VIDEO Ministrul Sanatatii despre amenintarile producatorilor farma privind retragerea unor medicamente de pe piata: "E o forma de santaj"

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Vineri, 11 mai 2012, 13:42 Actualitate | Esenţial


Vasile Cepoi
Foto: Hotnews
​​Ministrul Sanatatii, Vasile Cepoi, a povestit intr-un interviu pentru HotNews.ro situatia creata la inceputul acestei saptamani atunci cand "producatorii de medicamente erau dispusi sa creeze o situatie mediatica critica in sanatate". Demonstratia de forta a producatorilor de medicamente a fost generata de cuantumul facturilor pentru taxa de clawback, trimise in urma cu o saptamana de fostul presedinte al CNAS, Lucian Duta. Premierul Victor Ponta a etichetat actiunea fostului presedinte CNAS ca fiind "nu doar neeleganta, ci chiar ilegala".



Vasile Cepoi: "Taxa de clawback este singurul mecanism de control al pietei medicamentelor. Problema este ca, asa cum e formulata legislatia in prezent, se pare ca poate duce la riscul retragerii de pe piata a unor medicamente. Daca acestea vor fi medicamente fara alternativa terapeutica sau cele care dau pretul de referinta, atunci riscam sa avem o problema foarte mare."

"In momentul de fata, asupra acestui risc ne-au atras atentia producatorii de medicamente. Va aduceti aminte de evenimentul cu morfinele? Eu am avut ulterior mai multe intalniri pe aceasta tema cu dansii. In momentul de fata analizam cu CNAS si Ministerul de Finante care sunt riscurile aplicarii taxei in aceasta forma si ce solutie sa gasim pentru ca pe de o parte sa nu pierdem controlul pietei si pe de alta parte sa nu ne trezim ca ne vor lipsi medicamentele de care avem nevoie sau sa ne creasca costurile la medicamente prin retragerea medicamentelor care dau pretul de referinta."

"Taxa de clawback ramane sigur, doar modul ei de aplicare va trebui reanalizat."

Vasile Cepoi: "Episodul morfinelor s-a transformat conjunctural intr-o demonstratie de forta a producatorilor. Dar cu anumite justificari: se plateste taxa pe clawback si pe TVA. Deci taxa la taxa, ceea ce principial vorbind nu e corect. Dar daca nu am lua in calcul si aceasta componenta de cheltuieli atunci controlul pietei ar fi deficitar, ne-am trezi iarasi cu deficite pe care nu le putem acoperi."

"Relatia dintre producator-distribuitor-farmacii este una contractuala si teoretic ei ar trebui sa poata controla aceasta relatie si sa nu suporte singuri acest efort financiar. Nu cred ca ar trebui sa intervina statul in aceasta relatie contractuala a unor structuri private."

Vasile Cepoi: "Cred ca formularea premierului Ponta e mai politica, ca sa zic asa. Presedintele CNAS avea obligatia sa transmita aceste consumuri de medicamente catre producatori pentru ca ei sa-si plateasca taxa de clawback. Problema e ca el a facut-o in ultima clipa, luandu-ne prin surprindere si neatentionandu-ne asupra faptului ca nivelul taxei atinge o cota foarte mare din cifrele de afaceri ale producatorilor. Actiunea presedintelui CNAS a fost intarziata din punct de vedere legal. In sensul asta poate fi considerata ilegala. Dar prin modul in care s-a intamplat a fost creata o problema.  Asta a creat o stare de tensiune in sistem."

Vasile Cepoi: "Marti seara, producatorii de medicamente erau dispusi sa creeze deja o situatie mediatica critica in sanatate, ceea ce ne-ar fi pus in mare dificultate. Nu eram informati ca problema are o asa dimensiune si nu apucasem sa avem nicio discutie pe aceasta tema. Am avut noroc ca am aflat la vreme despre intentia producatorilor. Am avut o intalnire si am discutat cu ei ca trebuie sa gasim masuri sa rezolvam problema. Interesul este comun: interesul lor de a ramane pe piata, interesul nostru de a avea medicamente pe piata si interesul comun ca sa existe un echilibru financiar."

Cum pot crea producatorii o situatie mediatica tensionata?
Vasile Cepoi: "Retrag unul-doua produse de care ai nevoie."

