Victor Ponta, despre UMF Tg Mures: Nu acceptam conditionari de la nimeni; o sa restabilesc legalitatea

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 mai 2012, 15:18 Actualitate | Esenţial


Guvernul USL nu va face niciun compromis in ceea ce priveste Universitatea de Medicina si Farmacie din Targu Mures in discutiile cu UDMR, a declarat, vineri, premierul desemnat, Victor Ponta, care a precizat ca va restabili legalitatea in cazul UMF, potrivit Agerpres.

''Nu, conditionari nu acceptam de la nimeni. A fost vorba ca se schimba modul de a guverna si una dintre schimbarile fundamentale, pana la urma, de mod de guvernare este sa nu accepti conditii inacceptabile, doar ca sa ai voturi in Parlament. Nu, asta nu'', a afirmat acesta, la sediul USL.

El a mentionat ca in cazul UMF Targu Mures Guvernul Ungureanu a incalcat principiul autonomiei universitare, insa el va restabili legalitatea.

''Am spus-o in motiunea de cenzura si in discursul meu din Parlament - ceea ce este important este respectarea principiului autonomiei universitare. Guvernul Ungureanu, la presiunea celor de la UDMR, a incalcat acest principiu, un principiu european, constitutional si legal. Or eu trebuie sa restabilesc legalitatea si asta voi face'', a dat asigurari Ponta.

Victor Ponta nu a exclus insa dialogul cu UDMR, pe care o considera un partener.

''O sa am dialog cu cei de la UDMR, am avut dialog cu cei de la UDMR si cand eram noi in opozitie si ei erau la putere. E normal si pana la urma si inteligent si rational sa ai dialog cu UDMR, ei fiind in opozitie, noi fiind la guvernare. Asta e un lucru foarte clar. (...) UDMR, cu toate lucrurile care ne despart, este un partener, ei fiind in opozitie, de dialog pentru noi, cei aflati la putere. Partidele extremiste, care au aparut in comunitatea maghiara, fie ca e vorba de dl Tokes sau... nu, aceia nu sunt niciodata un partener pentru noi'', a precizat premierul desemnat.

Uniunea Democrata Maghiara din Romania va avea luni o discutie oficiala cu Uniunea Social Liberala, a declarat, vineri, senatorul UDMR Attila Verestoy, potrivit caruia deocamdata formatiunea sa nu a luat o decizie in privinta modului in care vor vota la validarea Guvernului Ponta.

"Asteptam in mod concret sa vedem cum arata Programul de guvernare, vreau sa ma uit foarte atent ce planuri politice au cei de la USL, mai ales in ceea ce priveste unele masuri care ne vizeaza direct si nu am de ce sa ascund ca e vorba de hotararea de guvern privind Universitatea de Medicina de la Targu Mures. Vom incerca sa avem o discutie oficiala cu cei de la USL luni", a declarat vineri Attila Verestoy.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1980 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    " o sa restabilesc legalitatea" (Vineri, 4 mai 2012, 15:33)

    Cataleya [utilizator]

    Cu aceasta simpla propozitie, Ponta si-a dat singur masura incapacitatii sale de a actiona ca Premier intr-un guvern al unei tari membre UE.
    Pt el, totul se reduce la :
    "eu voi face..."
    " eu voi drege.."
    "eu voi condamna.."
    "eu voi salva"
    Sa vedem cat o sa reziste cu un astfel de ego!
    Ma tem ca-si va frange gatul chiar inainte de-a apuca sa faca ceva.
    N-ar fi deloc o problema pt ca, deocamdata, a aratat ca tot ce are de gand sa faca nu are nimic de-a face cu interesele Romaniei ci doar cu interesele personale - ale lui si ale celor care il dirijeaza prin sfori din ce in ce mai vizibile!
    Voiculescu deja i-a trasat activitatea.
    Sa vedem ce pretentii vor avea Iliescu si Nastase!
    • +8 (8 voturi)    
      Da, da (Vineri, 4 mai 2012, 15:39)

