Aplicarea HG privind infiintarea unei noi facultati la UMF Targu Mures, suspendata de instanta

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 mai 2012, 15:46 Actualitate | Esenţial


Aplicarea Hotararii de Guvern privind infiintarea unei noi facultati in cadrul Universitatii de Medicina si Farmacie (UMF) Targu Mures a fost suspendata, vineri, in urma unei decizii a Curtii de Apel Targu Mures, care a admis o solicitare in acest sens formulata de conducerea UMF, informeaza Mediafax. Hotararea Curtii de Apel este executorie, dar poate fi atacata cu recurs in 5 zile de la pronuntare.

Potrivit unui comunicat de presa transmis de reprezentantii Curtii de Apel Targu Mures, instanta a admis, vineri, cererea de suspendare a aplicarii HG 230 din 27 martie 2012, privind infiintarea Facultatii de Medicina si Farmacie in cadrul Universitatii de Medicina si Farmacie din Targu Mures.

"Astazi, 4 mai 2012, Sectia a II-a civila, de contencios administrativ si fiscal a Curtii de Apel Targu Mures s-a pronuntat in dosarul 160/43/2012 si a admis cererea de suspendare a executarii actului administrativ reprezentat de HG 230/27.03.2012, privind infiintarea Facultatii de Medicina si Farmacie in cadrul Universitatii de Medicina si Farmacie din Targu Mures pana la pronuntarea in fond a cauzei avand ca obiect cererea de anulare a actului administrativ atacat", se arata in comunicat.

Purtatorul de cuvant al Curtii de Apel Targu Mures, Anuta Dusa, a precizat ca solicitarea de suspendare a executarii HG 230 din 27 martie 2012 a fost formulata de conducerea UMF Targu Mures, sentinta de vineri fiind executorie, dar si atacabila cu recurs, in cinci zile de la comunicare.

Potrivit aceleiasi surse, pe rolul Curtii de Apel Targu Mures a fost inregistrat un alt dosar, in care o asociatie cere anularea HG 230/2012. Pentru acesta a fost fixat primul termen de judecata in 6 decembrie.

"In ceea ce priveste dosarul 67/43/2012 avand ca obiect anularea actului administrativ reprezentat de Carta UMF, care a avut termen de judecata tot astazi, in cadrul aceleiasi sectii, va informam ca aceasta cauza a ramas in pronuntare pentru data de 11 mai 2012", se mai arata in comunicat.

Tot in 11 mai este programata, la Tribunalul Mures, o cauza in care Asociatia Maghiara de Pregatire Medicala si Farmaceutica din Romania a reclamat UMF Targu Mures, tot pe tema Cartei universitatii.

Hotararea de Guvern privind infiintarea liniilor maghiare de studii la UMF din Targu Mures a fost aprobata la sfarsitul lunii martie de Cabinetul Ungureanu.

Actul normativ stabileste ca la universitate va fi infiintata o noua facultate, cu programe in limbile romana, maghiara si engleza.

Respectiva HG a fost una dintre temele motiunii de cenzura a USL in urma careia a cazut Guvernul Ungureanu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4153 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    vot de neinvestire (Vineri, 4 mai 2012, 15:55)

    erjbvejb eirbjverb [anonim]

    UDMR trebuie sa i-a o decizie . Merge cu cei care-si respecta angajamentele, care au obtinut rezultate concrete si au performat sau cu pucistii USL-isti care, in foarte scurta perioada de pana acum am vazut ceea ce pot si cam ceea ce vor sa faca.
    • +3 (11 voturi)    
      Si-au instalat rapid USL-istii telefonul rosu (Vineri, 4 mai 2012, 16:08)

      oops [anonim] i-a raspuns lui erjbvejb eirbjverb

      Ce rapid se executa judecatorii cand zice USL ceva. Spui ca sunt teleghidati :)
      • 0 (4 voturi)    
        Judecatorii (Vineri, 4 mai 2012, 18:16)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui oops

        Si ce e cel mai ciudat e ca se executa la comanda USL desi mai toti sunt pusi in functie de Basescu.

        Dupa cum s-a constatat statistic Basescu a schimbat in primii 2 ani de mandat mai multi judecatori decat a schimbat Iliescu in 2 mandate si jumatate.