Nu e asta o forma de santaj?
Vasile Cepoi: "Este o forma de santaj. De asta trebuie dialog. De asta am si dialogat cu ei si am fost si suparat ca ei au reactionat fara ca eu sa stiu. Am aflat colateral."


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2908 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Două unități de măsură (Vineri, 11 mai 2012, 13:57)

    becicherec [utilizator]

    Pe aceeași temă...acum duuă luni un guvern criminal decima populația,azi producătorii de medicamente sunt șantajiști!
    • +4 (6 voturi)    
      adevarul este undeva la mijloc (Vineri, 11 mai 2012, 14:15)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui becicherec

      guverne criminale discuta cu mafioti santajisti
      • +1 (1 vot)    
        Sistemul ignora beneficiarul declarat (Vineri, 11 mai 2012, 14:46)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Asigurările de sănătate ar trebui să finanțeze pacientul și nu medicamentele, spitalele etc.
        Atunci pacientul ar fi cel care ar decide pe punga lui dacă prețul cerut de producători este cel corect.
  • +1 (1 vot)    
    clawback (Vineri, 11 mai 2012, 14:45)

    alex [anonim]

    taxa aceasta a fost adevaratul motiv al campaniei sustinute de demitere al sefului cnas. e vorba de f multi bani ( sute de milioane de euro ) care ajung la buget ( de la companiile farmaceutice ). taxa asta exista peste tot, dar la noi se poate orice, nu?
    • -1 (1 vot)    
      Cred ca e o mica greseala! (Vineri, 11 mai 2012, 15:34)

      Andor74 [anonim] i-a raspuns lui alex

      Taxa nu e platita de companiile farmaceutice care cumpara de la producator si revand mai departe(deci sunt doar intermediari) ci este platita direct de producatori. Deci, din nou, cei care muncesc sunt taxati!
    • -1 (1 vot)    
      Corectie! (Vineri, 11 mai 2012, 16:03)

      eucaaltu [anonim] i-a raspuns lui alex

      Taxa aceasta nu exista nicaieri altundeva in lume! Este o "taxa de solidaritate" care-au scornit-o ordinarii astia de la noi. Cititi legislatia in acest sens sa va dati seama ca este furt cu acte in regula la adresa companiilor de farmaceutice.
  • +3 (5 voturi)    
    Asa este in orice stat bananier (Vineri, 11 mai 2012, 14:52)

    Mao [anonim]

    care-si falimenteaza industria farmaceutica..piata functioneaza si aici ca in orice alt domeniu...daca am concurenta normal ca preturile sunt mici, daca nu ,atunci vand la pretul care-mi place mie ca importator...
    • 0 (0 voturi)    
      pret medicament (Vineri, 11 mai 2012, 15:52)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui Mao

      preturile la medicamente sunt fixate de MS la minimul european din 12 tari; sunt,,comentatori'' care isi tot dau cu parerea fara sa stie despre ce e vorba
      • +1 (1 vot)    
        Dap (Vineri, 11 mai 2012, 22:30)

        CristianG [utilizator] i-a raspuns lui Alin

        Preturile europene ale acelorasi companii care produc aceleasi produse si care au acelasi scop: profitul.
        Cred ca d-l MAo se referea la productia autohtona de generice, aproximativ la fel de ieftine in ceea ce priveste costul de productie, dar muuuult mai ieftine ca pret de raft.
  • +3 (3 voturi)    
    sa mori tu? (Vineri, 11 mai 2012, 14:52)

    jorj [anonim]

    sa mori tu cepoi ca vorbesti serios.... foarte tare. acum ceva timp, tu si acolitii zbierati in gura mare ca guvernul este incapabil, ca omoara populatia...
    acu vii si spui ca ce? sunt santajisti producatorii? nu va este rusine idiotilor? sa va voteze numai urmaii lui lenin, si anume iliescu, ponta si nastase.
  • +3 (3 voturi)    
    incompetenti (Vineri, 11 mai 2012, 14:57)

    argoman [utilizator]