      cubusis1270022568632 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      In sfarsit a aparut Fat-Frumos cu trandafiri in frunte si se ia la tranta cu toti si restabileste EL dreptatea. Traiasca Fat-Frumos! URA........, URA........, URA........,
      Fat-Frumos!!! Fat-Frumos!!.... si tot asa...
    • +7 (7 voturi)    
      Corect (Vineri, 4 mai 2012, 15:46)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Iata de fapt cine are aere de dictator.
      Vai de noi...
    • -5 (5 voturi)    
      eu voi (Vineri, 4 mai 2012, 15:58)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      cred ca totusi v.ponta va fi PRIM ministru si ca guvernul ( de va fi votat ) se va numi guvernul Ponta( nu boc,ungureanu sau sau kelemen ) si ca ponta ...va face ... inrest despre..capacitate...
      uitati-va intii in oglinda.
  • +1 (1 vot)    
    Unde o fi ilegalitatea ? (Vineri, 4 mai 2012, 15:45)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    In HG data de guvernul Ungureanu, (bazata pe Legea Educatiei) sau pe anularea acesteia pregatita de guvernul Ponta (bazata pe hotararea USL de a nu face niciun compromis, cu toate ca doreste un dialog cu UDMR).
  • -2 (2 voturi)    
    invatamint (Vineri, 4 mai 2012, 15:49)

    nelu [anonim]

    sa ne intelegem bine ,la umf tgm exista sectie in limba maghiara deci prin anularea hotaririi studentii nu pierd nimic. Ce se vroia era o structura administrativa paralela pentru membrii udmr profesori : rector ,decani ,sefi de catedra , director economic , dir administrativ , secretari si scretari sefi , bibioteca si tot ce tine de administratie, etc.
    Cind toata Europa (si lumea merge pe integrare noi mergem pe separare ( pe criterii etnice ).
    propunem Frantei (sau oricarei alte tari) infiintarea Univesitatii de Medicina pentru negrii ( sau mai elegant Univesitarea de medicina Afro.... din Paris). Numai la noi se poate Liceul maghiar , slovac , turc , tatar , etc. si nu sectii in cadrul unor licee ca se cunoasca mai bine , sa devina prieteni ,sa se tolereze , sa-si cunoasca reciproc cultura ....
    In rest ca la noi la nimeni ... .
  • +1 (3 voturi)    
    NEA (Vineri, 4 mai 2012, 15:49)

    miki [anonim]

    Domnule ,premier resemnat sau mincinos,vi sa transmis de la Bruxelles ca nu aveti nici o sansa sa condamnati HG referitoare la infiintarea la UMF Tg.Mures a sectiei maghiare.In primul rind ,pentru ca suntem o tara prea mica pentru un discurs nationalist
    si doar cei tari au voie sa o faca altfel,apar sanctiuni.
    La dvs.,cirlanii rasfatati si infantili,NU VREAU a devenit o boala incurabila.Tot ce fac altii este rau,ce fac eu si cu ai mei este perfect,mai mult chiar este si legal.Apucaturi de golanas de bucale cu arome de sub podurile Senei.Sau cum ar spune MRU:bluji am,jaca am,o lecuta di bataie stiu asa ca pot sa ies pi centru!
  • +4 (4 voturi)    
    Care legalitate tu? (Vineri, 4 mai 2012, 15:53)

    Anonimul [anonim]

    Cum poate vorbi de legalitate cand aceasta "majoritate " care are acum painea si cutitul in mana este nelegal? Au ajuns ei majoritari in parlament prin vot? NUUUU. Tonta insasi tu nu esti legal, cat despre amicul tau Antenescu bagat pe usa din dos in parlament, inghesuit in punga PNLului de defunctul Tariceanu este si mai nelegal. Cine se seamana se aduna si voi sunteti doua adunaturi. Cat priveste universitatea dela Targu Mures, UDMRul ar trebui sa ridice acesta problema si afirmatiile tale in Parlamentul European. Atunci sa te vedem pe unde scoti camasa si roagate de tata popa socru tau sa-ti faca niste molifte, .
  • +3 (3 voturi)    
    Legea Educatiei (Vineri, 4 mai 2012, 15:56)

    skyradio [utilizator]