        Deci Baselu s-a asigurat ca are in control justitia dar cred ca nu a inteles ca atunci cand pune in post slugi acestea slugaresc la orice stapan.
    • +3 (15 voturi)    
      nationalism prost inteles (Vineri, 4 mai 2012, 16:12)

      id [anonim] i-a raspuns lui erjbvejb eirbjverb

      Nu-mi place tipul asta de nationalism invechit pe care-l practica PNL si PSD.
      In UE minoritatile etnice au dreptul sa invete in limba lor.
      • +1 (5 voturi)    
        serios? (Vineri, 4 mai 2012, 17:37)

        andimi [utilizator] i-a raspuns lui id

        serios? in ce tari ale UE ma rog? romanii din Hu au facultatii in romana? dar turcii din Germania, ca doar sunt cateva milioane bune? dar arabii din Franta, ca doar tot minoritati sunt? deci sa nu ne grabim cu paralelismele, ca ungurii de la noi au mult mai multe drepturi decit multe minoritati de prin UE!
        • +2 (4 voturi)    
          dar (Vineri, 4 mai 2012, 17:57)

          robertcj [utilizator] i-a raspuns lui andimi

          dar bascii sau catalanii din Spania, dar suedezii din Finlanda? arabii nu sunt o minoritate etnica faci confuzii mari de termeni. Se studiaza in turca in Germania, mai informeaza-te. Cat despre Ungaria cred ca putini stiu ca pt cei sub 10.000 de romani din Ungaria, neoficial 25.000 exista doua institutii de nivel superior in limba romana:Institutul pedagogic la Universitatea din Szeged si cel de la Szarvas.
          • +2 (4 voturi)    
            lasa arabii (Vineri, 4 mai 2012, 18:09)

            andimi [utilizator] i-a raspuns lui robertcj

            sa lasam arabii, m-am grabit (doream sa spun ca Fr nici macar nu recunoaste minortatile etnice, simplu si eficient), dar arata-mi te rog o facultate in turca in Germania si atunci chiar iti dau dreptate!
            • +1 (3 voturi)    
              ... (Vineri, 4 mai 2012, 18:28)

              vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui andimi

              nu lua Germania ca subiect de comparatie. Sistemul lor e foarte diferit de cel al majoritatii statelor din UE, nu este standardizat (variaza foarte mult de la land la land) si nu putini sunt Germanii care il critica. Cat despre modelul frantuzesc hai sa zicem ca cel care a botezat sovinismul era un francez (Nicolas Chauvin). Daca vrei sa vezi ce e cu minoritatile incearca cu un breton (zice-se francez get-beget) care iti va spune verde in fata, tare, s-auda toata lumea ca el e mai intai breton si pe urma francez.
              • +1 (1 vot)    
                atunci ce model vrei? (Vineri, 4 mai 2012, 21:32)

                andimi [utilizator] i-a raspuns lui vasile_r

                atunci ce model vrei, daca nu cel al tarilor puternice din UE? Letonia? aia parca nici nu recunosc minoritatea rusa!
            • +1 (1 vot)    
              re: (Vineri, 4 mai 2012, 23:21)

              robertcj [utilizator] i-a raspuns lui andimi

              intr-adevar Franta nu recunoaste termenul de minoritate etnica dpdv legislativ insa culmea recunoaste limba corsicana ca si limba minoritara oficiala si ca atare in Corsica totul e bilingv. Dar "prostii" gasim peste tot chiar si la americani care de fapt nu au o limba oficiala inscrisa in Constitutie.
              pentru Germania da un google pentru linii de predare in turca. Daca vroiai sa evidentiezi ca nu sunt Universitati aici ai dreptate.
        • 0 (2 voturi)    
          Incurcam perele cu merele? (Sâmbătă, 5 mai 2012, 12:16)

          stereo [utilizator] i-a raspuns lui andimi

          Turcii din Germania si arabii din Franta sunt minoritati care au emigrat in acele tari pe cand maghiarii sunt o minoritate care sa nascut si traieste pe aceste meleaguri. Totusi ar trebui sa se faca o diferentiere intre statutul minoritatilor, nu crezi????
          • 0 (0 voturi)    
            mananca tu si merele si perele padurete (Luni, 7 mai 2012, 11:19)

            gogu al mic [anonim] i-a raspuns lui stereo

            ei sa mori tu, si romanii unde se nasc ba? in cer si pica pe pamantul lor? si arabii si turcii care se nasc ori in franta ori germania si au astfel cetatenie franceza sau germana cum e musiu? tu ai cetatenie romana si nu maghiara. clar?
    • +4 (10 voturi)    
      UDMR a luat o decizie. Gresita. (Vineri, 4 mai 2012, 16:17)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui erjbvejb eirbjverb

