Modificari in noul DEX: Definitiile cuvintelor iubire, homosexualitate si sodomie au fost inlocuite; "iubirea" nu mai este definita ca "sentiment de dragoste fata de o persoana de sex opus"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2012, 16:50 Actualitate | Esenţial


Definiţiile unor termeni ca "iubire", "homosexualitate" şi "sodomie" au fost modificate în DEX pentru a se asigura neutralitatea dicţionarului şi a nu "da note", a declarat pentru Mediafax Monica Busuioc, cercetătoare la Academia Română.

Un nou tiraj al DEX a fost tiparit in februarie anul acesta, cu o serie de modificari, in urma unor sesizari de la o serie de asociatii, inaintate Academiei Romane de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, a declarat Monica Busuioc, sefa Sectiei de Lexicologie si Lexicografie a Institutului de Lingvistica "Iorgu Iordan - Alexandru Rosetti" al Academiei Romane, care coordoneaza editarea unor publicatii ca Dictionarul Explicativ al Limbii romane (DEX) si Dictionarul Tezaur.


Alaturi de sesizari ale unor asociatii care reprezinta comunitatea roma si comunitatea evreiasca privind termeni ca "tigan" si "jidan", Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a mai inaintat Academiei solicitari ale Asociatiei Accept cu privire la definirea unor termeni din aria sexualitatii.

Cuvantul "iubire" era definit in DEX ca "sentiment de dragoste fata de o persoana de sex opus", aceasta precizare "de sex opus" fiind inlaturata in noul tiraj.

Termenul "homosexual", in explicatia caruia erau folosite cuvinte ca "inclinatie patologica" sau "anormala", este explicat acum drept "persoana care manifesta atractie fata de persoane de acelasi sex". Totodata, la "heterosexualitate" nu mai este facuta precizarea "personalitate normala".

Din aceeasi arie, cuvantul "sodomie", care definea o "relatie sexuala anormala", este acum explicat drept "practicarea coitului anal", conform Dictionarului medical.

Termenul "exhibitionism" nu mai denumeste o "perversitate sexuala", ci o "deviatie a comportamentului sexual".

"DEX-ul trebuie sa fie neutru, nu trebuie sa dea note", a declarat Monica Busuioc.

Cea mai recenta editie a Dictionarului Explicativ al Limbii Romane a fost scoasa in 1996, cu un nou tiraj in 2009 si acesta din urma, din 2012.


Citeste mai multe despre   


















6077 vizualizari

  • -11 (25 voturi)    
    Sunt... (Joi, 26 aprilie 2012, 16:54)

    _Rem [utilizator]

    schimbari corecte si normale.
  • +11 (15 voturi)    
    Iubire (Joi, 26 aprilie 2012, 16:57)

    Vizitiul [utilizator]

    Poate sa fie si fata de un animal deci trebuie scos si "persoana" de acolo. Iubesc Romania (Romania nu e o persoana) plus ca mint :P

    Si tot asa...
    • 0 (2 voturi)    
      re (Joi, 26 aprilie 2012, 21:12)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      mai bine faci distincția dintre cele doua în dex în loc sa modifici pe asta curenta
      broasca de exemplu are trei definiții
      poate ca nu înțelegi dar contează și contextul nu numai definiția.
  • +11 (13 voturi)    
    mda... (Joi, 26 aprilie 2012, 17:01)

    Andreea [anonim]

    Sa inteleg ca nu exista iubirea pentru animale, ci doar pentru persoane...
    • 0 (0 voturi)    
      Mai exista si pentru masina! (Vineri, 27 aprilie 2012, 14:42)

      citizen X [anonim] i-a raspuns lui Andreea

      :)
  • +2 (18 voturi)    
    :> (Joi, 26 aprilie 2012, 17:12)

    rakkone [utilizator]

    Nu am un dictionar nou la indemana, partzar, parandarantic, pidosnic, homalau etc mai sunt pastrate in lista de sinonime ale substantivului homosexual?
    • -4 (10 voturi)    
      intreaba-ti preotul (Joi, 26 aprilie 2012, 17:48)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      :>
    • +5 (15 voturi)    
      pt gay (Joi, 26 aprilie 2012, 17:51)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Credeti ca daca dati minusuri sunteti mai putin scarbosi? :)
  • +11 (19 voturi)    
    Tovarasi (Joi, 26 aprilie 2012, 17:19)

    Zorro [anonim]

    In acelasi spirit muncitoresc propun si modificarea termenilor "hot" si "corupt", tot pentru a "nu da note"!
    • +4 (4 voturi)    
      Doamna Busuioc spune vorbe... (Joi, 26 aprilie 2012, 20:40)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Zorro

