VIDEO Traian Basescu: Nu exista guvern al Romaniei, indiferent de structura politica, care sa nu sustina 3 piloni de politica externa: Romania in NATO, Romania in UE, relatia strategica cu Republica Moldova

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 3 mai 2012, 12:17 Actualitate | Esenţial


Nicolae Timofti si Traian Basescu
Foto: Agerpres
"Nu exista guvern al Romaniei, indiferent ce structura politica are, care sa nu sustina 3 lucruri fundamentale in politica externa: Romania in NATO, Romania in Uniunea Europeana, relatia strategica Romania-Republica Moldova. Acestia sunt 3 piloni de politica externa fundamentali pentru Romania si sunt piloni recunoscuti de toate partidele, indiferent de orientarea lor politica." Nu exista "niciun risc" la adresa relatiilor moldovo-romane, "indiferent ce guvern se instaleaza la Bucuresti", a declarat presedintele Traian Basescu dupa intalnirea cu presedintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti. ​

Principalele declaratii ale presedintelui Traian Basescu:

  • Domnul presedinte Timofti a declarat procesul de integrare in UE ca fiind un proiect national. Asta imi aduce aminte de abordarea Romaniei atunci cand si-a propus ca obiectiv integrarea in UE.
  • In acest cadru am dezvoltat si o serie de subiecte legate de parteneriatul strategic intre Romania si Republica Moldova pentru integrare in UE.
  • Am discutat si chesiuni de ordin bilateral.
  • Am avut discutii cu privire la modul in care putem contribui la legarea Republicii Moldova de UE prin intermediul Romania ca tara de frontiera pentru Rep. Moldova.
  • Am decis impreuna accelerarea dezvoltarii proiectelor deja stabilite: gazoductul Iasi-Ungheni; liniile de electrificare Falciu, Gotesti si Suceava Balti; montarea fibrei optice intre Isaccea si Chisinau, modernizarea caii ferate Iasi-Ungheni-Chisinau, consolidarea podurilor peste Prut etc.
  • Gazoductul care sa interconecteze sistemul de gaze al Romaniei si al Rep. Moldova este partial finantat de UE urmand ca cele doua state sa isi aduca propriile contributii in realizarea proiectului.


  • Am discutat despre confuzia creata in unele relatii internationale cu privire la minoritatea moldoveneasca si am concluzionat ca suntem doua state independente si suverane avand ca locuitori, in mod preponderent, romanii. Ne leaga istoria, limba, traditiile, bucuriile si necazurile care au trecut peste romani in ultimele secole.
  • Pentru anul scolar urmator, vom avea 5000 de burse acordate tinerilor din Rep. Moldova, cu perspectiva ca in anii urmatori, in functie de resursele bugetare, sa urcam pana la 10 mii de burse.
  • Am discutat problema transnistreana, un subiect extrem de important pentru integritatea teritoriala a Rep. Moldova, si l-am asigurat de totala noastra sustinere a punctului de vedere al Chisinaului legat de Transnistria.
  • L-am informat pe domnul presedinte ca daruim, cu ocazia vizitei dansului la Bucuresti, o biserica de lemn maramureseana, care sa fie asezata intr-un loc stabilit de presedintia moldoveana, undeva in raionul Soroca, si 1 milion de carti in limba romana donate guvernului Rep. Moldova.
Intrebare: Exista garantii ca noul guvern al Romaniei va mentine pe aceeasi linie relatiile moldo-romane si va mentine proiectele initiate?

Traian Basescu: Va pot da un raspuns ferm si fara echivoc. Nu exista guvern al Romaniei, indiferent ce structura politica are, care sa nu sustina 3 lucruri fundamentale in politica externa:

1. Romania in NATO;

2. Romania in Uniunea Europeana;

3. Relatia strategica Romania-Republica Moldova.

Acestia sunt 3 piloni de politica externa fundamentali pentru Romania si sunt piloni recunoscuti de toate partidele, indiferent de orientarea lor politica. Niciun risc, indiferent ce guvern se instaleaza la Bucuresti.


