Omul de afaceri Ilie Carabulea, condamnat definitiv la 1 an si jumatate de inchisoare cu executare

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2012, 11:23 Actualitate | Esenţial


Ilie Carabulea
Foto: Agerpres
Omul de afaceri sibian Ilie Carabulea a fost condamnat definitiv de judecatorii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie la un an si jumatate de inchisoare cu executare in Dosarul Apostu, potrivit Turnulsfatului.ro.

Fostului prim-procuror al Parchetului de pe langa Judecatoria Sibiu, Florin Apostu, judecatorii Inaltei Curti i-au marit pedeapsa la cinci ani de inchisoare cu executare.

Tot la inchisoare cu executare au fost condamnati si sotii Carstea: cate un an si doua luni fiecare. Fostul ofiter SRI, Tiberiu Popescu a fost condamnat la doi ani si sase luni de inchisoare cu executare.

Nicolae Bota a fost achitat, el fiind condamnat la plata unei amenzi de 1.000 de lei.

  • Ilie Carabulea este unul dintre cei mai bogati oameni de afaceri din Transilvania, detinand printre altele, cea mai importanta firma de transport international de persoane din Romania, Atlassib si Banca Comerciala Carpatica, cu sediul central la Sibiu.

Curtea de Apel Constanta i-a condamnat in luna aprilie pe toti cei sase inculpati din Dosarul Apostu: Florin Apostu, ofiterul SRI, Tiberiu Popescu, magnatul Ilie Carabulea, omul de afaceri Nicolae Bota si sotii Dumitru si Mihaela Carstea, relata Turnulsfatului.ro.

In cazul lui Florin Apostu, cea mai mare pedeapsa data de Curtea de la Constanta a fost pentru cinci infractiuni de luare de mita, fapte legate de cinci dosare penale aflate pe rolul Parchetului pe care il conducea. Pentru aceste infractiuni, Apostu a fost condamnat la trei ani de inchisoare si doi ani de interzicere a unor drepturi. Pentru ca a intervenit in favoarea unor sibieni prinsi ca au condus sub influenta bauturilor alcoolice si urmariti penal (RaresMihai Barsan, cumnatul lui Dumitru Carstea, si Mihai Aurel Vlad, o cunostinta a lui Cristian Bicher), instanta de la Constanta l-a condamnat pe prim-procurorul sibian la un an si sase luni de inchisoare.

Tot legat de dosarul penal deschis pe numele lui Barsan a venit o alta condamnare tot de un an si jumatate pentru fals in inscrisurile oficiale: in dosarul respectiv, Florin Apostu a inlocuit declaratia invinuitului si cea a martorului, cu declaratii scrise de sotii Carstea la indicatiile transmise de el prin Tiberiu Popescu.

Motivand ca "faptei ii lipseste unul din elementele constitutive ale infractiunii", magnatul sibian Ilie Carabulea a fost achitat in legatura cu acuzatiile de dare de mita. In schimb, Carabulea a fost condamnat la doi ani de inchisoare cu suspendare pentru cumpararea de influenta.

Dupa cum relata Turnul Sfatului din motivarea data de judecatoarea Curtii de Apel Constanta, judecatoarea Adriana Ispas, instanta retinea atunci ca se impun pedepse aspre pentru fostul prim-procuror Florin Apostu si pentru fostul ofiter SRI, Tiberiu Popescu. In acelasi timp, cataloga drept speciala situatia lui Ilie Carabulea, al carui scop, in opinia instantei, a fost acela de a controla justitia pana la cele mai inalte foruri.

"Inculpatul Apostu Florin Nicusor a detinut functia de prim procuror la Parchetul de pe langa Judecatoria Sibiu si, profitand de acesta, a savarsit mai multe acte de coruptie in scopul, pe de o parte, de a participa activ la 'elita comunitatii locale', iar pe de alta parte, pentru obtinerea de foloase materiale", se arata in decizia instantei de la Constanta. Relatia lui Apostu cu Ilie Carabulea a fost una care a cantarit greu pentru instanta.

