Prefectul judetului Gorj, acuzat oficial de plagiat in luna martie, a fost pastrat in functie de premierul Victor Ponta

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 10 mai 2012, 14:19 Actualitate | Esenţial


Liviu Andrei, prefect Gorj
Foto: www.prefecturagorj.ro
"Prefectul de Gorj ramane in functie. Trebuie sa respecte legea si sa-si faca datoria fata de Guvern si fata de obligatiile legale pe care le are", a anuntat premierul Victor Ponta, precizand ca alaturi de Andrei Liviu Vasile mai raman in functii si alti sapte prefecti din tara. "Eu imi vad de treburile, de prerogativele mele. Nu am altceva de facut", a declarat pentru HotNews.ro Andrei Liviu Vasile. Consiliul National de Etica a Cercetarii Stiintifice, Dezvoltarii Tehnologice si Inovarii (CNECSDTI) a decis in data de 2 martie ca Andrei Liviu Vasile, prefect al judetului Gorj si profesor la Universitatea Aurel Vlaicu din Arad, "se face vinovat de plagiat".

Premierul Victor Ponta: Liviu Andrei va ramane in continuare prefect

Prim-ministrul Victor Ponta a anuntat, miercuri, la Targu-Jiu, ca actualul prefect Liviu Andrei Vasile ramane in functie, acelasi lucru fiind valabil si in cazul subprefectului Marcel Romanescu.

"Prefectul de Gorj ramane in functie. Trebuie sa respecte legea si sa-si faca datoria fata de Guvern si fata de obligatiile legale pe care le are, nu fata de partidul care a fost inainte la guvernare, nu fata de partidul care este acum la guvernare, ci fata de politica pe care am anuntat-o foarte clar: alegeri absolut corecte, conform legii", a declarat Ponta, citat de Agerpres. 

Premierul a anuntat ca "sunt si alti prefecti care raman in functie", iar "lista va fi publicata de Guvern dupa ce va avea consultari cu ministrul Administratiei, Victor Dobre". Alaturi de prefectul de Gorj, alti sapte prefecti din tara raman in functie, a mai spus Victor Ponta, potrivit Agerpres.

Prefectul Liviu Andrei Vasile: Eu imi vad de treburile, de prerogativele mele

Contactat de HotNews.ro, prefectul de Gorj, Liviu Andrei Vasile, a declarat ca "sunt multi prefecti in tara care nu au fost demisi". In ce priveste motivul pentru care Victor Ponta a decis sa il mentina la conducerea prefecturii Gorj, acesta a declarat: "Nu stiu, nu pot sa va spun. Eu imi vad de treburile, de prerogativele mele. Nu am altceva de facut".

Intrebat despre decizia de plagiat emisa pe numele sau de Consiliul National de Etica a Cercetarii Stiintifice, Dezvoltarii Tehnologice si Inovarii (CNECSDTI), prefectul a replicat: "Nu sunteti in tema cu alte raspunsuri" si a inchis telefonul.
 
Consiliul National de Etica: A copiat cuvant cu cuvant mai bine de 50% dintr-o alta lucrare

Amintim ca in 2 martie Consiliul National de Etica a Cercetarii Stiintifice, Dezvoltarii Tehnologice si Inovarii a decis ca "Vasile Liviu Andrei se face vinovat de plagiat" si de "introducerea de informatii false in dosarul de candidatura pentru postul de profesor".

In consecinta, Consiliul National de Etica a propus in cazul prof. dr. Vasile Liviu Andrei retragerea titlului de profesor universitar, desfacerea disciplinara a contractului de munca incheiat cu Universitatea Aurel Vlaicu din Arad si suspendarea pe 3 ani a dreptului de inscriere la un concurs pentru ocuparea unei functii superioare ori a unei functii de conducere. 

