Craiova: Unul dintre romii care au jefuit femeia lovita de masina a fost arestat preventiv

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 13:57 Actualitate | Esenţial


Unul dintre romii care in urma cu doua saptamani au talharit o femeie din Craiova cazuta in strada dupa ce fusese lovita de o masina pe trecerea de pietoni a fost arestat preventiv vineri noaptea de magistratii Judecatoriei Craiova pentru furt calificat, transmite Agerpres.

Barbatul are 19 ani si este din Drobeta Turnu Severin iar complicea lui, o femeie de 34 de ani, din Craiova, cu care este ruda, este cercetata in stare de libertate, dupa ce a prezentat in fata completului de judecata acte medicale care dovedesc ca sufera de afectiuni psihice.

Joi au aparut pe internet imagini in care o femeie care zacea pe asfalt dupa ce fusese lovita de o masina era jefuita de mai multi romi.

Potrivit IPJ Dolj, incidentul a avut loc pe 6 aprilie iar politistii doljeni i-au identificat vineri pe hoti. Femeia a fost lovita de o autoutilitara pe o trecere de pietoni din cartierul 1 Mai si a suferit o contuzie la genunchiul stang. Soferului i s-a intocmit dosar penal pentru vatamare corporala.

Femeia, in varsta de 49 de ani, se afla in stare de soc, iar martorii au povestit vineri ca hotii ar fi intentionat sa ii smulga si cerceii din urechi cand aceasta era cazuta la pamant dupa ce fusese lovita de masina.

"Am fost de fata si am vazut ca in timp ce femeia era la pamant cativa tigani s-au apropiat de ea si au inceput sa-i cotrobaie prin plase. Dansa mi-a povestit ulterior ca hotii s-au uitat in ochii ei si s-au aplecat sa-i ia cerceii, dar ea, cu ultimele puteri, si-a pus mainile la urechi. A avut noroc la un moment dat ca a aparut cineva si s-a pus paravan ca hotii sa nu-i ia tot ce avea la ea", a declarat unul dintre martori.

Rudele au spus ca imediat dupa producerea accidentului femeia a fost transportata la Spitalul Judetean de Urgenta, unde a fost diagnosticata cu contuzie la genunchiul stang, dar nu a necesitat spitalizare, iar de doua saptamani se afla in concediu medical. Pentru a iesi din starea de soc, familia femeii a spus ca aceasta va fi consiliata de un psiholog.

Primarul Craiovei, Antonie Solomon, a declarat vineri, intr-o conferinta de presa, ca orasul Craiova "este unul dintre cele mai sigure orase din Tara Romaneasca". "Spun asta nu ca sa ma aflu in treaba, ci spun o realitate. Pentru ca daca incepem sa facem clasamente, topuri in privinta infractionalitatii economice, in privinta criminalitatii, vedeti ca acest municipiu este undeva pe locul 30, 35, 36 din cele 41 de municipii resedinta de judet", a sustinut Solomon.

In legatura cu cazul femeii jefuite, Solomon a afirmat ca aceasta este bolnava psihic si nu avea de unde sa aiba asupra ei sume mari de bani. "Intamplator am aflat ca aceasta femeie este bolnava psihic, cu mari probleme de comportament, traieste o drama materiala, deci nu putea sa aiba teancuri de bani in poseta ca sa o buzunareasca. Nici macar nu a depus plangere la politie, pentru ca daca depunea plangere la politie era trimisa la sanatoriu", a spus Solomon.


Citeste mai multe despre   
















3865 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Primul ajutor in caz de accident, e o talharie (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 14:34)

    Clop [utilizator]

    "Nici macar nu a depus plangere la politie, pentru ca daca depunea plangere la politie era trimisa la sanatoriu", spune Antonie Solomon - asta este o amenintare mascata pentru femeie si familie, fara nici un dubiu.