"Semnificativa in activitatea infractionala a inculpatului Apostu este si contributia inculpatului Carabulea Ilie, fondator, actionar majoritar al holdingului Atlassib SA Sibiu, format din 40 de firme cu obiecte de activitate diverse (... cu o cifra de afaceri de 240 de milioane de euro in anul 2010 si peste 6.000 de angajati), care a profitat de dorinta celui dintai de a face parte din sfera oamenilor influenti la nivelul judetului, oferindu-i diverse avantaje pana la mita".

Situatia lui Ilie Carabulea a fost una mai speciala, in analiza instantei judecatoresti. "(...) referitor la individualizarea pedepsei ce se va aplica inculpatului Carabulea Ilie, instanta are in vedere atat minimul prevazut de legiuitor mai ridicat pentru infractiunea imputata acestuia, dar si mobilul total diferit si anume intentia de a-si intinde si mentine influenta asupra persoanelor chemate sa infaptuiasca actul de justitie de la prim nivel pana la unul dintre cele mai inalte foruri - procuror general al tarii".

Potrivit DNA, in cursul lunii septembrie 2010, prim-procurorul a primit de la Ilie Carabulea contravaloarea unei revizii auto in suma de 4.000 lei, pentru a-l sprijini in promovarea unui recurs in interesul legii, lasandu-l sa creada ca are influenta asupra procurorului general Laura Codruta Kovesi, noteaza Agerpres.

Revizia a fost facturata intre SC Star Motors SRL Sibiu si SC Atlassib SRL Sibiu, ambele fiind firmele lui Carabulea.

In perioada 2006 - octombrie 2010, procurorul a folosit in mod exclusiv si consecutiv doua autoturisme, Audi A8 si VW Passat, achizitionate in baza unui contract de leasing financiar intre SC Atlassib Leasing IFN SA Sibiu si SC Intermedia SRL Sibiu, ambele societati fiind componente ale holdingului Atlassib, condus de Carabulea.

Cele doua societati comerciale au achitat pentru procurorul Apostu TVA aferenta acestora si contravaloarea avansului auto, in conditiile in care, in anul 2010, Parchetul de pe langa Judecatoria Sibiu a avut in instrumentare 196 de dosare penale referitoare la activitatea firmelor lui Carabulea.

In aceste dosare, prim-procurorul a dat solutii si a verificat solutiile date de procurorii subordonati.

In 2006-2009, pentru a crea o aparenta de legalitate a utilizarii acestor autoturisme, procurorul Apostu a consemnat in declaratiile de avere ca le utilizeaza in baza unor contracte de leasing.

Pe 5 august 2010, Apostu a primit de la ofiterul SRI Tiberiu Narcis Popescu un plic continand suma de 400 euro si ulterior suma de 1.500 lei in scopul solutionarii favorabile a unui dosar penal referitor la cercetarea unei persoane pentru mai multe infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice.

In acest sens, procurorul a sustras din dosar doua declaratii, i le-a remis lui Tiberiu Narcis Popescu pentru a fi distruse iar ulterior a atasat la dosar alte doua declaratii, scrise de sotii Sebastian Dumitru si Mihaela Carstea dupa dictarea ofiterului SRI si potrivit indrumarilor lui Apostu.

In plus, Apostu a mentionat in fals pe cele doua declaratii ca au fost date in luna ianuarie 2010 in fata unui agent de politie, aplicand stampila parchetului pe care il conducea. De asemenea, sotii Carstea s-au implicat si in procurarea sumelor de bani remise lui Apostu.

Pe 27 septembrie 2010, Apostu a acceptat sa primeasca de la ofiterul SRI Popescu o suma de bani pentru a solutiona favorabil un dosar penal in care o persoana era cercetata pentru ucidere din culpa. Cuantumul sumei de bani urma a fi comunicat dupa studierea dosarului respectiv.

