VIDEO Descoperire arheologica exceptionala, din epoca fierului, pe traseul autostrazii Orastie - Sibiu

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 aprilie 2012, 15:33 Actualitate | Esenţial


Un depozit de piese de bronz si fier, datand din perioada epocii fierului, a fost descoperit pe traseul autostrazii Orastie - Sibiu, a anuntat duminica Ministerul Transporturilor si Infrastructurii (MTI).

"In cadrul sitului 7 (km 14+100-km 14+500), identificat si sub denumirea Tartaria 1, a fost descoperit un depozit de piese de bronz si fier datand din perioada epocii fierului (sec. IX-VIII a. Chr.). Este vorba despre peste 200 de obiecte de bronz si fier (podoabe, arme si piese de harnasament), depuse intr-un vas ceramic", se arata intr-un comunicat al institutiei, citat de agentia Mediafax.

MTI mentioneaza ca este pentru prima data cand un depozit de acest tip si datat in epoca fierului a fost gasit in contextul unei cercetari arheologice, nefiind o descoperire intamplatoare.

Descoperirea este una exceptionala si cu o semnificatie stiintifica deosebita, noteaza institutia.

Cercetarile arheologice pe traseul viitoarei autostrazi, de pe coridorul IV pan-european, sunt coordonate de catre Muzeul National de Istorie a Romaniei.

Pe tronsonul Orastie-Sebes lucrarile de diagnostic arheologic au indicat, in toamna anului trecut, existenta a 11 situri, iar in martie 2012 au fost lansate cercetari in 6 dintre acestea.

Astfel, in raza administrativa a satului Tartaria, din comuna Salistea, judetul Alba, cercetarile arheologice preventive au evidentiat o asezare datand din perioada epocii fierului.

Datele preliminare arata ca atat asezarea - preponderent pe baza analizei ceramicii - cat si depozitul de bronzuri dateaza din perioada primei epoci a fierului.

Vestigiile au fost aduse la Bucuresti, pentru conservare si restaurare.

"Cercetarea arheologica preventiva continua in toate cele 6 situri, intr-un ritm constant si sustinut, pentru a putea finaliza aceste investigatii de specialitate in termenul prevazut contractual, permitand desfasurarea lucrarilor de construire a autostrazii si fara a genera intarzieri", mentioneaza MTI.

Premierul Mihai Razvan Ungureanu a precizat ca Guvernul intentioneaza sa organizeze o expozitie cu cele mai importante artefacte arheologice descoperite in timpul lucrarilor de constructie a autostrazilor, la Muzeul National de Istorie, daca aceasta institutie isi va da acordul.



Citeste mai multe despre   


















16193 vizualizari

  • +14 (36 voturi)    
    istorie (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:40)

    geole [utilizator]

    poate reusim sa ne recuperam istoria noastra
    • +18 (30 voturi)    
      hmmm (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:36)

      t [anonim] i-a raspuns lui geole

      si daca "recuperam" (nu inteleg la ce te referi folosind acest termen) istoria unor popoare cu care nu ne identificam? daca recuperam istoria celtilor, a gepizilor sau a avarilor? ar fi rau?
      • +8 (10 voturi)    
        precizare (Duminică, 22 aprilie 2012, 21:56)

        danielp [anonim] i-a raspuns lui t

        gepizii erau traci, avarii au aparut dupa 300 era noastra. :P
        • +9 (15 voturi)    
          Iha (Luni, 23 aprilie 2012, 0:25)

          io [anonim] i-a raspuns lui danielp

          Avand in vedere de cand sunt datate obiectele, ma indoiesc ca i-am "recupera" pe celti sau pe avari, care au aparut mai tarziu prin zona...
          Important ar fi sa descoperim mai multe despre neamul nostru traco-dac, precursor al civilizatiei romane (de la Roma) si creator al limbii latine :)
          • +6 (12 voturi)    
            de acord (Luni, 23 aprilie 2012, 1:15)