    Si este interesant cum primarul unui oras, care el insusi este subiectul unor anchete penale, poate spune asta despre o femeie accidentata si jefuita, cotrobaita in strada de unii, cu martori, care s-au pus pavaza. In plus, treaba cu smulsul cerceilor din urechi, daca accidentata poseda unii din aur, spune suficient.
    • +1 (5 voturi)    
      antonie isi apara (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 18:22)

      ginel cotroceanu [anonim] i-a raspuns lui Clop

      neamul.

      primarul laudat al cotroceanului basel !
      omul care are grija de craioveni.

      si va fi reales, la generalul oprea, in companie.
    • +4 (4 voturi)    
      parerea mea... (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 22:23)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      trebuia omorat preventiv. Pana nu omori sobolanul, el se inmulteste.
    • -3 (3 voturi)    
      pai in razboi (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 23:48)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      multi soldat aveau patentul la ei, sa smulga dintii de aur.....
  • +14 (14 voturi)    
    oare? (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 15:02)

    johnny [anonim]

    Eu zic sa se faca un referendum in care sa se intrebe senzatia craiovenilor despre "unul din cele mai sigure orase". Parerea mea este ca Solomon se cam inseala.
    • +5 (5 voturi)    
      Solomon este rrom (Duminică, 22 aprilie 2012, 0:51)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui johnny

      Craiova este unul dintre cele mai sigure orase pentru clanurile tiganesti.
      Siguranta vine si din faptul ca primarul este ruda cu unii membrii ai acestor clanuri.
      Este normal ca acest om sa ii sustina prin declaratii pe infractorii minoritari deoarece se bazeaza pe voturile etniei de care apartine.
  • +17 (17 voturi)    
    ...si ce daca... (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 15:10)

    matty [anonim]

    ....si ce daca avea tulburari psihice? a facut un act antisocial,la pirnaie,cu tratament pe linga-ia sa o intrebe-cit tratament a facut in ultimele 3-4 luni? sau e cu boli psihice numai cind calca pe bec!chestia asta cu bolile de cap e o prostie;a calcat pe bec,il plateste si gata-ce , aia jefuita e mai fericita ca a furat-o o tzacanita decit daca era furata de una normala?
    • +5 (7 voturi)    
      la puscarie (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 17:41)

      mario_l_ro [utilizator] i-a raspuns lui matty

      daca te duce capu sa furi inseamna ca potzi sa si raspunzi pentru asta
  • +17 (17 voturi)    
    asta e primar? (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 15:14)

    andu [anonim]

    am ramas stupefiat cind am citit declaratia lui Solomon? asta e primar? candideaza din nou? il voteaza oltenii? si daca femeia jefuita e bolnava psihic care e problema, ar trebui sa profitam de astfel de oameni? Doamne, ce tara!
  • +17 (17 voturi)    
    Risc cenzura (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 15:16)

    nano2k [utilizator]

    Dar vreau sa spun ca tiganu' tot tigan e.
    Si inca mai vor drepturi in tara asta si pretutindeni...
    Eu as propune in primul rand sa treaca testul omeniei si cred ca nimeni nu i-ar mai spurca.
  • +19 (19 voturi)    
    Alo,hotnews (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 15:48)

    Stepanida [utilizator]

    se numesc TIGANI,nu rromi.
  • +18 (18 voturi)    
    Am ramas masca! (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 15:59)

    PoneiulTroian [utilizator]

    La inceputul articolului se vorbeste de o complice bolnava psihic, iar la sfarsitul lui, nea Solomon zice ceva de o victima bolnava psihic?!.
    Ce naiba, sunt toti nebuni in Craiova! Si mai vor astia sa fabrice Ford Max, ha, ha, ha.
    • +7 (7 voturi)    
      antonie (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 18:24)

      fifitza [anonim] i-a raspuns lui PoneiulTroian

      este si el ..tot psihic.
      dupa declaratie, ar trebui si el internat undeva..
      poate se sesizeza alegatorii, din oficiu :)
  • +12 (12 voturi)    
    Zonele urbane si soselele ro., (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 16:00)

