Ungureanu: Guvernul va declara ziua de luni 30 aprilie 2012 drept zi nelucratoare in sectorul public

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 aprilie 2012, 14:24 Actualitate | Esenţial


Ziua de luni 30 aprilie 2012 va fi declarata zi nelucratoare in sectorul public si urmeaza sa fie recuperata ulterior, intr-o sambata din luna mai, astfel incat sa fie asigurate mai multe zile libere cu ocazia Sarbatorii de 1 Mai, a declarat, duminica, premierul Mihai Razvan Ungureanu.

"Am discutat deja despre acest subiect in Guvern si aceasta este intentia noastra", a spus Ungureanu, potrivit Mediafax.

Guvernul a discutat in sedinta posibilitatea ca bugetarii sa nu lucreze pe 30 aprilie, pentru a se prelungi astfel minivacanta de 1 Mai, o decizie urmand sa fie luata saptamana viitoare, anunta miercuri Bogdan Oprea, purtatorul de cuvand al Ministerul Dezvoltari Regionale si Turismului.

Bugetarii sunt liberi marti, 1 mai, si daca nu ar lucra nici luni, 30 aprilie, ar avea patru zile libere consecutive.

"MDRT sustine aceasta initiativa, pentru ca ar duce la cresterea circulatiei turistice de 1 mai si la un numar mai mare de zile petrecute de turisti in statiuni", a mai spus Oprea.

Purtatrul de cuvant al Guvernului, Dan Suciu, a declarat toto miercuri ca Executivul in calcul stabilirea zilei de 30 aprilie ca zi nelucratoare, propunere "cald imbratisata" de Ministerul Turismului, deoarece astfel ar fi asigurate patru zile libere intre sfarsitul saptamanii viitoare si 1 Mai, fapt care ar constitui o oportunitate pentru sustinerea turismului romanesc.

"E o propunere care probabil va fi asumata de Guvern. E cald imbratisata de Ministerul Turismului, care ar considera cele patru zile care s-ar lega libere o oportunitate pentru sustinerea turismului local si evident ca Guvernul ia in calcul aceasta optiune", a spus Suciu.

Potrivit estimarilor Asociatiei Nationale a Agentiilor de Turism (ANAT), peste 25.000 de turisti romani vor merge pe litoral in minivacanta de 1 Mai, numar apropiat de cel inregistrat anul trecut.

Cele mai cautate statiuni vor fi Mamaia, Eforie Nord, Neptun si Vama Veche.


Citeste mai multe despre   


















4915 vizualizari

  • -4 (24 voturi)    
    Poftim?! (Duminică, 22 aprilie 2012, 14:56)

    ady624 [utilizator]

    Păi cum, guvernul promovează nemunca??! Nu mai avem nici o șansă... De-aia suntem așa în urma altor țări, pentru că ne preocupă mai mult concediul decât munca... plus izul electoral :)

    Adrian
    • +5 (17 voturi)    
      nu e chiar asa (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:18)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      ziua libera va fi recuperata. se promoveaza turismul.
      • +5 (11 voturi)    
        Turismul cui?! (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:53)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Din ce înțeleg, bugetarii o duc foarte rău în România, se plâng că le-au scăzut salariile, etc. Păi au ei bani de turism? Nu. Și atunci al cui turism?!

        Iar asta cu "recuperatul" o știm toți... Se vorbește acum de recuperat, când vine vremea recuperatului se găsesc alte preocupări. Iar dacă bugetarul se duce la muncă sâmbăta... cu ce-l ajută pe cel cu firmă care avea treabă la birourile statului lunea iar sâmbăta are închis? Parcă ar vorbi surdul cu mutul, nu vi se pare?!

        Adrian
        • +2 (10 voturi)    
          Hai sa nu exageram! (Duminică, 22 aprilie 2012, 19:57)

          Victor [anonim] i-a raspuns lui ady624

          Cam peste tot in Europa exista asemenea "libertati"
          De ex.in Landul meu din Germania de Inaltare,care mereu e joi,scolile au vinerea libera(sau o alta sarbatoare religioasa in mijlovul saptamanii).
          Apoi,cei din domeniul public(intregul aparat instutional)are iarasi la dispozitie 2 zile/an la libera alegere si pot org.excursii,etc.
          (Betriebsausflug).
          Prin acest gest,nu cred ca se propulseaza lenevia.
          Daca aceasta zi libera este condamnata de unii,atunci ce sa zicem de zilele acelea cind Sindicatele ai urca in autocare si ai aduce din Sighetul Marmatiei la Bucuresti ptr.protest?
          Asta nu e chiul?Sa criticam ce e de criticat, dar cu logica!
      • -2 (8 voturi)    
        Lasa-l ca e work-alchoolic (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:05)