In perioada septembrie - octombrie 2010, procurorul Apostu, in intelegere cu ofiterul SRI, a stabilit sa intocmeasca unei persoane un dosar penal, in mod fictiv, in scopul de a o determina sa achite unui prieten al ambilor inculpati o datorie recunoscuta printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, dar care nu fusese supusa executarii silite.

Cei doi au stabilit ca, dupa plata datoriei, sa primeasca de la prietenul lor echivalentul a 20% din valoarea sumei recuperate.

De asemenea, in perioada august - septembrie 2010, Apostu a primit de la doua persoane produse alimentare si a solicitat de la o alta persoana suma de 2.000 de euro pentru a solutiona favorabil doua dosare penale privind infractiuni rutiere.

In aceeasi perioada, procurorul a primit bauturi alcoolice de la o persoana pentru a interveni pe langa judecatori din cadrul Judecatoriei Sibiu in scopul pronuntarii unei hotarari judecatoresti favorabile acestei persoane intr-un dosar civil.

Pe 30 septembrie 2010, in timp ce se afla in biroul sau, procurorul Apostu i-a indicat unei persoane declaratiile si apararile pe care trebuia sa le sustina la Politia Sibiu pentru a scapa de orice sanctiuni penale, in conditiile in care era cercetat pentru conducerea unui autovehicul avand in sange o alcoolemie peste limita legala.

In plus, in cursul lunii octombrie 2010, Apostu a primit de la inculpatul Nicolae Bota o suma de bani in valuta, lasandu-l sa creada ca va solutiona in mod favorabil un dosar penal in care sotia lui Bota era cercetata pentru infractiunea de inselaciune. In acest sens, i-a cerut politistului care instrumenta dosarul sa-i inainteze dosarul cu o propunere de netrimitere in judecata.

De asemenea, Apostu a dispus in 56 de dosare penale solutii de netrimitere in judecata in numele unor procurori din subordinea sa, fara ca acestia sa aiba cunostinta despre aceste aspecte. In unele cazuri, acesta a falsificat prin imitatie semnaturile unor procurori iar in alte cazuri a aplicat semnatura sa in locul lor. In plus, Apostu a respins si plangerile formulate de parti impotriva solutiilor.



Citeste mai multe despre   


















16779 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    In sfarsit! (Joi, 26 aprilie 2012, 11:32)

    Cristi [anonim]

    In sfarsit! Mafiotul Sibiului, un nenorocit! Daca l-ar lua la bani marunti si ar fi pe bune ar fi mult mai mare pedeapsa. A avut 56 de capete de acuzare ... si a fost condamnat din cauza unuia singur! :)) Restul sunt legalizate acum, nu? Destept nea Ilie. Iese in cateva luni si isi continua mafia!
    • +9 (15 voturi)    
      Asta e diferenta intre PDL si USL (Joi, 26 aprilie 2012, 12:13)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      PDL nu a aparat coruptii. Sa-mi spuna cineva cand a vazut o decizie similara de condamare a unor corupti in epoca PSD-PNL!
      • -7 (9 voturi)    
        Asa e! (Joi, 26 aprilie 2012, 12:28)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui CalinM

        Nu i-a aparat, i-a spalat/albit.
        Se prefac ca aresteaza, judeca,...si ce sa vezi iese cu suspendare pentru un mizilic(vezi Nastase). Grosul faptelor se prescriu, ca e om cinstit de.
        Da' asa e, da bine la prostime
        • 0 (0 voturi)    
          Aiurea (Vineri, 27 aprilie 2012, 9:13)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gogu