    cornel19 [utilizator]

    au asemanari pe fondul problemelor, cu orasele afgane sau irakiene. Nu vorbim de terorism in acceptia criminalistica, ci de teroarea exercitata asupra populatiei de bandele interlope si cele tiganesti, uneori ele se si confunda. Cam aceasta rezulta din o analiza mai putin superficiala, din cazurile mediatizate, mai in fiecare zi. Ma intreb de implicatiile legale si de mediatizare, daca unul, doi tineri administrau o bataie ,,temeinica,, cuplului de tigani, posibil ca tiganga sa fie mama biologica a unei seri consistente de urmasi si/sau gravida. Oare nu ar trebui sa vorbim si de efectul de descurajare al posesei armelor de foc, legal detinute. In cazul prezentat, cred ca un foc de avertisment era ,,demoralizator,, ptr. rromi.
  • +17 (17 voturi)    
    Tiganii (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 16:06)

    emil [anonim]

    Va rog, specificati ca erau tigani...atat.
    • +3 (3 voturi)    
      constat (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 19:26)

      unu [anonim] i-a raspuns lui emil

      ca nu numai tiganii se tin de astfel de fapte dragalase ci si rrromi.
      Erau suparati ca li se spune tigani ,ca ar avea o conotatie negativa....da....denumirea de rrrrrom ce conatatie are ?
      Asta nu intelege lumea.....ei au apucaturile astea capatate genetic.
  • +11 (11 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 16:12)

    Curiosu [anonim]

    Daca era saraca si nu putea fi buzunarita, ce a scos tziganca din poseta ei si a bagat in san sau in buzunar?
    • +12 (12 voturi)    
      Hm (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 17:16)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Curiosu

      In plus din reactia mizerabilului de primar al Craiovei e clar: daca omul e sarac, atunci e liber la talharit.

      Oare pe ce planeta a maimutelor am aterizat? Poate a vrut sa zica de Craiova ca e un oras sigur pt tigani, altfel nu pot reusi sa incadrez declaratia analfabetului de Solomon intr-un context cat de cat logic.
  • +14 (14 voturi)    
    Asa si.. (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 16:22)

    Inna [anonim]

    daca sufera de .. afectiuni psihice, de ce trebuie sa umble liber ( libera) printre noi??? Cred ca acest caz ar trebui judecat, si pedepsit nu doar pe motiv de jaf , sau furt calificat cum il numesc ei.. ci pentru lipsa celui mai mic semn de moralitate, sau constiinta a actului in sine. Pentru hienismul acestor specimene cu fata de om.
    Insa, la fel de neiertat sunt si afirmatiile naucitoare ale individului care se numeste solomon si cica este primar al Craiovei.. Este shocant, in ce pot transforma unii Romania. Marele meu optimism , este ca, dincolo de toate acestea, stiu ca mai exista si o Romanie normala, cu oameni normali, o Romanie in care ma recunosc! Si pentru care merita sa facem ceva..
    • +1 (1 vot)    
      oameni normali (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 23:51)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Inna

      din ce in ce mai putini....ultimul stinge lumina...
    • +1 (1 vot)    
      Da, mai exista... (Duminică, 22 aprilie 2012, 0:07)

      PoneiulTroian [utilizator] i-a raspuns lui Inna

      se numeste Romania virtuala, o gasesti pe net. Da-i like inainte sa te intorci in Matrix-ul rromanesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Tiganiada (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 16:59)

    Tigru [anonim]