        CalinM [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Incep sa ma plictiseasca indivizi de astia care tipa si cand e bine. In UK au aia la bank holidays toata vara, si nu se gasesc atatia sa strige ca cineva trage chiulul. Eu cred ca e unul din USL care moare de ciuda.
        • 0 (8 voturi)    
          Bank holidays VS pomana electorala (Duminică, 22 aprilie 2012, 19:11)

          HMRC [anonim] i-a raspuns lui CalinM

          In UK toate bank holidays NU SINT PLATITE. In Romanica da. Aia trag chiulul pe banii lor nu pe banii platitorilor de taxe. Nota 2 pentru postacul PDL.
        • +3 (5 voturi)    
          UK banks (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:58)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

          Sunt privați, deci nu sunt plătiți, sau dacă sunt plătiți, sunt plătiți din banii patronului, nu din banii statului.

          Nu știu de ce mi-ai dat etichetă politică, nu mai sunt în țară de mulți ani. Atrag doar atenția că mai nou s-a ajuns la căutarea unor mijloace legale (!!!) pentru a instaura o practică proastă.

          Dacă nu vreți să înțelegeți, fie cum vreți voi. Să nu vă plângeți că o duceți prost...

          Adrian
        • +2 (2 voturi)    
          Nu e chiar asa (Duminică, 22 aprilie 2012, 21:29)

          Din UK [anonim] i-a raspuns lui CalinM

          Nu sunt chiar toata vara numai bank holidays, sunt doar 3 pe an (inceputul & sfarsitul lui mai si sfarsitul lui aug) - vezi http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Employees/Timeoffandholidays/DG_073741

          Sunt insa mai ingaduitori cu sarbatorile care pica in weekend, ele fiind reportate in prima zi lucratoare din urmatoarea saptamana.

          A, si inca ceva, cu ocazii exceptionala, cum e Jubilee-ul de anul asta, bank holiday-ul de la sf lui mai e mutat la inceputul lui iunie SI PROMOVAT ca atare inca de la inceputul anului ca sa poata sa-si faca omul planul/rezervarile din timp.

          Evident, in UK, pentru contractori sunt zile neplatite. Pentru salariati (fie privati, fie de stat) sunt platite.
    • +1 (9 voturi)    
      Cam ipocrita luarea de pozitie (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:49)

      florin [anonim] i-a raspuns lui ady624

      Evident ca Basescu e de vina ca 1 mai cade marti. Si ar fi absolut normal ca onor Guvernul sa stea cu biciul printre functionari ca sa lucreze luni la capacitatea maxima. Ce naiba, mai e vreun om intreg la cap care sa creada ca ziua de luni ar fi folosita cu randament?!
      Mie tot evident mi se pare ca Guvernul si Basescu ar fi fost tratati drept niste nenorociti care nu se gandesc la interesul neamului si nu lasa muncitorii sa profite si ei de o minivacanta.
      Asa ca deja mi-e scarba de ipocrizia care duce numai la critici. Sunt si cazuri in care Puterea le merita dar s-o tii langa la nesfarsit si cu orice ocazie, intemeiat sau nu, e prea mult!
      • +1 (5 voturi)    
        Paiul din ochi (Duminică, 22 aprilie 2012, 21:00)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui florin

        Din moment ce în orice critică vezi o legătură cu afilierea politică, te rog să te mai gândești. Mai e vreun om întreg care să creadă că ziua de luni ar fi folosită cu randament??! Cum s-a ajuns aici??! Te auzi ce spui?!

        Adrian
      • +2 (4 voturi)    
        ipocrizia (Duminică, 22 aprilie 2012, 21:15)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui florin

        Dragă Florin, apropos de ipocrizie...
        Dex-ul zice așa: http://dexonline.ro/definitie/ipocrit

        Explică-mi te rog ce anume mă face ipocrit?! Ar fi trebuit să zic ce-am zis dar să fac opusul... Sunt angajat la privat în altă țară unde sărbătorile legale se limitează la zilele stabilite, indiferent când pică acestea. Americanii au avut inspirația să pună multe sărbători sâmbăta sau în zile fixe (aceeași zi a săptămânii an de an), în rest se muncește.

        Ar trebui să stăpânești mai întâi proprietatea termenilor înainte să-i folosești. Și nu, nu e nimeni de vină că 1 mai pică marțea. Așa a fost să fie :) Nu a zis nimeni nimic de Băsescu, lasă-l în pacea lui... Una două vă agitați că poate-a zis cineva ceva de el... poate că asta auziți voi, dar chiar n-a zis nimeni nimic de Băsescu. Și nici de PDL, nici de USL nici de nimeni... Dar ce să fac, eu sunt ipocrit... nu?