Citeste si:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4180 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    speranta (Joi, 3 mai 2012, 12:41)

    catalin_mattei [utilizator]

    acum ca domnul presedinte va fi scutit de sarcinile legate de politici economice ( trebuie recunoscut ca era dorinta domniei sale caci functia nu ii impune astfel de sarcini) sper sa avem un presedinte cu adevarat jucator pe plan extern caci, poate domnia sa a uitat, dar politica externa este parte a obligatiilor presedintelui... sper ca dl Basescu sa strabata Europa in luing si lat astfel incat sa reuseasca obtinerea unei pozitii favorabile din partea Regatului Olandei in privinta Schengen, sa reuseasca convorbiri fructuoase cu sefi de stat si guvern care doctrinar sunt apropiati de PPE ... Ma uit cu jind la Ungaria care a reusit sa obtina o investitie chineza de 1 mld de euro pt un tren de mare viteza si ma intreb cand se vor arata roadele vizitei in China a fostului premier Boc ( si acesta dar si dl Basescu anuntau ca un succes vizita).. sa ca: domnului Basescu nu ii pot ura decat succes pe plan extern si daca arata ac va fi atata de jucator pe cat si-a dorit sa fie in plan intern cu siguranta ca pot veni zeci de ponta ca nu as accepta demiterea presedintelui meu
    • +17 (23 voturi)    
      In Schengen ajungi cand scapi de coruptie (Joi, 3 mai 2012, 13:09)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Dar daca Ponta si USL aduc toti cercetatii penali ca ministri o sa mai intram in Schngen la anul si la multi ani. Dupa cum se vede daca Romania nu scapa de USL, putem sa zicem adio nu numai la Schengen ci la Europa.

      O sa fim un fel de Grecie furata de trei partdie PSD, PNL si PC.
      • +1 (7 voturi)    
        coruptie... (Joi, 3 mai 2012, 13:28)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

        puterea corupe.
        cand te folosesti de plqngeri penale pentru a scapa de un ministru (cazul Atanasiu).. tot coruptie se numeste.
        Sa spui ca nu o sa intram in Schengen daca nu scapam de USL, supa ce nu am intrat in Schengen fiind condusi de altii... nu stiu cum sa o iau.
        Mi se pare ca nu vrei sa fim furati de 3 partide ci doar de unul.. Toate partidele fura. Si sincer... nu am incredere in nimic din ce a fost FSN..
      • 0 (2 voturi)    
        perceptia publica (Joi, 3 mai 2012, 13:54)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

        perceptia publica ar indica ca in Romania coruptia a crescut in mandatul PDL si T Basescu.. ceea ce sustineti este pozitia Olandei.. Grecia este parte a spatiului Schengen si asta in ciuda faptului ca la ei mereu a existat un grad foarte ridicat de coruptie.. la fel si in cazul Italiei... Spatiul Schengen nu este conditionat de cat de curata este sau nu o tara ci de alte criterii.. in acest sens chiar va rog sa cititi declaratiile presedintelui roman pe aceasta tema.. si asta si sper: ca presedintele roman sa isi convinga omologii europeni ca Romania tb tratata ca orice alta tara europeana .. UE poate impune monitorizare a tarii noastre pe justitie daca doreste dar este imoral din partea Olandei sa ne interzica accesul in spatiu Schengen pe baza unor criterii exterioare tratatului care a stat la baza constituirii amintitului spatiu
  • +2 (14 voturi)    
    Cu NATO (Joi, 3 mai 2012, 12:44)

    Cataleya [utilizator]

    ...cred ca Basescu are dreptate.
    In celelalte doua puncte, (UE si Moldova) cred ca a fost mai mult o ironie.
    Pt ca USL ar face tot posibilul ca Romania sa se desprinda cumva de UE (adica de controlul exercitat de UE). In ce priveste Rep. Moldova, nu mai prezinta interes deloc pt USL din moment ce comunistul Voronin a fost inlaturat de la putere.
    • +1 (5 voturi)    
      Andradda.. (Joi, 3 mai 2012, 13:59)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      dumneavoastra cunoasteti istoria recenta a Romaniei? Negocierile pt aderarea la UE au fost facute de Guvernul Nastase si finalizate de Guvernul Tariceanu.. in ceea ce priveste aceste subiecte a existat mereu o pozitie unitara a Romaniei.. modul dumneavoastra de a sustine lucruri in totala contradictie cu realitatile istorice imi amintesc foarte mult de Romania Mare...
  • -3 (9 voturi)    
    Cu NATO (Joi, 3 mai 2012, 12:44)

    Cataleya [utilizator]