      Politica "pasilor mici" care are ca tinta reinfiintarea Regiunii Autonome Maghiare,stat in stat, s-a impiedicat chiar aproape de final.
      UDMR-ul a ales sa sprijine PDL, singurul partid santajabil (fara UDMR sau UNPR pica de la putere), la schimb cu niste concesii utile politicii lor.
      Calea santajului este nesigura si, iata, a dat chix.
      Este momentul unei schimbari in gandirea UDMR.
      Cand nu se mai raporteaza, strict ,doar la problemele etnice...
      • -1 (3 voturi)    
        partidele româneşti sunt mai breze (Vineri, 4 mai 2012, 17:01)

        fjolo [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        înainte să săriţi să criticaţi UDMR, uitaţi-vă în ograda proprie. Cumva politicienii români sunt mai breji?
    • -2 (2 voturi)    
      o sa "i-a" o decizie (Vineri, 4 mai 2012, 16:23)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui erjbvejb eirbjverb

      de a merge cu cei careu performat :)
    • +4 (10 voturi)    
      .... (Vineri, 4 mai 2012, 16:35)

      eu [anonim] i-a raspuns lui erjbvejb eirbjverb

      dpdv al strategiei politice Ponta reuseste "performanta" sa realizeze tocmai ce nu au reusit toti desteptii din UDMR...sa reuneasca factiunile maghiare rezultate in urma manevrelor destul de abile ale lui Base acum vreun an (cred). Sunt si eu curios cum va reusi sa obtina suportul maghiarilor pentru ca oricum pe vechii / noii prieteni din UNPR nu se poate baza (ca sa citez din Madalin Voicu, "niste ghertoi") asa ca sunt sanse mari sa aiba nevoie de UDMR in momente vitale.
      • +2 (2 voturi)    
        Pai aici e spilul... (Vineri, 4 mai 2012, 17:19)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui eu

        ... se reunesc toate exact atunci cand trebuie ca sa voteze impotriva PSD...
        Ai vazut cand e termenul la tribunal la procesul de anulare a HG? 6 decembrie, deci dupa alegeri...
        he, he
    • +1 (1 vot)    
      am vazut ce pot... (Vineri, 4 mai 2012, 16:43)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui erjbvejb eirbjverb

      ...toate partidele. si chiar nu pot sa faca ceea ce trebuie
  • +2 (10 voturi)    
    nasol, iar si-a luat-o PDL in freza (Vineri, 4 mai 2012, 16:01)

    Bogdan [anonim]

    macar UDMR-ul a facut ce stia, dar PDL-istii s-au facut de cacao ca au aceptat acest troc la limita legii pentru sustinerea guvernului...
    Ponta care a facut spume impotriva HG-ului are inca o victorie de imagine
    • 0 (0 voturi)    
      Pt Bogdan (Vineri, 4 mai 2012, 17:20)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Troc la limita legii....habar nu ai despre ce vorbesti fac pariu ca nu te pricepi la nimic sau daca da ,ai coeficient redus de inteligetnta.Invata ce se intampla in alte tari.Vai de tara asta cu astfel de oameni!!!!!!
  • +5 (9 voturi)    
    Trec peste aberatia ca... (Vineri, 4 mai 2012, 16:03)

    Manu [anonim]

    ...o instanta judecatoreasca oarecare poate bloca o hotarare a guvernului unei tari. Insa notez graba suspecta cu care judecatorii de la Tg Mures au "percutat" la latraturile USL-asilor. Si mai vreau sa sa amintesc ceva: tot acolo, la Tg Mures, lui Sorin Apostu ii dau prelungire de arest pe banda rulanta... Intre timp, banditul Nicolescu de la Arges, cu toate probele DNA, e bine-mersi si candideaza iar, ca nu s-a saturat de cat a furat...
    Uneori, parca-mi vine sa inchid si calculatorul, si lumina, si sa plec unde-oi vedea cu ochii...
    • +4 (4 voturi)    
      si eu (Vineri, 4 mai 2012, 17:44)