      Cum sa nu dea note... ba da note si chiar mai mult, vrea sa impuna cuvinte inlocuindule cu altele. Cum a fost cazul lui "rom". Cica "tigan" este peiorativ. De unde pana acuma nu era (conform aceluiasi dex la care doamna Busuioc cred ca a mai lucrat), la cererea fanilor "nelingvisti" si impotriva uzului general l-a declarat ca: "considerat peiorativ". Pai cum nu da note... da si note si sentinte.
  • +8 (18 voturi)    
    Da' necrofilia și zoofilia mai sînt patologice? (Joi, 26 aprilie 2012, 17:22)

    meioza [utilizator]

    Stau și mă întreb...
    • +7 (13 voturi)    
      deocamdata (Joi, 26 aprilie 2012, 17:35)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui meioza

      In cativa ani or sa le rezolve si pe-astea.
    • 0 (2 voturi)    
      doAR mAsOnEriA (Joi, 26 aprilie 2012, 17:44)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui meioza

      ; ) ai sonerie ? daca ma suni cu ea esti mason, dar intr-o forma patologica, iar daca raspund sunand si eu, pluralul e masoni, deci nu suna, ca nu raspund, deci pentru unii masoneria nu e patologica, pentru unii ie.
      • -1 (1 vot)    
        hahahahaa (Joi, 26 aprilie 2012, 18:52)

        cristache [anonim] i-a raspuns lui gicu

        cel mai bun commentariu ever:-))
      • 0 (0 voturi)    
        Se va schimba si definitia masonilor (Duminică, 29 aprilie 2012, 11:41)

        Klopo_tare [anonim] i-a raspuns lui gicu

        In loc de masoni, termenul va fi "masonati", sau si mai bine, mai sonatzilor!!!
    • -2 (8 voturi)    
      ce are sula cu prefectura (Joi, 26 aprilie 2012, 17:48)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui meioza

      ce legatura are o relatie intre doi adulti care-si dau consimtamantul cu ce ai enumerat tu mai sus?
  • +10 (12 voturi)    
    1984 (Joi, 26 aprilie 2012, 17:25)

    Winston Smith [anonim]

    Curat "1984" a lui G. Orwell! Mai tineti minte cum in roman erau modificate si rasmodificate (uneori pana la absurd) intelesurile unor cuvinte din dictionare sau articole din ziare din arhive care nu mai corespundeau cu corectitudinea politica de moment?
    • -6 (10 voturi)    
      Woosh (Joi, 26 aprilie 2012, 17:58)

      Me Again [anonim] i-a raspuns lui Winston Smith

      Sensul romanului a trecut direct pe lângă capul tău.
      • +4 (6 voturi)    
        l-ai lovit (Joi, 26 aprilie 2012, 18:18)

        Ergo [anonim] i-a raspuns lui Me Again

        Mai ales ca tu ai inteles perfect romanul. Poate ca l-ai si citit, mai stii?
    • 0 (2 voturi)    
      re (Joi, 26 aprilie 2012, 21:05)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Winston Smith

      care e partea absurda din modificarile aduse ?
  • +7 (13 voturi)    
    "DEX-ul trebuie sa fie neutru..... (Joi, 26 aprilie 2012, 17:27)

    novator [anonim]

    ....nu trebuie sa dea note"????
    Probabil Monica Busuioc este de gen neutru, o priveste dar DEX-ul trebuie sa explice sensul cuvintelor folosite in limba vorbita, nu sa inventeze alte sensuri.
    Pentru cine sau pentru ce situatie doreste acest personaj neutru Monica, sa schimbe sensul adevarat al cuvintelor?
    O face pentru bani sau din iubire?
    Neutru Monica, poate vreti sa spuneti ca si zoofilia este tot iubire si apoi mai poate fi si iubirea de mase plastice, cumparate prin sexshop-uri.
    O adevarata durere de cap daca ne gandim la iubirea de tzara sau de mama.
    Cred ca la Academia Romana lipsesc niste tzigle la acoperis. Aveam in voi un reper de inteligenta. M-am inselat.
    • 0 (2 voturi)    
      Mai bine mai tarziu decat prea tarziu (Vineri, 27 aprilie 2012, 14:45)

      Bucur [anonim] i-a raspuns lui novator

      Eu m-am prins de la "nicio".
  • +8 (10 voturi)    
    Neutru? (Joi, 26 aprilie 2012, 17:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Dar termenului de tigan, de ce i s-o fi dat conotatie negativa? De ce definitia de tigan n-a fost prezentata neutru, asa cum precizeaza Monica Busuioc?
  • +2 (12 voturi)    
    foarte bine (Joi, 26 aprilie 2012, 17:37)

    alex [anonim]

    acum câteva luni ma uitam peste definițiile astea și apoi pe dicționarele webster si oxford si nu îmi venea sa cred cat de înapoiate erau definițiile noastre.