        Adrian
    • +2 (8 voturi)    
      nu sunt fan Ungureanu (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:16)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      insa cred ca decizia luata cantareste destul de putin apropo de eficienta sistemului de stat.

      Si in nici un caz ca promoveaza nemunca. Si zic asta ca angajator si nu ca angajat la stat (never!!!).

      Personal iubesc rezultatele nu simularea muncii si cred ca mai degraba in multe din regiile de stat ar trebui sa dea drumul la oameni pana sunt in stare sa se organizeze eficient.
  • +4 (8 voturi)    
    Moralistii ... (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:33)

    Ghid [anonim]

    Nu ma pofti nimica ... A
    Se va recupera in luna mai. Oricum luni era zi moarta daca stateau toti cu gandul la micii de marti.
    • -4 (6 voturi)    
      recuperare sambata (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:42)

      mario [anonim] i-a raspuns lui Ghid

      hahaha
    • +1 (3 voturi)    
      Mentalitatea (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:55)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Ghid

      Aceasta este problema cu mentalitatea. De ce ne-ar sta gândul la micii de mâine?! Muncă! Și pe urmă vin și micii. Când e de plâns ne plângem imediat, când e de muncit, ne stă mintea la micii de mâine... Repet, de aceea merge România așa cum merge. Păcat.

      Iar moralistul de mine să știi că are 7.5 zile libere de sărbătoare pe an (0.5 reprezintă după-amiaza zilei de 24 decembrie) și 12 zile de concediu pe an și nu comentează, merge la muncă în fiecare zi în care trebuie muncit. De ce la alții nu crâșnește nimeni?!

      Adrian
  • +5 (9 voturi)    
    zile libere (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:40)

    m [anonim]

    N-ar fi mai bine sa ramineti permanent liberi? Poate in acest fel,noi care aducem bani sa-i tocati voi,am lucra mai bine. Ne incurcati.Lasati-ne !
    • +4 (4 voturi)    
      Singur pe lume 2.0 (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:19)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui m

      nu angajatii de la stat toaca banii de pomana ci managerii lor ineficienti.

      Nu e un fenomen izolat cand in Romania se considera ca victimele sunt de vina (ex: cainii comunitari, 90% din angajatii de la stat) in loc sa pedepseasca vinovatii sau sa faca un sistem care sa corecteze situatiile aberante.
    • 0 (4 voturi)    
      sigur, nicio problema (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:20)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui m

      Perfect, asa o sa facem. Crezi ca te descurci fara gradinite, scoli, universitati, spitale, drumuri, poduri, parcuri, transport in comun, politie, pompieri, servicii publice, servicii de urgenta, asistenta sociala etc., toate gratuite? Nicio problema, hai sa incepem sa iti cerem tie bani pentru fiecare dintre ele, la preturile pe care le-ar practica orice "investitor privat" "eficient" -- sunt convins ca produci suficient ca sa ti le permiti.

      Mult succes in lumea ta mica in care lucrezi asa de bine.
    • +2 (2 voturi)    
      De cand copii aduc bani? (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:34)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui m

      Poate din leafa parintilor.spun asta pentru-ca esti prea infantil cand te pronunti si vezi la gramada fuctionarii cu doctorii ,profesorii,etc.care sunt tot bugetari.
  • -2 (2 voturi)    
    mangaliot (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:57)

    doryon [anonim]

    nu inteleg ce gasesc unii la vama veche... drogatii si betivii ar putea foarte bine sa se distreze si la mamaia, oricum ei nu au bani de hotel , au bani doar de vodka
  • 0 (2 voturi)    
    Cand se mai lucreaza , oare, in patria noastra? (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:58)

    Liviu [anonim]

    Am proces cu Fiscul de un an. In octombrie 2011 mi s-a dat termen 30 aprilie 2012. Ce credeti ca se va intampla ? Cumva alt termen in 2013 ?
  • 0 (2 voturi)    
    Zi libera (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:21)

    Kostas [anonim]

    O, da, de parca romanii de la stat muncisera prea mult de la inceputul anului si erau obositi din cale afara. Inca o zi libera de la tatucu mru. Eu va anulam si ziua libera de 1 Mai si va puneam sa munciti si toate simbetele din an.
  • -1 (3 voturi)    
    o vorba veche spunea (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:54)

    ioio [anonim]

    o man spala pe alta si impreuna fata, ce sa-i faci, noi va dam o luni libera voi ne dati voturile voastre, noi luam ciolanul voi luati m****l. I rest my case!
  • +2 (2 voturi)    
    Bucuria bulgarilor! (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:56)

    timantius-raptor [anonim]