Contactat de HotNews.ro, prefectul de Gorj Vasile Liviu Andrei a declarat atunci ca a depus contestatie la Ministerul Educatiei, iar "daca rezultatele vor fi negative, voi actiona in instanta. Sanctiunile nu se pun in aplicare pana cand nu va exista o hotarare definitiva si irevocabila".

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4365 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    puterea exemplului (Joi, 10 mai 2012, 14:28)

    snowflake [utilizator]

    Acesta este exemplul pe care ponta il da. Nu este nicio problema daca copiati. USL va pastreaza in fucntii sau chiar va promoveaza. USL are nevoie de multi fraiericare sa execute tampeniile ce le trec lor prin cap.
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Joi, 10 mai 2012, 15:17)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      loool inca unul ce mai conteaza

      oricum toti sunt cu manareala
    • +2 (2 voturi)    
      Si e doar o "mica" diferenta... (Joi, 10 mai 2012, 16:03)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      ...intre cum trateaza Romania, pe de o parte, si Ungaria, Germania ori alte state aceeasi chestiune, a plagiatului, la persoane cu functii publice.
    • +1 (1 vot)    
      Angela Merkel (Joi, 10 mai 2012, 17:31)

      Diaspora [anonim] i-a raspuns lui snowflake

      Angela Merkel o incurcase rau cand afirama candva in aprarea ministrului apararii - acuzat de plagiatul lucrarii de doctorat - ca ea l-a numit ministru nu om de stiinta, asa ca...
      Presa a sarit in aer, iar rezultatul a fost indepartarea lui.
  • +24 (24 voturi)    
    bun (Joi, 10 mai 2012, 14:28)

    catalin_mattei [utilizator]

    orice persoana care poate fi santajata este utila pt atingerea tintelor puterii.. asa a fost mereu
    • +7 (7 voturi)    
      Domnule Mattei (Joi, 10 mai 2012, 15:23)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      si cum ramane cu alegatorul?
      Cel de care puterea are nevoie pentru a fi legitimata?
      Sa inteleg ca au nevoie de ei o data pentru a/si face de cap mereu?
      Buna observatia dumneavoastra, dar extrem de cinica!
      Cat despre domnul prim ministru, pot sa spun ca desi are doar 3-4 de la investire, este cel mai santajabil, prin prisma ministrilor pe care ii are in subordine.
      Daca ii are in subordine si nu cumva le este subordonat!!!
  • +19 (19 voturi)    
    Se poate spune ca (Joi, 10 mai 2012, 14:33)

    Aca [anonim]

    suntem o tara de plagiatori si mang-hoti. ?
  • +21 (21 voturi)    
    E clar cu Ponta (Joi, 10 mai 2012, 14:36)

    Kvothe [utilizator]

    Nu va faceti iluzii cu demiterea lui Mang, pentru dl. Ponta plagiatul e o infractiune minora dupa cum se vede si in cazul lui Andrei Liviu. Daca nu s-au furat bani nu e grav, nu Ponta? Sau care e logica ta ?
  • +20 (20 voturi)    
    Deci Mang nu este in pericol! (Joi, 10 mai 2012, 14:43)

    triciupa [utilizator]

    Lui Ponta (si sefului sau voiculescu, bineinteles) nu i se pare ca plagiatul ar fi vreo mare branza. In fond, daca stai sa-l compari cu tunurile date de Adrian Nastase, plagiatul pare o dulce copilarie. De fapt ce ne tot revoltam ca membrii guvernului Ponta si-au construit cariere universitare cu ajutorul xeroxului? De ce nu suntem recunoscatori ca avem "cel mai cinsitit guvern"?
    Apropos, e ora 14:35 si Mang e inca ministru. Faptul ca nu a fost demis pana acum poate insemna doua lucruri: fie ca Ponta cauta febril un inlocuitor cat-de-cat frecventabil, fie ca ne considera un popor de oligofreni.
    • +8 (8 voturi)    
      mai curand partea a doua (Joi, 10 mai 2012, 14:54)

      sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Conform "iliescu apare, soarele rasare", nu?
      • +3 (3 voturi)    
        Pentru 'sfinxsoft'... (Joi, 10 mai 2012, 17:24)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui sfinxsoft

        Din nefericire, ai dreptate.