    ...cred ca Basescu are dreptate.
    In celelalte doua puncte, (UE si Moldova) cred ca a fost mai mult o ironie.
    Pt ca USL ar face tot posibilul ca Romania sa se desprinda cumva de UE (adica de controlul exercitat de UE). In ce priveste Rep. Moldova, nu mai prezinta interes deloc pt USL din moment ce comunistul Voronin a fost inlaturat de la putere.
    • -3 (9 voturi)    
      iarasi sperietoarea cu comunistii? (Joi, 3 mai 2012, 13:31)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      de parca Basescu nu a fost un comunist si nu a fost ministru FSN..
      Inteleg foarte bine ardoarea cu care incercati sa il faceti chiar dizident.. De fapt cred ca in vreun an de zile o sa aflam ca a facut puscarie pe vremea comunismului, i s'a nationalizat casa din Mihaileanu...
  • -1 (5 voturi)    
    excelent raspunsul intrebarii 1 (Joi, 3 mai 2012, 12:45)

    jackalphonse [utilizator]

    trebuie sa aratam consecventa in urmarirea obiectivelor strategice.
    PS. indiferent de guvernul ales: ceilalti pilorni, cum ar fi vanzarea pe te miri ce a resurselor naturale sigur vor fi o prioritate dupa alegeri.
    • +2 (6 voturi)    
      nelegitim (Joi, 3 mai 2012, 13:48)

      fivajbribg iebgeirubgei [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      Cum poate sa vina la putere Voiculescu care nu a castigat suficiente voturi sa intre in parlament?
    • +3 (5 voturi)    
      Ia mai gandeste/te un pic! (Joi, 3 mai 2012, 14:06)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Cine zici ca a efectuat " vanzarea pe te miri ce a resurselor naturale"?
      Petrom, iti spune ceva?
      Resurse de petrol iti spune ceva?
      Platforma de forare din Marea Neagra, iti spune ceva?
      A, nimic! Nu se aude, nu?
      Bag/o p'aia cu flota!
      Hai, te rooooog!
      Nu ma dezamagi!
      • -2 (4 voturi)    
        Flota, unde-i flota ? Flooooota! (Joi, 3 mai 2012, 15:00)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        "Platforma de forare din Marea Neagra" ??????
        da' ce , este una singura ?
        pai io credeam ca sunt puzderie si de aia am dat flota, sa nu le incurce cumva....
      • +2 (6 voturi)    
        da (Joi, 3 mai 2012, 15:02)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        aveti perfecta dreptate in ceea ce priveste Petromul.. sunt voci care sustin ca privatizarea Petrom a fost la schimb cu anumite castiguri pe plan extern ( am fi castigat asa bunavointa unora dintre statele UE).. acelasi lucru il auzim si pt americanii de la Bechtel.. pot exista explicatii fel de fel pt aceste lucruri dar cu siguranta ca raman urmarile unor astfel de fapte pripite. De 22 ani avem parte de experiente triste pt romani.. chiar si Flota este un subiect in care tb sa se faca lumina caci este acadabrant sa ajungi din a -3-a flota comerciala din lume la "nuditatea " actuala. Sunt absolut sigur ca daca erau aratati cu degetul ca fiind vinovati ( pe oricare dintre aceste situatii), oamenii politici ar fi avut interesul sa faca tot posibilul pt a se afla adevarul.. dar dincolo de ghiulele trase din ambele parti, de zgomotul media , nu exista nimic.
        • 0 (2 voturi)    
          exista (Joi, 3 mai 2012, 18:00)

          dw [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

          vreo dovada palpabila cum ca eram intr-adevar a 3-a flota?
      • 0 (0 voturi)    
        tataVierme (Joi, 3 mai 2012, 21:22)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        aia cu ""ba pe-a ta"" nu merge aici. daca citesti mai atent, vei observa ca am spus acolo, ca orice guvern, adica orice culoare politica (in cazul nostru totul este monocolor: culoarea ciolanului) a avut grija sa incerce (unii au reusit) sa vanda pe te miri ce resursele de subsol (minerale, gaze etc) pe te miri ce. da, nastase a vandut, stolo a zis si el da inainte de 2000, basex saliveaza la aur si cupru. psd=pdl=pnl=...=ciolan.
        nu-mi da exemple dintr-o tabara protejand murdarii din tabara ta preferata
  • +4 (4 voturi)    
    imi place (Joi, 3 mai 2012, 13:55)

    adi [anonim]

    paragraful acesta foarte mult:

    •Am discutat despre confuzia creata in unele relatii internationale cu privire la minoritatea moldoveneasca si am concluzionat ca suntem doua state independente si suverane avand ca locuitori, in mod preponderent, romanii. Ne leaga istoria, limba, traditiile, bucuriile si necazurile care au trecut peste romani in ultimele secole."