    Le mai intră niște bani la teșcherea! Apropo, ai noștri ca brazii când vor binevoi să privescă peste gard să vadă cum se face turism - nu de alta dar ne-ar mai scuti de niște kilometri, bașca și lor le-ar crește încasările!?
  • 0 (2 voturi)    
    sa nu exageram (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:10)

    neuronu'stingher [anonim]

    cam peste tot prin europa, pana si in parlamentul Europnean, exista aceasta practica.
  • 0 (2 voturi)    
    Asa e in ani electorali (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:25)

    john doe [anonim]

    Trebuie servita felia de lene ...lenesilor, "paper pushers", turma electorala de oi.
  • +1 (1 vot)    
    Atat de putine realizari au astia incat se lauda (Duminică, 22 aprilie 2012, 21:10)

    .... [utilizator]

    si cu cele mai nesemnificative "victorii"cum e si aceasta decizie. Pe deasupra mai fac si calcule cu cresterea turismului (cred ca vom iesi si din criza in urma acestei decizii!). In general oamenii mici se lauda cu realizari mici (daca or fi realizari si alea) insa totusi nu cred ca MRU il poate depasi pe Boc in acest sens.
  • 0 (0 voturi)    
    privatul plateste statul (Duminică, 22 aprilie 2012, 22:40)

    ion [anonim]

    pai lasa privatii sa munceasca, sa plateasca taxe ca sa se plimbe angajatii la stat. Ca astia daca nu au bani nici nu au sa cheltuiasca pe turism sau alte treburi.
  • 0 (0 voturi)    
    fiti greieri si furnici !!! (Duminică, 22 aprilie 2012, 22:48)

    ghid [anonim]

    Sunt multe studii care releva ca ,in timpurile acestea ,sunt mai multi angajati care ar prefera cateva zile in plus de concediu decat o marire salariala care nu ar face o mare diferenta in bugetul lor. Nu cred ca ziua de luni ar face mare diferenta in calitatea serviciilor oferite.Daca am fi mai sanatosi, mai putin stressati si ne-am bucura de familie mai mult si munca nostra ar fi mai de calitate.
    Auzisem candva la radio un copil care se mira de ce parintii lui nu au liber de 1 iunie si i-am dat dreptate. In fond ce fel de zi a copilului este fara sa o serbeze alaturi de parintii lui. Nu este cazul sa scornim nici zile libere din orice dar nici sa uitam ca in fond, munca nu este decat un mijloc pentru a ne bucura de viata si de cei aprope noua.
  • 0 (2 voturi)    
    alo, sefu ungureanu (Luni, 23 aprilie 2012, 0:48)

    visio [anonim]

    nu iti e putina jena sa le strici oamenilor sfarsitul de luna? mai bine la dai toata luna libera ca mucnesc in locul lor fraierii de la privat...hai nenea MRU, stim ca poti...
    • 0 (0 voturi)    
      pai, bugetarii astia mare branza nu produc.. (Luni, 23 aprilie 2012, 8:44)

      costica [anonim] i-a raspuns lui visio

      Nu cred ca este vreo pierdere din cauza asta.... ard gazul de pomana prin institutiile falimentare ale statului, oricum....
      Practic, recunosc asta si politicienii, una vorbeste Basescu cand spune ca romanii nu muncesc ca nemtii(!!) si alta fac de fapt guvernantii cand mai dau cate o zi libera... vin alegerile si poporul trebuie motivat sa voteze, alte idei "electorale" nu prea au astia... sa iasa prin parcuri, e riscant, ieri in Parcul Moghioros Dna Udrea si Prigoana au dat piept cu oamenii furiosi pe PDL si au sters-o repede !!
      Vai de mama portocaliilor , cum or sa iasa astia in campanie, va fi un spectacol gratuit... asa cu ziua libera, macar nu se expun direct....
  • 0 (0 voturi)    
    da' nicicum nu-i bine ! (Luni, 23 aprilie 2012, 10:46)

    terka [anonim]

    Mai fratilor, se poate face ceva in tara sta sa fie bine?
    Tin minte alte dati cand nu s-a dat zi libera puntea dintre sarbatori , atunci de aia va plangeati , ca nu se da liber ! Ce Dumnezeu, nu o zi de munca ne scoate din rht , ci toate celelalte ar trebui muncite constiincios !
    Aici e problema, ca la noi nu se munceste de fel !
  • 0 (0 voturi)    
    TRIBUNALELE! (Luni, 23 aprilie 2012, 12:36)

    sun [anonim]

    Va dati seama ce inseamna amanarea in toata tara a proceselor dintr-o zi! In ce tara traiti domnule Ungureanu? va cam place populismul! de ce nu impuneti si la privati libere?