        Imi aduc aminte, cu tristete:

        "Noi muncim, noi nu gindim" !!!
  • +14 (14 voturi)    
    Obiective Ponta: (Joi, 10 mai 2012, 14:47)

    Dan [anonim]

    1. Pastrarea celor care au virat cu arme si bagaje
    2. Pregatirea pentru evitarea debarcarii lui Manga

    Pai bine mai neicusorule Ponta, cum este cu cinstitii membrii ai guvernului?

    Ha, sa vezi ce mai sareau USL-asii pe vreun PDL-ist cu merite mari la tipografie. (citeste plagiat).
    Chiar daca plagiatul nu avea legatura cu munca la prefectura.
    Vorba aia, ce are sula cu prefectura!

    Frumos Ponta. Este corect, cinstit, cumsecade, tine cu oamenii sarmani..
    Mai arunca-i la dracu' pe "telectualii astia".

    Ponta draga, un drum la biserica pe la popi ar fi bine venit sa le pici cu drag babelor si analfabetilor care te vor vota!
    Lor nu le pasa de plagiate!
  • -1 (7 voturi)    
    Deci asa cu Boc... (Joi, 10 mai 2012, 14:53)

    Corinteni [anonim]

    Striga in toate cele patru zari ca un psd-ist a plagiat, dar plagiatorii lui au stat perfect pe pozitii, nu i-a clintit pe nici unul.
    • +6 (6 voturi)    
      corect... (Joi, 10 mai 2012, 15:19)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      dar nu crezi ca dupa ce l-ai injurat atatia ani, si inca il mai injuri, poate ar fi cazul sa NU repeti ce a facut el?

      sau chestia asta presupune o logica prea fina pentru usl-istul obinuit?
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Joi, 10 mai 2012, 15:19)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

      Dupa logica ta ar trebui sa nu mai pedepsim nici un hot pana nu sunt pedepsiti toti ceilalti care au furat inaintea lui.
    • +4 (4 voturi)    
      asa si... (Joi, 10 mai 2012, 15:41)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      tie ti se pare corect sa schimbi un guvern despre care spui ca e corupt,cu altul de aceeasi factura...cap ai,minte iti mai trebuie..
  • +6 (6 voturi)    
    master (Joi, 10 mai 2012, 15:28)

    skyradio [anonim]

    daca prefectul facea masterul in mai putin de 4 luni asa cum a facut Ponta, fiti siguri ca era demult demis!
  • +6 (6 voturi)    
    Nu ati inteles (Joi, 10 mai 2012, 15:31)

    tyty [anonim]

    A fura, plagia, lua spaga este un merit deosebit in PSD. Se vede aici influenta "ideologica" a lui bombonica. Daca stii sa furi atunci ai toate calificarile pentru a fi om de baza in administratia rosie. Unul cu competente si valoare proprie e periculos pentru ca ar putea sa-si inchipuie ca ocupa un post pe merit si nu mai are obligatii fata de partid si leaderii sai.
  • +6 (6 voturi)    
    .. (Joi, 10 mai 2012, 15:39)

    Anca [anonim]

    Normal, doar nu va asteptati sa-l schimbe in conditiile in care PSD a patentat furtul in Romania ????!!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Speranta (Joi, 10 mai 2012, 15:53)

    Vizitiul [utilizator]

    Ca publicul votant USL sa se treazeasca la realitate.
  • +5 (5 voturi)    
    Foarte clar (Joi, 10 mai 2012, 16:09)

    Haplo [utilizator]

    Contactat de HotNews.ro, prefectul de Gorj Vasile Liviu Andrei a declarat atunci ca a depus contestatie la Ministerul Educatiei, iar "daca rezultatele vor fi negative, voi actiona in instanta. Sanctiunile nu se pun in aplicare pana cand nu va exista o hotarare definitiva si irevocabila".