          Ce se intampla e ca in momentul de fata justitia nu are incotro si tre' sa aplice legile votate vreme de 20 de ani de fostii comunisti. Care legi sunt foarte prost facute, si lasa loc de intors gramada pt. infractori. Cu atat mai mult, in conditiile date, si in conditiile in care ex-comunistii inca sunt bine reprezentati in parlament, asa incat reforma legislativa e in continuare foarte dificila (vezi cu cata greutate au trecut legi importante promovate de Boc), e de apreciat faptul ca lupta impotriva coruptiei totusi se vede.
    • +13 (13 voturi)    
      Pe naiba (Joi, 26 aprilie 2012, 12:16)

      lol [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      O sa faca puscarie la fara frecventa, pe undeva prin arestul unei sectii si nu la penitenciar.
      Mi-ar conveni si mie sa iau 18 luni de pauza si dupa aia sa ma astepte cateva milioane de cheltuit.
      • 0 (0 voturi)    
        Totusi ... (Vineri, 27 aprilie 2012, 9:14)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui lol

        ... in conditiile date justitia a facut ce-a putut. Daca se trece o lege gen legea ilicitului prin parlament, se poate trece si la confiscarea averii, da' inca nu e cazul la noi, inca.
    • +5 (5 voturi)    
      carabulea jos!!!!!!!!!! (Joi, 26 aprilie 2012, 21:34)

      finkelstein [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      In sfarsit ...sa speram ca in acest interval de timp isi vor face si autoritatile romane treaba sa-i verifice afacerile necurate si nenumaratele rambursari de TVA aranjate, ca finantele din Bucuresti si din Sibiu isi vor face datoria de a le efectua in sfarsit dupa 20 de ani sa-i verifice firmele, ca CSA isi va face timp sa verifice nenumaratele fraude ce se perpetueaza de peste 10 ani in firma de asigurari, ca bnr-ul va verifica falimentara banca CArpatica...si inca ceva
      merita primarul Sibiului si el verificat pentru ca a facut multe masinarii cu carabulea . cuvantul primar si carabulea nu merita scrise decat cu litere mici de acum incolo. Johannis intoarce-ti fata catre cei ce te-au votat cum 10 ani si au avut incredere in tine, fa ceva pentru Sibieni cu creierul tau de neamt si nu doar iesi in fata ...sa primesti aplauze pe munca si pe organizarea romanilor...carabulea...Iti amintesti cand ai fost batut de romani in autogara > / trebuia sa fie pentriu tine un semnal ...sa te astamperi sa mai jignesti si nenorocesti, barbati , femei, gravide, copii...oameni care si-au pierdut averea , casele , sanatatea, sperantele si chiar viata lor si a copiilor din cauza ta...Judecatorii si-au batut joc de romani....trebuia sa ii dea 18 ani si nu nu an si 8 luni. ..traiesc cu speranta ca e o greseala de dactilografie si ca va trebui sa stea la inchisoare dupa cate a facut cel putin 18 ani...romani competenti si necompeteni de langa carabulea ...puteti pleca ca asta nu mai are cum sa va plateasca...din pacate mafia din holding nu mai are din ce sa fie platita!!!!!!!!!!!!
  • +18 (18 voturi)    
    victorie!!! (Joi, 26 aprilie 2012, 11:33)

    bogdan [anonim]

    Doamne, cat ma bucur ca acest gunoi ajunge dupa gratii. La cat rau mi-a facut cu Carpatica Asig sper sa stea 100 de ani in zeghe. Se intoarce roata in viata,chiar se intoarce!
  • +30 (36 voturi)    
    nu se poate.... (Joi, 26 aprilie 2012, 11:42)

    dodu [anonim]

    Regimul Basescu a facut asta? Pai parca, traim vremuri de dictatura.... Sigur e o chestie politica!
    Ce vremuri linistite vor urma, din toamna... fara procese, fara condamnari, democratie adevarata... pardon, originala!
    • +11 (13 voturi)    
      e (Joi, 26 aprilie 2012, 11:52)

      e [anonim] i-a raspuns lui dodu

      e faina ironia, dar nu toti au inteles-o.
    • 0 (0 voturi)    
      cade guvernul acus (Vineri, 27 aprilie 2012, 8:18)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui dodu

      si vine libertatea....mafiotilor
  • +2 (8 voturi)    
    a (Joi, 26 aprilie 2012, 11:53)

    georgel [anonim]

    la carabulea in titlu e cu executare si mai jos e cu suspendare.ca de obicei in presa romaneasca
    • +10 (10 voturi)    
      Aia cu suspendare... (Joi, 26 aprilie 2012, 12:38)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui georgel