    Cine stie cati tigani sunt in Craiova ?
    PS Pardon ... romi
    • +3 (3 voturi)    
      Kein Pardon... (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 23:47)

      crystal [anonim] i-a raspuns lui Tigru

      Kein Pardon...Nici un Pardon!!! pai daca sant tigani ,atunci sant sigur tigani si nicidecum romi...cel mult RRomi...Oribila purtarea acestor indivizi dar si mai oribila declaratia Primarului Solomon.Nu e ruda nici pe departe cu vestitul Intelept SOLOMON! Dar e totusi PRIMR.S H I T !
  • +7 (7 voturi)    
    justitia si normalitatea in craiova (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 17:16)

    goto [anonim]

    normal ca craiova e unul din cele mai "sigure" orase cand e plin de hoti (si probabil de aceaa isi aleg si primarul pe spranceana) care se cunosc intre ei (si normal ca nu o sa fure unul de la altul). si tot acolo (si conform judecatorilor se pare ca in toata romania) e normal ca un asa zis bolnav psihic sa fie in libertate dupa ce comite o infractiune (cu potential pericol public) in loc sa fie internata in sanatoriu de specialitate. (pun pariu ca asa zisele dovezi medicale au fost obtinute de la o comisie pt acordarea dovezilor necesare pt pensie de handicap.). si tot primarului de acolo i se pare normal ca un bolnav psihic sa umble pe strazi si sa jefuiasca cetatenii, iar persoanele corecte (chiar bolnave psihice, dar cinstite) sa ajunga la puscarie daca cer ajutor.
  • +3 (9 voturi)    
    si politia... (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 18:05)

    gurasparta [anonim]

    sunt angajat la pompieri sofer pe ambulanta SMURD, intamplator mergeam la un caz spre podul otopeni pe DN1, la 100 metri de Academia de Politie. Un Peugeot 206 din neatentie sa dus in bordura care separa sensurile, si apoi a ricosat pe trotuar. Ocupantul era ranit si in stare de soc. Politistii de la rutiera erau in intersectie. Au venit, si i-au smuls telefonul, banii si verigheta de pe mana si eu plecat. Asta am vazut cu ochii mei. Am vrut sa fac raport, dar mi sa spus ca zbor din minister. Trageti ce concluzie vreti...
    • +3 (3 voturi)    
      te-as da afara acum (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 18:47)

      chitnicu [anonim] i-a raspuns lui gurasparta

      Eu dupa ce ai afirmat ca nu ai facut, te as da afara acum.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu cred (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 22:12)

      Toma necredinciosul [anonim] i-a raspuns lui gurasparta

      Nu sunt politist, dar ma indoiesc de veridicitatea afirmatiilor lui gurasparta.
      • +3 (3 voturi)    
        si io (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 23:52)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Toma necredinciosul

        ma indoiesc.
        • 0 (0 voturi)    
          roata era rupta (Duminică, 22 aprilie 2012, 12:25)

          gurasparta [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          si inca rula singura pe sosea cand aia au venit ca vulturii si au luat de pe omul ala si au plecat. Eu cred ca nu stiti in ce tara locuiti.
          Brancardierii de la spitale cand aducem noi ranitii de la descarcerari ii deposedeaza pe acestia de absolut tot ce gasesc asupra lor.
          Astia ar fi in stare sa ne intrebe pe noi daca am luat ceva si nu am impartitit cu ei prada. Locuitorii acestei tari sunt doar demni de dispret, in 6 ani de descarcerare am ajuns sa vad multe. Eu fac aceasta meserie care iti deranjeaza grav judecata pentru ca simt ca fac ceva util, nu pentru ca am avut 2100 lei salariu si acum am doar 1500. Cand vezi aproape zilnic cazuri la descarcerari, de oameni cu cutia craniana sfaramata, cu membre smulse, incerci ca gandesti mai departe de a la smulge portofelul si telefonul mobil al unui om. Dar politistii de la rutiera care dau cele mai grele spagi sa ajunga pe strada nu se gandesc decat cum sa recupereze investitia cat mai repede. Am cei 2 colegi martori din masina. Tuturor ni sa comunicat pe sleau sa ne vedem de treaba noastra. Voi ce intelegeti din asta. Vreti numarul masinii MAI18383, e unul gras pocneste de umflat ce e si altul mustacios. Stau numai la iesirile din Bucuresti mai ales dupa tura cand sa duca masina la garaj sa ciuguleasca ceva. Daca e nevoie dau si nume nu ma deranjeaza. Vrea cineva si data? Am tot notat.
  • +2 (2 voturi)    
    O sugestie (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 19:01)

    george [anonim]

