Ioan Mang: E foarte posibil ca in doua saptamani programele POSDRU sa fie din nou suspendate

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 10 mai 2012, 22:33 Actualitate | Esenţial


Ministrul Educatiei, Ioan Mang, a declarat joi, intr-o conferinta de presa la Targu Mures, ca este posibil ca in doua saptamani programele POSDRU sa fie din nou suspendate, adaugand ca, din informatiile pe care le are, "exista grave probleme cu finantarile pe POSDRU", relateaza Mediafax.

Ioan Mang a vorbit in conferinta de presa despre problemele pe care le are de rezolvat intr-un timp foarte scurt, spunand ca nu poate reveni repede la UMF Targu Mures sa discute. In acest context, ministrul a mentionat "problemele legate de programele POSDRU".

"Avem de rezolvat chestiuni foarte urgente si presante. Adaugam aici problemele care sunt cu programele POSDRU, care probabil peste doua saptamani vor fi din nou suspendate si aceasta afecteaza grav si ministerul, si universitatile", a spus Mang.

Acesta a adaugat ca, din informatiile pe care le-a primit, "exista grave probleme cu finantarile pe POSDRU".

"Informatiile pe care le-am primit, in prima zi de mandat, de la colegii din minister, sunt ca exista grave probleme cu finantarile pe POSDRU si ca programele POSDRU - este foarte posibil ca in doua saptamani sa fie suspendate. Urmeaza sa primesc date exacte in cursul zilei de maine (vineri - n.r.) si vedem ce e de facut. E vorba de multe proiecte, dar nu va pot da date acum, in momentul acesta nu am situatia exacta", a spus Mang.

Intrebat care ministere ar fi afectate de eventuala suspendare a programelor POSDRU, Mang a raspuns: "al Educatiei, sigur".

Ministrul Educatiei, Ioan Mang, s-a aflat, joi, la Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF) din Targu Mures, pentru a discuta cu reprezentantii universitatii despre situatia Hotararii de Guvern privind infiintarea unei noi facultati in cadrul universitatii.

Comisia Europeana a decis, in 21 februarie, intreruperea rambursarilor pentru declaratiile de cheltuieli din cadrul POSDRU, masura putand fi mentinuta cel mult sase luni.

Ulterior, potrivit Ministerului Muncii, Comisia Europeana a anuntat decizia de reluare a platilor pentru POSDRU, hotarare care se bazeaza pe progresele inregistrate in implementarea programului, ce au fost reflectate in raportul Autoritatii romane de Audit transmis CE in 5 martie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3346 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Lumea Academica romana TACE Asurzitor !!! (Joi, 10 mai 2012, 23:14)

    Daniel [anonim]

    Vi se pare OK sa fiti reprezentati de un PLAGIATOR ?

    Daca acum facultatile si universitatile nu isi vor face auzita pozitia, si nu vor da comunicate de presa si trimite scrisori de protest in care sa ceara demiterea acestui impostor atunci cand veti lua pozitie?

    Sunt multi care fraudeaza dar exista si cei care investesc o viata intreaga in cercetare din pasiune.

    De ce tac rectorii?
    De ce tac organizatiile de studenti?
    De ce tac sindicatele?
    De ce tac consilliile de conducere ale facultatilor?

    Universitatea Babes-Bolyai si Universitatea Tehnica din Cluj ?
    Politehnica Bucuresti?
    ASE Bucuresti?
    Alexadru Ioana Cuza din Iasi?

    Responsabilitatea voastra este mai mult decat sa dati diplome, sa tineti cursuri si sa vizati carnete de student !!!

    Daca nu luati atitudine asta va deveni normalul in Romania !!!
    • +5 (5 voturi)    
      Societatea civila (Vineri, 11 mai 2012, 0:55)

      kjebwke kwejbvwek [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Societatea civila romaneasca abia daca misca un deget cateodata.Asa cum a facut Stefan Vlaston cu Scrisoare deschisa in cazul precedentei numiri la min. ed.Habar nu are ca exista si ca trebuie sa ia atitudine.Ideea este ca foarte multi din invatamant se ocupa cu aceleasi lucruri ca si dl.Mang E de inteles ca nu pot sa ia atitudine.
      • +2 (2 voturi)    
        si presa!!! (Vineri, 11 mai 2012, 10:37)

        CONSTERNAT [anonim] i-a raspuns lui kjebwke kwejbvwek

        ma astept ca si presa sa reactioneze. nu e cazul ca cineva sa il trateze pe acest domn ca pe un ministru. sa nu uitam, presa nu trebuie sa fie "echidistanta", adica egala in comportamentul fata de victima si agresor deopotriva. presa e aparatorul interesului public, iar in acest caz, prezenta lui mang la minister e o sfidare a interesului public.
  • +6 (6 voturi)    
    Ministru USeLess (Joi, 10 mai 2012, 23:24)