    Autonomia universitara va fi restabilita de miercuri, dupa vizita ministresei educatiei la Targu Mures.Marti doamna ministru e ocupata! prezinta noul CV!
  • -2 (4 voturi)    
    postacilor, intre timp s-a facut dreptate! (Vineri, 4 mai 2012, 15:56)

    Bogdan [anonim]

    Instanta a suspendat hotararea de guvern ilegala! Hai, ofticati-va!
    • +1 (1 vot)    
      s-a facut si se va face dreptate: (Vineri, 4 mai 2012, 17:52)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Ca raspuns de la UE, urmeaza suspendarea intrarii romaniei in spatiul Schengen..

      Hai, USListilor, ofticati-va!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mi se pare echitabil (Vineri, 4 mai 2012, 20:06)

    Lavinia [anonim]

    Nu-l agreez pe acest Ponta, dar nici nu pot fi de acord sa existe un umf cu predare in limba maghiara! Totusi, suntem in Romania, nu in Ungaria. Nu imi aduc aminte sa ne fi creat spania sectii sau institutii cu predare in limba romana chiar daca in randurile minoritatilor suntem cei mai numerosi.
    • 0 (0 voturi)    
      in sfarsit, o opinie de bun simt (Vineri, 4 mai 2012, 22:39)

      trandafir [anonim] i-a raspuns lui Lavinia

      si ca sa spunem lucrurilor pe nume, a fost un santaj murdar al UDMR-ului. Sunt sigur ca presedintele Basescu se bucura ca lucrurile vor reveni la normal.
      Daca vor invatamant superior (in afara de cel pe profilul limbi straine) sa mearga in tara vecina sau sa-si faca facultati private. Dixit!
      • 0 (0 voturi)    
        da (Marţi, 8 mai 2012, 20:21)

        peter [anonim] i-a raspuns lui trandafir

        Ungurii au avut invatamant universitar atat la Cluj cat si la Tg.Mures. De ce sa plece ei in tara vecina ? In baza invatamantului lor s- a nascut inv. superior romanesc in Ardeal. Sa-i multumim pentru asta.
    • 0 (0 voturi)    
      dar cred ca exista deja (Sâmbătă, 5 mai 2012, 0:37)

      javi [anonim] i-a raspuns lui Lavinia

      s-ar putea sa ma insel, dar cred ca exista deja o sectie cu predare in maghiara, la cluj.
      majoritatea inteleg ca s-a revoltat pentru ca e vorba de maghiara, cred ca era si engleza pe langa ea. oricum, de fapt, a organiza studii in limbi straine, de principiu, este o miscare foarte inteligenta pentru o universitate. atragi studenti straini,atragi finantari, colaborari cu alte universitati, faci programe de master in limbi straine. iti creezi reputatie si prestigiu.
      cu totii vedem la stiri cand se organizeaza la bucuresti targuri de educatie si vin universitati straine, pentru a atrage studenti. nimeni nu se intreba ce fel de programe ofera? si mai ales, in ce limba? o universitate din suedia nu se deplaseaza la bucuresti pentru 0-2 absolventi de liceu care vorbesc suedeza, are programe si in limbi straine si astea sunt in primul rand deschise studentilor straini
    • 0 (0 voturi)    
      Spania nu, dar (Marţi, 8 mai 2012, 20:14)

      taru [anonim] i-a raspuns lui Lavinia

      Spania intr-adevar nu a creat institutii de predare in limba romana, dar ungurii da. Chiar in Tg Mures a existat doar medicina in lb.maghiara si ei au pus bazele (atat institutional cat si profesional) a medicinei in limba romana de acolo.