    Nu stiu cand vor intelege acesti politruci birocrati ca este nevoie de o reforma radicala a sistemului sanitar si ca toate sincopele aparute se datoreaza interventiilor statului,care mai mult strica.Avem exemplul halucinant de a impune taxe peste taxe la medicamente si sa te intrebi ca un neghiob,de ce nu se ieftinesc medicamentele si de ce dispar din farmacii.
    Solutia este liberalizarea si descentralizarea sistemului si trecerea sa pe baze economice.
    Nu avem bani suficienti pentru a face protectie sociala in sanatate.Interventia statului duce faliment.
  • +3 (3 voturi)    
    deja neam saturat de vraji (Vineri, 11 mai 2012, 15:19)

    jackalphonse [utilizator]

    1. bancile nemultumite ca nu pot continua cu marlaniile pe care NU le fac on occident spun ca pleaca. au plecat? nici gand, aici este tara tuturor posibilitatilor
    2. hypermarketuriole deranjate de lipsa taxelor de raft si a preturilor false spun si eole ca pleaca. au plecat? ei as, doar pentru piata ne-au bagat in UE, deci stau atot acolo.
    3. acum cei de la farma spun ca pleaca. credeti ca pleaca? da de unde....nu vor pleca nici scosi afara
    daca tot spun ca pleaca...sa plece dom'le. sa vedem si noi ce se intampla...
  • +1 (1 vot)    
    clawback (Vineri, 11 mai 2012, 15:48)

    lady red [anonim]

    atata timp cat aceasta taxa exista peste tot in lume, care-i problema introducerii ei?
    ah......stati asa le scad profiturile enorme pe care le fac doar in Romania si nicaieri altundeva
    fiti linistiti ........n-or sa plece nicaieri!
    poate ca a venit vremea sa mai si intoarca ceva statului pe care l-au muls atatia ani!!
    • 0 (0 voturi)    
      aceasta taxa nu exista peste tot in lume (Vineri, 11 mai 2012, 17:24)

      toto [anonim] i-a raspuns lui lady red

      aceasta este o dezinformare. Tarile in care exista clawback la medicamente sunt foarte putine. Cateva tari in care nu este aceasta taxa: Germania, Franta, Italia, Danemarca, Suedia, Polonia, Bugaria, Spania. Eu stiu doar o singura tara in care exista Clawback: Ungaria.
  • +1 (1 vot)    
    da (Vineri, 11 mai 2012, 17:05)

    eu@yahoo.com [anonim]

    Acesti producatori de medicamente si cei care le vand prin farmacii sunt niste criminali mai mari decat orice guvern(sic!) Cum sa fii in stare sa profiti de pe urma suferintei OAMENILOR. Pe strada unde locuiesc sunt deopotriva filiale de banci si farmacii. Oamenilor treziti-va!!!
  • +1 (1 vot)    
    Firmele farmaceutice morale? (Vineri, 11 mai 2012, 17:41)

    Vlad [anonim]

    Marile companii farmaceutice se lauda cu apropierea de pacient si de nevoile lui, in schimb cand le este afectata cat de putin marja de profit uita si ameninta ca retrag produsul de pe piata. La fel ca si companiile petroliere, banci, supermarketuri au ca scop doar profitul maxim.
    • +1 (1 vot)    
      Dr.Paun (Vineri, 11 mai 2012, 20:14)

      vasilica [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Pe un site dr.Paun [celebru economist la ASE ] a scris ca intr-o societate numai bogatii conteaza ! Asta este politica,ce vreti mai mult !
  • +1 (1 vot)    
    raspuns toto (Vineri, 11 mai 2012, 20:30)

    lady red [anonim]

    hai sa nu manipulam.
    E Ungaria, Spania, Belgia.......
    Sa zicem ca lucrez in sistem si chiar stiu despre ce e vorba.......se administreaza in Romania medicamente de ultima ora super scumpe, pe care nu si le permit multe tari Europene mult mai bogate si cu un sistem mult mai bine pus la punct.
    • -1 (1 vot)    
      medicamente scumpe (Vineri, 11 mai 2012, 21:39)

      oaspetele [anonim] i-a raspuns lui lady red

      ne puteti exemplifica niste nume ?
  • +1 (1 vot)    
    Statul Roman (Vineri, 11 mai 2012, 22:23)

    CristianG [utilizator]

    trebuie sa tina o fabrica de medicamente STRATEGICA. In momentul in care mai sanajeaza sacalii cu iesirea din piata, se apuca de produs generice compania de stat...