Sorin Oprescu: Punem banii necesari pentru consolidarea Halei Matache

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 3 mai 2012, 20:48 Actualitate | Esenţial


Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat joi ca intentioneaza sa aloce banii necesari pentru consolidarea de urgenta a Halei Matach, informeaza Agerpres. Suma necesara unui astfel de demers se ridica la 60.000 de euro.

"Ideea este de a o pastra cat putem intacta. Punem banii necesari acestei consolidari. Este vorba de sfarsitul lunii iunie, inceputul lunii iulie. Ramane ca la prima rectificare de buget, insotita de o hotarare de consiliu, sa se ia act ca Piata Matache ramane exact in mijlocul bulevardului. Sa alocam bani pentru a o face, urmand ca apoi sa gasim o solutie intr-un parteneriat public-privat", a explicat Sorin Oprescu.

Pe ordinea de zi a sedintei CGMB de joi a figurat un proiect de hotarare privind consolidarea de urgenta a Halei Matache.

Cat priveste regimul juridic al Halei Matache, Sorin Oprescu a precizat ca "hala a fost expropriata, platita, este proprietatea noastra, inclusiv pamantul de sub ea".

Primaru general a mai precizat ca Primaria se afla in stadiul de finalizare al lucrarilor la Magistrala nord-sud din zona Piata Matache, de la Piata Victoriei pana la Grivita si in apropierea pietelor Virgiliu si Vulcanescu. "S-a deschis bulevardul catre gara, in sensul ca am facut patrunderea necesara, iar acum o amenajam", a precizat Oprescu.

Potrivit arh. Serban Sturdza, presedintele Fundatiei ProPatrimoniu, acest proiect are avizele necesare de la Ministerul Culturii si de la cel al Dezvoltarii.

Agerpres mentioneaza ca sedinta CGMB convocata joi de catre primarul general Sorin Oprescu nu a mai avut loc din cauza faptului ca nu s-a reusit alegerea presedintelui de sedinta.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















822 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sorin Oprescu e mai amuzant ca niciodata (Joi, 3 mai 2012, 21:01)

    Alex [anonim]

    Dupa ce a incercat prin toate mijloacele sa o distruga, Sorin Oprescu cica pune banii necesari.
    Mars de aici, ipocritule!
  • 0 (0 voturi)    
    60.000 de euro... :D (Joi, 3 mai 2012, 21:07)

    Clop [utilizator]

    Vai ce suma gogonata pentru consolidarea a la carte a unui edificiu de patrimoniu!

    Adicatalea, aproximativ, cat 2 ceasuri aurite sau mai putin decat un chiosc-pagoda din parcuri!

    Vai ce larghete de gospodar a edilului nostru sef!
  • 0 (0 voturi)    
    Noroc cu Nicusor Dan (Joi, 3 mai 2012, 21:14)

    CalinM [utilizator]

    Ca Oprescu pana ieri vroia sa o darama sa-si faca el autostrazi. Ce ti-e si cu cameleonul asta politic.
  • 0 (0 voturi)    
    renunta la o spaga,nu mare lucru 60.000 euro (Joi, 3 mai 2012, 21:27)

    Eneas [anonim]

    bine ii a mers papagalului ,aferim primare!daca il iei si statuia imparatului Traian cu aia pe afara cand pleci ,nu te dezminti !maidanezul impaiat poti sa il pui in sufragerie ....
  • 0 (0 voturi)    
    - (Joi, 3 mai 2012, 21:39)

    mimi [anonim]

    Eu nu, am sa il votez pe Oprescu pentru ca este singurul primar care a demonstrat ca POATE si VREA sa faca !
  • 0 (0 voturi)    
    - (Joi, 3 mai 2012, 21:40)

    Maxx [anonim]

    ma gandesc ca dupa 22 de ani putem vorbi si de Primarul Capitalei, nu doar de Basescu, Videanu, Oprescu. Doctorul a reusit sa fie mai mult un manager al orasului decat un politician. Si sa reprezinte o institutie, nu un partid! De aceea sunt convins ca el e cea mai buna alegere pentru Bucuresti!
  • 0 (0 voturi)    
    hala matache (Joi, 3 mai 2012, 21:55)

    ionel [anonim]

    de cand stagneaza lucrarile la acest bulevard ,era vorba ca se face pana la piata matache care daca te uiti la ea nu stiu daca merita sa opresti o lucrare de interes public pentru o cladire in paragine
  • +1 (1 vot)    
    Pret (Joi, 3 mai 2012, 22:20)

    Orpheus [utilizator]

    Pai cred si eu, costa cam cat un centimetru de autostrada suspendata...
  • +1 (1 vot)    
    inainte de alegeri Oprescu lucreaza... (Joi, 3 mai 2012, 22:52)

    RaduBaldea [anonim]

    in ultimii 4 ani de ce nu a facut nimic pt caini, pt hala matache? acum dintr-o data, chiar inainte de alegeri, Oprescu se apuca de munca
  • 0 (0 voturi)    
    de apreciat (Vineri, 4 mai 2012, 8:42)

    Florian [anonim]

    de apreciat eforturile lui Oprescu de a consolida si restaura Hala Matache care este o cladire de patrimoniu de o valoare istorica de nepretuit.
  • 0 (0 voturi)    
    Iar Matache? (Vineri, 4 mai 2012, 10:41)

    arakis [utilizator]

    Doamne cat tapaj pentru o sandrama plina de igrasie!Atatia bani pentru o ruina!Sper ca problema sa ramana pana la validarea noului consiliu bucurestean!Alta grija nu are acum Sorin Oprescu !
  • 0 (0 voturi)    
    Hala Matache (Vineri, 4 mai 2012, 11:22)

    Elena Soare [anonim]

    Este partimoniu national. Este un monument si asa trebuie sa ramana. De apreciat gestul domnului Oprescu. Pacat ca a durat atat pana s-a luat aceasta decizie