      iulian-bz [utilizator] i-a raspuns lui Manu

      sunt de parere ca, daca vin ciumpalacii la putere o sa dispara in scurt timp celebrele dosare de coruptie,marii baroni PSD vor continua nestingherit majorarea capitalului social din conturrile personale, altii se vor plimba in cele mai exotice locuri,altii vor mai infiinta noi fonduri de investitii,tot sa traiesti intr-o tara cilivizata unde justitia este aparatoarea din oficiu al clanurilor mafiote,a marilor evazionisti,pot da un exemplu,eu daca nu platesc pana pe data de 25 a fiecarei luni,taxele catre stat,TVA,impozite,CAS,etc,etc,pe 26 primesc somatie de plata cu sechestru,oprire de cont,s.a.m.d.,daca nu aveam o varsta,sigur imi faceam valiza si nu ma mai uitam inapoi,fara regrete prea mari,mi-e sila de jocurile de culise din aceasta tara!!!
  • +6 (8 voturi)    
    intrebare (Vineri, 4 mai 2012, 16:11)

    skyradio [utilizator]

    daca nu cadea guvernul MRU, instanta de la Tg.Mures cum proceda?
  • -1 (5 voturi)    
    Ponta si USL se dovedesc la (Vineri, 4 mai 2012, 16:14)

    alex [anonim]

    fel de loiali coalitiei cu UDMR-ul, pe cit a fost UDMR-ul cu PDL-ul.

    Adica, ei iubesc tradarea, dar urasc pe tradatori.
  • +1 (1 vot)    
    Hahahaha (Vineri, 4 mai 2012, 17:02)

    Parol [anonim]

    Hahaha hahaha!
    Facultate in romales era mai indreptatita privind statistica. Dar stai ca ei au.
    UDMR se bate pe rectorate , fonduri, sindicate si prostii nu mai pot de grija etniei maghiare.
  • 0 (0 voturi)    
    OK. (Vineri, 4 mai 2012, 17:20)

    Nea Costica [anonim]

    A inceput tarantela. Cu stima,NC.
  • -1 (1 vot)    
    Ponta sa inteles cu UDMR. (Vineri, 4 mai 2012, 17:25)

    mircea [anonim]

    Ponta sa inteles cu UDMR sa le interzica facultatea in limba maghiara si asa au cu ce-si prosti etnicii maghiari la alegeri.Ce altceva ,ar putea UDMR sa promita electoratului maghiar?
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Sâmbătă, 5 mai 2012, 9:56)

    student [anonim]

    In cazul rectorului care sfideaza legea invatamantului de un an s-a ajuns la sentinta intr-o luna. In cazul reprezentatilor liniei maghiare de studiu care cer in repetate randuri sa se respecte legea invatamantului vor incepe discutiile doar in 6 luni. Justitia functioneaza excelent.

    Rectorul trebuia demis la momentul in care s-a lansat in declaratii rasiste, nu s-a facut acest lucru s-a ajuns la o adevarata campanie psihologica cu tente rasiste impotriva studentilor maghiari de la UMF.

    Sunt doar 3 facultati de stat in tara asta unde se preda in limba maghiara, cam 1% din facultatile din Romania. Din cele 3 facultati la una studentii maghiari trebuie sa suporte o adevarata campanie rasista de catre majoritatea romaneasca.

    Bravo domnilor.
  • 0 (0 voturi)    
    ne lasati azi sa traim in tara noastra? (Luni, 7 mai 2012, 11:25)

    gogu al mic [anonim]

    eu unul nu vreau sa am o tara in care jumate din ea sa se vorbeasca romana si o jumate maghiara, ca minoritatile maghiare nu stiu ce-i ala respect si nu stiu unde le e locul. hai sa fim seriosi ca ardealul nu e plin de unguri, sunt o minoritate. ca sunt si din cei ce au cetatenia romana, dar prefera sa vorbeasca maghiara (ceea ce e ok, in familia lor, in comunitatea lor).
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 7 mai 2012, 11:34)

      gogu al mic [anonim] i-a raspuns lui gogu al mic

      si numai la noi se poate vedea o prostie de genul: cetatenie romana cu limba materna si nationalizata maghiara (ca din cate observ eu cam asta vor ei).