            hg [anonim] i-a raspuns lui io

            noi Nu suntem urmasi ai romei.
            ei sunt urmasii nostrii. sa tremure acum de adevarata istorie
            • +2 (10 voturi)    
              Aberant (Luni, 23 aprilie 2012, 10:12)

              radionet [utilizator] i-a raspuns lui hg

              Pe ce te bazezi? Pe izvoarele inexistente legate de limba dacilor? Filmuletul ala facut de Chelaru este subtirel dpdv al dovezilor si manipuleaza. Unde mai pui ca face politica oficiala a statului rus.
          • +4 (8 voturi)    
            ?? (Luni, 23 aprilie 2012, 9:19)

            HP [anonim] i-a raspuns lui io

            Ce legatura au tracii cu limba latina ?
      • +1 (1 vot)    
        istorie (Luni, 23 aprilie 2012, 14:59)

        geole [utilizator] i-a raspuns lui t

        nu ar fi rau.Ar intregi vederea de ansmblu si ar face lumina in nebuloasa
    • +12 (28 voturi)    
      istoria cui? (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:31)

      recuperatorul [anonim] i-a raspuns lui geole

      Istoria cui vrei tu sa recuperezi cand zici istoria noasta? doar nu vrei sa zici ca tu traiai in epoca fierului! sau eventual insisnuezi ca aia de ciopleau pe zona in epoca fierului erau romani si vorbeau romaneaste.
      maxim descoperim istoria acestor locuri. ceea ce e grozav. dar hai sa nu le punem lanturi sau drapele. oamenii n-au nimic a face...
      • +5 (13 voturi)    
        Da este extrem de posibil sa fie istoria noastra (Duminică, 22 aprilie 2012, 23:41)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui recuperatorul

        Suntem printre putinele popoare care nu suntem veniti pe aceste locuri de mai putin de 2000 de ani. Ideea de continuitate in general ca si concept (nu neaparat pentr noi) incearca sa fie desconsiderata de foarte multe popoare intrucat nu le convine. Deci daca vrei sa faci pe interesantul ti-ai gresit subiectul...
        • +11 (23 voturi)    
          continuitate (Luni, 23 aprilie 2012, 0:25)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui cristi

          Noi suntem singurul popr din lume care se trage din raţe şi camioane, plus că manifestăm continuitate - furăm raţele cu camioanele.
          • +4 (10 voturi)    
            excelent maestre (Luni, 23 aprilie 2012, 3:12)

            recuperatorul [anonim] i-a raspuns lui ampersand

            ai spus-o cu o suficienta doza de inteligenta incat multi sa n-o inteleaga. din pacate.
            asta e rezultatul unei istorii de sorgine comunista cu care am fost indoctrinati si inca sunt copii nostri. asta in timp ce un boia sau djuvara sunt considerati cel putin de evitat...
            regretabil!
            l-as intreba pe cristi, de unde atata certitudine si autosuficienta cand proclama ca irefutabile adevarurile personale. a facut pe interesantul cercetand multiple izvoare istorice? sau a compensat ignoranta cu un nationalism desantat si la indemana? mi-e teama ca varianta a doua....
          • +2 (4 voturi)    
            romgleza iliesciana (Luni, 23 aprilie 2012, 10:58)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

            continua sa faca ravagii si acum din moment ce s-au inghesuit destui sa-ti dea minusuri.
            or fi uitat saracii ca din sinergia lingvistica a intai statatorului prim presedint post-ceausism a ciripit pasarica expresia "za dacs end za tracs" :))
        • -2 (16 voturi)    
          continuitate. cui bono? (Luni, 23 aprilie 2012, 3:16)

          recuperatorul [anonim] i-a raspuns lui cristi

          cui foloseste ideea de continuitate? de unde asta cu 'asta-i pamantul meu pentru ca stratrastra bunicul a pus cartofi aici?'
          in viziunea ta america n-ar trebui sa existe, germanii ar trebui sa suie inapoi in scandinavia, si, in general, europa cetrala si de vest sa fie o padure.
          tu te auzi ce spui?

