Gafa sau superficialitate? Basescu, premierul Romaniei - potrivit comitetului local de organizare al Summit-ului NATO din Chicago

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Marţi, 24 aprilie 2012, 11:15 Actualitate | Esenţial


Basescu, premierul Romaniei - captura
Foto: Hotnews
Superficialitate americana mai degraba decat gafa de proportii: presedintele roman Traian Basescu este prezentat ca premierul Romaniei pe​ site-ul comitetului local de organizare al summit-ului NATO de la Chicago. Prezentarea este in sectiunea liderilor care urmeaza sa fie prezenti la summitul de pe 20-21 mai, insa linkul de sub prezentarea "premierului" roman duce la CV-ul presedintelui de pe siteul presedintiei.

Site-ul apartine comitetului local de organizare a summit-ului, desemnat de primarul orasului Chicago Rahm Emmanuel sa se ocupe de eveniment, si nu Organizatiei Nord-Atlantice.

Nu este prima data cand presedintele Basescu a fost confundat cu un alt oficial roman. Tot la un summit NATO, din aprilie 2009, de la Kehl, pe granita franco-germana, acolo unde Emil Boc a fost prezentat ca presedinte al Romaniei.

Atunci, aceasta eroare, remediata ulterior, l-a pus in dificultate pe presedintele roman, care nu-si gasea locul la fotografia de familie, de pe niciunul dintre malurile Rinului. Prin urmare, a cerut indicatii si a fost indrumat la locul rezervat lui.



















1172 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    din greseala au spus adevarul :P (Marţi, 24 aprilie 2012, 11:25)

    Bogdan [anonim]

    Boc si MRU sunt doar niste marionete ale lui Basescu, cocosati de la temenelele pe care le-au facut si inca le fac in fata lui. Conceptul de premier-sluga a aparut odata cu PDL si Basescu... au adus si ei ceva nou in politica romaneasca inainte sa dispara, sper pentru totdeauna, din viata politica
    • 0 (2 voturi)    
      Pacat ca nu e adevarat (Marţi, 24 aprilie 2012, 12:41)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Romania ar fi mult mai bine condusa.
      Idea ca Boc si MRU "sunt doar niste marionete ale lui Basescu" este o alta prostie USlasa. Presedintele, premierul si Parlamentul trebuie sa lucreze impreuna nu sa se certe. Ei sunt alesi sau numiti sa conduca Romania nu sa se certe.
    • +1 (5 voturi)    
      Ce, Basescu nu e prim ministru? Zau? (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:06)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Io stiam ca el este prim ministru, seful statului, al guvernului, al armatei, al industriei, al agriculturii, al invatamantului (profesional), al sanatatii, al tuturor.
      Unicul, inegalabilul, providentialul, genialul, ul, ul, ul.....
      • 0 (2 voturi)    
        Mai nou... (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:32)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        ...este si Ministru Meteo. A zis ca "Afara ploua!" :))
  • -1 (7 voturi)    
    nici una nici alta (Marţi, 24 aprilie 2012, 11:26)

    balanel [anonim]

    Nu e nici gafa nici suferficialitate. It's true! Basel e si presedinte, si premier, si presedintele senatului si presedintele camerei deputatilor. Omnipotent, omniprezent. Presedintele jucator!
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu (Marţi, 24 aprilie 2012, 11:29)

    marcusfurius [anonim]

    Dincolo de orice alte comentarii,un lucru este demn de remarcat si anume cat de putin contam pe plan extern si ce credibilitate avem din moment ce nu suntem luati in serios si in seama nici macar la summit-uri.Cam atat valoram noi in ochii lor iar la chestia asta si Basescu a pus un umar sanatos.
  • +3 (3 voturi)    
    Mare branza (Marţi, 24 aprilie 2012, 11:52)

    Octavian [anonim]

    Mare branza de gresala:P Nici nu se merita scris un articol pe tema asta. Ma intreb daca cineva de la HN i-a informat totusi pe organizatori ca au gresit sau doar ne place sa stam pe bara si sa radem de altii :)
  • +2 (4 voturi)    
    Traian Basescu... (Marţi, 24 aprilie 2012, 11:53)

    Christian [anonim]

    ... acest Sergiu Nicolaescu al politicii romanesti.
  • +2 (4 voturi)    
    lumea a 3a (Marţi, 24 aprilie 2012, 11:57)

    marcus florin [anonim]

    suntem ca patrunjelu in supa pt comunitatea internationala ne meritam soarta
  • -1 (3 voturi)    
    Cred ca e o eroare... (Marţi, 24 aprilie 2012, 12:22)

    Sevraj [anonim]

    Greseala celor din Chicago. Este o greseala de genul cu intonarea "Trei culori cunosc pe lume" in loc de actualul imn. Daca urmati likul dat de organzatori, acesta va duce la pagina presedintiei. Cine s-a ocupat de organizari masive stie cat de usor iti poate scapa o asemenea greseala, mai ales avand in vedere conditiile date (pentru SUA, Europa este foarte indepartata sau cati dintre europeni cunosc statele SUA).
    Nedumerirea mea este alta. De ce nu este remediata? Ar fi fost usor de inlocuit. Un posibil raspuns este dat de faptul ca site-ul a fost facut de un contractor extern, mai greu de modificat decat daca il faceai cu un om al tau. Plus ca abia vine dimineata in SUA (la noi este deja 12.00).
    Oricum, astept sa vad daca si in cat timp va fi modificata.
  • +2 (2 voturi)    
    de facto (Marţi, 24 aprilie 2012, 12:43)

    taranistu [utilizator]

    este.
  • 0 (0 voturi)    
    e mana lui ponta (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:01)

    ginel din obor [anonim]

    care a bagat strambe in epocala sa vizita de lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    gresala cui? (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:17)

    Stefan [anonim]

    pai daca pagina de link din prezentare duce pe pagina presedentie romane dar aici versiunea in engleza este disponibila doar saptamana viitoare, este posibil ca organizatorii sa nu fi inteles nimic.

    check: http://www.presidency.ro/?lang=en
  • 0 (0 voturi)    
    hahaha (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:12)

    MirceaA [utilizator]

    pai aia, saracii, nici nu stiu prea bine care-i Europa, ce treaba au ei cu prim ministrii?
  • +1 (1 vot)    
    adevar (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:20)

    mealcu [anonim]

    "Gafa sau superficialitate? Basescu, premierul Romaniei..."

    ...ADEVAR