      ...a fost data de Curtea de Apel Constanta.
      Sentinta de acum, cu executare, este cea definitiva si este data de Inalta Curte de Casatie si Justitie.
  • +11 (11 voturi)    
    Carpatica Asigurari (Joi, 26 aprilie 2012, 12:15)

    coco04 [anonim]

    E cel mai mare tzepar!.Intarzie plata daunelor la maxim si nu platesc integral reparatiile.
    Asa ca daca nu vrei sa pierzi bani din cauza lor,trebuie sa mergi cu masina facuta varza la nunti,inmormantari,sa iei oaspetii de la gara,etc.
  • +10 (12 voturi)    
    Ca de obicei... (Joi, 26 aprilie 2012, 12:33)

    Cataleya [utilizator]

    ...capul rautatilor a primit cea mai mica pedeapsa.
    Iar dupa vreo 2 saptamani va avea , subit, dureri de inima, va parasi puscaria, definitiv, si va pleca la Viena sa se opereze.
  • +9 (9 voturi)    
    CSA sa inchida firmatepara Carpatica ACUM!!! (Joi, 26 aprilie 2012, 13:04)

    Buzoianu [anonim]

    CSA-ul trebuie sa inteleaga ca are unda verde in a declansa procedura de suspendare a activitatii firmei Carpatica condusa de Ilie Carabulea.Daca pana acum, de firma Carpatica nu se atingea nimeni oricate tepe a dat, de acum inainte, sprijinul de la Cotroceni s-a subrezit sau a fost retras.Carabulea la inchisoare iar firam de tras tepe in asigurari Carpatica trebuie inchisa!Ma auzi bai Buzoianule?
    • +4 (4 voturi)    
      mai sunt (Joi, 26 aprilie 2012, 15:44)

      vali [anonim] i-a raspuns lui Buzoianu

      din carpatica conducerea societatii de asig trebuia codamnata dar oricum csa va scoate tot dna stupu
    • -1 (1 vot)    
      ? (Vineri, 27 aprilie 2012, 6:47)

      unoarecare [anonim] i-a raspuns lui Buzoianu

      "sprijinul de la Cotroceni s-a subrezit" !?
      ~~~~~~~~~~~~~~~~
      Hopa ! Nu este Justitia o putere in stat independenta de celelalte puteri ale statului ? Deci Carabulea .... ar fi ca si cum condamnarea i-ar fi venit de la Cotroceni ? In ce tara traim ?
    • 0 (0 voturi)    
      CSA a facut deja controlul (Vineri, 27 aprilie 2012, 8:33)

      T Balta [anonim] i-a raspuns lui Buzoianu

      CSA a facut deja controlul, iar in luna MAI vom afla cu totii subiti ca firma Carpatica Asig a incalcat grav legislatia in domeniul asigurarilor ( de vreo 4 ani consecutivi ) si ca trebuie sa intre in procedura prealabila falimentului.Legea falimentului societatilor de asigurari a fost adoptat acum cateva luni.Se stia ca ciobanul de Carabulea urmeaza sa fie arestat, iar Dan Adamescu ( ASTRA ASIGURARI ) va fi si el arestat in toamna.Apropo, stiati ca Mustatea ( Ex - Presedinte Astra ) este de ieri Presedintele firmei Carpatica?
  • +6 (6 voturi)    
    Era al 2-lea de la FNI ... (Joi, 26 aprilie 2012, 13:21)

    Ştefan Boboc [anonim]