          p.s. ai cel putin 90% sanse sa fii 'neroman' in sensul definitiei tale. atunci ce facem cu tine? unde te trimitem?

          tara e acelora care cred in ea si in destinul ei. nu a acelora care se agata de niste povesti ieftine sa justifice faptul ca nu fac nimic si n-au niciun proiect de viitor
          tine minte asta!
          • -1 (5 voturi)    
            Astea sunt povesti... (Luni, 23 aprilie 2012, 10:47)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui recuperatorul

            De unde rezulta faptul ca cei preocupati de istoria tarii lor sunt cei care nu fac nimic ?!
            Sunt foarte constient ca sunt sanse mai mari de 90% sa nu fac parte din poporul original dar eu vorbeam de continuitatea noastra pe aceste locuri prin preluarea anumitori trasaturi , obiceiuri etc.
            Ideile voastre de tip MTV nu sunt neaparat gresite si nici nu se contrazic cu abordarea istorica a natiunii de neam si tara.
          • -1 (5 voturi)    
            Care-i problema ta? (Luni, 23 aprilie 2012, 10:55)

            Atahualpa [anonim] i-a raspuns lui recuperatorul

            Evident ca SUA, asa cum arata acum, n-ar trebui sa existe! Pe ce lume traiesti? Acolo ar trebui sa fie mai multe state ale amerindienilor. Ce vrei sa spui, ca esti adeptul invaziei si genocidului?
    • -2 (18 voturi)    
      istorie va fi autostrada (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:55)

      alyn [anonim] i-a raspuns lui geole

      inca un motiv sa amane 5-10 ani constructia ei, mai ales dupa ce probabil si-au incasat banii
    • +5 (15 voturi)    
      de acord! (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:46)

      michelle9409 [utilizator] i-a raspuns lui geole

      dar poate reusim sa mergem si noi pe autostrada in viata asta, nu cand vom fi istorie!
    • +4 (8 voturi)    
      prea departe (Luni, 23 aprilie 2012, 0:40)

      Bogdan V [utilizator] i-a raspuns lui geole

      Aceeia erau niste domni cu care noi n-avem nimic de-a face. Au trait in aceeasi zona in care traim noi acum. Altfel, avem mai multe lucruri in comun cu, sa zicem, norvegienii, decat cu "stramosii nostri" din epoca fierului.
  • +12 (12 voturi)    
    Asta om mai vedea (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:54)

    JChinez [anonim]

    Daca ajung la Muzeul de la Deva sigur o sa mai auzim de ele cand o sa isi vada Nastase ceafa..
  • +17 (23 voturi)    
    "epoca fierului" a fost p-atunci (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:57)

    ampersand [utilizator]

    Acum, pentru conaţionalii noştri, e "epoca fierului vechi".
  • +11 (19 voturi)    
    Ungureanu = istoric si patriot (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:12)

    Cristian [anonim]

    Stiu ce spun ! Il stiu pe Ungureanu de pe vremea cind eram colegi la Lic. C. Negruzzi. Inca din vremea aceea are preocupat de istorie si a avut sansa sa il aibe ca profesor de istorie pe Florin Platon. A luat in vremea aceea si premiul 1 la olimpiada nationala de istorie.
    • -2 (6 voturi)    
      Cu epoca bronzului (cupru +...) (Duminică, 22 aprilie 2012, 22:54)

      bb [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Ne-am lamurit de Ungureanu.
      Crezi ca mai e nevoie sa ne demonstreze si cu epoca fierului cat e de patriot?
  • +7 (11 voturi)    
    progres (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:27)

    Mazeta [utilizator]

    Epoca fierului inlocuita de epoca betonului inlocuita de epoca plasticului.
  • -10 (18 voturi)    
    istorie (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:41)

    ioan [anonim]