    Sa mergem pe firul apei! Stirea zice asa: `Barbatul are 19 ani si este din Drobeta Turnu Severin iar complicea lui, o femeie de 34 de ani, din Craiova, cu care este ruda, este cercetata in stare de libertate, dupa ce a prezentat in fata completului de judecata acte medicale care dovedesc ca sufera de afectiuni psihice.` Nu ar fi interesant sa cerceteze politia (sau cine se ocupa de treburi de genul acesta) si felul in care doamna de etnie roma a capatat respectivul certificat? Te pomenesti ca este pensionata medical sau asistata social in baza respectivului certificat! Certificat care poate a mai scapat-o si din alte conflicte cu legea.
  • +3 (3 voturi)    
    mizerabili (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 19:24)

    and [anonim]

    In al doilea razboi mondial, cei care furau de la victimele bombardamentelor erau executati pe loc de patrule. Atat de josnica era considerata aceasta practica. Sper ca indivizii astia sa primeasca pedeapsa meritata.
  • +2 (2 voturi)    
    Eu sunt consecvent. (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 23:10)

    Alin_N [utilizator]

    De acum 5 ani cred ca mi-am expus parerea privind tiganii. De atunci tot sunt luat in ras. Cu atitudinea asta vor ajunge sa fie doar tigani in Romania si tara sa se numeasca rromanistan oficial.
    1. Trebuie neaparat sa exista si la noi armate parastatale de tipul garzii maghiare, oameni cu arme de foc, legal, care sa intervina pentru ca deja este evident ca statul nu mai este stat, este paravan al clanurilor tiganesti. De-aia ei ne omoara barbatii, ne jefuiesc, ne violeaza femeile. Pentru ca stiu ca statul nu le face nimic. Asta este prioritar.
    2. Pe termen mediu, ar fi bine sa se faca o scanare genetica a populatiei si cei care sunt mai mult de 50% tigani si in acelasi timp au o infractiune la activ in ultimii 20 de ani, sa fie luati de unde locuiesc si dusi in Insula Mare a Brailei. De acolo sa aibe voie sa intre in Romania doar cu viza, si maxim 0,1% din populatia IMB (insulei mari a brailei). In jurul Insulei ar trebui puse posturi de control cu mitraliere moderne.

    Daca nu facem ce zic eu aici, incetul cu incetul vom fi decimati si vom inceta sa existam, si pana la urma poate ne meritam soarta daca mamaliga nu explodeaza...
  • +2 (2 voturi)    
    rusine mare... (Duminică, 22 aprilie 2012, 4:10)

    mahabaratan [utilizator]

    ....pentru toti purtatorii de uniforme. Solomoaneee...ca sa ti zic pe limba ta...prost a fost ala de ti a dat numele asta
  • +2 (2 voturi)    
    Nu am inteles de ce primarele Solomon s-a simtit (Duminică, 22 aprilie 2012, 5:16)

    .... [utilizator]

    obligat sa ia apararea tiganilor care o jefuisera de femeia aceea spunand ca aceasta oricum nu putea avea bunuri asupra ei pentru ca e bolnava mintal si deci tiganii nu aveau ce fura. A revenit dupa ceea zicand ca a fost o confuzie de nume dar totusi, oare depinde atat de mult Primarul de clanurile tiganesti? Sau poate le-a luat apararea pentru ca acestia vor fi agentii sai electorali in urmatoarea campanie?
  • +3 (3 voturi)    
    trebuie (Duminică, 22 aprilie 2012, 11:19)

    Mada [anonim]

    trebuie executati amandoi, iar costul gloantelor trimis familiilor...