Dan Nica, ministrul desemnat al Comunicatiilor, dupa intalnirea cu delegatia FMI: Cred ca se poate asigura reintregirea salariilor

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 mai 2012, 20:10 Actualitate | Esenţial


Reintregirea salariilor ar putea fi asigurata, iar procedura pentru selectarea consultantului la privatizarea Postei Romane va fi reluata, a declarat sambata ministrul desemnat al Comunicatiilor, Dan Nica, la finalul discutiilor cu delegatia FMI la Bucuresti, potrivit Agerpres.

"Eu sper ca da, se poate asigura reintregirea salariilor. Sigur ca au fost unele nemultumiri ale delegatiei FMI, legate de repuneri in calendar la privatizari. Noi vom face tot ceea ce fostul guvern nu a facut in acest sens", a spus Nica.

Ministrul desemnat al Comunicatiilor a subliniat ca procedura de selectare a consultantului juridic pentru privatizarea Postei Romane va fi reluata, iar apoi va fi selectat un investitor astfel incat serviciul postal romanesc sa fie unul modern.

Posta Romana este o institutie aflata intre societatile cu probleme pe lista de conditionalitati a Fondului referitoare la societatile detinute de stat.

"Voi analiza situatia Postei Romane. Exista acolo un personaj excedentar, circa 300 de oameni care lucreaza in serviciul administrativ, cu salarii nejustificate, in timp ce factorii postali, care sunt cei mai importanti, au salarii mici. De marti vom lua masurile care se impun", a explicat Dan Nica.

Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale (MCSI) a reluat, pe 24 aprilie, invitatia de participare pentru cei interesati in vederea achizitiei de consultanta juridica pentru privatizarea Postei Romane.

MCSI decisese anularea achizitiei de servicii de asistenta juridica. Motivul anularii achizitiei a fost lipsa tuturor documentelor necesare solicitate in invitatia de participare, in vederea indeplinirii cerintelor minime de calificare.

Posta Romana are o datorie de peste 30,624 milioane lei la bugetul de stat, in primul trimestru al acestui an. Compania Nationala Posta Romana a raportat in ianuarie 2012 un profit brut de 1,4 milioane de euro, cu 16,6% mai mare decat cel inregistrat in luna decembrie a anului precedent.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















789 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Papagali USL-isti (Sâmbătă, 5 mai 2012, 21:23)

    CalinM [utilizator]

    Dan Nica este acuzat de corupție, abuz în serviciu și fraudarea alegerilor.

    Ba chiar mai mult numele lui Nica apare în dosarul de corupție „Poșta Română" în care a fost cercetat pentru abuz în serviciu, în cazul înstrăinării unui teren al Poștei Române.

    Deci de ce vorbim aici?
  • +1 (1 vot)    
    alt prost cu acte (Sâmbătă, 5 mai 2012, 22:44)

    MirceaA [utilizator]

    pai de la "cred ca" si pana la a fi posibil, e cale lunga. Toti isi dau cu parerea, indiferent ca e portar la stadion sau ministru... si amandoi au cam aceeasi mentalitate.
    • 0 (0 voturi)    
      Se stie, (Duminică, 6 mai 2012, 16:13)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      responsabilitatea viitorului ministru a Comunicatiilor in cresterea salariilor este hotaritoare.
  • 0 (0 voturi)    
    praf si tandari la guvern (Duminică, 6 mai 2012, 4:46)

    MITOCANU'USL-SRL [anonim]

    Dupa declaratia acestui ghertoi de mahala insalubra,cum ca el crede ca..aho,aho-rezulta,logic,ca oricare dintre bugetarii ce vor avea salariile marita ar putea sa fie un ministru cel putin de nivelul astuia-de ce?-simplu-toti cred,la rindul lor,acelasi lucru!
    Uite-asa s-a pricopsit RO cu peste 1 mil. de potentiali ministri-toti la fel de increzatori!
  • 0 (0 voturi)    
    lasatine sa si gandim (Duminică, 6 mai 2012, 6:01)

    nicostin [anonim]

    hai sa fim cinstiti si sa no mai aburim nu a zis MRU ca salarile cresc de la 1 iunie ,dece leo punem astora in brate ca o fac ei??????????? iarasi vreti sa ne faceti sa gandim cum vreti voi si ei
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Duminică, 6 mai 2012, 16:44)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui nicostin

      Ce zici m acolo?
  • 0 (0 voturi)    
    Da (Duminică, 6 mai 2012, 8:52)

    anion [utilizator]

    Se poate mari sau asigura reintregirea salariilor in transe inaintea alegerilor, marire de deficit, comunicate de un zvonist, alarmist si excroc. Amintiti-va de Gorbunov ce muschi avea, autocare sechestrate de PDL in toata tara, recent a mai spus o tampenie, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Guraliv de profesie.... (Duminică, 6 mai 2012, 10:28)

    Ali Star [anonim]

    "Eu sper ca da, se poate asigura reintregirea salariilor"
    Sper ca DN intelege ca e numit ministru la alt minister si nu la finante!
    Omul asta a dat din gura pe la tv-uri PE ORICE problema fara cea mai mica jena! Bine inteles batand campii de cele mai multe ori!
    De fapt un latrator!

    Badie, de televiziunea digitala terestra, matale ai auzit?
    Pe cand si in Romania? Asta asa, ca prea le stii pe toate!
    "Noi vom face tot ceea ce fostul guvern nu a facut" sa mori tu?
  • 0 (0 voturi)    
    Altul care se crede important. (Duminică, 6 mai 2012, 10:49)

    mircea [anonim]

    Ce treaba are el cu cresterea salariilor.Si de cresterea salariilor,care este prioritate zero(poate zero barat) au rezolvat cu 8%,fata de 15-16% cat dadea MRU.Bravo USL!