    Ce mai spun cei care sustin ca noi nui eram aici?
    • +11 (19 voturi)    
      corect (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:24)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui ioan

      de fapt cred ca oamenii au coborat din copaci in romania, nu in africa. pacat numai ca in timp ce aia mai evoluati au migrat, la noi au batut pasul pe loc.
      • -1 (5 voturi)    
        In copacii pre-dacici nu cresteau maimute. (Duminică, 22 aprilie 2012, 22:41)

        PoneiulTroian [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        Doar daca au coborat niste ciori, ceva, sa profite de lipsa de cultura a neanderthalienilor, ha, ha.
    • +2 (10 voturi)    
      Care „noi”? (Duminică, 22 aprilie 2012, 23:19)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui ioan

      „Noi”... care? Cei din familia ta? Ai, cumva, fotografii de la nunți / botezuri din epoca fierului care să ne arate, limpede, că „voi” erați pe aici? (Și, la urma urmei, unde ”aici”? Ești hunedorean? Sau ești din Caracal?)
  • +1 (11 voturi)    
    ... (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:43)

    Andrei [anonim]

    Istoria ca istorie, dar cati ani va fi intarziata constructia autostrazii?
  • -9 (17 voturi)    
    poate (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:46)

    mari [anonim]

    Poate primierul Ungureanu va da voie sa se spuna adevarul despre adevarata istorie a neamului..Nu va mai fi obligat de masoni- in cazul in care nu e mason- sa spuna ce vrea biserica catolica, ce vor jidanii si masonii..NOI NU SUNTEM URMASII ROMEI...NAPOLEON SAVESCU..Cititi..si nu numai..Hunii vor sa ne fure istoria si Tartaria si civilizatia traco- pelasga...Noi ce facem?
    • +7 (11 voturi)    
      Sa cunoastem cat de cat istoria (Duminică, 22 aprilie 2012, 19:22)

      dora si profa in acelasi timp [utilizator] i-a raspuns lui mari

      Nu e cazul sa discutam despre natii si popoare.E vorba de o populatie purtatoare a culturii fierului,prima varsta.....au mai trecut secole pana la aparitia daco-getilor care erau purtatorii culturii fierului,cea de a doua varsta cand apare si primul stat al stramosilor nostri.
    • +15 (17 voturi)    
      da... (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:26)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui mari

      jidanii, masonii, atlantii, yeti, si marmota cu staniol. dar napoleon ala are dreptate. noi nu suntem urmasii romei. ne-au dezmostenit si renegat aia de mult...
  • 0 (4 voturi)    
    e foarte bine (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:52)

    ioio [anonim]

    dar cred ca asta va intarzia proiectul, sau poate nuh!
  • +3 (13 voturi)    
    Nu se poate... (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:55)

    Andrei966 [utilizator]

    nu erau ungurii acolo deja? scria "Attila" pe vreo piesa?
    • +10 (14 voturi)    
      ba da (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:29)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Andrei966

      unguri, eskimosi, ainu, maori, malgasi si niste martieni.

      si pe toti ii chema attila, doar pe ungur ion.
      • +4 (4 voturi)    
        Ca sa fim rigurosi (Duminică, 22 aprilie 2012, 22:59)

        bb [anonim] i-a raspuns lui thebblack

        Sa nu-l amestecam pe Atila cu ungurii care au trait cu V secole inainte de venirea ungurilor in Europa (in jurul anilor 990).
        • +7 (7 voturi)    
          pai (Luni, 23 aprilie 2012, 2:24)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui bb

          cine il amesteca pe attila cu ungurii? doar romanasii descreierati pentru care hunii si maghiarii sunt aceeasi ciorba, ca doar seamana numele, si etnicii maghiari si secui descreierati care ar zice si ca iuliu cezar, xerxes si agamemnon sunt unguri, pentru ca nu-i asa, ungaria mare....

          cei un pic mai rasariti si care au avut macar o zi pasiunea sa citeasca o carte de istorie stiu ca eroul national al tinutului maghiar (magyarorszag sau ungaria in limba romana actuala) este stefan cel sfant. nu, nu ala mare si sfant, doar sfant. pre limba lui, szent istvan.