    ""DEX-ul trebuie sa fie neutru, nu trebuie sa dea note"
    eh, asa da....
    • +1 (7 voturi)    
      dictionarele oxford si webster (Joi, 26 aprilie 2012, 18:31)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui alex

      explica vreun cuvant din limba romana ? sau care i ideea?
      • +2 (10 voturi)    
        reply (Joi, 26 aprilie 2012, 20:57)

        alex [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

        cuvantul iubire poate fi definit in mai multe limbi, printre care si engleza
        uita-te la definitia noastra pentru iubire apoi la echivalentul in engleza - love.
        nu am vazut la definitia din engleza ca iubirea este "sentiment de dragoste fata de o persoana de sex opus"

        definitia asta din pct. meu de vedere e un mare bullshit comunist care nu se mai aplica in ziua de azi.
        • -2 (4 voturi)    
          ... (Vineri, 27 aprilie 2012, 10:39)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

          Bineinteles, tot comunismul e de vina... Iar apropo de cuvintele din engleza, ce te face sa crezi ca definitiile din doua limbi diferite sunt 100% compatibile? Sunt o multime de cuvinte care au intelesuri partial diferite in functie de context.
          Daca ar fi asa de simplu sa aplici o definitie dintr-o limba intr-alta n-ar fi nevoie de traduceri, ar fi practic aceesi limba dar cu vocabular diferit, fiind suficienta o inlocuire mecanica a cuvintelor. Ori traducerea unei fraze e un lucru extrem de complicat pentru ca necesita cunoasterea celor doua culturi. De altfel asta se vede si din calitatea traducerilor mecanice actuale.
  • +3 (7 voturi)    
    Da' eu ce cuvânt mai folosesc...? (Joi, 26 aprilie 2012, 17:55)

    Romeo [anonim]

    ...dacă vreau să-mi exprim iubirea faţă de o femeie?
    • 0 (6 voturi)    
      sugestii (Joi, 26 aprilie 2012, 18:09)

      rhesse [anonim] i-a raspuns lui Romeo

      poti spune: Imi iubesc florea, prietenul, colegul, scoala, matusa. Prin extrapolare poti spune imi iubesc sotia daca acea femeie iti este sotie si chiar o iubesti si tot asa..
      Vezi tu... iubirea ar trebui sa fie universala... dar pana acolo mergem cu pasi marunti. Unul a fost facut.
    • +1 (7 voturi)    
      pai asa ceva nu exista... (Joi, 26 aprilie 2012, 18:10)

      alexM [anonim] i-a raspuns lui Romeo

      In curand va fi declarata patalogica :(
    • 0 (10 voturi)    
      nu conteaza (Joi, 26 aprilie 2012, 18:15)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Romeo

      bucura-te ca mai poti s-o faci.in curand astia vor zice ca asta e anormal.
    • 0 (8 voturi)    
      ai un +:))) (Joi, 26 aprilie 2012, 18:18)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Romeo

      ii spui simplu,fa...femeia nu se simte discriminata...in schimb fatalaii da...
    • +1 (3 voturi)    
      Manualul de utilizare (Joi, 26 aprilie 2012, 18:35)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Romeo

      A se vedea in manualul de utilizare al obiectului in cauza :)))) (asta ca sa nu dam note)
    • 0 (2 voturi)    
      ai putea sa folosesti... (Joi, 26 aprilie 2012, 18:40)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui Romeo

      Julieta !
  • +1 (5 voturi)    
    Cu sau fara... (Joi, 26 aprilie 2012, 18:25)

    Mih. [utilizator]

    Indiferent de "editia" DEX-ului,, cu sau fara "corectitudine politica" = discriminare pozitiva =stangisme, normalul e normal si anormalul e anormal. Iar penisul, vaginul si rectul sunt definite prin functiile lor naturale (firesti), nu prin vremelnice definitii dex-iste.
  • +2 (8 voturi)    
    Mie imi convine (Joi, 26 aprilie 2012, 18:25)

    fefe [anonim]

    De acum cand o sa-i zic cuiva "mai, homosexualule" nu are de ce sa se supere, scrie si in dex ca nu are nicio conotatie negativa. Daca ma da in judecata cineva ca l-am insultat o sa o aduc pe Neutra asta ca expert sa explice ea cum nu are conotatie negativa.
  • -1 (5 voturi)    
    Am luat-o la vale... (Joi, 26 aprilie 2012, 19:48)

    AT [anonim]

    .. si cam inspre asta ne indreptam:

    http://www.youtube.com/watch?v=I7AwGxqjPWg&feature=plcp
  • 0 (2 voturi)