    ... după câştigul realizat fiind devansat doar de S.O.Vîntu. Vorba aia "cine se-asaemănă se-adună" în SRI-Securitate bineînţeles. Dar n-o făceau ei de capu' lor, ci sub supravegherea mea atentă, căci pe vremea aceea eu conduceam instituţia care-i supraveghea pe amândoi. Apoi brusc şi dintr-o dată m-a apucat amnezia şi pe mine şi pe cârmuitorii următori, şi la procesele penale am tinut-o langa că nu lucrasem ca angajat, ci ca demnitar, iar după mintea mea demnitarii nu răspund niciodată. Mi-au datără 3 ani cu suspendare, da lu' ăsta 1,5 cu executare e o exagerare :-)
  • +6 (6 voturi)    
    incredibil... (Joi, 26 aprilie 2012, 13:28)

    sibian zapacit [anonim]

    L-or fi ajuns blestemele oamenilor pe care i-a distrus si i-a calcat in picioare de-a lungul vremii... Oricum, plateste extrem de putin pentru cat rau a facut si cate hotii si magareli a facut....
    Si oricum va avea puscarie cu regim hotelier...:))
    Daca era istet, isi cumpara una... privata :))
  • +4 (6 voturi)    
    gainarii (Joi, 26 aprilie 2012, 13:41)

    nae [anonim]

    Fata de nivelul de mafie despre care se discuta, vad ca procurorul asta era un gainar (revizie auto, bautiri alcoolice). Atata au gasit procurorii sau e o bascalie ?
  • +6 (8 voturi)    
    justitia romana - bataie de joc (Joi, 26 aprilie 2012, 13:51)

    ady [anonim]

    stiu un hot care a furat o vaca si a primit 7 ani de inchisoare..
    • +7 (7 voturi)    
      decizie subiectiva (Joi, 26 aprilie 2012, 14:23)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui ady

      poate in cazul ala o fi fost judecatorul bou, de aia a fost subiectiv.
  • +6 (8 voturi)    
    justice has been done (Joi, 26 aprilie 2012, 14:39)

    stefan [anonim]

    BRAVO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Merita 1000 de ani !!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Trebuia arestat de mult (Joi, 26 aprilie 2012, 19:06)

    costel [anonim]

    magnatul de azi al sibiului ilie carabulea nu sa facut vinovat nici in 1980 ,pe cind era sef la auto-baza 2 comert din sibiu,aflat si pe lista de experti tehnici auto a jud sibiu cind a facut o constatare tehnica pe bani multi in cauz a scapat un sofer de la acceasi autobaza de transport, in care si-a pierdut viata un om nevinoat intr-un accident de circulatie, tot asa a scapat cu pocurorul uca de la sibiu care a dat neinceperea urmariri penale pentru infractiuna de ucidere din culpa.cazul a fost considerat fortui prin accea ca sa smuls flansa elastica la caseta de directie,asa ca nu trebuie sa ne mire apucaturile lui carabulea cu procuratura din sibiu.tot sibiul il cunoaste ca fiind nu mafiot ,dar in sfirsit ia venit rindul sa raspunda in fata justitiei.pentru toate faptele comise numai in sibiu ar trebui judecat si condamnat la 20 de ani de inchisoare.
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Vineri, 27 aprilie 2012, 8:27)

      unprost [anonim] i-a raspuns lui costel

      Trebuia arestat de mult ?
      Din Bancorex si BCR ne-a ramas ... prful de pe toba. Cu ce am luat de la Erste pe BCR am platit datoriile jafului de la Bancorex + comisioanele pentru toata aceasta talharie nationala.
      Ce condamnari a dat Justitia ? Banca lui Carabulea este una din putinele banci ale Romaniei bine administrata. Carabulea este condamnat de Justitie sau de Cotroceni (vezi un comentariu mai sus) ?
  • +2 (2 voturi)    
    j (Joi, 26 aprilie 2012, 19:29)

    khu [anonim]

