coruptie, vom face 1200 km de autostrazi - de fapt va bloca toate investitiile, vom asigura o crestere economica - va urma o inflatie astfel ca pentru 1 leu dat romanii vor pierde 1.5 lei, vom respecta statul de drept - acum ii ameninta pe toti cu justitia, vom pastra independenta Bancii Nationale - vice-guvernatorul umbla la rezerva nationala pentru a sustine mita electorala. Invit pe cititori sa faca ei insasi o monitorizare a declaratiilor vs de modul de implementare. Romanii trebuie sa stie faptul ca: sub guvernarea USL veniturile reale dupa majorarile anuntate de salarii si returnarea CASS-ului se vor reduce cu 25%, ca sectorul privat productiv va cunoaste o diminuare cu 30% fata de momentul actual si ca fondurile europene se vor pierde in proportie de 85%.
  • +1 (1 vot)    
    Guvernul judecat dupa prioritati (Vineri, 11 mai 2012, 18:44)

    Alina [anonim]

    Precum PDL, care s-a sacrificat din loialitate prost inteleasa pt politicieni de reputatie dubioasa, si a ajuns sa piarda increderea sustinatorilor, asa e si USL.

    Numai ca a avea un hot de proprietate intelectuala ca ministru al educatiei depaseste, prin gravitatea consecintelor, alegerea unor femei vulgare sau incompetenti in guvern. Hotii si coruptii dezonoreaza Romania si, pana la decizia Academiei, individul asta trebuie suspendat URGENT.

    Faptul ca nu a contribuit cu nimic la articolele unde apare ca autor e tot hotie. Ar fi putut macar sa verifice validitatea articolelor, ca orice om de stiinta care se respecta. Asa, e ca unul care vinde marfa furata: nu o fi furat-o personal, dar a pus-o la el in vitrina fara sa ii pese daca e furata sau nu.
    • 0 (0 voturi)    
      A luat ........Mangalaureatul .......... ! (Sâmbătă, 12 mai 2012, 3:47)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Alina

      A luat ........Mangalaureatul .......... !

      "Patria si Dreptul Meu !"
      .