VIDEO Victor Ponta: Asa cum s-a convenit cu FMI, a doua transa de majorare a salariilor va fi in decembrie

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 9 mai 2012, 12:15 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri, la Targu Jiu, in legatura cu declaratiile sefului misiunii FMI, Jeffrey Franks, privind cresterea salariilor bugetarilor, ca a doua transa de majorare va fi aplicata la 1 decembrie, asa cum s-a convenit in negocierile cu Fondul, informeaza Mediafax.

"Decizia am luat-o ieri, se va aplica pentru ca este in conformitate cu negocierile pe care domnul Florin Georgescu le-a purtat cu FMI", a declarat Victor Ponta. Intrebat despre data la care va fi acordata ce-a de-a doua transa de majorare, premierul a raspuns: "1 decembrie".

Intr-un comunicat de presa transmis miercuri de Guvern se precizeaza, de asemenea, ca reintregirea salariilor bugetarilor va avea loc in doua transe, pana la finalul anului 2012, informeaza Agerpres.

"Acest angajament al Guvernului Romaniei se bazeaza pe negocierile purtate cu reprezentantii Fondului Monetar International, ai Comisiei Europene si ai Bancii Mondiale. Decizia Guvernului este una ferma si in conformitate cu negocierile purtate cu FMI.

Tot de la 1 iunie, in transe lunare egale cu ceea ce guvernele trecute au incasat gresit, se va incepe restituirea sumelor catre pensionarii cu pensii de peste 740 lei", se mai arata in comunicat.



Seful misiunii FMI in Romania, Jeffrey Franks,  a declarat miercuri ca reintregirea salariilor poate fi facuta anul viitor, pentru acest an fiind posibila doar cresterea de 8% pe care guvernul a stabilit-o incepand cu luna iunie. Pensionarii vor primi bani retinuti ilegal in mai multe transe. "Am convenit sa permitem o usoara relaxare a tintei de deficit cash, de la 1,9 la 2,2% din PIB.(...) Suma disponibila nu va fi suficienta pentru a permite recuperarea totala imediata a salariilor, cat si contributiile platite de pensionari. Ceea ce ramane pana la recuperarea totala la salarii urmeaza sa fie acordat anul urmator", a spus Franks, citat de Mediafax.

Jeffrey Franks a precizat ca Guvernul a ales sa majoreze salariile cu 8% la 1 iunie si sa aloce suma ramasa pentru plata contributiilor achitate de pensionari.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1525 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Am facut observatia si pe alt site... (Miercuri, 9 mai 2012, 12:21)

    Manu [anonim]

    Ponta e pe o cu totul alta lume: la 20 de minute dupa ce l-a contrazis pe Franks, Euro a sarit pe interbancara de la 4.3076 (stabil la cota asta toata dimineata) la 4.4115. Si continua sa creasca.... Colac peste pupaza, polemica are loc inainte de ora 13.00, cand BNR urmeaza sa anunte cursul oficial.
    Macar de-si amana iesirea guevarista pt dupa-amiaza... Dar asta ar fi insemnat ca are un minimum de cultura politica, ceea ce nu-i cazul...
    • +12 (14 voturi)    
      eu cred ca ponta a negociat un acord... (Miercuri, 9 mai 2012, 12:38)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Manu

      si franks altul...distractia e in toi:)))
    • +11 (13 voturi)    
      ERATA: Euro a plecat de la 44.076... (Miercuri, 9 mai 2012, 12:39)

      manu [anonim] i-a raspuns lui Manu

      Oricum, iata ca dupa alte 10 minute a ajuns la 4.4223!!! Incredibil, ce gafa a facut asa-numitul premier!!
      • +4 (6 voturi)    
        . (Miercuri, 9 mai 2012, 12:58)

        adi [anonim] i-a raspuns lui manu

        Nu stiam io ce se intamplase cu leul. Da' mi-am zis, ia sa vad eu pe HN ce-a mai zis Ponta. Si iaca-ta!
    • +1 (5 voturi)    
      Stiu, e aiurea sa-mi tot raspund singur... (Miercuri, 9 mai 2012, 13:00)

      Manu [anonim] i-a raspuns lui Manu

      ...si cer iertare pt asta. Insa nu pot sa nu constat ca acum, cu 10 minute inainte de ora 13.00, cursul scade abrupt (4.4177), ceea ce inseamna ca BNR a intervenit pe piata: GHICI cu ce bani? Cei din imprumuturile anterioare, bineinteles. Pe care GHICI cine-i plateste???
      Gata, nu mai scriu... :))))
  • +11 (13 voturi)    
    Au inceput (Miercuri, 9 mai 2012, 12:22)

    kin3zu78 [utilizator]

    sa curga pomenile pentru bugetari. Restul cetatenilor pot muri linistiti, ei nu prezinte interes pentru nici un partid aflat la guvernare in ultimi 22 de ani. Singuri care conteaza in tara aceasta sunt bugetarii,li se acorda aminstii fiscale, majorari salariale.
  • +14 (16 voturi)    
    Cine minte, domnule Ponta? Tot Basescu si Boc? (Miercuri, 9 mai 2012, 12:23)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Victor Ponta: a doua majorare va fi in Decembrie.
    Jeffrey Franks (live on tv): a doua majorare va fi la anul!
    De aceea ati refuzat sa faceti publica scrisoarea de intentie cu FMI?
    Ponta minte in cascada!!! Crede ca tot electoratul este imbecil?
  • +14 (16 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 9 mai 2012, 12:26)