    "ofiterul SRI, Tiberiu Popescu," ???? gramatica va lipseste cu desavarsire... nici romana nu stiti bre... la scoala indarat...

    altfel articol bun. felicitari de initiativa.
  • +1 (1 vot)    
    este un om in varsta ...totusi (Joi, 26 aprilie 2012, 22:34)

    anonim sanda [anonim]

    nu va bucurati oameni buni! la cat de schioapa e justitia cred ca se netezeste totul
  • +1 (1 vot)    
    justitia romana (Vineri, 27 aprilie 2012, 7:14)

    mihai [anonim]

    cum se poate ca ala care a facut fapta sa fie condamnat la mai putini ani decat cei care l-au ajutat?
  • 0 (0 voturi)    
    Allcapone Carabulea de Romania (Vineri, 27 aprilie 2012, 11:06)

    Sasulica de la Gara Mica [anonim]

    Am crezut ca sunt singurul care-i vrea capul lui Caram-qulea. Sa ne intorcem in anul 1990 cind Uzina Mirsa din Sibiu Avrig Semimilitarizata si asediata a trebuia sa primeasca 80 de autobuze marca Germna si trenul a fost redirectzionat pe adresa IRTA Sibiu din cauza revolutziei, Carabulea era prospat numit dupa revolutzie director. Acesta cumparase in acelas timp la pretzul de fier vechi alte 80 de autobuze uzate dar in exploatare de la falimentata uzina Mirsa plus rezerva de piese auto si motore noi ale parcului auto din depozitul uzinei tot la pretz de fier vechi.Cu bani luatzi de la CAR al firmei IRT Sibiu tranzactzile au fost incheiate dupa care faza CAR-ul uzinei a dat plaite si sa desfintzat.iar IRTA Sibiu si-a restrins activitatea Carabulea si banda ,furind terenurile camionele si atelierele cu tehnica echipata.Trenul cu autobuze a fost redirectzionat spre Italia si autobuzele noi vindute de unde Carabulea a facut un capital. Ofitzeri de la Securitate care stiia afacerea au fost arestatzi pentru delictele facute la revolutzie asteptind ajutorul din afara al lui Carabulea si urmele a fost sterse de timp. Asa Carabulea a facut Firma Atlassibiu a vindut autocamionele IRTA dupa revolutzie date la fier vechi si a strins milione cu bani platitzi de Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Carabulea poate fi rezolvat intr-o noapte (Vineri, 27 aprilie 2012, 12:26)

    Tiganu' [anonim]

    Cazul Carabulea poate fi rezolvat intr-o singura noapte in timpul detentiei.Stiti bine la ce ma refer.Cred ca stie si dansul ce il asteapta acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Ilie Carabulea infractor (Vineri, 27 aprilie 2012, 14:26)

    mircea [anonim]

    Daca ati lucrat pentru firmele lui, daca ati avut leasing la firmele lui, daca v-ati reparat masina la firmele lui, daca ati fost sofer pe autocarele lui, daca ati avut bani la FNI, daca ... atunci l-ati cunoscut. Si-mi pare rau ca s-a intamplat acum. Trebuia mai demult. As fi scutit nervi si bani. Si poate Nelu ar mai fi trait. Cu timiditate justitia incepe sa functioneze.
  • 0 (0 voturi)    
    ilie carabulea (Duminică, 29 aprilie 2012, 21:41)

    zorro [anonim]

    BRAVO...BRAVO...JUSTITIEI!....daca cu acesti infractori "maruntei"s-a putut,dorim sa vedem condamnari si ptr. "CEI MARI",se poate,ptr. cei ce au distrus cu buna stiinta intreprinderi care mergeau pe profit si le-au privatizat in folosul lor...se vad!SA fie solutionate mai re pede miille de dosare ,nu se poate ca un director care a nenorocit ointreprindere, sa mearga pe principiulNEVINOVATIEI!...CIND el la ora asta "SUGE"din privatizarea facuta,iar fostii angajati mor de foame...