    Pai... Ministrul Educatiei este acuzat si el de plagiat, cum sa depui contestatie taman acolo? :)))
  • +3 (3 voturi)    
    Ei, nah! (Joi, 10 mai 2012, 16:13)

    Gimmy [anonim]

    Romania bunului simt, tovarasi!
  • +3 (3 voturi)    
    Este normal ! (Joi, 10 mai 2012, 16:33)

    Didos [anonim]

    Dupa revolutie aparitia a fel de fel de facultati , a dus la diminuarea calitatii procesului de invatamant , prin diluarea calitatii profesorilor si aparitia fraudei universitare . Eu cand am intrat la facultate , la admitere erau 10 insi pe loc. Era o selectie riguroasa ,care garanta profesionalismul absolventilor . Acum numai cine nu vrea nu termina o facultate , mai ales daca dispune si de o situatie materiala care sa-i permita sa promoveze orisice examen Normal au aparut ,profesori de doi bani , coruptibili , plagiatori si slab pregatiti profesional. Ce sa facem , asta-i tara !
  • +3 (3 voturi)    
    bravo (Joi, 10 mai 2012, 16:34)

    cuc [anonim]

    Bravo Ponta, continua tot asa. Arata-ne maduva comunista a mentalitatii din spatele politicienilor.

    Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie?
    Un insecticid anti politicieni corupti si fara principi.
  • +3 (3 voturi)    
    barbati adevarati... (Joi, 10 mai 2012, 16:40)

    yellowdog [utilizator]

    unul si unul...

    ai furat, ai plagiat, ai injurat, ai mintit ajungi in fruntea USL-ului, ca ai experienta, de...

    partid de gainari si tunari
  • 0 (2 voturi)    
    adevaratul motiv al pastrarii prefectului de gorj (Joi, 10 mai 2012, 18:04)

    stietot [anonim]

    TOTI SUNT HOTI ....
  • 0 (0 voturi)    
    Discriminare (Joi, 10 mai 2012, 18:46)

    anion [utilizator]

    Daca Ponta il mentine in functie pe prefectul plagiator Vasile., in mod sigur il va mentine in functie si pe ministrul plagiator Mang. In alte conditii Ponta ar savarsi o discriminare si Mang ar putea contesta in instanta.
  • 0 (0 voturi)    
    A PLAGIAT DOAR 50% (Joi, 10 mai 2012, 18:51)

    LEC [anonim]

    Nu se pune!
    Daca plagia 51% , alta era situatia !
    Se zice , ca in Romania de dupa 1989, au aparut mai multi prof univ si doctori , decat au fost din cele mai vechi timpuri, pana in 1989!
    La asa abundenta de minti luminate, daca n-ai fi de prin partea locului , ai crede ca la noi este Patria Luminii Universului
    Acuma , priviti in jur....
    Parca nu-i asa ,
    Sa faca domnii de la CNCSEDTI, o sectie de
    cercetare a tezelor de doctorat si a facerii de prof univ,si sa ne spuna si noua , cate ceva
  • 0 (0 voturi)    
    Hoti (Joi, 10 mai 2012, 23:13)

    tigertiki [anonim]

    Vai de capu' nostru. Suntem guvernati de Plagiatori=hoti cu acordul procurasului de Ponta. Probabil si el a plagiat=furat !
    Viva Romanica
  • 0 (0 voturi)    
    prefect impostor (Miercuri, 16 mai 2012, 20:34)

    gabi [anonim]

    Prefectul trebuie schimbat indiscutabil.Este un plagiator si asta il face impostor.Daca Ponta nu-l scimba inseamna ca nu are ccredibilitate si astfel noul guvern este la fel ca cele P.D.L.-iste.CONCLUZIE; Atentie Gorjeni daca merita vot de incredere membrii U.S.L. s-au ne debarasam de ei.