    Cristina [anonim]

    Acest om nu are rusine! Minte de ingheata apele! Ei spera sa castige alegerile prin demagogie pura si in decembrie sa spuna ca nu sunt bani.
    • +6 (8 voturi)    
      e de mirare? (Miercuri, 9 mai 2012, 13:08)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Cristina

      intotdeauna comunistii au lasat oasele albite ei au ridicat din umeri.
  • -6 (14 voturi)    
    1-0 pt. BUGETARI! Le'o trag la privatii cu 4 clase (Miercuri, 9 mai 2012, 12:40)

    ion [anonim]

    asta este.. prea s-au ratoit pana acum privatii
    • +6 (8 voturi)    
      oho (Miercuri, 9 mai 2012, 13:07)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui ion

      sa vezi cand le-o ajunge privatilor cutitul la os si vor incepe sa concedieze oameni si sa plateasca impozite din ce in ce mai mici. Toti bugetarii din banii astora mananca.
  • +5 (7 voturi)    
    De exceptie! (Miercuri, 9 mai 2012, 13:01)

    triciupa [utilizator]

    Franks: diferenta de salarii poate fi platita anul viitor.
    Ponta: diferenta de salarii se plateste in decembrie.
    Deci nu e Stanford, e Standford!
  • +6 (8 voturi)    
    dle Ponta (Miercuri, 9 mai 2012, 13:05)

    MirceaA [utilizator]

    de cand sunteti prim ministru nu faceti altceva decat sa ne informati in fiecare zi cand se mai dau niste bani inapoi din banii facuti de guvernele trecute. Cand incepeti sa ne spuneti ce aveti de gand pentru a relansa economia?
    • +1 (1 vot)    
      pai (Miercuri, 9 mai 2012, 14:24)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Pai habar nu are, s-a trezit cu guvernu in brate, acu face si el ce stie si ce-a auzit la Antena3 :D
  • +5 (7 voturi)    
    imbecilitate (Miercuri, 9 mai 2012, 13:11)

    MirceaA [utilizator]

    dupa 22 de ani sa aduci iar stanga la putere. Paradoxul democratiei este ca majoritatea, cea care hotaraste, este formata din oameni cu un IQ sub medie.
    • +1 (1 vot)    
      De aceea (Miercuri, 9 mai 2012, 16:15)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      De accea as propune ca toti cei care participa la vot sa treaca un minim test de inteligenta si cultura. Daca tu esti un imbecil semianalfabet care nu vezi mai departe de usa cu gandirea ta primitiva, de ce sa votezi si sa decizi prin votul tau soarta unei tari??
  • +3 (3 voturi)    
    Gata (Miercuri, 9 mai 2012, 13:22)

    B.F. [anonim]

    Gata! Cu mărirea cu 8% a salariilor bugetarilor şi restituirile în 16 tranşe a CAS pentru pensionari banii pentru anul acesta s-au terminat. Alte cadouri nu se mai pot face.
    Ce se vor face rumânii ce aşteptau bani de USL-ul aşa cum le-a promis? Se vor orienta spre DD care a promis câte 20000 euroi pentru fiecare.
  • 0 (0 voturi)    
    uite ca nu este pentru cine se pregateste (Joi, 10 mai 2012, 16:57)

    Bianca2012 [utilizator]

    ci pentru cine se nimereste... sau cine merita. Si astfel miscarea de restaurare a salariilor nu va fi de folos pedeleilor, ci uslasilor. ..
  • 0 (0 voturi)    
    desmintire (Joi, 10 mai 2012, 16:59)

    Ionut [anonim]

    Franks este obisnuit cu neseriozitatea celorlalte guverne. Va trebui sa se adapteze si sa ne trateze ca pe un partener serios de dialog. Am observat in comentariile de mai sus ceva legat de explozia cursului valutar. Din curiozitate m-am uitat pe cursul oficial BNR si am observat ca era o minciuna grosolana. Poate oamenii au alta sursa de informare...telefoane STS...ca doar le-au folosit cu succes la alegerile trecute.
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Joi, 10 mai 2012, 18:51)

    gigiduru88 [utilizator]

    Macar guvernul Ponta da ceva inapoi pensionarilor si bugetarilor !!!
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Joi, 10 mai 2012, 19:52)

    unguru [anonim]

    Guvernu Ponta sa ţinut de promisiune şi a găsit banii pentru a repara nedreptatea facuta de ciuma portocalie.