    Edu Cato-rul [anonim]

    Pe langa plagiat mai practica si un pic de ... care era cuvantul acela urat care incepe cu s si se termina cu j?
  • +7 (7 voturi)    
    Daca a plagiat sa-i rada Tonta MUSTATA (Joi, 10 mai 2012, 23:32)

    cel mai "curat" ministru [anonim]

    Dupa ce a "manglit" lucrarile altora acum vrea sa mangleasca si bani europeni.
  • +1 (3 voturi)    
    pana cand .... (Joi, 10 mai 2012, 23:46)

    anonim [anonim]

    De ce intarzie rambursarile si se suspenda platile de care tot auziti? Pentru ca angajatii POSDRU sunt din ce in ce mai putini deoarece sunt platiti foarte prost, pana la 2000 ron/ luna, si prefera sa plece in privat, in comparatie cu beneficiarii care au salarii de cateva mii de euro pe luna si nici nu stau prea mult pe la servici.
    Proiectele sunt mult prea multe pentru cati angajati exista in acest moment.
    Toate conducerile de la P alatul Victoriaau spus ca e dezastru in acesti ani si nu au facut absolut nimic.
    In tarile membre UE salariile acelora care gestioneaza fonduri europene sunt de ordinul miilor de euro.
    In Romania de ce doar se cere si nu se face nimic?
    Faceti ceva domnilor, nu doar dati din gura!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Tara de parasit (Vineri, 11 mai 2012, 0:43)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Chiar nu-ti dai seama ca tara asta este de parasit?
    • +1 (3 voturi)    
      absolut (Vineri, 11 mai 2012, 0:57)

      cato [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Ce progrese să fie când la AM-uri salariile sunt de 2.000-3.000 lei, dar cei care absorb fondurile si implementează proiectele au câte 3.000-4.000 euro pe lună - bani publici/europeni?
      Asta pentru un singur proiect, căci sunt destule fundaţii, universităţi şi firme de consultanţă de apartament care au şi câte 5-10 proiecte în implementare (în total sunt vreo 2500 proiecte acum în curs).

      Culmea e că sunt nenumărate astfel de proiecte care au ca target doar chestii jenant de vagi, ca "orientarea", "conştientizarea" sau "consilierea" tinerilor absolvenţi, femeilor rrome sau şomerilor (apropo, treaba birocraţilor din AJOFM plătiţi oricum din bani publici), iar pentru asemenea proiecte cu target penibil se încasează milioane de lei, de se ajunge ca un curs de 4 luni de cameristă să coste mai mult decât o facultate de 3 ani.
  • +4 (4 voturi)    
    Mai inatai ministrul (Vineri, 11 mai 2012, 2:22)

    Alx [anonim]

    Mai intai va fi suspendat ministrul si apoi programele POSDRU. Cum mai si indrazneste sa deschida gura si sa se intalneasca cu oameni din domeniul educatiei/cercetarii?
  • +4 (4 voturi)    
    "este foarte posibil ca in 2 saptamani"... (Vineri, 11 mai 2012, 2:29)

    Alius [anonim]

    Tu o sa fii istorie (una trista, dar istorie) in doua saptamani. Lasa visele despre ce o sa faci si o sa dregi la minister ca esti deja "pa la revedere".
  • +4 (4 voturi)    
    Vezi ca bate cineva la usa! (Vineri, 11 mai 2012, 6:44)

    gabe2006 [anonim]

    Domnule Mang, bate cineva la usa. Poate sunt profesorii japonezi sa va multumeasca din inima ca le-ati facut lucrarile celebre in Romania. Va mai roaga si Ambasada SUA sa va puneti numele pe Constitutia SUA alaturi de George Washington. Daca e mai usor in Word, stergeti semnaturile lor vechi de sute de ani si lasati numai semnatura dumneavoastra. Le spunem mai tarziu ca legea lui Ohm e legea lui Ohm.
  • +1 (1 vot)    
    "este posibil... POSDRU" (Vineri, 11 mai 2012, 9:02)

    radu [anonim]

    asta cine a spus-o domnu Mang? Citati sursa cand faceti afirmatii!
  • 0 (0 voturi)    
    despre POSDRU ! (Vineri, 11 mai 2012, 15:32)

    toma [anonim]

    Ati folosit acronimul POSDRU de 14 ori in articol si nici macar o data nu ati detaliat . Dati-mi voie sa o fac eu :Program Operational Sectorial Dezvoltare Resurse Umane ! Sper sa fie doar o nefericita "scapare"a editorului.