    Speram sa priceapa si Vestul (astia chiar nu stiu) si mai ales Estul (astia se fac ca nu stiu, ii bantuiesc amneziile) acest mesaj.
  • +1 (5 voturi)    
    Sa nu uitam de elefantul din camera, Rusia (Joi, 3 mai 2012, 14:08)

    deno [anonim]

    Amplasarea unor parti din scutul anti-racheta pe teritoriul Romaniei ne face o tinta principala pentru "politca externa" a Rusiei. In general politica Rusiei se face cu tancul, cu otravitul candidatilor si prabusitul avioanelor cu demnitari straini.

    Rusia lucreaza de zor in toata Europa de Est. In Ucraina a fost "ajutat" sa vina la putere un candidat pro-rus si au rezolvat cu intrarea Ucrainei in nato si ue. Si pe Georgia a rezolvat-o rapid cu un razboi scurt. La Moldova au tras o zona separatista sa fie siguri ca nu se misca nimic pe acolo.

    Toti politicienii si militarii de top Polonia au avut un mic "accident" in Rusia.

    Iar in Romania lucrurile se misca in favoarea Rusiei in ultima vreme. Partidele pro-ruse au sanse sa castige alegerile. Mai e doar o problema cu presedintele ala enervant pro-Nato si pro-UE care s-a luat de candidatul pro-rus din 2009 cum ca a facut vizite secrete in Rusia.

    Dormiti linistiti, Putin lucreaza...
    • +3 (3 voturi)    
      stai linistit (Joi, 3 mai 2012, 14:45)

      Analfabet [anonim] i-a raspuns lui deno

      daca pe ai nostri nu-i vezi nu inseamna ca nu fac nimic, inseamna doar ca-si fac treaba foarte bine.
      Pe noi ne doare undeva de Rusia. Problema noastra e UE. Cand vor vedea Rep. Moldova ca pe unul de al lor, lucrurile vor accelera. Deocamdata li s-a adus la cunostinta intentiile clare ale Rep. Moldova: aderarea la UE. Cat timp nu au avut decat presedinte interimar UE nu putea discuta anumite detalii. Iata azi exista un presedinte cu atributii depline si care anunta proiectul national: aderare la UE. Spune-mi ce guvern se va razgandi? De vor fi comunisti, Rusia va avea un pion in UE, daca nu... Dreptate si Fratie.
  • +2 (2 voturi)    
    Intaritoare (Joi, 3 mai 2012, 14:38)

    tipul cu sageata [anonim]

    Asta sa i-o spuneti lui Felix dupa ce a blocat privatizarile, si dupa ce a ajuns in guvern doar ca niste pamblicari s-au speriat de niste sondaje de opinie facute cu 9 luni inainte de alegeri.
  • -1 (1 vot)    
    Despre relatia cu propriul popor ce zici Traiane? (Joi, 3 mai 2012, 16:22)

    .... [utilizator]

    Parca in constitutie scrie ca guvernarea se face in folosul propriului popor si nu al altora de aiurea. Se pare ca Traian (si urmasii lui Traian de altfel) au uitat asta si se pare ca poporul, asa prost si needucat cum e el, incearca totusi sa-l penalizeze. Asa se explica si fuga de popor din ultimul timp a lui Traian si a colitilor sai, insa vorba domniei sale, "de ce ii e frica nu va scapa". Trebuiau sa se gandeasca la faptul ca va exista viata si dupa ce ei nu vor fi la guvernare, insa comportamentul lor arata altceva si anume ca se credeau vesnici la putere si ca nimeni nu-i va mai trage vreodata la raspundere.
    • +1 (3 voturi)    
      Tataie, e vorba de politica externa... (Joi, 3 mai 2012, 16:42)

      sad [anonim] i-a raspuns lui ....

      Lasa tu boborul ca nu plange usl-ul de mila saracilor decat pana in toamna.