          dar deh, e mai usor sa inveti istorie la otv decat din carti. alea presupun ca trebuie sa stii sa si citesti.
  • +1 (9 voturi)    
    pretext pentru intarzieri (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:30)

    Radu [anonim]

    Sper ca nu va fi un pretext perfect pentru a intarzia lucrarile. Descoperirea unui astfel de sit, negestionata cum trebuie, poate opri lucrarile ani la rand.
  • +8 (10 voturi)    
    Sa speram... in bine... (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:48)

    Gabriela [anonim]

    Salut cu bucurie aceasta descoperire, dar in acelasi timp devin trista daca imaginez cele 200 de obiecte de bronz si fier vandute de vreun bisnitar de la conducere...
  • 0 (8 voturi)    
    termene? (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:43)

    reader [anonim]

    ...e clar, din acest moment vor incepe prelungirile de termen pt predarea autostrazilor.
  • +5 (7 voturi)    
    re: (Duminică, 22 aprilie 2012, 22:24)

    Ea [anonim]

    Mai uitati-va si voi le un film documentar sau cititi o carte. Va recomand cele 4 volume ale lui Radu Cinamar sau documentarul "Dacii- Adevaruri Tulburatoare".

    Si toate lucrurile astea au mult a face cu noi, sunt stramosii nostri de la care am mostenit un material genetic. Daca nu ar fi fost asa nu am mai fi avut anumite trasaturi de caracter specifice. De ce europenii sunt diferiti de americani, sau francezii de englezi, sau compara Mexicul cu SUA.

    Mai puneti-va si voi intrebari si fiti dornici de cunoastere nu va limitati la haleala si sex.
    • -3 (11 voturi)    
      A se scuti (Luni, 23 aprilie 2012, 9:27)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Ea

      Cu aburelile astea cum ca noi suntem miezu.

      Suntem nimeni-drum. Nu avem nimic de "roman" in noi, in Dacia Minor si Dacia Felix - imperiul a trimis toate corciturile de colonisti din toate provinciile cucerite pana atunci iar noi suntem urmasii lor. Da, avem si ceva de "daci" in noi, orice ar insemna asta, pt ca dacii erau in fond niste barbari, niste rupti de foame mamaligari ce traiau prin munti. Iaca unde era marea civilizatie, la flamanzii lui decebal. Vai de capul lor.

      De aia suntem in toate felurile, culorile si inaltimile, spre deosebire de alte popoare care isi pastreaza anumite caracteristici fizice.

      Pe noi ne-au cordit toti.

      Ete unde era marele patriotism, de parca am avea vreun motiv sa fim mandri.
  • -7 (7 voturi)    
    Sa le dea la centru de fier vechi! (Luni, 23 aprilie 2012, 0:23)

    axeladin [anonim]

    Sa le dea la fier vechi si sa treaca mai departe ca nu ma incalzeste nimic istoria si muzeul atunci cand vereau sa merg in Germania si fac 2 zile sa strabat romania,apoi cand ajung pe autostrada la unguri in 2 zile strabat toata europa
  • +1 (7 voturi)    
    Nihil sine deo (Luni, 23 aprilie 2012, 0:40)

    Ady [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=duj_84hnc58 (sa nu uitam cine suntem de fapt) cel mai vechi scris recunoscut in lume este sumerian, GRESIT!!! Scrisul de Tartaria este dar ministerul culturii este condus de unguri si nu de acum ci de 23 de ani!
  • +1 (9 voturi)    
    ooooo da! (Luni, 23 aprilie 2012, 7:49)

    David [anonim]

    Imi era dor de o rabufnire a teoriei superioritatii neamului! Ce e amuzant e ca fiecare popor din zona are o astfel de teorie. Cine are mai multa dreptate? "Noi" sau "ei"?

    E ca in bancul ala in care sapa romanii nostrii si nu gasesc nimic, dupa care concluzioneaza ca aveam wireless si celulare in antichitate.

    PS. felicitari pentru descoperire, astept cu nerabdare expozitia :)
  • +2 (4 voturi)    
    bla bla bla (Luni, 23 aprilie 2012, 10:02)

    theaba [utilizator]

    avem dreptul la istorie veche doar ca fosta colonie romana, vezi doamne, dacii de exemplu sunt minimalizati de proprii nostri "istorici".si de fapt asa suntem tratati si condusi si acum: ca o colonie si ca o fosta colonie. vor sa scoata in evidenta ca pe acest teritoriu au trait doar oameni in epoca de piatra pana la marea salvare si "civilizarea" acordata de imperiul roman populatiei existente.
    totusi e bine sa avem grija de istoria noastra ca parte a istorie europei, si nu doar cand ne aducem aminte. declaratiile de intentie sunt bune, dar mai bune sunt faptele.
  • +1 (3 voturi)    
    E interesant.... (Luni, 23 aprilie 2012, 10:12)

    rooster [anonim]

    .....faptul ca nu avem arheologi care sa cerceteze trecutul indepartat al acestor locuri. Norocul nostru sta in buldozeristi si excavatoristi.
  • 0 (4 voturi)    
    NU MAI CHELTUIŢI BANII PE AUTOSTRĂZI (Luni, 23 aprilie 2012, 10:54)

    SIGISMUND [anonim]

    Cheltuirea banilor publici pentru construirea de autostrăzi este o mare tâmpenie. Mai mult de zece ani nu se va mai circula cu autovehiculele de astăzi. Cred că ar fi bine să investim banii în baloane dirijabile .. ele sunt viitorul.
  • +2 (2 voturi)    
    istorie (Luni, 23 aprilie 2012, 15:07)

    geole [utilizator]

    Amscris primul comentariu la repezeala ,recunosc,dar nu credeam ca o sa rasara atata venin pe aici.Oricare ar fi istoria de pe aceste locuri nu credeti, totusi ,ca ar trebui pusa in valoare?Sau daca nu ne este favorabila trebuie stearsa,nimicita
  • 0 (0 voturi)    
    Daca vezi filmul vezi adevarul in obiecte (Luni, 23 aprilie 2012, 15:50)

    Sasulica de la Gra Mica [anonim]

    Obiectele gasie au forma vaselor de carat apa in India-Banglades.
    Ratzional recunostem -o tehnica- a unei --culturii - superiora de prelucrare a ceramicii metalelor, a bronzului, Aramei, a fierului in tortzile montate de vas, a prelucrari guri vasului cu gitul inalt si mic la purtat pe umar sau de purtat pe cap motiv sa nu se piarda apa. Vasele au gura bordurata sa se scurga apa la decantare. Ratzional ca erau obiectele unor popoare migratore, vase in care depozitau cereale si mincarea in timpul transportului pe animale alte popoare asiatice ,afgane, iraniene si nu europene.Daca depozitul de obiecte sa gasit in perimetrul unor ziduri cetatzeni erau sedentari si obiectele erau procurate de la alte popore. Daca nu exista ziduri in jurul depozitului propietari au fost migratori si au disparut luatzi ca sclavi s-au omoritzi si jefuitzi de alimente. Exista si varianta sa fi murit de epidemi si obiectele acoperite si abndonate etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Avea dreptate Berceanu (Luni, 23 aprilie 2012, 18:30)

    cititor [anonim]

    Strămoșii noștrii știau pe unde vom construi autostrăzi și iși așezau construcțiile sau așezările pe aceste trasee.
    Dar să nu uităm ce mană cerească sunt aceste descoperiri pentru constructori, amânări, aprobări, devieri, și multe altele care aduc multe milioane de euro in plus, bașca termene amânate, unele, sine die. Bingo!
  • 0 (0 voturi)    
    Artefacte arheologice (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:05)

    Doru [anonim]

    Ce conteaza ?! Tot vrem sa distrugem galeriile romane de la Rosia Montana si sa vindem tot subsolul !